• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Мнениеот deyan » 26 Март 2009, 16:42:31

На мен веднъж ми искаха унгарци пълномощно. По-добре дай 30-40 лева за превод на това пълномощно, което вече така и така имаш, отколкото да се чудиш по пътя дали ще ти го поискат. Дали да има и немски превод - въпрос на вкус и стил бих казал. Тук принципно разчитат английски.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Re:

Мнениеот milenski123456 » 16 Април 2009, 14:27:23

bartokomus написа:Ето вече и на практика го казвам не само оъ чул недочул - От KfZ-Stelle-то от Мюнхен имам документ в който черно на бяло стои че като студент имам право да си карам колата в ДЕ с БГ-регистрация и съм освободен от всякакви данъци докато имам студенски права.

Така че който прави като мен в ДЕ просто за да му е е по спокойно ако иска да си го извади този документ и спокойно да си кара!

Мисля че с това могат да се спрат вече всички различни тълкувания за текстове и т.н.

Моля те прати ми някакъв адрес на това КфЗ Stelle,защото не успях да го намеря. ще бъде супер ако можеш по някакъв начин да ми пратиш документа,които са ти издали. Карам си колата с БГ регистрация на името на майка ми от няколко месеца. Спряха ме полицай и се чудиха един час \"какво да ме правят\" и ми дадоха срок да я пререгистрирам в Де до няколко седмици,което е абсолютно безмислено,защото имам още няколко месеца да уча и най-късно след това колата заминава за БГ. Трябва бързо да намеря нещо,което да им покажа,защото от Зуласунгстеллето при нас твърдят че няма такова нещо за студенти и трябва да си я уммелдна. А това са тръшно много пари...

Мерси предварително.

6. Задължително е писането на кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея......
Всички останали мнения ще бъдат изтривани....Yura
milenski123456
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот prin4ipessa » 18 Април 2009, 22:03:41

Hält sich die Person zur Ausführung eines zeitlich befristeten Auftrags (z.B. Arbeitnehmerentsendung) oder zum Besuch einer Universität oder Schule in Deutschland auf, so ist ihr Wohnsitz stets als im Ausland befindlich anzusehen mit der Folge, dass keine Kfz-Steuerpflicht besteht. In derartigen Fällen kann auch über ein Jahr hinaus Kfz-Steuerfreiheit gegeben sein.

Velingrad, моля те да дадеш линк към източника на цитираното в този твой пост - много ще ми помогнеш!
С мъжа ми сме студенти в Duisburg от 4 години (с кола сме от година и половина) и преди 2 седмици ни спряха за рутинна проверка (макар че аз имах усещането, че ни спряха само заради чуждестранните номера). Полицаите нямаха други забележки освен препоръката да регистрираме автомобила в Германия (но формулирано само под формата на съвет). Днес обаче получихме писмо по пощата, че трябва да регистрираме колата до 2 седмици на базата на това, че от 01.10.08. се водим с Wohnsitz на Heerstr. Duisburg. Понеже досега не са ни спирали и имахме информация от познати, че като студенти имаме правото да караме колата си с българските номера сега се чувстваме доста объркани и най-вече притеснени. Притеснени сме не за друго, а основно заради финансовата страна на въпроса. След въвеждането на студентските такси домашния ни бюджет драстично се затегна (понякога трудно успяваме да съберем пари дори за наем) и сега ако наистина ни принудят да плащаме и данък за колата не знам как ще оцеляваме занапред. Бих искала да помоля ако някой има и конкретна информация за размера на годишния данък да я сподели! Ще се радвам и ако някой, който е преминал през същата ситуация сподели опит, за да се намери най-добрия изход от нея. Не искам да "тарикатствам" и имайки предвид че съм кротка и неконфликтна личност сигурно ще си платя като поп ако ме притиснат до стената, но това ще ми коства много ограничения от най-основни житейски потребности като например нови дрехи и т.н.

P.S. Извинявам се за романа!
prin4ipessa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот milenski123456 » 25 Април 2009, 05:04:49

Ами ще се опитам да ви отговоря аз, защото тези въпроси и мен тормозиха последните седмици. След като изчетох всички възможни форуми и закони пак не ми беше напълно ясно, ходих в Zulassungsstelle при нас и те само ми се подсмихваха с ирония и ми казваха неща от рода на "И ние си плащаме данъци..."
Ако сте ADAC членове можете да се обърнете към тях, защото имат правни консултации и поне са любезни.
Но това което най-много ми помогна е обаждането до Finanzamt или всъщност до финансовото министерство на нашата провинция, защото данъците за колите са в компетенциите на провинциите. Първо се обадих, после пуснах Мейл с въпроса и бързо ми отговориха, че и при нас (за Bayern например вече знаех), на студенти е разрешено да карат коли с чужди регистрации, защото се приема че по време на следването си запазваш "gewöhnlichen Wohnsitz" в твоята страна, следователно ползването на тази кола се води като временно и няма нужда да плащаш данъци за нея.
Трябва да отида тези дни до полицията с този мейл и дано на това вече да повярват, защото и на мен ми дадоха срок, в който трябвало да я регистрирам тук...
Дано да не е късно за вас и да успеете да си решите проблема бързо.
milenski123456
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stanislav534 » 8 Май 2009, 13:51:45

здравейте,как мога да карам кола с БГ номера в германия.регестриран сам в германия от 2години.триабва ли да е регистрирана на друго име и да е карам с палномощно или може и да е на мое име.и ако е с палномощно триабва ли да е легализирано или само да е преведено на немски.и винаги ли триабва да се пребирам в бг на всеки 180 дни.мерси предварително на всеки, коѝто може да ми разясни тези неща.даите ми съвет какво да направия.просто не искам да е регистрирам в ДЕ защото несъм сигурен колко ще съм още в Германия.
stanislav534
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 8 Май 2009, 14:01:39

stanislav534 написа:здравейте,как мога да карам кола с БГ номера в германия...

Просто си направи труда, да прочетеш Темата, отначало до край!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот stanislav534 » 8 Май 2009, 14:36:30

прочетох е но така и не разбрах да ли мога да карам или не без да ме е страх да ли ще ме проверят . ](*,)
stanislav534
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 12 Май 2009, 16:48:36

stanislav534 написа:прочетох е но така и не разбрах да ли мога да карам или не без да ме е страх да ли ще ме проверят . ](*,)

Ако не си студент - всичко над 1 година престои с чужди номера е нарушение-локумите дето колата влизала -излизала и не била твоя и с палномощно и други глупости от тоя сорт - ако те набарат няма да минат - не плащаш данък на немската държава.Та ако не те мързи прочети какво е наказанието за неплащане на данък в немско.
Повечето карат с надеждата че няма да ги хванат...
Последна промяна satbradar на 13 Май 2009, 14:52:32, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 12 Май 2009, 18:16:30

stanislav534 написа:прочетох е но така и не разбрах да ли мога да карам или не без да ме е страх да ли ще ме проверят . ](*,)

Никой не може да ти даде гаранция за нищо, всеки се оправя сам. Прочети всички постове , размисли спокойно като си анализираш прочетеното и решението ти само ще дойде.
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 74 пъти
Благодарено: 61 пъти

Мнениеот Meriyem » 20 Май 2009, 19:06:23

Ако може някой да ми помогне със съвет,ще бъда много благодарна...Преди около 20 дена някои открадна предния номер на колата ми,която е с бг.регистрация..Ходих в Stadthausa,но ми казаха че не могат да ми бъдат полезни..Ако някой знае какви са последствията и към кого да се обърна,ще бъда благодарна. :)

Това, че търсите помощ и съвет е о.к.. Писането с неразбираеми йероглифи, при повторение обаче се изтрива.

vel...
Аватар
Meriyem
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот VaskoLeon » 20 Май 2009, 20:21:58

Докато карате в Германия няма последствия,освен парични и губене на време. Имате два варианта: 1. Отивате във фирма, която прави немски номера и си поръчвате предния номер. Дали още има табелки без Д не мога да кажа!Достатъчно е да покажете документите на колата и да обясните, че предният номер е паднал някъде. Ако кажете ,че е откраднат може да ви поискат протокол от полицията, което е свързано с още повече главоболия. 2. Правите си сама един номер, като може да използвате готови букви купени от някъде (скъп вариант) или на един по-дебел картон със черен флумастър изписвате номера (най-евтин вариант). Оказва се ,че собственоръчното изписване на регистрационни номера не е престъпление, стига да си имате документи за колата.

Преди години в България падна заден номер на току-що внесен автомобил и прясно регистриран с БГ-номера. Няма проблем ,си помислих и отидох да ми направят номера. Оказа се ,че не могат да ги правят като в Германия. Трябваше да мина цялата процедура още един път. Молба,банка, технически преглед (макар преди няколко дена да го бях взел),опашките за документи и монтиране на номерата (дадоха ми нови).
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот CheGevara » 1 Юли 2009, 09:37:21

лошо .... днес ме спряха едни ченгета и почнаха да ми задават въпроси от типа: От колко време съм в ГЕР? Защо колата е с БГ номера? Защо е регистрирана на друго име а не на мен? ....

Аз разбира се бях спокоен и се казах съчинението:
Счупила ми се е колата в БГ и съм взел тази назаем ....

Тъй като понякога съм много убедителен :mrgreen: полицаят ми каза приятен ден и довиждане без да ми направи проблем. Но какво ще стане ако ме спре след 2-3 месеца същият незнам ....

То е ясно, че в момента сме извън закона, но ако можете да споделите вашите оправдания като ви спрат ченгета, за да можем да ги ползваме всички :^o Все си мисля, че ако се плати по някакъв начин ДЕ-данъка ще стане работата ... ама това става само при студенти - а пък аз го минах това хубаво време :-"
Аватар
CheGevara
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот satbradar » 1 Юли 2009, 18:03:47

CheGevara написа:лошо .... днес ме спряха едни ченгета и почнаха да ми задават въпроси от типа: От колко време съм в ГЕР? Защо колата е с БГ номера? Защо е регистрирана на друго име а не на мен? ....

Тъй като понякога съм много убедителен :mrgreen: полицаят ми каза приятен ден и довиждане без да ми направи проблем. Но какво ще стане ако ме спре след 2-3 месеца същият незнам ....

То е ясно, че в момента сме извън закона, но ако можете да споделите вашите оправдания като ви спрат ченгета, за да можем да ги ползваме всички :^o Все си мисля, че ако се плати по някакъв начин ДЕ-данъка ще стане работата ... ама това става само при студенти - а пък аз го минах това хубаво време :-"

Сега да не кажеш че те плаша и т.н ..просто разсъждения на глас....
от тоя момент нататък караш на късмет...
Полицая може и да не знае от колко време си с тая кола в немско -но е ако предаде инфото на Цоладджиите (те се занимават с тоя казус ) и почнат да те следят - после и 1000 оправдания да казваш ...си нагазил лука яко.
Ако полицая е регистрирал твоита кола- почва да тече времето - да ма тва пак не е ясно -пак зависи дали ония от цоламта няма да се напъне да провери ти дали не си излъгал полицая.
Как могат да проверят дали една кола е повече от 1 г в Де - много просто - питаи твои комшии,твои колеги на работата, питат сервизи дет евентуално си ходил, гледат кога например са ти издали плакетката ( не вярвам в мюнхен колата ти да няма ) и т.н

Така че гестапо си върши работата и то съвсем скришом и ако потропат на вратата -в папката им има доказателства и каквито и локуми да им разправяш -все тая.

С Бг номера и въобще с каквито и да е чужда регистрация няма как да платиш данък - не могат да определят еврото на чуждастранана кола .. бе сложна работа и е направено да няма тарикалъци.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 1 Юли 2009, 18:24:29

CheGevara написа:

Не я спирай на еднакви места където живееш или работиш! Това с колата под наем не е било много добре,ако ти поискат договора какво ще им кажеш? Освен това могат да се обадят в централата и да проверят имаш ли кола регистрирана в Германия и тогава си дотук! Най-безобидно е, че собственикът е бил в Германия, но в момента е заминал някъде със самолет, а ти не му знаеш мобилният телефон, но ти е дал колата назаем докато го няма. Така ако втори път същият полицай те спре, не дай Боже, пак същото можеш да му кажеш. Но вторият път не споменавай самолета, измисли друго безобидно, например еднодневна екскурзия до Нойшванстайн в Бавария!
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот zito » 18 Септември 2009, 20:14:20

добре дотук, но никой не е засегнал и тоя въпрос, който е още по-сложен. Има ли някой тук който все пак да е регистрирал колата си тук - какво става, сменя ли номерата или ги запазва; получава ли някаква бележка, че плаща данъци тук? Питам защото в такъв случай, колата трябва да бъде освободена от данък в съответното данъчно в България. Все пак данъците вече не са 4, 5 лв. Има ли понятие някои как става това? Според мен ако се свалят номерата може да се бракува в БГ и с бележката от брака да се отчисли и в данъчното.
zito
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Документи