• Advertisement

Валидност на българските дипломи в Германия?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Валидност на българските дипломи в Германия?

Мнениеот Bbubeto » 21 Септември 2009, 19:17:40

Здравейте,
преди да дойда в Германия преведох и легализирах българските си дипломи /степен бакалавър и степен магистър/.
Искам да знам, достатъчни ли са превода и легализацията им, за да мога да работя тук?
Признати ли са българските ни дипломи тук? Има ли някаква спогодба между България и Германия за признаване на дипломите? Това че България е в ЕУ има ли някакво значение относто признаването на дипломите?

red: vel...
Bbubeto
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Валиндност на българските дипломи в Германия?

Мнениеот velingrad » 21 Септември 2009, 19:45:22

Да речем, според зависи от това каква е изучената професия. Има Reglementierte Berufe има и Nicht reglementierte Berufe. Подробна информация:
Berufliche Anerkennung

Допълнително при Anabin.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот illina » 1 Април 2010, 19:19:46

Още един подобен въпрос:
Аз съм учител по математика и физика. Моите документи също са преведени и легализирани в Бг. Четох някъде, че трябва да ги изпратя в съответна служба в провинцията в която живея - Нордрейн Вестфалия. Не знам обаче къде?? Прочетох информацията, която е в линковете, но пак не ми стана ясно къде трябва да ги изпратя /май нещо тука съм оглупяла :)/ И трябва ли да държа някакъв изпит за да мога да работя като учител или помощник учител? Тука в региона има търсене на математици.
И в допълнение - с немския съм все още на ниво А2-В1. Но имам нещо подобно на предложение за помощник учител. [-o<

Редакция Май намерих нещо
http://www.innovation.nrw.de/hochschule ... /index.php
Видях, че има такса от 100 евро, но не намерих къде се внася... И каква молба да напиша?
Ще се радвам на помощ и съвети :flower:
Аватар
illina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот velingrad » 1 Април 2010, 22:54:38

клик върху Zuständige Stellen in Deutschland / Lehrer/in при anabin

p.p. Не по-малко интересно: Български учители в Германия БГ диплома
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот illina » 2 Април 2010, 16:26:40

Благодаря за бързото включване velingrad. Това интересно линкче съм го чела неведнъж и всеки път ме обезкуражава. И в anabin прочетох нужната информация. Не съм се стремяла да се реализирам като учител тука. Едва ли мога до такава степен да науча езика, че да работя по професията си. Но училището ми липсва /освен другите работи/. :) Умерен оптимист съм с лек песимизъм. Както казват в цитираната от теб тема - дипломата е най-малкият проблем. Да започна от него тогава. :)
Ще си изпратя документите тук http://www.innovation.nrw.de, пък да видим какво ще стане. Няма как да знам преди да пробвам..
Весели празници! :flower:
Аватар
illina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот red__rose » 2 Април 2010, 19:14:56

Аз мога да те посъветвам, ако наистина искаш да преподаваш и имаш свободно време, да се обърнеш към Каритас ( Caritas ) в града, където живееш. Става въпрос обаче за преподаване на свободни начала т.е. безплатно. Може да обявиш при Каритас какво можеш да преподаваш, те ще ти кажат какви групи имат и имат ли в момента търсене на учители. По принцип имат групи: ученици от семейства с проблеми, младежи, безработни, чужденци и инвалиди. Преподаването може да е само за 1 ученик или малка група. Няма нужда от дипломи, разрешителни и много добър немски. Може да има в момента чужденци, които имат нужда от часове например по математика. Moже и като упражнение да го приемеш за себе си, да видиш как ще се справяш тук като учител в началото. Но всичко е ehrenamtlich...
Те търсят понякога и учители на минимално заплащане на хонорар (Honorarlehrer). Доколкото знам при Каритас вземат понякога и чужденци на т. нар Praktikum, за което няма нужда от разрешение за работа.
Аватар
red__rose
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот i870814 » 21 Декември 2012, 17:33:07

може ли за помощ! Имам бакалавърска диплома "Счетоводство и контрол".. легализирах я преводи и всичко! Може ли да ми покажете път тъй като съм нов в Германия и незнам как да се справя сам... Как и къде да ходя за работа или за практика?
i870814
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот ivaylo333 » 26 Декември 2012, 19:28:06

Извинявам се, но този линк Berufliche Anerkennung не се отваря. Някъде има ли актуален списък?
Преди няколко месеца прочетох в сайта на DW статия "Какво могат да работят българите в Германия, там пише, че висшисти не се нуждаят от рарешение за работа от т.г. Дали е истина?

Иначе мога да допълня още нещо: Като се дипломирах в СУ през 2009 година, дипломите за първи път имаха допълнителен стикер, обясниха ми, че с него било по-лесно признаването. Магистърската от 2011 също си има. Предполагам, че това е важно да го знаят завършилите след 2009.
ivaylo333
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот velingrad » 26 Декември 2012, 20:09:31

Линкът Berufliche Anerkennung се отваря, но дори и да не се отваряше, има достатъчно други.
Не е само в DW: Германия премахна ограниченията за работа за БГ висшисти и още много писано.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот bknf » 26 Декември 2012, 20:25:48

илина, според мен няма нищо по лесно от това, да научиш немския добре така, че да работиш с деца и т.н.
Щом това толкова ти харесва. А и заплатите нямат нищо общо с българските учителски, заплати.
Какво толкова има, че да те обезкуражава?

Относно безплатното работене в каритас и където и да е - то ако ще е без пари, то как тогава ще сe плащат месечните разходи..?

Що се отнася до "валидността на дипломите".. то не забравяйте все пак, че не книжката кара колата..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Назад към Документи