• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Мнениеот kaltcev.72 » 15 Юни 2014, 15:43:38

Абсолютно , при регистрацията на автомобила в КАТ показваш немският технически преглед и той се признава за времето което е валиден в твоя случай 2 години , но гова е само първоначално след това на всяка година
Най елементарното отваряш МОБИЛЕ.ДЕ и от дясно стой примерна таблица за застраховките на всички видове автомобили и провинции. Просто попълваш свойте данни и тези на въпросния автомобил

П.п. За по голяма тежест и , ако има кой да ти издаде служебна бележка за липса на произшествия , но от месният КАТ е още по добре

Потребители благодарили на автора kaltcev.72 за мнението:
aleksandargto
Рейтинг: 4%

Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот Stojan » 15 Юни 2014, 17:27:55

alexandrarto, на колко процента в същност те класифицираха (Schadenfreiheitsklasse)? Това знаеш ли? Колегата е прав с таблицата на мобиле.де, но често началното SFK е въпрос и на договаряне и даже на лично впечатление. Пиши какви проценти ти дадоха.
Освен това си намали километрите за годината - пъро можеш и да се окаже, че не караш толкова, колкото мислиш и второ после можеш да си доплатиш, ако ги надхвърлиш.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 264 пъти

Мнениеот aleksandargto » 15 Юни 2014, 17:58:11

Точно тази грешка бях направил, казах им на застрахователите че годишно карам по 50 000км, това беше така докато живеех в БГ, но тук карам по малко. Сега един приятел ми каза правилния отговор : 6000км годишно моля всеки, на който му предстои да прави автомобилна застраховка да има в предвид че колкото повече километри каже, толкова по голям риск означават и застрахователите затова слагат по висока цена
ПС: А ако да речем надвиша тези 6 000 км и стане ПТП застраховката важи ли? Да не се окаже че ще трябва да поемам евентуални нанесени щети? Като се сключи застраховката записва ли се на колко километра е колата в момента?
aleksandargto
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот Stojan » 15 Юни 2014, 18:19:50

60.000 km в Германия карат представителите на фирми. Това са 164 км всеки божи ден - делник и празник - първи януари, 24-и май и всички празници. И в България се съмнявам да си карал толкова, освен ако не си бил куриер. То такива разстояния като в Германия в България няма, а предвид състоянието и вида пътища, няма да си имал време нито за спане, нито за ядене, ако си бил карал толкова.
Само за сведение: Мой приятел, представител на фармацевтична фирма, ми е казвал, че кара 50 - 55.000 км. Но той има работа в 4 бундесланда. Та смятай.
Застраховката важи във всеки случай ако кажеш 6.000. На другата година ще те питат (евентуално) за показанието на километража. Можеш да отговориш на сайта на застрахователя. А ако наближиш 6-те хиляди и годината не е свършила, винаги можеш да се обадиш по телефона да съобщиш и питаш.
Ти не каза колко процента ти дадоха. 125%? Или сам не знаеш.
Последна промяна Stojan на 15 Юни 2014, 18:43:23, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
aleksandargto

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот aleksandargto » 15 Юни 2014, 18:36:23

Неможах да разбера какъв процент са ми калкулирали. Но утре определено ще разбера всичко, дано ми предложат нормална цена за да не ходя да регистрирам колата в БГ, не ми се правят Шано-схеми, имам благодарение на Вас надежда днес че нещо може да се промени. Ако знаете Българин който прави застраховки на коли, моля дайте ми джиесем номер ако не е удобно в форума на Лично съобщение, по добре за мен ще е ако плащам пари, Българин да спечели комисионната.
aleksandargto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 15 Юни 2014, 18:46:13

Горе съм направил грешна, но няма сега да я поправям. За българин - не знам. Може да има. Той сам ще се обади.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kaltcev.72 » 15 Юни 2014, 19:05:00

Това е в района на Франкфурт
Прикачени файлове
Български застраховател

Потребители благодарили на автора kaltcev.72 за мнението:
aleksandargto

Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот daisymm » 15 Юни 2014, 21:04:40

aleksandargto написа:... дано ми предложат нормална цена за да не ходя да регистрирам колата в БГ, не ми се правят Шано-схеми, имам благодарение на Вас надежда днес че нещо може да се промени.

Мисля, че е време да разгледаш по-подробно предишните 10-ина страници на настоящата тема, както и темите Регистрация на кола в германия (отново)
Колко ще струва ....

Като го направиш, ще разбереш вероятно кои са съществените фактори, които определят размера на застраховката ти в Германия. Факторите не са само 2-3, но нямам време да ги обяснявам отново. Ето ти един кратък списък на нещата, които определят в голяма степен размера на застраховката. За да вникнеш в детайлите,просто погледни темите:
Параметри, фиксирани към датата на сключване на застраховката:
  • дата на раждане
  • години (безавариен) шофьорски стаж в ЕС ---> определя SF-Klasse и Beitragssatz
  • притежание на жилище (Wohneigentum) дава предимство
  • адресна регистрация ---> определя Regionalklasse
  • параметри на застрахования автомобил ---> определя Typklasse
  • професия ---> има по-високорискови

Променливи параметри:
  • за служебно или частно ползване
  • годишен пробег
  • нива на застрахователните премии
  • споделено шофиране (Fahrzeugnutzer)
  • място на паркиране (Stellatz)
  • самоучастие при Каско (Selbstbeteiligung)
  • с/без Schutzbrief
  • с/без Fahrerschutz
  • с/без Ausland-Schadenschutz

Не съм подредил параметрите по тяхната важност. Най-добре е влиянието на всеки един от тях върху крайната сума да бъде изяснено на място при разговор със застрахователния посредник.

