• Advertisement

Изгубена лична карта

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Изгубена лична карта

Мнениеот aynur3 » 8 Май 2014, 19:47:33

изгубена лична карта, към местната полиция ли да се обърна или българското посолство..... моля ви помагайте...
aynur3
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: изгубена лична карта

Мнениеот boyko123 » 8 Май 2014, 19:55:55

Доколкото разбирам става дума за българска лична карта. Според мен определено си струва да се обърнеш към местната полиция - освен всичко друго някой може да я да намери и да я предаде в полицията, така поне ще знаят къде да те намерят.
За издаване на нова обаче ти трябва българското посолство / консулство. Но и при тях може да е полезно ако имаш полицейски протокол за изгубен документ.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот aynur3 » 8 Май 2014, 20:01:15

boyko 123,много ти благодаря за отговора
aynur3
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 8 Май 2014, 22:15:52

aynur3 написа:изгубена лична карта, към местната полиция ли да се обърна или българското посолство..... моля ви помагайте...

Първата стъпка е да провериш дали документа не е предаден от съвестен гражданин на полицията. Ако до два дни няма резултат трябва да следваш указанията на действащия към момента Закон за българските лични документи, чл.8, ал. (2) и до 3 дни уведомяваш първоначално устно, а после за предпочитане и в писмен вид дипломатическите или консулските представителства на България в Германия (може и с декларация по електронен път, за повече информация търси дипломатически представител). После в срок до 30 дни подаваш заявление за издаване на нова лична карта, може и в дипломатическите или консулските представителства на България в Германия. Ако не се касае за рецидив (това е първото изгубване), обикновено се налага минималния размер на глобата - 30 лв.

Ако става въпрос за кражба (насилствено отнемане) на личната карта, тогава не се плаща глоба, но процедурата е много по-сложна.

Накрая ти препоръчвам лично да провериш дали системата се е задвижила и личната ти карта е обявена за невалидна. Това е важно!!! Проверката става на страницата на МВР за Справка за български лични документи.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
veilet

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот aynur3 » 9 Май 2014, 12:42:28

******,много благодаря!
aynur3
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ispa » 9 Май 2014, 20:52:24

Много познат случай, от преди няма и месец.
Станах съпричастен на приятел, на който му бяха откраднати всички документи, паспорт, ЛК, СУМПС, кредитни карти и всичко, което можеш да си помислиш.
Надявам се поста да ми е полезен, без да проверявам дали е коментирано вече, за което се извинявам.
Описвам накратко какво се получи.
Приятелят ми чака един месец да го информират дали са предадени документите му някъде. За жалост нямаше резултат.

Какво предприе потърпевшия БГ гражданин.
Пратихме мейл до консулството, на който отговориха да отидем преди обяд.
Тъй като сме в NRW, района на Кьолн, най близкото консулство, вършещо работа е във Франкфурт.
/Бях скептично настроен, но приятно се изненадах, че експедитивно и сравнително бързо свършиха работата.
Като изключим факта, че в същия ден някой от служителите имаше рожден ден и както е обичайно по нашенски.....затвориха консулството и отидоха да се почерпят някъде, а ние си чакахме, но .... ](*,) /

При загубени документи процедурата е следната:
1. Необходими са двама свидетели, български граждани, "на живо" в консулството, с валидни български документи
/ЛК или паспорт/.
---
2. Отива се във Франкфурт преди обяд .
/ за препоръчване е да сте там преди 8:30ч., за да може да се вместите в работното им време, което е до 12:30. /
---
3. Попълвате два формуляра, които ги има на място.
---
4. Двамата свидетели се подписват на единият формуляр, в който си попълват данните, след което си дават личните карти /предполагам че ги снимат/.
---
5. Нареждате се на "дясното" гише, тъй като на лявото ще се редите два пъти. Лявото е за получаване и подаване на заявления за пълномощно.
---
6. Снимат ви на място. Усмихвате се докато направят прилична снимка
/ приятелят ми го "мъчиха" 10-ина минути...а малко нагоре брадичката, ...ха сега леко надолу...е много сте сериозен...сега пък се смеете =D> и т.н./
---
7. Плащате нужната сума и чакате определеното време, за да ви изпратят съобщение кога да отидете и да си получите ЛК или паспорта.
---
В чакалнята на консулството има информационно табло, на което са описани всички "проблемни" документи на български граждани. Снимал съм цялото табло, имам цялата нужна информация за такива случаи - формуляри, цени, изисквания.
Ако проявява някой интерес мога да му я пратя на мейл, пишете на лична и си дайте адреса, ще ви пратя инфото.

P.S.
Всичко това е информация от преди по-малко от месец, отнася се за консулството във Франкфурт.
За други места не знам дали е подобно.
Дано не се случва такова нещо, че проблемът е СЕРИОЗЕН.
И още нещо, щях да забравя. Издават се всички документи с изключение на СУМПС, а именно:
1. ЛК на лица над 14 г. родени в Германия или в България.
2. ЛК на лица над 18 г. родени в Германия или в България.
3. Паспорт на деца родени в Германия или в България.
4. Временен паспорт /пасаван/, който е възможно да го получите още същия ден следобяд / ако имате късмет, системата да работи/.
Между другото да вметна, че имаше и от "новите" БГ-македонци, които бяха с децата си там.
Комплексно им издадоха всички нужни им документи, барабар с тези на децата.
Имаше и един от брад''чедите, който беше с изтекла лична карта...........от три години... #-o

С две думи...хората си вършат работата, колкото и да не ми се вярваше...пък може и да сме били от късметлиите, знае ли човек...
Последна промяна ispa на 9 Май 2014, 21:04:10, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора ispa за мнението (общо 2):
estiradaisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот olga » 9 Май 2014, 21:01:42

От цялата история най-странно ми е "двама свидетели, български граждани".

Kъде си ги поръчваш тях ?!?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот ispa » 9 Май 2014, 21:08:30

Който търси намира....Знам ли откъде да ги намерите? Такива са изискванията им, не можеш да ги промениш...ако не ви харесва, палите автомобила и пътувате до родния си град..може и без свидетели да стане. Всеки сам решава как да си реши проблема.
Само описах какво се случи, дано да е от полза на някого.

Потребители благодарили на автора ispa за мнението:
daisymm

Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Re: Изгубена лична карта

Мнениеот olga » 9 Май 2014, 21:37:17

Издаване на временен паспорт :

http://www.mfa.bg/bg/pages/137/index.html

Издаване на лична карта :

http://www.mfa.bg/pages/134/index.html

Никъде не пише за двама свидетели, български граждани.

P.S. Не знам как би излязъл зад граница, за да отидеш до родния си град, без валидни лични документи.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот sladubi » 23 Ноември 2014, 19:50:26

Здравейте на всички!
Ето че и аз изпаднах в тази ситуация - издаване на документи в чужбина...
Живея в Дюселдорф и преди две седмици ми откраднаха портмонето, а в него ми бяха както личната карта, така и шофьорската книжка. Веднага оведомих полицията, описх липсваштите документи и ми издадоха бележка за случилото се, с която се "доказва" кражбата...
След два дни ми се обадиха и ми казаха, че шофьорската ми книжка е намерена (зарадвах се, поне вече имах някакъв документ за самоличност), за съжаление нито и следа от личната ми карта :( Не ми беше толкова спешно, затова и изчаках още седмица... но вече е време да задействам нещата за издаването на нова лична карта.
Знам, че това става само в консулствата... мсиля, че най- близкото до Дюселдорф е във Франкфурт...
Обещавам да разкажа как е минало ;)
sladubi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sladubi » 23 Ноември 2014, 19:56:09

ispa написа:В чакалнята на консулството има информационно табло, на което са описани всички "проблемни" документи на български граждани. Снимал съм цялото табло, имам цялата нужна информация за такива случаи - формуляри, цени, изисквания.
Ако проявява някой интерес мога да му я пратя на мейл, пишете на лична и си дайте адреса, ще ви пратя инфото.

Тук се обръщам специлано към Ispa, с молба да ми прати на майла (kossara.d@gmail.com) информациите, коите е събрал от посолството във Франкфурт.
Нова съм във формуа и не мога да пиша лични съобщения.

P.S
Ispa, много полезен пост!
Предварително ти благодаря!
sladubi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ispa » 23 Ноември 2014, 21:23:09

Привет sladubi.
На мейла, който си дала ти пращам всичко което снимах.
Има и едно пълномощно дори, което се издава в Германия и служи за България.
За всеки случай, може да е от полза.
Успех пожелавам.
Пиши как са се случили нещата.
Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот merichka » 24 Април 2015, 04:41:10

Тук се обръщам специлано към Ispa, с молба да ми прати на майла (meri_stefanova@abv.bg) информациите, коите е събрал от посолството във Франкфурт.
Нова съм във формуа и не зная да пиша лични съобщения.
merichka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ispa » 24 Април 2015, 20:52:11

Пращам го веднага.
Радвам се, че има хора на които им е от полза.
Пиши като свършиш работа merichka, може да е от полза на други.
Всяка информация е добре дошла - пести време, нерви и...пари разбира се.
Успех...
Аватар
ispa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mimipm » 24 Август 2015, 19:46:25

До Ispa
Може да ми изпратиш информацията от посолството на ivanka_tod@abv.bg
Благодаря предварително!