• Advertisement

Регистрация на кола в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Регистрация на кола в германия (отново)

Мнениеот DimitarKurtev » 14 Април 2013, 20:47:54

Пробвах калкулатора на ADAC за първа регистрация без предишна осигуровка и ЕС шофьорска книжка - сложи ме като SF1/2(79%), което пак e по-добре от 100%, но все пак се надявам на повече. Същото е и с Deutsche internet versicherung.
DimitarKurtev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 15 Април 2013, 11:56:35

DimitarKurtev написа:Пробвах калкулатора на ADAC за първа регистрация без предишна осигуровка и ЕС шофьорска книжка - сложи ме като SF1/2(79%), което пак e по-добре от 100%, но все пак се надявам на повече. Същото е и с Deutsche internet versicherung.

Както знаеш, началният ти процент зависи от доста неща, не само от наличието (или липсата) на застрахователна история. По тази причина не може да се каже дали изчислените от ADAC 79% са най-доброто, което може да се договори в твоя случай.

Междувременно ти предлагам други два варианта:

1. Има един независим застрахователен брокер (unabhängiger Versicherungsmakler) във форума, българин. Предполагам, че той ще ти предложи интересна оферта.

2. Има един голям застраховател, който рекламира продуктите си като "изгодни по традиция". Познавам човек (наше момче, българин), който без да предоставя допълнителни данни от български застрахователи, получи от въпросната компания оферта за 65%, като при същите условия офертата от ADAC (където той е член, ако това изобщо има значение) беше 79%.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
sisco_5DimitarKurtev
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 15 Април 2013, 12:43:29

Процентите са до голяма степен игра на застрахователите с цел да печелят клиенти. Най-важното е да се гледа на коя SF-Klasse ви предложат и на каква цена. Без никакви допълнителни документи и с книжка от поне преди 3 год всеки получава SF1/2, с документи от КАТ, че нямате произшествия и от БГ застраховател трябва да се пазарите със застрахователя по телефона или с някои маклер и може да смъкнете на SF1 или SF2. Някой могат да ви предложат да сключите още една застраховка към компанията с цел да получите бонус за по ниска класа. Това не винаги е изгодно, трябва всеки да си направи лична сметка трябва ли му новата затраховка или не.
Другото което трябва да се внимава е teilkasko дали включва кражба на колата и щети от градушка, не винаги се включва, а ако не се включва, поне по мое лично мнение не струва да се прави и плаща за това каско.
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden

Потребители благодарили на автора BG_Baj_Ganjo за мнението (общо 2):
DimitarKurtevdaisymm

Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот sisco_5 » 22 Април 2013, 19:29:02

****** написа:

1. Има един независим застрахователен брокер (unabhängiger Versicherungsmakler) във форума, българин. Предполагам, че той ще ти предложи интересна оферта.

2. Има един голям застраховател, който рекламира продуктите си като "изгодни по традиция". Познавам човек (наше момче, българин), който без да предоставя допълнителни данни от български застрахователи, получи от въпросната компания оферта за 65%, като при същите условия офертата от ADAC (където той е член, ако това изобщо има значение) беше 79%.

Поздрави от Erzgebirge!

Здравейте, и на мен ми предстои скоро да правя застраховка на колата. Отскоро съм в Германия. Можете ли да ми дадете по подробна информация относно двата варианта които споменавате по - горе. Всякаква информация е от помощ - фирми, адреси, телефони... Намирам се в Кайзерслаутерн.
Благодаря предварително :thumbleft:
sisco_5
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот daisymm » 3 Юли 2013, 22:22:01

Baguk написа:Минах през тази процедура през 2011, ще пробвам да напиша по спомени, дано да не съм забравил нещо и да е от полза за някого.

Някои от стъпките трябва да се свършат в България предварително, това доста ще ви улесни живота и ще спести пари. И така, започваме.
1. ...
2. ...
3. С регистрации на автомобили в Германия се занимават общини, където има отделни отдели/гишета само за МПС. На немски те се наричат KFZ Zulassungsstelle. ... С тези две неща от точка 1 (CoC или TÜV Vollabnahme) и точка 2 (eVB) заедно с български документи на автомобила (талон 1 и 2, голям и малък) отивате в общината. ... Може да изберете номер по избор, ако е свободен – струва към 10-30 евро допълнително. В някои градове подобен номер може да се резервира и онлайн. Цялата процедура по регистрация ще струва към 80-100 евро. ...

В допълнение към информацията от т.3:
при регистрация ще ви поискат документ за самоличност (лична карта или задграничен паспорт) и актуалната адресна регистрация (Anmeldung). Не се учудвайте, ако ви накарат да си опресните документа за адресна регистрация. В района, в който живея (Erzgebirgskreis) при регистрация/пререгистрация на МПС е необходимо дата във формуляра за адресна регистрация да не бъде по-стара от 6 месеца към момента на регистриране/пререгистриране на МПС.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
neichsliven-ilmenau

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот icefire » 5 Юли 2013, 18:24:46

Здравейте :)
И на мен ми предстои тази процедура, но имам няколко въпроса:

1. Относно TÜV - ако правилно съм разбрал, трябва да я закарам на инспекция за тех. изправност и газове така, както си е с българските номера. Тогава в съответния протокол от TÜV ще пише българския номер. Това проблем ли е и съответно има ли значение?

2. За отписването от КАТ и след това за отписването от данъчното, трябва ли аз задължително да съм там лично? Може ли да пратя бележката, че тук са ми взели номерата, както и копия от новите Fahrzeugpapiere, на приятел или роднина по пощата, като след това той отива в КАТ и в данъчното, за да свали колата от отчет? Необходимо ли е нотариално заверено пълномощно за това?

Благодаря за помощта.
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот Baguk » 6 Юли 2013, 17:55:13

icefire написа:1. Относно TÜV - ако правилно съм разбрал, трябва да я закарам на инспекция за тех. изправност и газове така, както си е с българските номера. Тогава в съответния протокол от TÜV ще пише българския номер. Това проблем ли е и съответно има ли значение?

Cъс сигурност аз минавах през TÜV когато колата още беше с BG-регистрация. Не си спомням, дали номера, който беше в момента го пишеше някъде в документите, защото ги взеха в общината когато я регистрираха. Cъс сигурност ми искаха големия и малкия талон и също така съм сигурен, че в документите, които получих след огледа, пишеше номера на рамата и повечето неща от големия талон като мощност и т.н. Но и да пише български номер в документите на тюв - това не трябва да е проблем, защото ти я пререгистрираш и в общината са наясно, че колата в момента има този номер. От тюв получих няколко листа А4, моите бяха сини на цвят, само за инфо.

icefire написа:2. За отписването от КАТ и след това за отписването от данъчното, трябва ли аз задължително да съм там лично? Може ли да пратя бележката, че тук са ми взели номерата, както и копия от новите Fahrzeugpapiere, на приятел или роднина по пощата, като след това той отива в КАТ и в данъчното, за да свали колата от отчет? Необходимо ли е нотариално заверено пълномощно за това?

Аз бях лично, но ако с докмунитите ще пратиш и едно пълномощно - мисля, че би трябвало да стане (не мога да гарантирам, разбира се). Както и тук, всичко зависи от настроението на съответния служител, упоритост на искащия и късмет. Аз лично в КАТ загубих почти половин ден с изцяло изрядни документи, но за сравнение в данъчното всичко стана за 15-на минути.

Мисля, че когато приключиш процедурата другите тук на форума биха се радвали ако актуализираш/корегираш информацията в тази тема, защото възможно има някакви промени - все пак писах "упътването" доста отдавна и може би има промени.

Потребители благодарили на автора Baguk за мнението:
neich
Рейтинг: 4%

Baguk
Нов потребител
Нов потребител

Статии: 1
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот sinthern1 » 7 Юли 2013, 16:56:34

моят опит е следния: занесох копие от големия талон в местния TÜV, откриха по кода модела и годината на производство , след което прекарах автомобила на преглед при тях , съответно след прегледа го регистрирах по местоживеене , оставих им бг документите и си получих немските номера и документи.Ако колата е достатъчно нова не се минава преглед на изхвърляните газове , в моя случай ,макар и дизел не минах този предлед и вече така няколко години си карам возилото без проблеми . В документите ми си пише ,че Порше София е бил първи собственик , а аз съм втори .

Потребители благодарили на автора sinthern1 за мнението:
neich
Рейтинг: 4%

sinthern1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 10 пъти

Мнениеот icefire » 8 Юли 2013, 18:21:36

londonman написа:[url]check24.de[/url]

Инак за последните 3 години не ти трябва документ - признават се автоматично след като имаш шоф.книжка от ЕС държава.

Колеги, може ли малко инфо по този въпрос с признаването на 3 години? Днес питах при двама застрахователи, като и двамата казаха, че ако имаш от мин. 3 години европейска книжка те слагат в SF 1/2 вместо в SF 0. Има ли някаква опция да ми признаят pauschal 3 години и да ме сложат в SF 3 или няма такъв филм?
icefire
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Karl » 11 Юли 2013, 12:20:36

Здравейте,

информирах се по темата с регистрация и предприемам стъпка В323 :) - ще си регистрирам колата тука. Ето обаче коя ситуация не ми е ясна и ако някой е минал по пътя да сподели.
Входни данни:
Колата е регистрирана на фирма в България, но в момента е тука.

Текуща програма вариант В434 пo стъпка B323 :-({|= :
Купувам я с фактура и после при нотариус - действието се развива в България.
Идвам с документите тука. Извадил съм си да речем всичко - СоС, застраховка, TUV и т.н.

1. Какво става в Германия като я регистрирам :-k :
1.1. Ще ми искат ли превод на документите - договора и фактурата.
1.2. Трябва ли да върна номерата тука или да ги пратя обратно в България
1.3. Оригиналния талон е в мен например до връщане на номерата тука трябва ли да го представям

2. Вариант В646: Сменим собственост в България в КАТ и после още веднъж тука :-" .

Благодаря предварително.
Karl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот imadlen » 5 Декември 2013, 09:20:49

****** написа:
DimitarKurtev написа:Пробвах калкулатора на ADAC за първа регистрация без предишна осигуровка и ЕС шофьорска книжка - сложи ме като SF1/2(79%), което пак e по-добре от 100%, но все пак се надявам на повече. Същото е и с Deutsche internet versicherung.

Поздрави от Erzgebirge!

Здравейте, бихте ли дали координати на този български застраховател. Сменям си застрахователната компания и се нуждая от добра оферта? Ако самият човек прочете поста ми, моля да ми пише на лични или тук :)
imadlen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот sliven-ilmenau » 12 Януари 2014, 11:51:05

Здравейте на всички. Имам следния проблем:
Решил съм да си купувам кола от немска автокъща, която е с TÜV до 2015 но се намира на 70-80км. от града в който живея. След покупката искам да я регистрирам и да я използвам възможно най-бързо но се притеснявам, че ще отнеме известно време, докато мина всички процедури.
Въпросите ми са следните:
1. Как да я докарам до града ми, временни номера ли трябва да си взема или от автокъщата ще ми дадът някакви техни с които да си я докарам и после да им ги върна?
2. Къде трябва да отида първо за да я регистрирам и какви документи трябва да нося?
3. Как и къде да потърся застраховка- в интернет или да обиколя бюрата за оферти?
4. Какво ми е необходимо за да си я карам легално- трябва ли да имам извадени всички документи или това, че съм подал документите ми дава право да си я карам?
Благодаря предварително.
sliven-ilmenau
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти

Мнениеот daisymm » 12 Януари 2014, 23:03:32

sliven-ilmenau написа:... Въпросите ми са следните:
1. Как да я докарам до града ми, временни номера ли трябва да си взема или от автокъщата ще ми дадът някакви техни с които да си я докарам и после да им ги върна?
2. Къде трябва да отида първо за да я регистрирам и какви документи трябва да нося?
3. Как и къде да потърся застраховка- в интернет или да обиколя бюрата за оферти?
4. Какво ми е необходимо за да си я карам легално- трябва ли да имам извадени всички документи или това, че съм подал документите ми дава право да си я карам?

Здравей sliven-ilmenau,

почти всичко е обяснено от Baguk в мнението му от 7 Август 2012 в настоящата тема. Човекът се е постарал да опише всичко и те моля да уважиш труда му. Някои от нещата не се отнасят за теб, т.е. процедурата при теб ще бъде доста по-улеснена.

1. При разстоянието, което посочваш аз лично бих действал така:
- намирам си застраховател и взимам eVB-номер
- отивам при продавача, правя покупко-продажбата, като взимам ключовете и документите (договор, талони-2 бр, протокол от TÜV) на колата
- връщам се в общината по местоживеене и регистрирам колата, за всеки случай си нося и актуалната адресна регистрация (Anmeldung)
- купувам си номерата и се връщам при търговеца
- слагам си номерата на колата и си я прибирам
Всичко това става за един ден. Ако по някаква причина търговеца се съгласи да сложи от своите Rotes Kennzeichen (Händlerkennzeichen), ще си спестиш двукратното ходене до търговеца, но не ми се вярва той да те остави ти да караш колата с тях и после да му ги връщаш. С Kurzzeitkennzeichen също ще си спестиш двукратното ходене, но прецени кое от двете е по изгодно за теб - 100 EUR за жълти номера или двукратно ходене до продавача.

2. Виж т.2, т.3 и т.3.1 от споменатото мнение на Baguk. Описано е всичко

3. Виж т.2 от мнение на Baguk, както и мненията след това.

4. След като получиш собствените си номера може да караш колата легално. Тъй като застрахователната защита с eVB-номера e временна и ограничена препоръчвам възможно най-скоро да се оформи и договора със застрахователя (получаването на eVB-номера не означава автоматично подписан договор със застрахователя!). На по-късен етап ще получиш полицата от застрахователя и данъчното известие.

Успех!

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 3):
neichStojansliven-ilmenau
Рейтинг: 13%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот sliven-ilmenau » 13 Януари 2014, 09:48:33

Благодаря много ******. Точно това ме интересуваше.
sliven-ilmenau
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти

Мнениеот brumbar » 13 Януари 2014, 22:52:35

Мой колега миналата година си взе KFZ-Kurzzeitkennzeichen за 125€, като:
15€ - за табелите
10€ - KFZ-Behörden Gebühr Kurzzeitkennzeichen (5 Tage)
100€ - "pfand" при застрахователя за eVB-Nummer. Ако след това сключиш "нормална" застаховка при него тези пари се приспадат. За съжаление колегата не работи при нас от 01.01.2014 и не мога да го питам къде е сключил тази застарховка.
Един вид временните номера му струваха само 25€.
Ако си намериш "печатница", която ги прави по-евтино, може да спестиш още някое евро.

Необходими докумнети регистриране на Kurzzeitkennzeichen:
- eVB-Nummer (Deckungskarte Ihrer Versicherung)
- Personalausweis oder Reisepass mit Meldebescheinigung
- bei Firmen die Gewerbeanmeldung bzw. einen Handelsregisterauszug
- evtl. eine Vollmacht, wenn Sie im Auftrag handeln

Всички цени за KFZ-Behörden Gebühren

Цялата необходима информация при (пре)регистриране на автомобил може да бъде отктрита на http://www.strassenverkehrsamt.de
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението (общо 3):
neichalmirassliven-ilmenau
Рейтинг: 13%

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи