• Advertisement

Регистрация на кола в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Регистриране на кола, която ще се кара в Германия

Мнениеот vihreniagencho » 13 Май 2004, 14:23:26

Здравейте, интересува ме каква е процедурата която вие знаете за регистриране на кола, която ще се кара в Германия, т.е. не е за износ.

Колата се намира в друг град, на около 50 км от града, в който е моето местожителство и е отрегистрирана (abgemeldet).

Това, което аз разбрах (немския ми е лош, а баварския още не съм го почнал да го уча :-/) е следното:

1. Трябва да взема така наречената doppel Karte
2. Трябва да отида в Zulassungstelle-то в моя град с doppel Karte, Fahrzeugbrief-a и паспорта си да получа новите документи на колата (Schein и Brief) и сините номера.
3. С тези сини номера да отида до въпросния град и да сложа номерата на колата и да си се прибера с нея.

Така ли е?

От автокъщата ми казаха, че не могат да ми дадат техните червени номера за да си докарам колата и после да им ги върна, а аз още не съм платил колата на 100% и не ми дадоха сегашния й Brief. Бавареца, с когото си говорех трърдеше, че само с Brief-а мога да карам дори и без Kurzfristige Kennzeichen, ама на мене хич не ми се вярва...
Целта ми е да спестя едни 100 км напред-назад...
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

otgovor

Мнениеот Boby » 14 Май 2004, 02:13:54

Здравей,
по принцип за регистрация на колата ти трябват следните документи:
- Doppel Karte от застраховката където ще се застрахова колата
- Fahzeugbrief
- АУ (Abgasuntersuchung) (за изгорелите газове става въпрос)
- TÜV Bericht (Протокола от годишният технически преглед на колата)
- Abmeldebesheinigung или Fahzeugschein в зависимост от това дали колата е регистрирана в момента или не
- и като за последно твоят паспорт и малко пари

Важно е че регистрацията може да се извърши само по местоживеене, т. е. не можеш да регистрираш колата в град в който не живееш.

За регистрацията колата не трябва да се представя в Zulassungstelle-то. Това означава, че ако имаш всички тези документи регистрираш колата (дори тя да се намира в друг град), получаваш регистрационите номера, отиваш закачаш ги на колата и си караш и си свиркаш... :) .
В твоя случаи няма как да регистрираш колата без Fahzeugbrief-а. Можeш да вземеш Überführungskennzeichen (червени номера, сега са жълти), но са ужасно скъпи...За тях не ти трябват никакви документи до колкото си спомням, освен паспорта.
Дано тази информация ти помогне. Много е важно да искаш от продавача Überführungskennzeichen и TÜV-Bericht-а, защото в противен случаи ще трябва да ги правиш на ново а ако колата не е регистрирана това е много трудно както сам можеш да си представиш.

Успех ти желая
Последна промяна daisymm на 2 Юли 2014, 13:57:55, променена общо 1 път
Причина: Транслитерация
Boby

Мнениеот vihreniagencho » 14 Май 2004, 15:36:13

Благодаря за пожеланието :-) Колата е вече пред нас - регистрирана. Всичко мина леко и спокойно. Скоро ще пиша подробности, надявам се.
vihreniagencho
Нов потребител
Нов потребител

Регистрация на кола в Германия

Мнениеот petuch » 14 Март 2006, 23:16:28

Здравеите,
не сам сигурна, че темата е за този раздел, но понеже тук се разисква темата за книжките си мисля, че следващата е регистрация на кола тук.
Големия проблем поне за мен е Haftpflichtversicherung. Понеже имам само от 2 г. немска книжка, ми казаха, че трябва да почна с 240 %, коете е немислимо. Чувала съм, че ако дам свидетелство от БГ, че е имало кола регистршрана на мое име от както имам книжка без произшестния и може да ми намалят процентите. Много ще съм благодарна ако има някои минал по този път и сподели с нас. Аз имам БГ книжка от 8 год. За колко трябва да е свидитилството, че да съм с 100 -115 %. Кои застрахователни фирми са приели такова свидетелство.
Бих се радвала на всякакви съвети по темата и предложетия за изгодни застрахователи.
Благодария ви предварително
Аватар
petuch
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Luke » 14 Март 2006, 23:38:54

Здравей,

от България ти трябват 2 удостоверения:

1. От КАТ вземаш такова, че от еди-колко-си години имаш свидетелство за управление и нямаш ПТП по твоя вина и рег. случаи на употреба на алкохол

2. с него отиваш в ДЗИ (общо застраховане или гаранционен фонд - те ще те упътят) и там ти дават съответно 2рото свидетелство, че от еди-колко-со години си имала кола и "Гражданска отговорност" и не си причинявала ПТПта.

3. Ако си правила каско и застрахователя се съгласи-вземи и от него бележка.

Превеждаш и ЛЕГАЛИЗИРАШ тези неща и тук (в Германия) започваш от врата на врата на застрахователите и агентите им.
АХА и МЛП отстъпват, а много агенти направо предлагат да те застраховат в агенцийте, които биха отказали на теб.
Само инат и брутално поведение трябва - застрахователния бранш тук е по-зле от джунгла и ако не хапеш....

Ако имаш ЕС свидетелство от 2 години мисля автоматично почваш на 120%..но и това е капан за чужденци само-никой не се връзва да им плаща толкова. 5-6 години опит са = 50-60%
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 14 Март 2006, 23:58:44

Отговорникът за тези неща в ДЗИ се казва Марио Згански/Згалски. Офисът му е в Централния офис на ДЗИ на жълтите павета. Намери в Интернет страницата на ДЗИ и от там се обади в централата. Те ще ти дадат телефона на Марио. Той е от личната свита на госпожа Кюлева и трудно се открива, но все ще успееш да говориш с него по телефона и да се доуточните.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот petuch » 15 Март 2006, 18:33:02

благодария за подробния отговнор. Имам още няколко въпроса, ако не ставам нахална.
Проблем ли е че колата не е била застрахована при ДЗИ, а друго дружество--. През последните 2,5 г. съм правила само зелена карта и гражданска само като съм в БГ с колата. Това удостоверение само ако е от ДЗИ ли го признават. Вие с колко процента сте почнали ако не е тайна.
Днес говорих с една от АХА и тя ми каза, че само немска книжка я интересува. аз ниамам 3 г. значе 240. Викам и ако ви докажа че съм имала кола не е ли по-ниско. Само ми каза, че не се брои. Питах я ами като влезе другата год бг в евросъюза и ще ми важи старата книжкана колко процент ще съм. А тя най-нагло вика ми вие ще имате тогава 3 год. и ще сте на 115.
Почва да ми се повдига от немски застраховатили. И после ако стане произшествие излиза май по-евтино да го платиш лично, а не от застраховкта
Аватар
petuch
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Luke » 15 Март 2006, 22:29:41

ДЗИ издава удостоверението, независимо от застрахователната ти компания. От нея също може да вземеш ако не е голяма разправия-за тежест.

Търси други агенти-тази <биип> не става. АХА по принцип признава БГ шоф. стаж.

Аз извадих документ за 5 години (от толкова имах кола и гражданска на мое име в БГ) и ми ги признаха всичките..на 60 или 65% мисля започнах мисля...
„Die Philosophen haben die Welt nur verschieden interpretiert, es kömmt darauf an, sie zu verändern.“
Karl Marx
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Мнениеот iv_ski » 16 Март 2006, 09:20:42

A ти не си ли женена за германец. Той може да те застрахова като втори член - до около 80%.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот stenlly » 16 Март 2006, 09:33:17

Обади се на MLP там почваш на 100% независимо от колко време имаш немска книжка. Имах немска книжка от 2 месеца и почнах на 100%. Успех.
Аватар
stenlly
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 16 Март 2006, 19:53:11

petuch написа:
Почва да ми се повдига от немски застраховатили. И после ако стане произшествие излиза май по-евтино да го платиш лично, а не от застраховкта

Да -когато става дума за пари -нестата са еднакви навсякаде по света,ама това дето да си плати6 сама го забрави-просто ако няма6 застраховка -свят сте ти се завие от смеки -могат да те садят и за морални стети -и тогава и 6естцифрени 4исла влизат в употреба.
Ина4е -само с нахалство и упоритост.

