• Advertisement

Регистрация на кола в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Регистрация на кола в Германия

Мнениеот zlateto » 21 Април 2015, 13:08:59

Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот М.Николов » 22 Април 2015, 20:02:39

Извинявам се, благодаря много :)
М.Николов
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот marjan1985 » 23 Април 2015, 11:40:53

Здравейте
Интересуваме какво е необходимо за продажбата на кола с БГ номера в Германия,
и как се отписва след това в България?
Благодаря предварително
marjan1985
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот dark » 9 Май 2015, 14:46:55

Някой може ли да сподели опит с актуална информация за признаване на години от .бг в .де застрахователна компания?

-нужни документи
-коя се е навила
-колко години признават?
-има ли лимит на годините?

(изчел съм цялата тема и още няколко други подобни, но повечето инфо е от преди няколко години)
have you ever been alone at night...
Изображение
Аватар
dark
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Rince » 10 Май 2015, 10:32:01

dark написа:Някой може ли да сподели опит с актуална информация за признаване на години от .бг в .де застрахователна компания?

-нужни документи
-коя се е навила
-колко години признават?

(изчел съм цялата тема и още няколко други подобни, но повечето инфо е от преди няколко години)

Ами и моята информация е от преди 3 или 4 години вече, но не вярвам да са се променили нещата. Взимаш си удостоверение от бг застрахователната ти компания колко време си имал застраховка при тях, превещдаш на немски и даваш документа на немската застраховка и те би трябвало да ти го признаят. Аз съм го правил това при HUK24(това е онлайн вариянта на HUK Coburg), така че там става.
Ивбери си първо немска застр. компания и питай дали ще ти признаят стажа от България и ако кажат да, си изкарваш това удостоверение. Лимит в годините не би трябвало да има, на мен ми признаха всички едно към едно. Проблема беше само, че почти всяка година бях в различна компания в БГ и се наложи малко ходене, за да си изкарам такъв документ от всяка една. В Алианц БГ дори ми го извадиха директно на немски.

Успех.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Ченгето83 » 10 Май 2015, 15:19:43

А ако си извадим такова удостоверение от БГ сега и решим да го ползваме след 2 години примерно,когато си стъпим на краката и си купим кола в Германия,дали ще се вземе предвид от немския застраховател? Ако да речем колата се регистрира и застрахова през 2017 г,а представим документ за периода 2010-2015 ? Би трябвало да има поне частично поевтиняване на застраховката :-k
Ченгето83
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 37 пъти
Благодарено: 33 пъти

Мнениеот Rince » 10 Май 2015, 17:41:15

Ченгето83 написа:А ако си извадим такова удостоверение от БГ сега и решим да го ползваме след 2 години примерно,когато си стъпим на краката и си купим кола в Германия,дали ще се вземе предвид от немския застраховател? Ако да речем колата се регистрира и застрахова през 2017 г,а представим документ за периода 2010-2015 ? Би трябвало да има поне частично поевтиняване на застраховката :-k

Ако в период от 2 години не регистрираш кола на твое има при някой застраховател за съжаление си губиш правото да ти признаят стажа и трябва да започнеш от начало. А дали някой застраховател ще се съгласи да ти приеме поне частично стажа вече си зависи от самият застраховател, трябва да се пита на място. Но мисля, че няма да стане.
Вариант, за който се сещам е да си оставиш бг застраховката да тече през това време и чак като си сигурен, че ще си взимаш тук кола да я прекратиш и да си вземеш удостоверението. Недостатъка е, че плащаш бг застраховка без да я ползваш, но пък от друга страна ще ти признаят години и ще започнеш на ниски проценти тук.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Re: otgovor

Мнениеот Qwerty1086 » 10 Май 2015, 17:50:43

Boby написа:
За регистрацията колата не трябва да се представя в Zulassungstelle-то. Това означава, че ако имаш всички тези документи регистрираш колата (дори тя да се намира в друг град), получаваш регистрационите номера, отиваш закачаш ги на колата и си караш и си свиркаш... :) .

Грешно !

