• Advertisement

Регистрация на кола в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Регистрация на кола в германия (отново)

Мнениеот sliven-ilmenau » 14 Януари 2014, 14:39:25

Благодаря още веднъж за помощта. Следвах стъпките на ****** и всичко стана за 4-5 часа при условие, че ходих два пъти до търговеца. Сега остана да си направя застраховката. :)
sliven-ilmenau
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Karl » 23 Януари 2014, 18:14:11

Привет на всички,

първо искам да благодаря на Baguk за добрия пост. Имах питане от по рано във същата тема за нея мога да допълана че направих вариант B432 - Пререгистрирах си колата в БГ на мое име и после дойдех тука да я регистирам наново.

Ето какво се получи, къде срещнах трудности.

Първо със застраховката - не беше много лесно ходих на 7 места да питам, на край само във HUK, Ergo, Zurich и KMB ми одобриха удостоверенията издадено от предишните застрахователи. Другите твърдо ми отказаха - DVK, HUK24, Alinaz. Оказа се малко дълго одобренията траеха от 2 дена до 2 седмици и ми отне общо взето 2 месеца да мина всички понеже не успях в един ден да отида при всеки един от тях. Накрая в избранато от мен компания получих еVB номер.

Взех си COC серифик от България - 10 лева при вносителя, тука ми искана 80 ЕUR.

TUV - тука мога да изпиша роман. Като цяло попаднах на грешното място - Официалния TUV за нашия град, оказаха се, че мразят чужденци. Ще се опитам да допълня темата след няколко дни. На кратко получих HU от DEKRA, но след като трябваше да отстраня следните проблеми - Ръчна спира - много дълъг ход /в последствие се оказа в нормите/, фарове са мъгла - ляв незначително отклонение нагоре, десен значително отклонение надолу, проблем в ауспуха - след като човека направи набиране /буквално на тръбата на задното гърне/ се оказа, че връзката там не била добре - оказа се, че връзката е така проектирана с пружинен съединение. И накрая черешката на сладоледа - проблем със ламбда сондата. И така мога само да кажа, че всичко това беше наново проверено, но от официлния сервиз за марката и само фаровете бяха регулирани, всичко друго си беше наред. Избрах офицален сервиз, за да няма после недоразбрали - ценово ми струваше 60 ЕUR. Черешката на торта се оказа незагряла кола. Тази сонда работи при тем. 500-700 градуса :rr: и до достигане на работна точка е необходимо едно 20-30 работа на двигателя на път. Имайте го в предвид в студените дни от годината :bigsmurf: . По натам ще допълна цялото развитие на темата.

С TUV, COC i eVB, аз допълнително си избрах и номер през Интернет отидох в общината. Нямам думи момичето на гишето както и всички там бяха много любезни и отзивчиви. Там имах следния проблем - COC сертификата беше наред, но системата не излизаше коя еко група е - беше ви обяснено, че се случва от време на време - за целта изпратиха сертификата в TUV по факс и от там им върнаха информацията. Цялата регистрация отне 1 час и 30 мин заради този проблем. Иначе 30 мин. макс.
В цифри 2014 година - 26 ЕUR вписване, 10 ЕUR номер пожелание, 3 ЕUR пощенски разходи за данъка, 33 ЕUR номера, 4 ЕUR общи такси.
Въпреки, че имах проблем със СОС това е по лесния и правилен път за да нямате въпрови без отговор например защо колата е с буква Е а не с А в третия ред долу дясно :)

Това е цялото действие и ми отне 5 месеца, да си набавя удостоверенията от България, да прехвърля колата и да я регистрирам в Германия. Не съм си давал зор. Попаднах и на добри и на лоши хора както е на всякъде. Така, че според закона тази 1 година е предостатъчна за да си оправи човек нещата.

Поздрави и лек път на всички, ще опиша по подробно прегледа на колата след време. :cheers:

Потребители благодарили на автора Karl за мнението (общо 8):
rulasvhristovarusenecneichsliven-ilmenaualmiraskaltcev.72velingrad
Рейтинг: 33%

Karl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот galina77971 » 27 Февруари 2014, 12:02:10

Здравейте! Когато вече имам CoC документ, какво ми е нужно още: HU/AU или само AU? Правилно ли разбирам, че ми е нужен само AU преглед, четейки това:

"Um ein im Ausland erworbenes Gebrauchtfahrzeug für den Verkehr zuzulassen, müssen zusätzlich folgende Dokumente vorliegen:

Fahrzeugbrief (Zulassungsbescheinigung Teil II) und COC-Papiere / Datenbestätigung / TÜV Gutachten nach §21 StVZO
Bescheinigung über die Abgasuntersuchung für AU - pflichtige Fahrzeuge"

Хубав ден на всички!
galina77971
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот maimun_69 » 27 Март 2014, 23:16:12

Добър вечер :)
Да споделя и аз.Миналата седмица си купих сгодна колица.От друг "окръг".След разговори с колеги германци, стигнах до следното :
1.Отивам, виждам и пробвам колата
2.Договор с продавача (частно лице в моя случай), вземам всички документи, клчове и т.н., и се връщам в моята "Land"
3.Правя си застраховка, после с eVB номера в zulassungstelle за рег.номера
4.Zurück при МПС-то, поставих номерата и се прибрах
При мен отне около един работен ден.Шверин - Любек - Шверин два пъти.Застраховката стана за около 20 минути.В КАТ (zulassungstelle), около 30-40 мин с изготвянето на номерата.
Необходимите документи при мен бяха следните:
актуална адресна регистрация, паспорт (ЛК),док. на колата, банкова сметка (за данъка)
Всичко ми костваше 28 евро номера, 28 за изготвяне на документи, и 10 евро за номер по избор.Транспортните не ги смятам.Застраховката (полицата) трябва да дойде до 2-4 седмици.

Потребители благодарили на автора maimun_69 за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

maimun_69
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот daisymm » 27 Март 2014, 23:49:50

maimun_69 написа:...
Необходимите документи при мен бяха следните:
актуална адресна регистрация, паспорт (ЛК),док. на колата, банкова сметка (за данъка)

+ валиден TÜV (HU & AU) протокол
+ получения от застрахователя eVB номер

С пожелание за безаварийно шофиране :thumbleft:

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ispa » 2 Април 2014, 11:53:26

Привет на всички.
Преди време питах за БГ-номерата в Германия, с намерението да пререгистрирам след време колата.
Времето дойде за тази задачка и прочетох написаните неща тук.
Имам един въпрос, който не успях да разбера.
Иде реч за въпросния СоС сертификат.
Колата ми е с ЕВРО-4 по талон от БГ. Вписано е в талона че го има това ЕВРО-4.
Автомобила е 2008г. и е купен на лизинг в България, сега искам да му сменя номерата.
Та въпроса ми е дали действително трябва да имам този СоС сертификат, след като в големия талон пише че има ЕВРО-4?
Благодаря на всички предварително...

Потребители благодарили на автора ispa за мнението:
maimun_69

Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот daisymm » 2 Април 2014, 12:15:14

ispa написа:... Иде реч за въпросния СоС сертификат.
Колата ми е с ЕВРО-4 по талон от БГ. Вписано е в талона че го има това ЕВРО-4.
Автомобила е 2008г. и е купен на лизинг в България, сега искам да му сменя номерата.
Та въпроса ми е дали действително трябва да имам този СоС сертификат, след като в големия талон пише че има ЕВРО-4?
Благодаря на всички предварително...

При пререгистрация на автомобил, внесен в Германия и регистриран в друга държава, се изисква СоС, за да може да му бъдат еднозначно определени т.нар. HSN и TSN, които трябва да бъдат вписани в немския талон.

VIN-ът от българския талон не е достатъчен, макар че преди време един търговец ме убеждаваше в обратното, при условие, че автомобилът бил произведен в Германия, но продаден в чужбина. После се оказа, че не е точно така. Това беше преди 1 година, може и да има промяна.

Попитай/опитай при някой проверяващ в Германия, няма да ти струва нищо.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
neichispa
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ispa » 16 Май 2014, 13:39:19

Привет отново на четящите тук.
Благодаря на ****** за съветите. =;
Пиша отново, тъй като попрочетох и попитах "тук-там" и взех въпросният СоС сертификат от българския вносител на автомобила ми.
Платих 96 лв и за два дни получих сертификата.
Преди това ходих в КАТ, тъй като и там го има въпросният СоС. Подсказаха ми, че мога да мина "по-тънко".
Шефът на КАТ в родния ми град бе достатъчно любезен да ми обясни следното:
сертификата е в КАТ където е първата регистрация на автомобила, струва 10-ина лв. и може да се вземе само от там.
Прецених, че пътуване до София и загубата на деня ще е повече от тези 96 лв.
В Германия този сертификат струва 140 EUR при най-близкия до мен вносител.
Така че го поръчах на вносителя в БГ и за два дена го получих на адрес.
Ще хода да се "боря" тези дни с регистрацията.
Между другото един приятел спомена че има приет някакъв закон в NRW.
БГ номера на автомобили на регистрирани лица в NRW са наказуеми.
Дали е така ще се разбере предполагам. Имало срок до края на май.
Ако някой знае нещо по въпроса да сподели.

Потребители благодарили на автора ispa за мнението:
daisymm

Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот streneva » 28 Май 2014, 21:59:13

Здравейте от мен! От другата тема разбрах къде да платя данъка, а сега да споделя за документите.Майка ми се занимава с изваждането им без пълномощно.Сос е получила за 1 ден от вносителя на автомобила срещу 60 лв.От застрахователя чрез застрахователен агент е получила документа за 2 дни срещу 80лв.Обаче е на български и ще трябва да се преведе и легализира.Сега следва TUV HU&AU протокол и номер Evn от застраховател.Въпроса ми е когато отида във въпросната община и след всички процедури,когато трябва да дам сметка за плащането на данъка може ли да е на друго лице- на съпруга ми, тъй като аз не работя и нямам сметка,а колата е на мое име?

streneva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот streneva » 29 Май 2014, 09:09:06

velingrad написа:Няма никакво значение, на чие име колата се регистрира- важното е "регистраният" да си плаща ;-)
Проблем може да е застраовката, ама това не е и въпросът :-k

Благодаря за отговора ви и сега идва ред и да ви помоля ако може да ми отговорите на въпроса защо може да е проблем застраховката защото не работя ли или друга причина?

streneva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти

Re: Регистрация на кола в Германия

Мнениеот neich » 6 Юли 2014, 23:18:36

Здравейте,
в момента съм в България но ми предстои преместване в Германия (Mainz). Реших докато съм още в България да си набавя всичко необходимо като документи, които ще ми бъдат нужни при една евентуална пререгистрация на автомобила ми. Изпълнявам всички стъпки, които са описани от вас в тази тема. Набавих си бележките от застрахователите без проблем но срещнах проблем с изваждането на СоС сертификата. Автомобила е Skoda, ходя вече три пъти до представителството на Шкода (ЕУРАТЕК ООД Пловдив) и постоянно ме мотаят. Един път казват, че не знаят какво е това, вторият път ми взеха телефона като обещаха да ми се обадят когато е готов, но тъй като 2 седмици никой не се обади отидох трети път. Обясниха ми, че чакат сертификата от Чехия и било въпрос на часова за да пристигне. Минаха още 2 седмици от тогава. Отговор нямам. Най учтиво обясних за какво ми трябва и, че до 25. юли съм в България. Най вероятно те това чакат, да замина и да спра тормоза за този сертификат. Не знам вече дали ще успея да го "изкрънкам" този СоС сертификат. 100% съм сигурен, че ме "бъзикат" нещо. Дори ме питаха какво трябва да пише в него ](*,) . Излиза, все едно, че аз не знам какво искам от тях, те също се правят на ощипани , луда работа ......За това искам да Ви попитам следното: Колата съм е купувал втора употреба от Бремен преди година и половина. Регистрирана е в България гр.Пловдив, пазя си оригиналния стар немски талон (нарочно не им го дадох в КАТ, и без това не им трябва), имам ксерокопие на немския талон, който ми бе издаден с червените транзитни номера - оригинала го взеха в КАТ. При наличието на тези документи и това, че автомобила има история в Германия, купуван е някога нов от Германия и при положение, че оригиналния сертификат остава там където автомобила е регистриран първоначално нов т.е. това е било в Германия, необходим ли ми е отново СоС сертификата? В старият немски талон, чийто оригинал пазя знаете , че са описани всички необходими данни и т.нар. HSN и TSN.
Благодаря Ви предварително за отговора, наистина вече не ми остава много време при положение, че от месец и повече се разправям с ЕУРАТЕК. :( а искам да знам какво да правя. Да се скарам ли вече с тях или ако в моя случай не ми е необходим този сертификат изобщо повече да не ходя да се занимавам с тези ..........?
neich
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 55 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот WBremen » 7 Юли 2014, 13:46:09

neich,

Мисля, че такъв СоС сертификат ти е нужен само ако колата се внася от страни извън ЕС. Например ако внесеш кола от USA и искаш да я регистрираш в Германия.
Аз пререгистрирах първата си кола тук без да знам, че въобще е необходим такъв документ.

Колата беше купувана като нова в България, регистрирана на мое име и след идването ми в Германия минах само TUV, взех си номер от застрахователя, свалих си номерата и с двата талона (малък и голям) отидох в Stadtamt-a. Това беше достатъчно.
Втората кола е купувана тук в Германия от дилър. Документите с които я регистрирах бяха същите - TUV, двата талона на колата, номер от застрахователя и договора за покупка.

Потребители благодарили на автора WBremen за мнението:
neich

WBremen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Юли 2014, 14:43:29

WBremen написа:... Мисля, че такъв СоС сертификат ти е нужен само ако колата се внася от страни извън ЕС. Например ако внесеш кола от USA и искаш да я регистрираш в Германия...

Проблемът не стои точно така. Конкретен пример - внесят се Опел и Пежо от Италия. И двата автомобила имат първа регистрация в Италия. За Опел-а не се иска СоС, но за Пежо-то се изисква #-o

Hа мен преди време от TÜV ми казаха да им донеса СоС за автомобила, с който дойдох от България (не е немско производство), защото VIN-a не съдържал цялата необходима информация, за да бъдат еднозначно определени HSN и TSN на автомобила, които да бъдат вписани в немския талон.

@neich
Наличието на стария немски талон би ти помогнало, само ако в Германия могат да намерят съответствие между вписания в него FIN (поле "Е" в новите, поле "4" в старите образци) и вписания в българския талон VIN (поле "Е"). Ако номерът е изписан коректно на двете места и е еднакъв, няма да имаш проблеми. Ако към това прибавиш (но не е задължително!) и договора за покупко-продажба ще бъде перфектно.

@ WBremen
Радвам се, че въпреки огорчението от първоначалната среща, проявявате все пак желание да участвате в проекта "ЗАЕДНО". Внимавайте, за някои това се оказва заразно ;-)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
neich

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот neich » 7 Юли 2014, 16:46:50

WBremen, ****** ,
много Ви благодаря за бързите отговори. Да, пазя си абсолютно всичко - договора, сервизната книжка, фактури, стария талон, ..... всичко. Щом ще ми свърши работа стария талон няма да ходя повече в представителството на Шкода. Благодаря Ви още един път!
neich
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 55 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Юли 2014, 16:58:59

neich написа:Щом ще ми свърши работа стария талон няма да ходя повече в представителството на Шкода. Благодаря Ви още един път!

А ще ти свърши ли? Това е въпросът #-o
В немския талон вписан ли е FIN-а и той съвпада ли с VIN-a от българския талон? Ако е така, тогава си без проблеми :thumbleft:
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Документи