• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Кола с БГ регистрация в DE ???

Мнениеот rusenec » 5 Ноември 2004, 07:06:01

Zdraweite priateli ! Niakoi ima li predstawa kolko moje da prestoi edna kola s Bg registracia w Germania , w smisyl - az moga li bez problem da si karam kolata tuka , i kakwi dopalnitelni zastrahowki sa neobhodimi da se naprawiat - ewentualno w Bg ili tuk ?
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот Al_Bundy » 5 Ноември 2004, 10:27:06

Трябва ти международна застраховка в България, но ако имаш разрешително за пребиваване в Германия и те хванат, става лошо-това е укриване на данъци, а тия неща тук ги гонят много.
Може колата да е регистрирана на някого в България и да я караш само с пълномощно, тогава ако те питат казваш, че е на гости... Проблем става ако искат да го видят :D
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Lee » 5 Ноември 2004, 11:10:53

Точно същото, за което говори Al Bundy, се случи с мой познат от България, който наивно мислеше, че ще мине тук между капките с българския си регистрационен номер. В крайна сметка го одрусаха с 3000 марки глоба и четири седмици обществено-полезен труд. Така че: Не е шега работа!
Аватар
Lee
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот Wiguru » 23 Декември 2004, 11:56:26

A kak stoqt nestata sas studenti? Dokolkoto razbrah vav Führerscheinstelle-to, kato student moga da si karam kolata s BG nomera, zastoto se vodi che sam samo za Studium-a v DE, a tova ne e postoqnno prebivavane. Samo Haftpflicht trqbva, gorespomenatata mejdunarodna zastrahovka, koqto struva okolo 300 EUR v BG. Imam dosta poznati tuk, koito si karat s BG-nomera i ne sa imali problem, no vsichki sa studenti..
Аватар
Wiguru
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Al_Bundy » 25 Декември 2004, 16:47:58

Същото важи и за студенти.
Над 180 дни в годината е постоянно пребиваване, няма значение дали само 5 години или цял живот.

Ако някой от Führerscheinstelle-то писмено ти даде уверение, че можеш да караш кола с чужда регистрация, въпреки че живееш тук, може да се пробваш, но аз и на това не бих повярвал... Все пак ако те хванат тогава можеш да си го изкараш на властите... :wink:

Ето съответния закон:
http://bundesrecht.juris.de/bundesrecht/kraftstg/__1.html
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Wiguru » 30 Декември 2004, 16:06:41

Dobre, dokolkoto razbiram obache stava duma za Steuer-a, koito obsto vzeto varira mejdu 100-300 EUR na godina. Moq problem e zastrahovkata, zastoto tam mi iskat okolo 2000 EUR na godina, zastoto sam si smenil knijkata prez Mai tazi godina. Tova e nemislima cena. Az iskam da izbegna tochno Haftpflicht-a, ne Steuer-a, makar che i nego ste go plastam samo ako opre noja v kokala.
Аватар
Wiguru
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Al_Bundy » 31 Декември 2004, 11:23:15

Много е просто:
Живееш в Германия -> трябва ти немска регистрация -> трябва ти немска застраховка.
На данъчните не им пука, че проблема ти е застраховката, а не данъците, те не могат да ти облагат българската кола...
За съжалениое това е горчивата истина.
Приятно прекарване на новогодишната вечер... :D
It's A Bundyful Life...
Аватар
Al_Bundy
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Luke » 5 Януари 2005, 15:52:49

има начин. Един приятел си кара 2 години колата с български номера във Франция. Предполагам, че за Германия е същото положение. Накратко:
колата я купи в България на лизинг. По този начин тя е на името на фирмата-вносител до пълното погасяване на стойността й. И така си я кара сума време без проблеми с властите (а и ПТП беше правил). Проблемът е, че доколкото си спомням застраховката му в Б-я беше пак от този порядък (хиляди левове), а и Българските застрахователни компании не са точно официални филиали на тукашните (разбра го покрай птп-то)...големи разправии имаше.
Тъй че според мен има начин да се кара българска кола в Германия, но за няколкостотин евро разлика не си струва разправиите и удобствата на немската регистрация.

Рабира се става дума за чисто нови коли, купувани от магазина. Втора ръка на 90% ще има зверски проблеми.

Между другото, колко време трябва да имаш книжка за да не ти е застраховката 2000 евро? Защото така излиза по-евтино да караш кола под наем егати...
Аватар
Luke
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот hemi » 5 Януари 2005, 23:16:51

:D Privet!
tuk ste se opitam malko da izloja mojat opit! :roll:
Vaprosat sas zastrahovkite e dosta otnositelen ,danacite sa edni,no zastrahovkite varirat v zavisimost ot zastrahovatelnata kompanija i razbira se ot "VItamin B"! :P
DAnacite sa na zapo4nati 100ccm i stavkata zavisi ot tova s kakav katalizator e kolata!!z.B.: Golf II 1,6 s G-Kat ot 1.1.05 za koli s G-Kat e 15,13 Euro za 100ccm koeto pravi 16x15,13=242 euro danak na godina koeto ne e nikak malko! Tuk edin link s stavkite:http://www.pkw-steuer.de/kfz-steuer_benziner.html
vseki moje sam da si iz4isli kolko ste mu e danaka! :idea:
Sega za zastrahovkite!Zastrahovkata bez kojato ne moje da se registrira edin avtomobil,kakto tuk,taka i v BG e "grajdanska otgovornost"-"Haftpflicht Versicherung"!Ostanalite dve: 4asti4no kasko-TK ili palno kasko-VK ne sa zadaljitelni!Ta "Haftpflicht Versicherung" zavisi ot kolata,kakva marka,koi model,koja godina i e razdelena na razli4ni klasove ot 10 do 24 za vsjeki ot tezi klasove ima to4no opredelena suma!!Tazi suma e opredelena ot tova kolko riskov e edin avtomobil,kolko PTP stavat s takiva avtomobili za godina,kakvi hora gi karat glavno i t.n....Sega idva interesnoto vseki pla6ta opredelen procent ot tazi fixirana suma za opredelenija model!Osven tozi procent v predvid se vzima i tova za kakvi celi ste se upotrebjava avtomobila,kolko hora ste go karat,na kakva vazrast,kolko kilometra ste se kara na godina,kade ste se darji kolata,pred bloka,v ob6t garage,v edini4en garage,v koi grad ste se registrira kolata!I sled kato se vzemat vsi4ki tezi fakti v predvid se opredelja godi6nata stavka!!!!!Procentite zavisjat ot tova ot kolko vreme ima6 nemska knijka i na kolko godini si!Ako si izkaral takmo knijka i njama6 23 po4va6 parvata godina na 230%,ako si nad 23 na 120%,no tuk ve4e vsi4ko zavisi ot zastrahov. kompanija i zastrahovatelnija agent!
Аватар
hemi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Doktora » 11 Януари 2005, 22:20:41

Ако си студент работата стааааааава.
Питаи в финанцамта. Проблема е данъ4ен. Но ако си достату4но настоиателен 6те открие6 4овека там които издава едни бележки 4е мове6 1 година да си кара6 колата. Все пак не трябва да е на твое име. :idea:
Аватар
Doktora
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Wiguru » 26 Януари 2005, 21:19:07

Verno e tova. Az veche dve sedmici go tursq toq chovek i se se razminavame.
Pak tq kolichkata e na tatko i se kara po 2 -3 pati v godina kato hodq v BG, taka 4e..ne sam parviq s BG-kola, njama da sam i posledniq :)
Аватар
Wiguru
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lyubo65 » 29 Април 2005, 10:22:51

Всички чуждестранни студенти в Германия могат да управляват автомобили без значение собствени или чужди или националност на регистрациятя по време на следването си,ако имат валидна шофьорска книжка.Българската шоф. книжка важи в Германия 6 месеца, след което важи само немска кижка.
Ако си извадиш немската книжка до 3-та година от престоя в Г-я,плащаш само приравнителен курс - мин. 2 уч.часа кормуване, изпити теория и практика.Цялото излиза към 600 евро.След 3-тата година Г-я караш пълен шофьорски курс - мин. 3000 евро.Хванат ли те с Бг-книжка след първите 6 месеца,глобата е мин.700 евро-управляваш без валидна книжка!
Аз съм в Германия вече 6-та година и си управлявам колата с Бг-регистрация без проблем.
Веднаж имах следния случай: спряха ме полицаи за превишена скорост и ми поискаха всички документи:шоф.книжка,зелена карта и документ за собственост на автомобила-показах им всичко.Те започнаха да твърдят,че нямам право да управлявам автомобил с чужда регистрация,все едно чия собственост е, след като имам постоянен адрес в Германия по-дълго от 1 год.След като си платих глобата за превишената скорост,те ми обясниха,че ще заведат следствие срещу мен по повод опит за укриване на данъци-трябвало да пререгистрирам автомобила от българска с немска регистрация.Отидох до Finanzamt и обясних случая в съответния отдел.Служителят ми обясни,че не съм в нарушение, понеже съм студент и ми даде копие (една страница) от закона, в който е упоменато това.
След около 3 седмици получих съобщение от полицията,с което ми съобщаваха,че делото срещу мен по повод укриване на данъци е заведено и ми даваха последна възможност да се призная за виновен,което щяло да облекчи положението ми в сравнение евентуално доказване на вината чрез следствие.Обясних положението и им изпратих копие от документа,получен във Finanzamt.
Два месеца(!) по-късно получих известие,че следствието срещу мен е прекратено поради безпредметност.
Оттогава винаги си имам копие от документа в колата и не съм имал подобни проблеми.
В случай,че на някой му трябва такъв документ, моля пишете: lubovarbanov65@yahoo.com -изпращам го веднага на Е-Mail.
Можете да бъдете сигурни: Никой български студент в Германия не е длъжен да пререгистрира автомобила си след първата година,но трябва да има немска книжка след 6-тия месец.Изключенията от това са чист късмет!
С поздрав: Любо
lyubo65
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ElectricEye » 7 Октомври 2006, 13:40:46

А някой знае ли, дали нещо се променя от 01.01.2007?
Дано живееш в интересни времена!
Аватар
ElectricEye
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот satbradar » 9 Октомври 2006, 11:49:32

ElectricEye написа:А някой знае ли, дали нещо се променя от 01.01.2007?

Не. нисто ням да се промени. Които живее постояно в Немско- демек има адресана регистрация - му трябва кола с немски номера и съответните атрибути.

То си е записано ясно в закона - кола над 183 дена в немско -пла6та данак в немско.

инфо - мои колега поляк (с немски паспорт и адресна рег в Де ) иска6е да си регистрира колата в пол6а -отговора на друг поляка(работе6т тука от соц време в застрахователан фирма ) -проблема не е застраховката -полската важи -проблема е данака.
кола >183 дена в Де => немски данак - ако те хванат -отива6 в съда
за непла6тане на данък.

съвсем пресен слу4аи- в моита фирма 1 франсе се пренесе от Фр в Де да живее- и полу4и писамце от дан4ните (ба6 от кого не помня но официална служба ) да си пререгистрира колата и съответно да си пла6та по тука6ни тарифи.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот lyubo65 » 9 Октомври 2006, 18:02:11

Да , така е за всички чужденци,които не са студенти тук.За всички чуждестранни студенти си важи правилото,че не са длъжни да си пререгистрират колата с немски номера.Хубавото за нас,българските студенти, е , че ако Бг влезе в ЕС от 01.01.2007, ще важат българските шофьорски книжки и няма да е необходима и застраховката Зелена карта- българската застраховка ГО ще бъде достатъчна за целия ЕС.За студентските визи не се променя нищо.
lyubo65
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи