• Advertisement

Какво се прави при пътно-транспортно произшествие в Германия?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Катастрофа

Мнениеот daisymm » 27 Февруари 2014, 11:45:40

krasimir1447 написа:Здравейте.Вчера на един паркинг ме удариха.Извиках полиция,но те казаха,че трябва да се оправя с другия щофъор и не написаха акт или нещо подобно.Той ми даде данните си.Та въпроса ми е как се процедира сега.До колкото разбрах трябва да отида в сервиз да оценят щетите,но ме интересува ще ми оправят ли колата или ще ми преведат парите.

Понеже въпросите ти вече са преместени в основната тема, просто погледни отговорите, дадени в началото й. Мисля, че ще получиш необходимата информация. После ще се радваме, ако ни разкажеш какво е станало.

До скоро...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
krasimir1447
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Какво се прави при пътно-транспортно произшествие в Германия?

Мнениеот krasimir1447 » 14 Март 2014, 17:49:09

Започвам от начало.Първо ходих до Гутахта,снимаха колата и описаха щетите.Изпратиха всичко до застрахователната компания на човека който ме удари.И след около две седмици пристигна отговора,оценяват щетите на 700 евро.До няколко дни трябва да получа чек.По принцип трябваше да е 800 евро и разбрах,че мога да наема адвокат и да ги съдя,но не ми се занимава.И още нещо,което може да е полезно на някой,казаха ми,че мога да си продам колата и след това като си купя друга ще ми изплатят по 35 евро на ден за период от две седмици до колкото разбрах(немския ми не е на добро ниво).

Потребители благодарили на автора krasimir1447 за мнението:
daisymm

Аватар
krasimir1447
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот onufriy » 14 Март 2014, 18:21:12

krasimir1447 написа:И още нещо,което може да е полезно на някой,казаха ми,че мога да си продам колата и след това като си купя друга ще ми изплатят по 35 евро на ден за период от две седмици до колкото разбрах(немския ми не е на добро ниво).

Или пък да ти изплатят разходите за кола под наем, докато твоята е в сервиза. Което не значи, че автоматично се качваш на Майбах, ама има определени тарифи на ден в зависимост от класа на твоята кола.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
пламена николожа

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот пламена николожа » 26 Май 2016, 12:05:09

Здравейте и аз искам да споделя и евентуално да ме посъветвате.На връщане от доктора на бебето ,близо до вкъщи мъжът ми при спиране закачи една кола ,видимо нямаше последствия.Понеже бях много притеснена ,че малкия е с 40 градуса темепература и казах на мъжът ми да бърза да вземе лекарство и ,че колата е ок,и не се обадихме на полиция ,не знаехме ,че става да оставим телефон.И така някой ни е видял ,обадил се и след час полицаите бяха в къщи.Мъжът ми си е признал,обяснил е ситуацията.Сега получихме писмо от разследващия ,и в 14 дневен срок да го подпише и прати обратно.Дали ако отидем на място при разследващия и обясним,при каква ситуация е станало ,няма да намалят наказанието?Знаете ли колко е глобата за такова ПТП?Има ли значения ,че нямаме предишни провинения за 7 години?Ако споменем на разследващия ,че съм изгасила пожар ,който можеше да подпали цяла сграда и съм разпознала човекът който го е запалил?Че мъжът ми е намирал телефон за 1000 евро и го е върнал в полицията.Тези факти ще ни помогнат ли ?
Благодаря ви преварилтелно
пламена николожа
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 26 Май 2016, 12:59:42

пламена николожа написа:и не се обадихме на полиция ,не знаехме ,че става да оставим телефон.

По принцип обаждането в полицията е много по-важно, отколкото оставянето на телефон за връзка на пострадалия, защото той може да отрече, че сте му оставили бележка. Но обикновено пострадалият е доволен, ако има оставена следа от този, който му е нанесъл щетата.
пламена николожа написа:И така някой ни е видял ,обадил се и след час полицаите бяха в къщи.

В Германия обикновено така става, човек не знае откъде го наблюдават и германците обаждат всичко на полицията!
пламена николожа написа:Мъжът ми си е признал,обяснил е ситуацията.