Служителят в Цуласунгщелето има право да поиска да види/свери номера на рамата. Този номер обаче се намира на колата, така че в такъв случай колата трябва да се придвижи някак си дотам.

Това се случва изключително рядко, може би веднъж на хиляда. Аз винаги съм си регистрирал колите само с папирите.

Пиша това,за да вземе някой да пробва да се позовава на това, че са длъжни да му регистрират колата дистанционно, без тя да е там. Ако поискат - колата трябва да се представи.

Варианти за транспорт до Цуласунг-а, според себестойноста им.

- Ако колата е купена от Хендлер - може да му поискате номерата за пробефарт и с тях да се придвижите до цуласунгщелето. Това е обичайният начин, за да ви откажат такава услуга,трябва много да сте ядосали търговеца при пазарлъка :mrgreen:

- Ако колата е купена от частно лице е ясно че няма откъде да си вземете такива номера, ако нямате близък познат Хендлер и успеете да ги изпросите за малко. Тогава остава варианта да си наемете платформа - наема на платформа е в порядъка на 20-30 евро и е доста по евтино от вадене на жълти номера. Тук има един момент- може да нямате подходящ влекач за платформата. Незаконно е да дърпате с кола,която няма необходимата товароносимост, но може да го направите. Шансът да налетите на проблем до 100тина километра е нищожен,стига да не направите някоя беля. Германците също си позволяват да дърпат ремаркета с по малки коли,когато им се наложи. Ако продавача все още не е отрегистрирал колата може да го помолите той да ви закара до Цуласунгщелето - ако става дума за един и същ окръг, едва ли би ви отказал,тъй като и той ще си отпише номерата.

- Ако не ви се занимава с регистрации и колата е купена от търговец, той може да свърши това вместо вас. Естествено за да няма изненади уточнете колко ще ви струва. Нормално това оскъпява с 30-60 евро процедурата,но питайте предварително, защото винаги има шанс да налетите на някой не особено коректен и след това ще стане - късно е либе за китка. При условие че работите е тъпо да си взимате свободен ден заради регистрацията, защото за да спестите има няма 50 евро,ще изгубите да речем 100.

- Ако сте си купили колата на голямо разстояние от местоживеенето, май единствения начин е ваденето на жълти номера.

- Последен вариант, който е напълно незаконен,но ако сте истински българин бихте могли да се възползвате. Слагате на колата каквито номера имате от някоя друга кола, и я закарвате. За късо разстояние едва ли ще има проблем,но ако се появи проблема -носите наказателна отговорност. :) :) :)
Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот dark » 12 Май 2015, 09:55:12

Rince написа:
dark написа:Някой може ли да сподели опит с актуална информация за признаване на години от .бг в .де застрахователна компания?

-нужни документи
-коя се е навила
-колко години признават?

... Проблема беше само, че почти всяка година бях в различна компания в БГ и се наложи малко ходене, за да си изкарам такъв документ от всяка една. В Алианц БГ дори ми го извадиха директно на немски.
...

Т.е. от всяка застрахователна компания от последните 7-8 години трябва да си вадя удостоверение и то на немски...

Това удостоверение за какво точно е, че ме караха да пиша молба в свободен текст в Булстрад?
И в КАТ бях и там казаха, че ще вадят някакво удостоверение... пак молба свободен текст...
Някъде има ли да се види готово такова удостоверение, че да показвам какво искам :)
have you ever been alone at night...
Изображение
Аватар
dark
Роден писач
Роден писач

Мнениеот itzo » 12 Май 2015, 10:14:20

dark написа:...Това удостоверение за какво точно е, че ме караха да пиша молба в свободен текст в Булстрад?
И в КАТ бях и там казаха, че ще вадят някакво удостоверение... пак молба свободен текст...

Удостоверение за предходни застрахователни събития, по чл. 275 от Застрахователния Кодекс.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот Rince » 12 Май 2015, 19:13:13

dark написа:
Rince написа:

-нужни документи
-коя се е навила
-колко години признават?

