• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Мнениеот Буквоядец » 18 Ноември 2014, 11:12:10

ddimkin написа:Здравейте, опитах да прочета всичко по темата и случая Теди също :) но мненията са доста противоположни. Предстои ми заминаване в Германия за по-дълго от една година и нямам нищо против да плащам данък и в ДЕ, но със сигурност не ми се занимава с пререгистриране. Въпросите ми са:

1. Последно законно ли е това плащане на данък в ДЕ и лесно ли става ако колата е на мое име?
2. Ако да - има ли някакъв начин да не плащам данъка в България (сертификат от ДЕ или нещо подобно)?
3. Накои говорят за 6 месеца, а други за година преди да е необходимо да се плати данък - какъв е периода?
4. Говори се за някакви такси за чуждестранни автомобили от 2016г. - струва ми се, че ако наистина се въведат нещата ще се орегулират за всички с БГ номера и това в края на крайщата ще е добре.

Благодаря много!!!

Привет омбре,

след като до момента не си разбрал какво ти разправя крякащата тайфа, ще си останеш неразбрал. Просто мнението ти ще бъде последвано от нови мнения, които ще са отново противоречиви.

От мен да знаеш:
1. ако си собственик на автомобила и се регистрираш адресно в Германия, веднага попадаш под удара на Kraftfahrzeugsteuergesetz (KraftStG), т.е. не става номера с плащането на данъка и отлагането на пререгистрацията. Задължен си веднага да действаш.
2. ако не си собственик на автомобила и се регистрираш адресно в Германия, можеш да плащаш данък (вече няколко човека споделиха как точно става номера) и да си осигуриш известно спокойствие, но проблемът с пререгистрацията остава, като периодът, който ти дава Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV) е 1 (една) година.

Казах :rr:

Добавка 1: Каня несъгласните с по-горе написаното от мен на среща по темата в чата, преди да ме репликират

Потребители благодарили на автора Буквоядец за мнението (общо 3):
noviaddimkinboyko123
Рейтинг: 13%

Буквоядец
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 70 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот ddimkin » 18 Ноември 2014, 18:09:40

Благодаря много!!! Темата е дълга, но успях да намеря нещо, което бях чел преди няколко дни написано от ******:

"Вариант 1: автомобилът има престой в Германия < 1 година и се управлява от собственика му и/или упълномощено лице с адресна регистрация в Германия (в този случай не се дължи данък Kraftfahrzeugsteuer)

Вариант 2: автомобилът има престой в Германия > 1 година и се управлява от собственика му с адресна регистрация в Германия (незаконна ситуация, автомобилът трябва да бъде пререгистриран в Германия)

Вариант 3: автомобилът има престой в Германия > 1 година и се управлява от упълномощено лице с адресна регистрация в Германия (само в този случай се дължи данък Kraftfahrzeugsteuer)"

Моята кола освен всичко е с газова уредба - модерна с техническа книжка и преглед, но още не е вписана в големия талон. Доколкото разбирам е най-умно преди да замина да си взема удостоверение от застрахователя за злополуки по моя вина в случай, че реша да пререгистрирам в Германия. Имам една мн. лека катастрофа преди почти две години и не ми писаха дори акт, та ще видя какво ще излезе е документа.

Излиза, че е най-умно да изчакам гратисния период и да проуча нещата на място. Другия вариант е да плащам данък след първата година (ясно, че не е съвсем законно, но явно работи).. просто не ми се занимава с разни хора от ТЮВ, които ще ми се правят на умни за газовата и какво ли не вече описано от други хора тук. Колата е в перфектно техническо състояние, но все пак е 2001г. и вероятно ще почнат да се заяждат. Не искам да я продавам - тъкмо съм сменил какво ли не и си я обичам доста - Субару Форестър Турбо.. така че за момента съм готов на всичко без продажба :)

Много ви моля за сериозен съвет - ако трябва да ходя до КАТ за вписване на газовата в талона - да прехвърлям ли направо колата на името на баща ми с цел плащане на данъка в ДЕ?