Това е добре, че си е признал, защото щеше да стане още по-лошо. Продължавате да твърдите, че бебето е било с висока температура и за момента сте нямали възможност да реагирате адекватно и че набавянето на лекарствата за вас в него момент е имало приоритет. Няма да е излишно да отидете лично при разследващия и му обясните как точно е станало и да кажете, че много съжалявате за случилото се. И той е човек и ако ви влезе в положението, може да ви се размине глоба за Fahrerflucht, както се казва ако напуснеш мястото на произшествието, без да се грижиш за последствията. Това, че сте гасили пожари и връщали скъпи телефони на притежателя им няма да помогне в никой случай!. Може да му споменете, че последните 7 години нямате провинения, но и това няма да изиграе роля.
Колко ще струва зависи от това колко ще вземе сервизът да лакира драскотината, обикновено отиват няколко стотин евро. Това ще поеме застраховката на вашата кола, но след това ще ви повишат процентите и няма да ви се размине без нищо.
Желая ви успех!

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
пламена николожа

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Stojan » 26 Май 2016, 14:44:14

В Германия обикновено така става, човек не знае откъде го наблюдават и германците обаждат всичко на полицията!

И слава Богу, защото пазят интереса на пострадалия и проявяват нула толерантност към нарушителя.
Историите с бебета с 40 и повече градуси, бременни с течности, болни тъщи и пр. са ги слушали безброй пъти, което не означава, че някой ще се усъмни. Дано е оздравяло съвсем бързо детето, но такива неща просто не се вземат пред вид.
Параграф 142 е неумолим. За едно обаждане не трябва повече от минута. Те са ви намерили у вас. Защо мъжът ви не ви остави и не се обади, съответно - да отиде веднага с колата в полицията? Тоест редовен номер на тия, които искат да се скрият от отговорност - те затова са и напуснали мястото на ПТП. Някои си обличат и пижамите - демек изобщо не са били навън. Други, бягащи заради алкохол, отварят на полицията с бутилка водка в ръка. Искам да кажа, че няма нищо ново за тях.
Може да ви спаси формулировката "nicht nur unerheblichem Sachschaden", тоест ако е само unerheblich. Лакиране на някоя част на колата, обаче, никак не е unerheblich. Но ако няма лакиране, сумата ще е съвсем малка. Ако има лакиране не ви спасява нищо, освен личното впечатление по време на заслушването. Ще ви се даде възможност да вземете отношение по обвинението и е хубаво да не почвате да им говорите несъстоятелни неща за 40-те градуса. Може да го споменете, но в никакъв случай да не се позовавате на факта.
След което в най-лошия случай може да има наказателно постановление от толкова и толкова дневни ставки по толкова Евро.
На въпроса: "Какъв Ви е месечният доход", изискващ доброволен отговор - отговорете доброволно, но по възможност с по-малка сума. Тази сума делена на 30 определя едната дневна ставка. Броят на дневните ставки за такова нарушение е обикновено 40 - 60. Лесно можете да си сметнете колко ще ви бъде глобата. Разбира се плюс/минус. Освен това ще понесете и съдебните разноски съгл. § 465 НПК.
Наказателното постановление можете да обжалвате в срок от две седмици от връчването. При обжалването ще е добре да се ограничите само върху сумата (че ви е много, защото имате такива и такива задължения - кредити, издръжка на болни, престарели, слабоумни и пр. безпомощни в България и другаде). Ако обжалвате по съдържание - няма да мине, а и на процеса ще са призовани свидетелите, което струва пари и което е утежняващо обстоятелство. Иначе признанието е облекчаващо. Облекчаващо е и, че е за първи път.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
пламена николожа

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот пламена николожа » 26 Май 2016, 15:22:12

Благодаря ви за бързите отговори
Относно "историята с 40 градуса" взехме бележка от доктора .Мъжът ми не ме остави в къщи с бебето т.к. аз имах термин при гинеколога от където също мога да взема бележка.Свидетеля е казал ,че съм слязла от колата с бебе,това също потвърждава казаното от нас.Просто такава беше ситуацията никога не бих си тръгнала така от ПТП,но тогава не мислех за това,за мен беше важно детето.Разбирам ,че ще има последствия просто исках да бъда наясно с тях.
и отново ви благодаря за изчерпателните отговори
пламена николожа
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm2 » 26 Май 2016, 15:22:59

пламена николожа написа:На връщане от доктора на бебето ,близо до вкъщи мъжът ми при спиране закачи една кола ,видимо нямаше последствия... Знаете ли колко е глобата за такова ПТП? ...

Извинете за въпроса, но щом е нямало щети, значи няма ПТП. Имате ли протокол от оценител, в който да са записани щети? Ако са записани такива, дали изобщо това са щетите, причинени от съпруга ви или другия е тарикат и се е възползвал от ситуацията?

Stojan написа:... За едно обаждане не трябва повече от минута...

