• Advertisement

Какво се прави при пътно-транспортно произшествие в Германия?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Какво се прави при пътно-транспортно произшествие в Германия?

Мнениеот vwpolo » 8 Септември 2007, 14:12:42

От едно известно време си мисля за този неизбежен момент от живота на пътя!
Да речем, че спираш рязко и госпожата отзад ти чупи задната броня. Слиза тя и почва да се моли "моля те ще ти дам 500 еврои кой откъде е"

какво се прави по принцип? На кой телефон се звъни? Какви документи се попълват за пред застрахователите?

ей такива въпроси ме вълнуват :roll: и предполагам, че на доста хора ще са от полза, за да сме подготвени за всяка ситуация.

едит: сякаш имам спомен от подобна тема, но с търсачката нищо не открих.

Етикети към темата: Германия, пътно-транспортно произшествие, ПТП, щета, вина, застраховка "Гражданска отговорност", ГО, катастрофа, полицейски протокол
Последна промяна daisymm на 27 Февруари 2014, 07:38:46, променена общо 1 път
Причина: Добавяне на етикети към темата
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот velingrad » 8 Септември 2007, 14:47:15

Нама "моля", няма "bitte":
- извиква се полицията тел.110
- прави се протокол, от където е ясно, чия е вината
- разменяте си застраховките
- правят се снимки (всеки носи моб.тел. с камера)
- веднага се информира Застрх. компания и те поемат нататък
- най-добре и Kostenvoranschlag от сервиз, откадето се вижда, какви са щетите.
Никакви пари на ръка, че после може да се окаже, не той/тя а вие сте виновни.
На око, една повреда след катастрофа може да 300€, след посещение в сервиз излиза 2500€.
В случай на проблеми, Rechtsschutzversicherung е най-доброто, което може да има човек.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот vwpolo » 8 Септември 2007, 15:23:50

какво значи това да си разменим застраховките?
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 8 Септември 2007, 16:49:04

Уф...vwpolo...- уважаващи себе си а и клиенти те си застрахователни компании, изпращат специални картички, които са точно за такива случаи.
Ако нямаш подобна - разменя те си:
- името на застрх. компания
- номера на застраховката
- име, презиме, ...кръвна група...това е майтап :wink:

п.п. между другото, ако беше прочел, кога, каква Тема си пускал ти самият, нямаше нужда от тази - но нейсе.
Последна промяна velingrad на 8 Септември 2007, 17:39:57, променена общо 1 път
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот vwpolo » 8 Септември 2007, 17:27:19

дам точно нея търсих :)

ако можеш премести първите 2 поста в нея и изтрий тая :oops:
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

ПТП и ГО

Мнениеот dark » 29 Юни 2010, 19:15:39

Та днес един дядка реши да спре внезапно, защото "в съседното платно имало трактор" :). Като резултат ми заминаха фар, мигач и леко бронята се надра. Полицията го обяви за виновен. Тия дни трябва да имам и протокол доказващ това. Сега въпроса:

Каква е процедурата да си искам парите от неговата застрахователна компания? Някой имал ли е такива перипетии вече? Какви документи ми трябват и в какви срокове се случват тия неща?
have you ever been alone at night...
Изображение
Аватар
dark
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Re: ПТП и ГО

Мнениеот VaskoLevski » 29 Юни 2010, 19:23:37

Първо дядото трябва да уведоми застраховката си за събитието. Паралелно с него ти си караш колата на Sachverständiger да ти оцени щетите. Плаща му дедковата застраховка, вече знаеш коя е тя? След това им пращаш протокола с данни за банковата ти сметка. Ако до седмица не видиш парите в нея, вземи си адвокат. На него пак плаща дедковата застраховка.
Последна промяна daisymm на 21 Февруари 2014, 21:33:59, променена общо 1 път
Причина: Транслитерация на термин от немския език
Аватар
VaskoLevski
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот dark » 29 Юни 2010, 19:59:30

А тоя "Захферщендиге" от къде го намирам? Всмисъл произволен сервиз или си има някакви специални на застрахователя? (В .бг трябва да се ходи на оглед при тоя застраховател, който е правил застраховката...) Полицата забравих да му я взема, ама му имам адреса и телефона, а и се оказа, че бачка до нас, та няма да ми избяга. Още утре ще я набавя.
have you ever been alone at night...
Изображение
Аватар
dark
Роден писач
Роден писач

Мнениеот satbradar » 9 Август 2010, 11:43:13

Може да идеш в сякакв сервиз.....но има друго - ако ремонта е много по скъп от цялата стоиност на колата... неговия застраховател може да ти плати цялата кола по цени на швакето и това е.
Е ти винаги може да си наемеш адвокат и да твърдиш че тая кола ти е не само кола ами и незнам си какво и че ще умреш без нея и т.н :mrgreen: :mrgreen: но изхода на такова дело е съмнителен...

Та това е единственото с което ще требе да се съобразиш при избора на сервиза дет ще ти оправи колата .
В много случаи от това че ония е виновен и неговата застраховка ще плати -потърпевшия оправя една камара неща по колата дет нямат нищо обсщо с катасрофата за сметка на виновния :) -ако няма оливане в сумите -минава .....
но ако има оливане .. може да се стигне пак до съд.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Re: Какво се прави при ПТП?

Мнениеот sladyra » 22 Декември 2010, 18:37:36

здравеите на всички трябва ми спешно съвет преди неколко дена направих птп първо реших да избягам защото съм все още млад шофиор и нз какво да правя и избягах но реших да се върна и се обадих на полицията за птп че съм направил и те ми казаха да се разберем помежду си и с времето ние с тоя човек си разменихме телефони сичко и тръгнах да му е оправям но се опитах да мина по ниско като му купа втора ръка части и сега се оплаква че нищо не е направено и иска до 10 дневен срок да се оправи иначе щял да подаде жалба в съдъ и щял да ме съди имал видео от некаква камера как съм му одарил колата и какво е станало точно бил ме разбрал каде живея и че нямам книжка а аз всъщност имам книжка от 3 месеца.Ако бех настоял да доиде полиция какво щеше да стане защото аз бех с летни гуми.И сега ако не му оправа колата ще ме съди.Моля ви кажете ми какво да направя ?????? Благодаря предварително :)
sladyra
Нов потребител
Нов потребител

Re: Какво се прави при ПТП?

Мнениеот velingrad » 22 Декември 2010, 19:20:47

Как ве златен, успя да изпишеш толкова редове, без един препинателен знак?!?
Какво е щяло да стане, няма значение. Сега става това, което не е трябвало да стане.
Не, че разбрах всичко, което си писал, ама откъде накъде ти ще му оправяш колата? Явно няма да минеш метър, затова гледай да оправиш щетите, без много шум. Разберат ли от полицията и застр. компания, лошо ти се пише с тази нова книжка, пък и летни гуми.
Може и да бъркам. Може и да се обадят други, дето мислят, че "няма да се плашиш" и""отстоявай си правата", ама няма да го бъде. Носиш последствията, каквито и да бъдат те.
Ама пак повтарям, може и да бъркам, но няма да го разберем, защото мисля, че няма да ни осветлиш, какво ще е станалото.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

ПТП без описана "щета"

Мнениеот Scarlet O » 23 Април 2013, 09:48:19

Здравейте. Имам следния въпрос,но не знам къде да го позиционирам,моля за помощ и информация.
Преди седмица съпругът ми е направил леко "произшествие",като леко е чукнал колата пред себе си. Излезнали са той и шофьорът на предното превозно средство. Не са се виждали никакви "щети" на колата пред него,но шофьорът от предната кола е настоявал за застраховката на мъжа ми или пари кеш,но мъжът ми е настоял да дойде полицай. Когато полицаят дошъл и той не е установил абсолютно никакви "щети" или драскотини дори на предната кола,описал е всичко в протокол. Вчера на мъжът ми се е обадил този шофьор и е казал,че щял да му пише 2 фактури за по 50 евро,"защото имало щети по лака" на колата. Бихте ли ми казали в този случай какво се прави? Трябва да им дадем застраховката на колата ни(която,разбира се е немска),можем ли да обжалваме или трябва задължително ние да си платим тези 2 фактури? Какви са процедурите?
Благодаря ви предварително!
Аватар
Scarlet O
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 8 пъти

Re: ПТП без описана "щета"

Мнениеот contraintuitive » 23 Април 2013, 10:06:22

@Scarlet O
В такива моменти първо запазете дълбоко спокойствие...

1. Приветствам Ви за това, че имате немска застраховка
2. Ако в полицейския протокола от произшествието не са опонати щети на превозното средство на другия и по вашето, тогава според мене може да въздъхнете с облекчение.
3. НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ на заплахи или опити за изнудване по телефона от някакви Андрешковци, които искат да касират пари от Вашия застраховател за стари дръскотини и не предриемайте никакви действия преди да дойде от ответната страна нещо в писмен вид по пощата!
4. Ако дойде въпреки това нещо по пощата от него, първо с протокола от полицията при адвокат! При АDAC имат листи с адвокати специализирани в тази област, които ще Ви дадат предварителна БЕЗПЛАТНА консултация.

Заявихте ли му по телефона на този, че може да си завре фактурите там където слънцето не огрява!?
Последна промяна contraintuitive на 23 Април 2013, 10:22:17, променена общо 1 път
find your path and stay on it

Потребители благодарили на автора contraintuitive за мнението (общо 2):
Orel_S_OrizScarlet O
Рейтинг: 8%

contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот Scarlet O » 23 Април 2013, 10:34:29

:-))) Много много благодаря за бързия отговор!!!
Ами ние си действаме спокойно засега.Знаем ,че май съществува тази "практика" за оправдаване на стари щети. Преди мъничко получих обаждане от "бащата на пострадалия",че след като не сме си дали застраховката, те щели да ни напишат на името на мъжа ми тези фактури. Имало "щети по лака на колата". Имаме полицейски протокол, в който не е упомената никаква налична щета(т.е. на мястото за щети си стои празно). Значи трябва да въздъхнем с облекчение и да си чакаме тези фактури. Не знам след това към нашата застрахователна компания ли да се обърнем (HUC) или може да се обжалва и по други начини.
И отново-много Ви благодарим!
Аватар
Scarlet O
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот veilet » 23 Април 2013, 11:25:16

Здравейте! Не би следвало да имате място за притеснение, след като полицейския служител не е установил щети по двете превозни средства. Не се съмнявайте, че ако в споделения казус Вашата половинка бе виновен, щеше да му се размине. След липсата на констатация и произтичащи от нея негативни за Вас последици е без значение кога и колко пъти ще се опитат чужди лица да Ви вменяват излишна вина. Представям си, че това до болка Ви изнервя, но се опитайте просто да се абстрахирате от техните неоснователни заплахи. Приемете случая за приключен и точка. Поздрави!!!

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
Scarlet O
Рейтинг: 4%

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Следваща

Назад към Документи