Изборът на застраховател не е задача, която се решава за 2 дни. Но за въпросния автомобил, при положение, че имаш от поне 3 г. шофьорска книжка, 1500 EUR са безобразие. По-скоро е реално да се договорят 800 EUR (KFZ-Haftpflicht + Teilkasko). Отдели няколко дни да се доинформираш и после да събереш и оферти от различни места.

aleksandargto написа:Ако знаете Българин който прави застраховки на коли...

Виж си личното съобщение.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 4):
Burgas83aleksandargtoStojanvelingrad
Рейтинг: 17%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот aleksandurgg » 15 Юни 2014, 23:13:55

А какво ви е мнението за такива сайтове http://www.check24.de/versicherungen/kf ... ergleichen
Аз си направих застраховка в такъв сайт и цената и е горе доло добра. Отделно трябва сам да си попълваш всичко, но не знам в последствие, дали ще важи застраховката, ако нещо е попълнено некоректно.
aleksandurgg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Stojan » 16 Юни 2014, 06:08:47

Уж добър сайт, пък ми изчисли всички застрахователи, освен този, при който съм от има няма 15 години и е един от най-добрите. Имаше и още няколко, за които пишеше Berechnung nicht möglich - и те не са си платили включването в списъка. Лошото на такива сайтове е, че са пристрастни. Винаги представят интересите на застрахователните групи, които плащат за подържането на сайта, а и комисиона получават, вероятно. Този сайт поне не поиска мейл - за да ме бомбардира после с реклами за частни застраховки.
Дори някой застраховател да е най-евтин тази година, няма гаранция, че догодина ще е измежду най-евтините. Най-добре е разпитване измежду приятели и колеги, и накрая, с времето - собствен опит.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот aleksandargto » 25 Юни 2014, 12:53:40

Както обещах поствам резултата от битката за регистрация на колата. Благодарение на съветите Ви взех правилното решение, тоест регистрирах си колата тук в DE. Възползвах се от този сайт:
aleksandurgg написа:http://www.check24.de/versicherungen/kfz-versicherung/kfz-versicherung-vergleichen
попълних отговорите на всички въпроси след дълга борба с гугъл преводача, понеже немския ми все още не е на нужната висота :) и ми се появи резултат (без каско) и (без протокол от БГ застраховател че няман последните 5г ПТП в БГ) 63,30 евро на месец \:D/ което след 130'те евро направо е далавера.Та в крайна сметка електронно си направих на 16.06.2014г застраховката и вчера получих полицата по пощата с плик и документ който да подпиша и върна обратно. Направих това, в големия плик имаше една страница с 2 талончета, които откъснах и сложих при документите, навярно това са за ПТП? Но важното е че още след сключването на електронната застраховка получих и на СМС и на мейл номера на застраховката, който ползвах за регистриране на колата на 17.06.2014г. За пореден път се възхитих на бързината на немската администрация. Имаше 60 човека опашка пред мен, които минаахме за 10 минути за номер, от там почаках 20 минути да ме повикат и със изработването на номерата и плащането на таксата и всичко ми отне 1 час и 10 минути :) На всичкото и отгоре на въпроса дали искам специален номер с повече букви и тн отговорих не и ми се падна въпреки всичко номер свършващ на 4646 :cheers:

Благодря на всички Вас, които ми се претекохте на помощ :evala:

Потребители благодарили на автора aleksandargto за мнението:
daisymm

aleksandargto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 25 Юни 2014, 13:23:42

aleksandargto написа:... и ми се появи резултат (без каско) и (без протокол от БГ застраховател че няман последните 5г ПТП в БГ) 63,30 евро на месец \:D/ което след 130'те евро направо е далавера...

Благодаря ти, че отдели време да дадеш тази информация :thumbleft:

Щеше да е добре, ако си беше добавил е едно частично каско (Teilkasko). При самоучастие (Selbstbeteiligung) от например 150 EUR увеличението на месечната вноска щеше да бъде незначително. Teilkasko-то покрива някои важни щети, например кражба, наводнение, градушка, характерния за Германия Marderbefall, спукване на предно стъкло и някои др. екзотични случаи. Както и да е ...

Желая ти безпроблемно шофиране ;-)
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Burgas83

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот derlustigehase » 25 Юни 2014, 14:01:47

По тукашните магистрали проблемите с предното стъкло въобще не са екзотични случаи, според мен точно за тях си струва частичното каско ...

Потребители благодарили на автора derlustigehase за мнението:
Burgas83

derlustigehase
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 25 Юни 2014, 14:11:48

derlustigehase написа:По тукашните магистрали проблемите с предното стъкло въобще не са екзотични случаи, според мен точно за тях си струва частичното каско ...

Не разбрах кои точно магистрали имаш предвид :dontknow:
Под "някои др. екзотични случаи" аз имах предвид удар от мълния, сблъсък с диво животно и т.н.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 28 Юни 2014, 13:26:06

Искал е да каже единично, пък написал екзотично. Не му придиряйте толкова. Прав е човекът. Изобщо не са единични случаите. Аз колко стъкла съм сменил! Даже не е нужно да е на магистрала. Последното ми стъкло беше счупено на Bundestraße. Имал съм счупвания и в градове. На автобан май изобщо не.
Stojan
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Документи