• Advertisement

Проблем с шофьорска книжка

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Проблем с шофьорска книжка

Мнениеот streaming » 7 Ноември 2020, 18:16:34

Здравейте на всички.
Имам следния проблем , извинявам се , ако има подобни теми , но повечето не са актуални и моята история е малко по различна.
Да започнем от това , че съм регистриран в Германия от 2016 година .Отностно проблема с книжката ми е следния.
Когато дойдох имах книжка B категория. От 2016 до сега, работя в една и съща фирма. Шефа ми преди 2 години ме караше да изкарвам книжка за камион за да ми даде друга длъжност , но му казвах , че не мога защото не съм много добре с езика до онзи етап. Той обаче си твърдеше да си ида до България да си искарам , и така и направих и си карам вече 2 години с книжка за камион , която реално се води невалидна , защото е изкарана след регистрацията ми в Германия и без 6 месеца престой в България. На всичкото отгоре преди 2 месеца се прибрах отново и изкарах ОЩЕ една категория а именно CE . В КАТ никой нищо нито ме е питал нито нищо и аз си знам ,че може. Преди месец останах шокиран от факта , че се оказва , че карам с невалидна книжка. Не са ме спирали и реално няма и да ме спрът защото карам камиони с специален режим на движение , но при катастрофа ще ми се стъжни живота най вероятно. Аз найстина не съм знаел , че ще стане така. Просто освен ,че шефа ми настояваше и твърдеше , че щом имам българска лична карта и съм българин мога да изкарам в България , освен това познавам изключително много хора който правят така и абсолютно никой не е казал да има проблем . Да, оказва се ,че познавам само късметлий. Това, че незнам какво да правя от тук нататък. Ще съм радостен и благодарен ако ми помогнете с мнение как да се измъкна. Определено трябва да преустановя работа , въпроса е как да се озаконя,че да мога да работя спокойно в бъдеще .
Ако реша да си сменя книжката с немска , предполагам няма да ми признаят изкараните в България категорий защото аз нито за ден не съм бил без работа от 2016 до сега и реално няма абсолютно никакъв начин , да докажа , че съм бил в България за 6 месеца когато съм си изкарвал категорийте. Следoвателно този вариант не е възможен.
Другия вариант ми е , тъй като съм в област Саарланд, мога да се регистрирам като живущ в Франция и пак да си остана на работа в Германия и следователно при проверка аз не живея в Германия и предполагам , няма кой да рови но кой знае.Реално френските полицай трябва да са тези който да се интересуват, но като ново регистриран в Франция би трябвало да мога да си карам до изтичане на валидността на книжката и да я сменя с френска. Но и тук имам леко съмнение , че ще се получи.
И последния ми вариант.
Да се отрегистрирам от Германия примерно януари 2021, да се прибера в България да изчакам да минат 6,7 месеца , след който да изкарам още една категория примерно D , за да си сменя книжата с дата на издаване 7,8 месеца след отрегистрацията ми от Германия. След което да се върна пак в Германия и да си работя . Да знам ,че пак ще трябва да я сменя с немска ,но ще мога да карам до края на валидността (5 години). И тук пак ми идват едни съмнения , че дори тогава когато дойде време да сменям с немска, че ще видят , че C,CE са изкарани в България тъй като отзад на книжката пише кога са придобити , при положение , че тогава съм бил в Германия. Вече дали ще се върнат толкова назад незнам , обаче ще са длъжни да ми признаят D а да не ми признаят C,CE ми се струва странно.Но знам ли.....
Моля някой който е имал подобен проблем да сподели как е процедирал. Аз найстина съм го направил от незнание и аз съм виновен напълно, защото не съм проверил.

Благодаря ви още веднъж и лека и спокойна вечер . :) :flower: :flower: :flower:
streaming
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Проблем с шофьорска книжка

Мнениеот Stojan » 8 Ноември 2020, 22:49:36

Що не отидеш в Zulassungsstelle да питаш? За питане не бият!
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот streaming » 9 Ноември 2020, 06:09:36

Обадих се. Казаха, че книжката е невалидна в момента и не могат да ми я сменят, ако съм опитал съм щял да получа само B категория, защото тя ми е отпреди да дойда в Германия.
streaming
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 10 Ноември 2020, 11:31:47

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот streaming » 10 Ноември 2020, 14:40:37

Със какво по точно ми помага последния коментар.... Закона вече го знам.
streaming
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Документи