• Advertisement

Покупко-продажба на кола с BG номера

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Покупко-продажба на кола с BG номера

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 28 Февруари 2017, 15:49:56

Здравейте,

искам да закупя кола от българин в Германия. Колата си има всички български документи и български номера. Доколкото четох, най-добрия за мен вариант е с договор за покупко продажба изповядана от немски нотариус. Ако не може с договор за покупко продажба, може ли да се получи с пълномощно в което изрично е описан автомобила и правата ми върху него( вкл. 'да сключва договори за покупко-продажба', ' да продава сам на себе си') и да се изповяда пред нотариус?
Искам да закупя колата, да я докарам до България и да я регистирам тук на мое име.

Благодаря за съдействието!
mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Покупко-продажба на кола с BG номера

Мнениеот rikiking » 28 Февруари 2017, 18:02:55

mr.ivan.cholakov написа:Здравейте,

искам да закупя кола от българин в Германия. Колата си има всички български документи и български номера. Доколкото четох, най-добрия за мен вариант е с договор за покупко продажба изповядана от немски нотариус. Ако не може с договор за покупко продажба, може ли да се получи с пълномощно в което изрично е описан автомобила и правата ми върху него( вкл. 'да сключва договори за покупко-продажба', ' да продава сам на себе си') и да се изповяда пред нотариус?
Искам да закупя колата, да я докарам до България и да я регистирам тук на мое име.

Като се има предвид нивото на българския КАТ, спънките и допълнителното разкарване които могат да ти причинят, като видят договор на немски за продажба на кола с българска регистрация, заверен при немски нотариус, най-добре собственикът да завери в българското консулство едно пълномощно на български, че можеш да управляваш и продаваш колата сам на себе си.С това пълномощно прехвърляш автомобилчето при роден нотариус, като се приберете благополучно в татковината.
Отделно ако плащаш колата още в Германия, най-добре преведи сумата по банков път или поне собственикът да даде разписка с указана в нея точната сума, ако е в брой.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението (общо 2):
mr.ivan.cholakovnovia
Рейтинг: 8%

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 28 Февруари 2017, 21:03:43

искам да закупя кола от българин в Германия. Колата си има всички български документи и български номера. Доколкото четох, най-добрия за мен вариант е с договор за покупко продажба изповядана от немски нотариус. Ако не може с договор за покупко продажба, може ли да се получи с пълномощно в което изрично е описан автомобила и правата ми върху него( вкл. 'да сключва договори за покупко-продажба', 'да продава сам на себе си') и да се изповяда пред нотариус? Искам да закупя колата, да я докарам до България и да я регистирам тук на мое име.

Немския нотариус какво има да изповядва - не ми е ясно. Когато купуваш кола в Германия, с немски номера - то има 2 случая. Или колата бившия собственик я е отрегистрирал - или още не е. Но и в 1 или 2, няма нужда от нотариус (немски). Ти си взимаш временни номера (немски), отиваш с тях от мястото, където се намира автомобила - до там, където я регистрираш с (примерно) едноседмични номера - и с тях отиваш до България. Сключваш и застраховка, за това време. Kак бившия български собственик, ще отписва колата в България - не знам. И подписвате и договор за покупко-продажба. Един екземляр в тебе, и 1 в него.

В случая човека имал български номера. Ми и чешки да са, или полски - не виждам разлика. Ти като купуваш кола в Германия - за да я изкараш оттам (на собствен ход), си вадиш немски временни номера.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот novia » 28 Февруари 2017, 23:05:02

bknf написа:
искам да закупя кола от българин в Германия. Колата си има всички български документи и български номера. Доколкото четох, най-добрия за мен вариант е с договор за покупко продажба изповядана от немски нотариус. Ако не може с договор за покупко продажба, може ли да се получи с пълномощно в което изрично е описан автомобила и правата ми върху него( вкл. 'да сключва договори за покупко-продажба', 'да продава сам на себе си') и да се изповяда пред нотариус? Искам да закупя колата, да я докарам до България и да я регистирам тук на мое име.

Немския нотариус какво има да изповядва - не ми е ясно. Когато купуваш кола в Германия, с немски номера - то има 2 случая. Или колата бившия собственик я е отрегистрирал - или още не е. Но и в 1 или 2, няма нужда от нотариус (немски). Ти си взимаш временни номера (немски), отиваш с тях от мястото, където се намира автомобила - до там, където я регистрираш с (примерно) едноседмични номера - и с тях отиваш до България. Сключваш и застраховка, за това време. Kак бившия български собственик, ще отписва колата в България - не знам. И подписвате и договор за покупко-продажба. Един екземляр в тебе, и 1 в него.

В случая човека имал български номера. Ми и чешки да са, или полски - не виждам разлика. Ти като купуваш кола в Германия - за да я изкараш оттам (на собствен ход), си вадиш немски временни номера.

"bknf" - човека изрично и ясно е писал че колата е с БГ регистр. и БГ номера ???? Много ми е интересно какво си пил......
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 28 Февруари 2017, 23:09:16

rikiking написа:
mr.ivan.cholakov написа:Здравейте,

Като се има предвид нивото на българския КАТ, спънките и допълнителното разкарване които могат да ти причинят, като видят договор на немски за продажба на кола с българска регистрация, заверен при немски нотариус, най-добре собственикът да завери в българското консулство едно пълномощно на български, че можеш да управляваш и продаваш колата сам на себе си.С това пълномощно прехвърляш автомобилчето при роден нотариус, като се приберете благополучно в татковината.
Отделно ако плащаш колата още в Германия, най-добре преведи сумата по банков път или поне собственикът да даде разписка с указана в нея точната сума, ако е в брой.

На няколко места прочетох, че пълномощното може да бъде изповядано от "кой да е нотариус" в Германия, но незнам дали е така. Най-близкото посолство е на около 200км. от мястото на сделката. Това така ли е?
mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот itzo » 28 Февруари 2017, 23:22:09

rikiking написа:... най-добре собственикът да завери в българското консулство едно пълномощно на български, че можеш да управляваш и продаваш колата сам на себе си.С това пълномощно прехвърляш автомобилчето при роден нотариус, като се приберете благополучно в татковината...

И аз така мисля. Ще струва малко по- скъпо, веднъж такса за заверка на пълномощно и веднъж прехвърляне, но определено спестява някои проблеми, като задължението в двуседмичен срок след прехвърлянето да пререгистрираш колата, например. Важно е също старият собственик да завери нотариално декларация за семейно положение и за липса на данъчни задължения, в противен случай прехвърлянето не може да се извърши. В БГ консулствата нотариална заверка на всеки подпис/ страница експресно(в същия ден) по спомен струваше 30 евро
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението (общо 2):
noviamr.ivan.cholakov
Рейтинг: 8%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 28 Февруари 2017, 23:28:23

ОК благодаря ви за мненията, утре ще опитам да говоря с КАТ и Нотариус, как може да стане и ще пиша тук, за да е полезно за някой следващ.

Потребители благодарили на автора mr.ivan.cholakov за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 1 Март 2017, 13:57:45

novia написа: "bknf" - човека изрично и ясно е писал че колата е с БГ регистр. и БГ номера ???? Много ми е интересно какво си пил......

И на мен ми е интересно, ти дали можеш да четеш... Защото какво значение има, какви номера е имал продавача на автомобила - преди да го продаде? И не става дума само за номерата, а за застраховката към тях. Тя е сключена от продавача/ бившия собственик на автомобила - и важи само за него. След продажбата, застраховката към тях и към тоя автомобил - приключва.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 1 Март 2017, 15:16:46

Извинявай колега, не нещо бъркаш. Застраховка не е на собственика, а на автомобила. Аз ако съм от Варна примерно, а ти от Бургас и купиш моята кола, нали не си мислиш, че ще си сваля номерата и ще те оставя ' да се оправяш'. Застраховката е на автомобила и ти си, правиш анекс към нея, за срока й на валидност.

Според КАТ договорът за покупко-продажба трябва да бъде изповядан пред български нотариус т.е. в посолство в моя случай, няма да приемат договор изповядан пред немски нотариус.
Нотариуса от своя страна няма проблем да изповяда сделка за покупко-продажба на базата на пълномощно в което изрично е записано, че мога да продавам сам на себе си, изповядано от немски нотариус. Ако е на български език, директно изповядва сделката, а ако е на немски, иска да има превод от заклет преводач, като не изисква легализация и апостил.

Аз на тази база смятам да подготвя договор за покупко-продажба и да го изповядаме пед посолството, което е малко трудно осъществимо на този етап, или с пълномощно на български език с превод на немски, да го заверим при нотариус в Германия и тук да я прехвърля.
mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 1 Март 2017, 15:43:06

mr.ivan.cholakov написа:Застраховка не е на собственика, а на автомобила. Аз ако съм от Варна примерно, а ти от Бургас и купиш моята кола, нали не си мислиш, че ще си сваля номерата и ще те оставя ' да се оправяш'. Застраховката е на автомобила и ти си, правиш анекс към нея, за срока й на валидност

А тоя автомобил, като го няма бившия собственик - сам ли ще се движи по пътищата? Та затова, застраховката е винаги към дадения човек - собственик на автомобила. Там разните фирмени и т.н. коли ги оставям настрана. Та ако аз от Берлин отида в Мюнхен, и ти купя автомобила - за да го докарам до Берлин, са ми необходими ето такива номера.
http://www.ueberfuehrungskennzeichen.net/

И няма как да напрая "анекс" към твоята застраховка в случая - не е и необходимо.
Прикачени файлове
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 1 Март 2017, 17:15:46

Нали говорим за автомобил с българска регистрация, българска гражданска отговорност, зачислен към КАТ. По твоята логига ако аз ти дам моята кола да се разходиш из града, ти ще трябва да си правиш гражданска застраховка за това...
Отделен е въпросъст, че гражданската застраховка е отговорност към трети лица и т.н

Не ти разбирам логиката, това не е автомобил с немска регистрация, който да е нужно да се отчислява в Германия и да му се вадят транзитни номера. Прав си, но ако закупувам колата от немец и колата е с немски табели, тук ситуацията е по-различна.
mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 1 Март 2017, 17:45:10

българска регистрация, българска гражданска отговорност, зачислен към КАТ.. ако аз ти дам моята кола да се разходиш из града, ти ще трябва да си правиш гражданска застраховка?

Да, само че в случая ти няма да се разхождаш из града, а ще преминаваш държавни граници - и ще караш по съответната територия. Ако те спрат немски, австрийски, сръбски, унгарски или румънски полицаи - не знам, какво ще им е мнението. А може и никой да не те спре. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 1 Март 2017, 17:47:13

bknf написа:...И няма как да напрая "анекс" към твоята застраховка в случая - не е и необходимо.

Не бъркай боя със ситуацията :laughing6: В България системата "бонус- малус" все още работи частично и при продажба на автомобил застрахователят просто издава добавка към полицата с името на новия собственик. При управление с пълномощно пък изобщо не е необходим какъвто и да е документ.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот mr.ivan.cholakov » 1 Март 2017, 17:51:07

Да, разбрах те, така е, и аз имам документ чрез който мога да управлявам съответния автомобил, както и да се разпореждам с него (пълномощно).
mr.ivan.cholakov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 1 Март 2017, 19:07:28

С тия анексии и т.н., тука май има знаещи:
http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art ... e62e8fdd9/
http://www.broko.bg/faq/za-kolata/grazh ... doplashtam

Но как е за "чужбина" - трябва да знае самата застраховка.
bknf
Професионалист
Професионалист

Следваща

Назад към Документи