Благодаря още веднъж!!
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Буквоядец » 18 Ноември 2014, 18:32:41

ddimkin написа: ... Излиза, че е най-умно да изчакам гратисния период и да проуча нещата на място. Другия вариант е да плащам данък след първата година (ясно, че не е съвсем законно, но явно работи)...

Към днешна дата имаш бонус от една година само по отношение на задължението за пререгистриране на колата - смяна с немски номера.

По другия закон нямаш авантажи - от момента на установяване на лицето в Германия, то трябва да плаща данък за управляваното от него МПС. Въпросът, който се бистреше преди време беше от кой момент ставаш постоянно пребиваващ (установил се) в Германия.

В тази връзка ще дам един пример от живия живот за по-напредналите по темата - приемете го само като хипотетична ситуация: ако български студент отстъпи регистрирания си в България автомобил на немски колега, които да го използва през почивните дни, дали при случайна проверка от Zollamt ще поставят обвинение на немеца, че укрива данъци (управлява автомобил, за който не е платен Kraftfahrzeugsteuer).
За помощ при формулиране на предположенията - Kraftfahrzeugsteuergesetz (KraftStG) §3 т.13

Потребители благодарили на автора Буквоядец за мнението:
ddimkin
Рейтинг: 4%

Буквоядец
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 70 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот ddimkin » 18 Ноември 2014, 19:05:32

Благодаря ти! Очевидно си запознат със закона :) Нямам проблем да плащам данък - доколкото разбирам ситуацията е следната - пристигам в ДЕ и веднага трябва да платя данък за МПС-то независимо, че съм с български табели.
Минава една година и трябва да пререгистрирам или да си ходя :) или ако искам да ходя по "ръба" на закона - да прехвърля колата на някой и да продължа да плащам данък.
Само да кажа, че съм склонен да рискувам само и само да не се разправям с ТЮВ - знам, че това дразни някои от потребителите тук, но проблема не е толкова финансов, колкото прекалено педантичното отношение на немските техници (да не кажа, че от прочетеното по форуми до сега излиза, че си изсмукват проблеми от пръстите и както съм с газова уредба сигурно ще имам доста ядове).

Поздрави!!!
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот brumbar » 18 Ноември 2014, 20:51:00

Няма даимаш никакви ядове с TÜV. Просто няма да получиш плакета с тази ГУ.

Само регистрирането на ГУ, която е монтирана в Полша, Чехия, Унгария и т.н. е с цени от 120€ до около 250€. И това при положение, че всички компоненти от уредбата отговарят на ECE-R67.01. Доколкото на мен ми е известно, в България само официалните дилъри на BRC и LandiRenzo могат да поставят компоненти с такова означение, но монтажа не отговаря на немските изисквания.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението (общо 2):
ddimkinnovia
Рейтинг: 8%

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот ddimkin » 18 Ноември 2014, 22:19:33

Благодаря и на двама ви!! За каква плакета става въпрос? Зелената за евро 3 ли? Майко, ако е така - голям проблем - тя ще ми трябва от самото начало :(
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот brumbar » 18 Ноември 2014, 22:40:01

Няма да имаш проблеми с Umwelt-Plakette (grüne Plakette), а с HU- und AU-Plakette.
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението:
ddimkin

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ddimkin » 18 Ноември 2014, 22:54:48

Мерси бръмбар.. не знам дали не спамя вече прекалено, но може да е интересно и за други с газови уредби - моята е Романо и явно няма да мине. По-горе си писал, че ТЮВ не е проблем - как обаче ТЮВ без АУ и ХУ плакети - не са ли свързани нещата? Или едното с другото няма нищо общо?
В тази тема или в друг форум някой беше писал, че на кола-слънце са ги карали да махат газовата по време на ТЮВ и разни други подобни издевателства :mrgreen:
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 19 Ноември 2014, 00:03:06

popwill написа:Имаш 1 година гратисен период, не трябва веднага.

По кой от двата закона (или и по двата) гратисния период е 1 година?
За улеснение цитирам текстовете (за кой ли път):

Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV)
§20 Vorübergehende Teilnahme am Straßenverkehr im Inland
(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist....

Kraftfahrzeugsteuergesetz (KraftStG)
§3 Ausnahmen von der Besteuerung
...
13. Аusländischen Personenkraftfahrzeugen und ihren Anhängern, die zum vorübergehenden Aufenthalt in das Inland gelangen, für die Dauer bis zu einem Jahr. Die Steuerbefreiung entfällt, wenn die Fahrzeuge der entgeltlichen Beförderung von Personen oder Gütern dienen oder von Personen benutzt werden, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben...

Единият от нас, приятелю popwill, говори наизуст.

Аз казвам - единият сравнително безпроблемен начин е колата да се прехвърли на чуждо име, още преди да се пристигне в Германия. След пристигане веднага се регистрира за плащане на данък. Начинът е сравнително безпроблемен, защото законодателят не е предвидил санкция при нарушаване на Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV) §20 (1) ---> справка FZV §48, т.е. пак човекът ще бъде в издънка, но не следва наказание. Казах го още на 13.10.2012 в тази тема #-o

Другият вариант е колата да се подготви за пререгистрация в Германия.

Третият вариант е колата да се продава и тук да се купува друга.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
ddimkin

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ddimkin » 19 Ноември 2014, 00:11:11

Доста конкретен отговор - точно това исках да чуя - явно ще прехвърлям на бащата, тъкмо да впишат и газовата в големия талон и така.. Още мнения разбира се са добре дошли!!!

Поздрави!!!
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ddimkin » 19 Ноември 2014, 13:00:34

Чета ли чета из темата и нещата ми се изясниха. Бих искал да я насоча леко към проблема с газовата уредба. Ако ГУ-то мине на преглед и преведа документа толкова ли ще е трудно да го признаят в ДЕ? Уважавам много немците, живял съм там като студент 4 години и се бях интегрирал страхотно - но тази тяхна прекалена педантичност е ужасна. Ето, аз съм пример за човек, който би регистрирал колата си в Германия, но е принуден да търси вратички (в случая заради газовата уредба) :(

Благодаря много!!
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот brumbar » 19 Ноември 2014, 19:30:02

Кое ти се е изяснило? TÜV-Plakette няма да получиш с монтаж извършен в България. Затова ти казах, че няма да имаш никакви проблеми с TÜV. Ти реално няма как стигнеш до процедура за минаване на HU+AU.

Ще се получи нещо подобно: отиваш, казваш какво искаш и те ти казват дай документите на ГУ. Ти нямаш тези документи, защото не са ти дадени от човека, който ти е монтирал уредбата, а дори да ти е дал нещо, то не отговаря на немските изисквания (има си формуляр). Те ще ти кажат къде да отидеш, да проверят монтажа и да ти дадат необходимите книжа (GAP/GSP). После ще се окаже, че бутилката ти не отговаря на изискванията, закрепването й също, евро-сондата и тя не отговаря и т.н. и т.н. Въпреки това ще платиш 200-250€ за извършения преглед, но ще си тръгнеш:
Вариант 1: с ръцете в джобовете.
Вариант 2: с препоръка да демонтираш ГУ (защото е опасна) или по най-бързия начин да изнесеш колата от Германия.

П.П.: Романо ти е само компютъра. Имаш още поне десет компонента, които се проверяват.
Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ddimkin » 19 Ноември 2014, 21:04:37

Интересно се изразяваш "няма да имаш проблеми с ТЮВ" в смисъл, че няма да стигнеш до ТЮВ.. благодаря ти все пак!
Имам тороидална бутилка, с евросонда, паспорт с технически преглед и всичко каквото трябва.. в България не всички караме газови бомби. Освен това не мога да си представя по колко начина може да се монтира една такава бутилка, маркучите за газта и т.н. Но както и да е - смятам да прехвърля колата на друг човек и да карам с БГ регистрация на първо време - на място ще разпитам за всичко и ще преценя дали да я регистрирам там на по-късен етап.
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот brumbar » 19 Ноември 2014, 22:45:49

ddimkin написа:Имам тороидална бутилка, с евросонда, паспорт с технически преглед и всичко каквото трябва.. в България не всички караме газови бомби. Освен това не мога да си представя по колко начина може да се монтира една такава бутилка, маркучите за газта и т.н. Но както и да е - смятам да прехвърля колата на друг човек и да карам с БГ регистрация на първо време - на място ще разпитам за всичко и ще преценя дали да я регистрирам там на по-късен етап.
И аз съм карал кола с АГУ монтирано в БГ с всички документи, минавал съм ГТП в най-строгите пунктове, където връщаха неизрядните. НО, когато реших да видя как са нещата в Германия и попитах в един сервиз за монтаж на ГУ, в двора на който зареждах газ, дали колата с инсталираното АГУ може да получи необходимите документи, за да мина TÜV ми бяха показани много пропуски при монтажа в БГ, също така не успях да предоставя Einbauhandbuch und Benutzerhandbuch.
Така ли ти е закрепена бутилката?
Изображение
Има ли незапалим/труднозапалим изолационен материал м/у дъното на багажника и бутилката?
С каква дебелина на стената са ти газопроводите? Имаш ли някакъв документ за тях?
При закрепянето на газопроводите, скобите имат ли изолиращ материал, за да няма триене м/у два метала?
Изображение
Имаш ли протокол от монтажа с точно описание на всеки материал?

Имаш ли поне нещо от описаното:
Inhaltliche Schwerpunkte der Genehmigung
Das spezielle LPG - Nachrüstsystem eines genehmigten Typs gemäß ECE-Regelung Nr. 115 kann aus mehreren Bauteilen, die nach der ECE - Regelung Nr. 67 mit Änderung 01 genehmigt sind, bestehen.

Für das Nachrüstsystem müssen ein Einbauhandbuch und ein Benutzerhandbuch vorliegen. Letzteres soll für den Benutzer Informationen und Anweisungen für das sichere Betreiben des Kraftfahrzeuges mit dem Nachrüstsystem beinhalten.
Das dem Umrüstsatz zuzuordnende Einbauhandbuch sowie das Benutzerhandbuch müssen in der Sprache des Landes abgefasst sein, in das der Umrüstsatz geliefert wird.

Das Einbauhandbuch umfasst u. a.
• Beschreibung des Nachrüstsystems und dessen Zuordnung zum Fahrzeug- und Motortyp
• Nummer der Einbauanweisung
• Allgemeine Darstellung des Nachrüstsystems mit Angaben für jedes Bauteil
Zeichnungen der Befestigungsteile für den Einbau des Behälters in das Fahrzeug
• Einbauanweisungen für alle Fahrzeuge, die zu der Fahrzeugfamilie gehören. Die Einbauanweisungen müssen detaillierte Angaben über die Anordnung der Bauteile der Gasanlage und über die Stelle, an der das im Umrüstsatz enthaltene Schild für das genehmigte Nachrüstsystem anzubringen ist, sowie alle Einstelldaten für die Gasanlage enthalten.

Vorzulegende Unterlagen
Der gutachterlichen Stellungnahme sind folgende Unterlagen zugrunde zu legen:
• Einbauhandbuch entsprechend der vorliegenden ECE-Genehmigung
• Benutzerhandbuch
....

Успех!
Само знай, че един надъхан като теб преди време си плати около 200€ за проверка и над 500€ за демонтаж. Въобще не са го питали дали е съгласен или не, а направо му е била връчена фактурата и си е намерил газопроводите в багажника. Преди май пишеше в този форум, така че ако чете може да сподели подробности.

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението:
daisymm2

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ddimkin » 19 Ноември 2014, 23:13:27

Мерси много.. признавам, че явно не отговарям на изискванията за монтаж... обаче сега ми хрумва друго - виждам изискванията и правя в БГ всичко както е по книга или още по-добре - намирам газаджия в ДЕ и правим нещата както трябва преди да ида на проверка за ГУто, за да не стане 700 евра и свалена газова като примера горе :)
Доста сложно.. за това пълномощтно и да видим после.. а то ако решат да се заяждат - ясно, че може да ме побъркат.. ама какво да се прави - ще се наложи да пробвам.
ddimkin
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Документи