Stojan, за обаждане до кого става въпрос? Винаги ли се звъни, дори и при Bagatellschaden (ако изобщо е имало такива)?
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот Stojan » 26 Май 2016, 15:58:50

Дали е Bagatellschaden го определя сервизът. (500 до 700 € - обикновено 700, но има съдилища, които смятат "небагател" от 500 нагоре) Може да е счупена някоя от закопчалките на бронята, може да не се вижда отвън, може да е счупена вследствие на друг удар. Може да няма нищо, само да се е заклатила колата - винаги се вика полиция, съответно - най-малкото обаждане до полицията, заявяване на ПТП. Защото няма такова нещо като "не усетих, че съм го закачил" или "огледах, нямаше никакви щети и си тръгнах".
Има присъда по подобен случай от един ландгерихт, че водачът винаги усеща, че е закачил с МПС-то си друго, като щетите ги определя сервиз - или двамата участници в съгласие един с друг. А и винаги човек трябва да съзнава, че същото може да се случи на неговата кола и че има наблюдателни съседи с нула търпимост към нарушения.
Смисълът на параграф 142 е прибл. следният: като участник в ПТП въпросният е напуснал мястото на произшествието преди да даде възможност на пострадалия да се информира относно личните му данни, данните на превозното му средство и начина, по който е участвал в ПТП, изчаквайки необходимо дълго време на мястото на ПТП (докато дойде полицията).
Никъде не са писани извинителните причини: тъща, разширени вени, температура, гинеколог, вентролог и пр.
---
Ако бяхте въртяли един телефон на 110 и бяхте съобщили фамилията, името на държателя на МПС, номер на МПС, място и време на ПТП, номера на пострадалото МПС и че в момента не можете да дойдете, но веднага ще отидете в полицията като се освободите, нямаше да имате никаква причина да давате обяснения.
Сега пострадавшият може спокойно да си поднови колата, фар, броня, калник, вкл. и някоя гума...

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
daisymm2

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 26 Май 2016, 16:09:37

Просто такава беше ситуацията никога не бих си тръгнала така от ПТП

Вижте, дайте на български. Тая кола, в крайна сметка, кой я караше? Вие или мъжът ви? Ако е мъжът ви, какво значение има дали сте си тръгнали вие? Ако единият слиза с бебе, другият не може ли да се обади на полицията? Или и той е силно притеснен. За силно притеснените, за които в уличния трафик са по-важни личните преживявания от Правилника и Закона, има Verkehrspsychologe, разбира се в рамките на МПУ (идиотентест).
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот пламена николожа » 27 Май 2016, 09:37:17

Каквото и да стане ,ще си понесем последствията.Важното е ,че детето ми е добре и другото няма значение.Пари се вадят и се плащат.
Ангажирам се да ви споделя как са се развили нещата,за да бъдем полезни на други хора.

Потребители благодарили на автора пламена николожа за мнението:
daisymm2

пламена николожа
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 29 Май 2016, 22:56:03

Стискам палци. и ще се радваме, ако споделите опит. За един бит давали двама небити, разправят. А и в края на краищата сте одраскали ламарина, не сте ударили човек.

Аз внимавам със съветите за Гармания, защото не живея там, но ето малко мисли от лични наблюдения. Че не сте оставили координати на мястото или не сте се обадили в полицията е грешка, това е ясно. Оттам нататък има две неща - евентуалната глоба за напускане на местопроизшествието (зависи от полицията) и заплащането на щетите (зависи от потърпевшата страна). Та сега личните наблюдения. Детето на едни приятели в Германия закачи с вратата на колата съседната паркирана кола. Малка драскотина, ама драскотина. Приятелите ми снимаха "щетата" с телефона и оставиха бележка с телефона си. Човекът се обадил след това, поговорили си и той решил да не им търси пари за драскотината - дреболия е, дете е, и пр. Пенсиониран немец бил :)

Та според мен си струва да се говори с разледващия и да се обяснят нещата както са си. Може би и с потърпевшия, да се постигне договорка за щетите. И да си кажа накрая "мантрата" - не подписвайте нищо, което не разбирате или с което не сте съгласни.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Stojan » 30 Май 2016, 06:46:27

(зависи от полицията)

Зависи от прокуратурата/съда, тъй като това е нарушение от общ характер. Тоест прокуратурата обвинява, полицията само разследва, а съдът съди. За такова нарушение има съд (ако въобще; може да мине и без нищо), чието производство минава без вашето присъствие. Ако обжалвате - чак тогава с присъствие. Може и адвокат да си наемете. В същност адвоката можете да си го наемете и веднага, и да му дадете на него призовката, а той да действа. Това ще ви го каже полицаят.
Ако получите призовка за полицията - обикновено две, три седмици преди датата - се обадете по телефона на полицая, че ви трябва преводач: Их Иванов, их никс дойч. Стига. Ако знаете повече - повече. Винаги е по-добре да говорите лично по телефона с полицията, отколкото някой знаещ да заобяснява, евентуално, врели-некипели. За подписването - подписвайте всичко без проблем, защото това ще са 1. личните ви данни и 2. искам да дам показания или не искам да дам показания - в единия случай подписвате показанията си, които преводачът ви е прочел, в другия пише само едно изречение "не искам да дам показания" - пак подписвате. Имате право и да не подпишете, разбира се, но няма никаква логика. Ако не сте съгласни с формулировката на думите ви от полицая, поискайте промяна във вашия смисъл. Няма да ви бъде отказано. Чак тогава подписвайте. Това полицаят ще ви го е казал.
Освен това следствието може да бъде прекратено поради нищожност.
---
Приятелите с детето и телефона са действали правилно. Като се действа принципно, другата страна е винаги по-мека. Мой син се беше блъснал с колелото в огледалото на една съседска кола на непознат и беше го счупил, откъртил - след това оставил бележка с детски почерк и кървави петна на нея - собственикът дойде да се извини едва ли не и не поиска да му се заплати, въпреки че му казахме, че имаме детска ГО. Та така.
---
Имайте пред вид, че това няма да е глоба, а осъждане на затвор, ако влезе в сила. 40 - 60 дневни ставки означава 40 - 60 дни затвор, които си заплащате по еди колко-си на ден. Обяснил съм на другото място. Няма да бъдете "осъджан", защото вписванията в Централния регистър на съдимостта започват от 180 дневни ставки нагоре. Ще остане само в полицейския компютър няколко години, което нищо не значи, ако не направите и друг път същото. Тогава ще е einschlägig и ще сте Wiederholungstäter, което е рецидивист.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 30 Май 2016, 14:09:08

Какви адвокати, какви съдилища, Стояне???
Те да не са убили човек? Какви ги говориш изобщо?
При ПТП има адвокати и съд само ако не си съгласен с това, в което те обвиняват, а те са си признали хората.
Доста масло им наливаш в огъня. Те не са и споменали на какво ниво им е немския, та ги пращаш и на преводач.
Боже опази!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот itzo » 30 Май 2016, 15:56:37

Mony60 написа:Какви адвокати, какви съдилища, Стояне???
Те да не са убили човек? Какви ги говориш изобщо?...

Не ги говори Стоян.

§ 142 StGB
Unerlaubtes Entfernen vom Unfallort

(1) Ein Unfallbeteiligter, der sich nach einem Unfall im Straßenverkehr vom Unfallort entfernt, bevor er

1. zugunsten der anderen Unfallbeteiligten und der Geschädigten die Feststellung seiner Person, seines Fahrzeugs und der Art seiner Beteiligung durch seine Anwesenheit und durch die Angabe, daß er an dem Unfall beteiligt ist, ermöglicht hat oder
2. eine nach den Umständen angemessene Zeit gewartet hat, ohne daß jemand bereit war, die Feststellungen zu treffen,
wird mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe bestraft.

(2) Nach Absatz 1 wird auch ein Unfallbeteiligter bestraft, der sich

1. nach Ablauf der Wartefrist (Absatz 1 Nr. 2) oder
2. berechtigt oder entschuldigt
vom Unfallort entfernt hat und die Feststellungen nicht unverzüglich nachträglich ermöglicht.

(3) Der Verpflichtung, die Feststellungen nachträglich zu ermöglichen, genügt der Unfallbeteiligte, wenn er den Berechtigten (Absatz 1 Nr. 1) oder einer nahe gelegenen Polizeidienststelle mitteilt, daß er an dem Unfall beteiligt gewesen ist, und wenn er seine Anschrift, seinen Aufenthalt sowie das Kennzeichen und den Standort seines Fahrzeugs angibt und dieses zu unverzüglichen Feststellungen für eine ihm zumutbare Zeit zur Verfügung hält. Dies gilt nicht, wenn er durch sein Verhalten die Feststellungen absichtlich vereitelt.

(4) Das Gericht mildert in den Fällen der Absätze 1 und 2 die Strafe (§ 49 Abs. 1) oder kann von Strafe nach diesen Vorschriften absehen, wenn der Unfallbeteiligte innerhalb von vierundzwanzig Stunden nach einem Unfall außerhalb des fließenden Verkehrs, der ausschließlich nicht bedeutenden Sachschaden zur Folge hat, freiwillig die Feststellungen nachträglich ermöglicht (Absatz 3).

(5) Unfallbeteiligter ist jeder, dessen Verhalten nach den Umständen zur Verursachung des Unfalls beigetragen haben kann.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи