• Advertisement

помощ за kundigung

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

помощ за kundigung

Мнениеот venci11 » 7 Март 2017, 16:09:55

Ще напускам работа и ми трябва да напиша kundigung спешно,от скоро сьм в Германия и не му разбирам много,ако има някои да помогни ще му бьда благодарен
venci11
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: помощ за kundigung

Мнениеот zlateto » 7 Март 2017, 16:20:38

Ако беше използвал форумната търсачка, нямаше да се налага да отваряш нова тема ...

:arrow: Прекратяване на трудов договор

:arrow: Подаване заявление за напускане (на немски)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот Артемис » 31 Октомври 2018, 09:47:38

Здравейте ,ще използвам тази тема да си задам въпросчето.

Работя от три години на едно място и съм с безсрочен трудов договор.

Взех болничен две седмици ,правих инвитро процедура и знаех предварително ,че ще липсвам и ги предупредих ,като им казах ,че ми предстои женска операция.
Не съм отсъствала друг път от работа толкова много.
И сега докато съм в болнични получих писмо с прекратяване на трудовият ми договор ,като е спазен срока от един месец предизвестие.

Какви права имам и какво мога да направя в този случай?

Ще съм благодарна на всякакви съвети.
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 31 Октомври 2018, 21:31:15

Артемис написа:Работя от три години на едно място и съм с безсрочен трудов договор. Взех болничен две седмици ,правих инвитро процедура и знаех предварително ,че ще липсвам и ги предупредих ,като им казах ,че ми предстои женска операция.Cега докато съм в болнични, получих писмо с прекратяване на трудовият ми договор ,като е спазен срока от един месец предизвестие. Какви права имам и какво мога да направя в този случай?

Да се обърнеш към Arbeitsgericht, за което не ти е необходим адвокат. Къде става тая случка (кое населено място) ?
Целта е, да им изясниш, че това Kündigung е невалидно, и че ти си все още на работа. Което си е и точно така.
Ти си все още на работа, дори и тия от фирмата да твърдят нещо друго. Ако имаш въпроси по тоя случай - питай.

Ако не си била никога на такъв съд - мога да ти обясня, как става. А ако не искаш да работиш там, може и една годишна заплата да изкараш - като обезщетение за такова "уволнение".

Дали ще го направиш с помощта на адвокат/-ка, зависи от теб.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
novia
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Артемис » 31 Октомври 2018, 22:50:31

Първо постъпката им е много грозна ,за първи път ми се налага да отсъствам толкова .Миналата година съм взимала болнични ,но за по ден или два...
Като се има в предвид ,че сме и познати .....не първи приятели ,но имам работата от сестрата на шефа. :)
И сега нямам намерение да се връщам ,работата не е лека в хлебозавод е и съм в миалното помощение.Просто без език това беше първата работа ,коята започнах и останах точно с тази цел ,че няма да ме изгонят ,когато ми се наложи да липсвам за инвитрото.
Работата е в Кил -Шлезвиг Холщайн-това от какво значение е ?
Те са немци ,но корени от Полша ,завода е почети от 100г.на пазара.

bknf , ще се радвам на всякакъв съвет .
Първо знам ,че трябва да отида в Арбайтцамт и да ги информирам и то в срок от три дни.
После накъде?Ако отида Arbeitsgericht там как ще се оправя като не знам език ,ще се наложи сигурно да взема някой с мен ,но какви са стъпките там?От там ще ми назначат служебен адвокат или трябва да си наема аз?
Какъв е този съд и как се действа , ще се радвам ако имаш време да ми разясниш.

Малко много питам :) ,но ако имам право на обещетение някакво искам да си платят!
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 31 Октомври 2018, 23:05:27

Артемис написа:Aко отида Arbeitsgericht там как ще се оправя като не знам език?

Утре ще ти напиша повече. Ето това е съда, който е по тоя въпрос.
https://www.schleswig-holstein.de/DE/Ju ... _Kiel.html

Намира се на Deliusstraße 22, Kiel

В тия съдилища няма задължително присъствие на адвокат, понеже се засягат спорове между работодател и служител.

Съвсем ли не знаеш немски - можеш ли да четеш, и да разбираш написаното? На немския адвокат или -ка, как ще им обясняваш, след като според теб - не знаеш немски..

Така че ще се наложи сама да се оправяш. Колкото мога, ще ти помогна. Но - от утре.

Много лесно ще се оправиш. Там няма да те изпитват, дали знаеш или не знаеш език. А съдията определено ще застане на твоя страна, не на тяхна. Приготви си договора, ще ти обясня какво трябва да напишеш. После като идеш там, се дава един Термин (дата), на която се явяваш ти и някой от тая фирма. Нищо страшно няма, няма да се плашиш - всичко ще е наред.
Последна промяна bknf на 31 Октомври 2018, 23:26:42, променена общо 1 път
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Артемис » 31 Октомври 2018, 23:25:51

За съжаление ми е много слаб немския ,знам основни неща....три години работя сама(те работят нощна смяна и аз измивам всичко след като колегите приключат) там и нямам контакти с немци...
Документи си превеждам с помоща на интенет преводача.На други места се оправям на английски.
Благодаря за помоща и отделеното време!
Артемис
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 31 Октомври 2018, 23:32:03

Артемис написа:Първо постъпката им е много..

Някой там, нещо си е мислил. Но може и да се окаже, че си e направил сметката без кръчмаря. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Назад към Документи