• Advertisement

Смяна на документи след сключен брак в Германия

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Смяна на документи след сключен брак в Германия

Мнениеот evelina1234 » 5 Юни 2016, 21:06:12

Здравейте!
От няколко месеца живеем с мъжа ми в Германия, сключихме брак преди седмица тук и очакваме първото си дете. :bebok:

Въпросът ми е следният - вече навсякъде се водя с новата си фамилия - общински структури и институции, здравна карта и т.н., но все още съм със старите си документи за самоличност.
Тъй видях в посолството във Франкфурт, че първата свободна дата за смяна на документите е м.ноември, а раждането на детето е септември - сега няма как да му запиша час за издаване на паспорт, заедно със смяната на моя...
дали е възможно да пътуваме до България тримата, без аз да съм сменила документите си? :strah:
И дали в посолството биха съдействали за по-ранна дата, докато все още не съм в крайните месеци на бременността, ако се наложи смяна тук?

Задавам въпроса си, защото имам опасения, че в акта за раждане ще съм записана вече с новото си име, и се притеснявам, дали няма да ми направят проблем на границата, заради старото фамилно име?

Благодаря Ви предварително! Страхотни сте. :razz:
evelina1234
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Смяна на документи след сключен брак в Германия

Мнениеот estira » 6 Юни 2016, 00:18:04

В акта на раждане на детето пишат и твоето "Geburtsname", така че няма проблеми :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот Еви » 16 Април 2017, 18:45:26

Здравейте. И аз искам да попитам каква е процедурата и вариантите ми понеже в края юли се омъжвам за германец. Искам да се откажа от моето фамилно име и да взема неговото, което следователно води и до смяна на документите /и бумащина без край/. Ако някой знае каква е процедурата при варианта да се върна в БГ и да си ги извадя?
Или при варианта от Германия да си извадя нужните документи?
Моля да ми пише. Благодаря ви предварително
Еви
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот чнг » 16 Април 2017, 18:56:12

Еви написа:Здравейте. И аз искам да попитам каква е процедурата и вариантите ми понеже в края юли се омъжвам за германец. Искам да се откажа от моето фамилно име и да взема неговото, което следователно води и до смяна на документите /и бумащина без край/. Ако някой знае каква е процедурата при варианта да се върна в БГ и да си ги извадя?
Или при варианта от Германия да си извадя нужните документи?
Моля да ми пише. Благодаря ви предварително

Защо искаш да си сменяш фамилното име ? Мислиш че фамилията ти госпожа X ще ти доведе повече успехи ?Нали знаеш , че винаги идва един такъв момент в живота, в който трябва да кажеш истината :mrgreen: Успех :flower:
Имаш здраве, имаш всичко :)
Аватар
чнг
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bknf » 16 Април 2017, 21:01:48

Еви написа:Здравейте. И аз искам да попитам каква е процедурата и вариантите ми понеже в края юли се омъжвам за германец. Искам да се откажа от моето фамилно име и да взема неговото, което следователно води и до смяна на документите /и бумащина без край/. Ако някой знае каква е процедурата при варианта да се върна в БГ и да си ги извадя? Или при варианта от Германия да си извадя нужните документи?

При смяна на фамилното име или при добавяне на фамилията на другия съпруг към собственото, всяко лице е длъжно в 30 дневен срок да заяви това в отдел „Български документи за самоличност”, намиращ се към териториалното звено на МВР по постоянен адрес. На преиздаване подлежат личната карта, свидетелството за правоуправление на МПС, както и международния паспорт.
http://www.mywedding.bg/statia/smqna-lichna-karta

Както и
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=921558

чнг написа:Защо искаш да си сменяш фамилното име? Мислиш че фамилията ти госпожа X ще ти доведе повече успехи?
Така смята за правилно. А aко ти вземеш, че се ожениш за дъщерята на Тръмп - дали ще вземеш и името ;-)

Знам за един българин, който преди години се отказа от българското си гражданство - и взе немското (плюс фамилното име на жената).
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Еви » 17 Април 2017, 12:28:48

Благодаря ти bknf за линковете, но за съжаление не ми вършат работа защото става въпрос за сватба в Германия и с германец. Най-вероятно ще трябва да си превода брачното свидетелство, но не знам трябва ли ми пак апостил и дали мога да го преведа в БГ. И това е ако реша да се прибера и да се занимавам, което ми е доста сложния вариант /сигурно няма да ми разрешат отпуска, все пак е лято и училищна ваканция в Германия/. По-лесния ми вариант от Германия да уреждам тези неща, но процедурата ми е още по-неясна ](*,) .

Доколкото защо ще си сменям името, не съм длъжна да давам обяснения за решението си. И попитах ако има хора минали по този път да споделят опит. Нямам нужда някой да критикува решението ми.

Благодаря предварително на всички отзовали се!
Еви
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 17 Април 2017, 21:06:38

Най-вероятно ще трябва да си превeда брачното свидетелство, но не знам трябва ли ми пак апостил и дали мога да го преведа в БГ. И това е ако реша да се прибера и да се занимавам, което ми е доста сложния вариант

Тоест на теб ти трябва немското име - в българския паспорт? Трябва да идеш до България - или да питаш в консулството. Все пак - те би трябвало да знаят.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Еви » 27 Април 2017, 16:33:37

Мерси bknf и аз така си мислих, че е най-добре да звънна в посолството, но все пек реших да питам във форума за да знам какво ме очаква. А то ще трябва да си сменя документите след брака заради новата фамилия / аз лично не изгарям от желание да се занимавам с бумащина/
Еви
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 28 Април 2017, 09:23:42

Еви написа:Мерси bknf и аз така си мислих, че е най-добре да звънна в посолството, но все пек реших да питам във форума за да знам какво ме очаква. А то ще трябва да си сменя документите след брака заради новата фамилия / аз лично не изгарям от желание да се занимавам с бумащина/

Начи по спомени: до шест месеца след сключването на брака, трябва да се подаде заявление за смяна на името, както и на прилежащите документи. Ако се изпусне срокът, се води дело за промяна на името, демек проверява се, дали има ищци. Делото само по себе си е формалност, но трябва да го движи адвокат, демек не просто юрист, а такъв с членство в адвокатска колегия, в общината по местоживеене. Става и в консулството / посолството, ма трябва да е лично, т.е. неприятна разкарвация, ако не живеете в близост до Мюнхен или Берлин.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 168 пъти
Благодарено: 283 пъти

Назад към Документи