ето ти моята история- не си правя никакав маитап .

аз по4нах 2001година с 100%при МЛП без дори да имам немска книжка и никакви документи от кат или ДЗИ не сам давал -та даже после карах 1,5 година нелегално -само с Бг книжка-ама това не съветвам никои да го прави :) и е друга тема.
с това искам да кажа 4е никои не го интересува каква книжка има6, ДЗИ или КАТ или други ала бала -вси4ко си е 4ист пазарлак-казано му по БГ :) :) :) - хората се пробват-ако могат да ти вземат парите взимат ти ги-пове4ето от тия дето работят в застраховките на коли са на процент -та работата е ясна.

помня 4е тогава се обаждах поне на 50 места -но наистина пробваи при МЛП-ама те са ве4е Янитос ферзихерунг или несто такова -аз миналата година се отказах от тях застото и те са разбоиници :) - ама при тебе като за на4инае6т мисля 4е работата сте стане .
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот petuch » 21 Март 2006, 21:55:30

за съжаление от МЛП вече не предлагат на 100 %. Казаха, че трябва да почна на 240. Поне ми казаха, че ако им дам справка, че съм имала кола и ще почна под 100. А да видим дали ще е така. Благодаря на всички за подробните отговори. Като стана готова с регистрацята, ще споделя как е минало
Аватар
petuch
Нов потребител
Нов потребител

Закупуване на кола в Германия

Мнениеот p-vlad » 2 Април 2008, 21:17:12

От 2 години живея в Гермния. Както си пише от заглавието - искам да запитам дали някой може да ми обясни стъпка по стъпка купуването на кола тука. Каде какви такси, данаци и други неща се плащат и ако може приблизителни цени. Смятам жена ми да я кара тука и да я регистрирам в Германия. Относно kfz-versicherung-a - с какви документи мога да везема по-ниска тарифа тъй като тя е с книжка от 2001 години и няма проишествия от 2002 година което са си близо 6 години.
Благодаря за информацията предварително.

Владо
Аватар
p-vlad
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот satbradar » 3 Април 2008, 19:27:49

1- като се купува колата се искат бериф и фарцоигшаин,те могат да бъдат
а)старите док- голяма бумага-бриф+малка бумага -шаин
б)новите док-като горните но имат друг вид.
2-правиш застраховка-наи вече колко да те таксуват зависи колко си добар в преговорите -в повечето случаи компаниите ги боли фара за некакви док издадени от Бг.
Рецепта как да минеш тънко наготово няма-тва дето е минало при едикои си може да не мине при тебе аи зависи какви условия и вид на застраховка ще си избереш и т.н
демек четеш и се пазариш .
При застарховката има 2 вариянта -или ти дават допел карта или застраховат колат апо номер на шаси.
3-с застаховката и док на колата се занасяш в цуласунгщелето по местоживеене и там ти издават док на името на титуляраи съответно номера на колата
4--слагаш номерарта и караш
5- ония от данчното ще ти пратят честитка д а платиш данака на колата -обикновено 30 дневен срок от получаването на писмото
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Покупка и регистрация на кола

Мнениеот imadlen » 22 Февруари 2012, 00:11:18

Здравейте, искам да си купя кола и да я регистрирам в Германия. Какви документи са необходими - живея на квартира, още не съм се регистрирала някъде, засега работя като подизпълнител през българска фирма, но уговорката е скоро време да подпишем трудови договори. Та някой може ли да каже какво е необходимо - дали е нужно да имам трудов договор или нещо друго...
Благодаря предварително за всеки отговор...
imadlen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Следваща

Назад към Документи