... Проблема беше само, че почти всяка година бях в различна компания в БГ и се наложи малко ходене, за да си изкарам такъв документ от всяка една. В Алианц БГ дори ми го извадиха директно на немски.
...

Т.е. от всяка застрахователна компания от последните 7-8 години трябва да си вадя удостоверение и то на немски...

Това удостоверение за какво точно е, че ме караха да пиша молба в свободен текст в Булстрад?
Някъде има ли да се види готово такова удостоверение, че да показвам какво искам :)

Да, от всяка компания трябва да си извадиш удостоверение и да го преведеш, текста е свободен, като в общи линии трябва да има твоите данни и това, че в периода от ... до ... си бил застрахован при тях, без щети по твоя вина.
Като кажеш за какво ти е нужно и какво трябва да пише вътре би трябвало да ти го напишат. От КАТ не е нужно да си изкарваш удостоверение, важи/нужно е само това от застрахователните компании.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот celevra » 20 Май 2015, 17:46:47

Здравейте! За да не отварям друга тема,реших да задам въпросите си в тази.Та...скоро си купихме кола,която не ни устройва (грешна преценка) и сега я продаваме.Колата е наша собственост от месец.Разбрах,че с договора за покупко-продажба отиваме в местното Цуласунгщеле,отрегистрираме я и новият собственик си взима червени номера,за да я закара в неговия град.Възможно ли е с договора за покупко-родажба да си я отрегистрирва сам? Другото ,което не ми е ясно е какво се случва със застраховката? Връщат ни парите или се прехвърля на следващата кола? И данъка...писмото за дължимият данък пристигна преди седмица.Не сме го платили все още.Какво се случва с него?
celevra
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот rusenec » 21 Май 2015, 14:58:29

1.За отрегистрация (Abmeldung) ви трябват двата талона и номерата, можете да я отрегистрирате даже преди да стe я продали.Купувача също може да я отрегистрира , но е хубаво да се впише в договора ,че автомобила се предава на новия собcтвеник регистриран (Angemeldet).
2.Парите от застраховката ви не се губят,превеждат ги обратно в контото- като си приспаднат разликата.
3.Ако я отрегистрирате по-бързичко може да получите второ писмо с преизчисления данък, но е препоръчително да им се обадите по телефона и ги уведомите че колата е отрегистрирана.
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот Mony60 » 21 Май 2015, 16:14:47

celevra написа:Другото ,което не ми е ясно е какво се случва със застраховката?

В деня, в който отрегистрирате колата, спирате да плащате застраховка. Т.е. ако нямате намерения да я карате, я отрегистрирвайте възможно по-скоро, за да не плащате излишно.
celevra написа: Връщат ни парите или се прехвърля на следващата кола?

Връщат ви парите за тази кола, а за новата се прави друг договор и ако е при същия застрахователен институт се правят изчисления и доплащане ( ако застраховката на новата кола е по-скъпа) или връщане на излишната сума ако за новата кола е по-евтино.
celevra написа:И данъка...писмото за дължимият данък пристигна преди седмица.Не сме го платили все още.Какво се случва с него?

Застрахователният институт препраща съобщение на финансовата служба и те ви изчисляват наново колко данък да платите за дните, в които колата е била ваша собственост.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
rularusenec
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот aivan6 » 22 Май 2015, 13:09:55

Здравейте! Интересувам се какъв най-оптимален подход да се избере, за да се прехвърли кола с български номера от един на друг българин? В случая лицата се явяват роднини и да ли би било възможно прехвърляне като дарение (Schenkung) при нотариус или без? И примерно с подписания документ за дарение и двата талона лицето, на което е дарен автомобила да отиде в Цуласунгщелето? А дарителя със свалените бг номера и подписания документ за дарение да я свали от регистрите на КАТ в БГ? Не съм сигурен да ли процедурата се нарича прехвърляне за експорт или нещо подобно. Как мислите да ли трябва дареното лице да сложи временни номера (жълти или червени) за да извърши междувременно ТЮВ и другите регистрации? Благодаря предварително!
Аватар
aivan6
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 10 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи