• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Мнениеот bknf » 4 Февруари 2015, 18:10:52

Можеш да напишеш едно писмено такова, обяснение към тия, които са ти взели номерата.
Че имаш кола с немски номера, а тая с българските си искал само да стои тука, без да я караш.
Не знам дали ще мине обаче.

Относно българския КАТ, може да им пратиш факс, евтл. Или най-добре някой да пита там на място.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот db88 » 4 Февруари 2015, 21:45:38

Благодаря! Ще се оправя някак.

Поздрави
db88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Stojan » 5 Февруари 2015, 08:39:23

а тая с българските си искал само да стои тука, без да я караш.

Коли без законна регистрация нямат място по "общестените улици и площади" в цяла Германия. Или сте виждали някде изоставена кола в Германия като в България? На такива коли орднунгсамтите им слагат една оранжево/червена лепенка със срок до кога трябва да се махне от улицата. Разбира се с несимволичната заплаха за истинска глоба до 50.000. €.http://www.mettmann.de/rathaus/fb1/fb1_2/fb1_2_2/buergerinfos/schrottfahrzeuge.php
Разбира се на собствен парцел или в двор/гараж/плевня, такава кола може да се държи неограничено време.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот bpm » 24 Февруари 2015, 12:20:13

Здравейте,
Прочетох темата, която според мен е доста полезна.
Все пак един въпрос не ми е ясен. Как стоят нещата с еропейското правила за регисрация.
На страницата долу която е обновена на 12.12.2014 намирам информация отново за тези 6 месеца.

Престой над 6 месеца
Ако се премествате в друга страна от ЕС и вземате колата си, ще трябва да я регистриратеи да плащате съответните данъци в тази страна.

По принцип трябва да регистрирате колата си в рамките на 6 месеца. Преди да заминете, трябва да проверите в съответния орган в страната, в която отивате, кога започва да тече този период - от момента, в който напуснете вашата страна, или от момента, в който пристигнете в новата си страна на пребиваване. Трябва да попитате също така какви документи ще трябва да представите при регистрацията.

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_bg.htm

А може би има Европейски директиви, с които и Германия трябва да се съобрази?
Според мен е нормално да има гратисен период за хора които се преместват и отиват да работят в друга държава, да имат период през който да могат да се установят.
bpm
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Февруари 2015, 12:47:01

bpm написа:Здравейте,
Прочетох темата, която според мен е доста полезна.
Все пак един въпрос не ми е ясен. Как стоят нещата с еропейското правила за регисрация.
На страницата долу която е обновена на 12.12.2014 намирам информация отново за тези 6 месеца.

Престой над 6 месеца
Ако се премествате в друга страна от ЕС и вземате колата си, ще трябва да я регистриратеи да плащате съответните данъци в тази страна.

По принцип трябва да регистрирате колата си в рамките на 6 месеца. Преди да заминете, трябва да проверите в съответния орган в страната, в която отивате, кога започва да тече този период - от момента, в който напуснете вашата страна, или от момента, в който пристигнете в новата си страна на пребиваване. Трябва да попитате също така какви документи ще трябва да представите при регистрацията.

http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... dex_bg.htm

А може би има Европейски директиви, с които и Германия трябва да се съобрази?
Според мен е нормално да има гратисен период за хора които се преместват и отиват да работят в друга държава, да имат период през който да могат да се установят.

Здравей bpm

имаш право да си задаваш подобен въпрос. Но може би не ти е известно, че директивите задължават всяка държава-членка да предприеме действия, с които да бъде постигнат искания от директивата резултат. Директивата не е акт с пряко приложение и за да последва действие (промяна в националното законодателство на дадена държава-членка) е необходимо директивата да бъде транспонирана в националното законодателство, за което си има краен срок.

Съответната държава-членка избира с какви средства и под каква форма да стане това, като винаги има преходен период, а ако откаже да ги изпълни или забави промяната на националното законодателство след определения краен срок, може да последват санкции

Все пак не е ясно, дали цитираният от теб текст е Директива на ЕС. Може да е например част от Регламент, Решение или др. И тогава нещата стоят по различен начин.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот aivan6 » 24 Февруари 2015, 20:12:34

****** написа:Здравей dobchov,

dobchov написа:
... спряха ме полицаи за проверка в NRW докато се прибирах от работа. Това беше на 11.01.14 и ми съобщиха че подлежа на финансова глоба. Попитаха ме къде живея и от къде се прибирам. След това ми съобщиха че трябва да ида до местния КАТ и да сложа немска регистрация.
...тъй като съм регистриран в Германия от 01.05.2012, но се прибирах до България март 2013 за заверка на преглед и застраховка.

Сгазил си лука, брат. Надявам се разбираш, че си бил в нарушение - след 1 година престой си бил длъжен да смениш номерата на колата или да се отървеш от нея, съгласно Fahrzeug-Zulassungsverordnung (FZV) §20 (1). Интересно, че това нарушение не е отразено от полицаите.

dobchov написа: И така днес получих писмо от полицията - Schriftliche Äußerung als Beschuldigter в което е записано Straftat gg. Kraftfahrzeugsteuergesetz (Par.370 AO).Трябва също така да попълня и Äußerungsbogen Beschuldigter и да го изпратя до 2 седмици в КАТ. Въпроса е че не зная какво точно трябва да попълня в горе споменатия документ освен персонaлните ми данни. Знаете ли какво ще е наказанието или размера на гореописаната глоба? Ако ме привикат на разпит, какво трябва да отговоря за да мина по най-лекия възможен път, тъй като съм регистриран в Германия от 01.05.2012, но се прибирах до България март 2013 за заверка на преглед и застраховка. Ако можете да помогнете със съвети или някои добри идеи ще съм много благодарен.

Какво следва:
1. признаваш вината, не ангажираш адвокат
2. признаваш вината, ангажираш адвокат (силно го препоръчвам, ако можеш да си го позволиш; той може и да успее да ти намали размера на глобата, която пък може да бъде стотици или дори хиляди евро ...но може и да е доста по-малко)
3. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
4. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
5. служебно прекратяване на случая (абсолютно невероятно)

Паричната глоба
При твоя случай вероятно ще се размине с парична глобата (Geldstrafe). Размерът й не е фиксиран и може да бъде съгласно Strafgesetzbuch § 40 от 5 до 300 дневни ставки (Tagessätze). Как се изчислява дневната ставка (Tagessаtz) и други полезни подробности ще намериш в материала Was Sie über Geldstrafe wissen sollten.

Може да се договори разрочено плащане на глобите.

Schriftliche Äußerung als Beschuldigte(r)
Освен стандартната информация, която трябва да попълниш за себе си, е необходимо да декларираш как избираш да се процедира по твоя случай - признаваш ли вината си, ще се възползваш ли от адвокат и т.н. Някъде във формуляра има място, където се посочва/отмята всичко това.

Може също (но не е задължително!) да напишеш и допълнителни разяснения по случая в свободен текст, да представиш факти/аргументи в своя полза. Не мога да те посъветвам нищо конкретно, но бъди внимателен, защото от написаните обяснения ще зависи и в много голяма степен размерът на паричната глоба. Съвет от мен - помисли за адвокат и прежали 100-200 EUR за хонорар, ако имаш легални доходи. Например, месечните ти приходи са 1500 EUR (Netto) имаш Tagessаtz 50 EUR. При един нисък размер на глобата (15-20 Tagessätze) става въпрос за глоба от 750-1000 EUR. Всичко това естествено е валидно , ако имаш официални доходи.

dobchov написа:Знам че много от вас ще ме съдят и ще решат че съм тарикатлувал и т.н. , но не съдете човек ако не сте минали по неговите стъпки и не знаете житейската му история.

Напротив, искам да ти благодаря за това, че си решил да споделиш с нас този неприятен случай. Надявам се, че дори и обстоятелствата да се развият неблагоприятно за теб, ще добавиш още информация, когато всичко приключи.

Това е всичко, което мога да кажа по твоя случай. Не съм адвокат и за съжаление не мога да ти помогна повече... Успех!

Здравейте! Исках да помоля ако някой знае или вече е минал по този път да сподели как най-добре трябва да се реагира при получено писмо от полицията:Schriftliche Äußerung als Beschuldigter в което е записано Straftat gg. Kraftfahrzeugsteuergesetz (Par.370 AO) плюс Äußerungsbogen Beschuldigte ? Мой близък приятел получи същото писмо от полицията както при случая на г-н Добчов и не знае какво да предприеме. Бихте ли го посъветвали да признае вината си и да си плати глобата? Той е от 1,5 година регистриран в Германия. Какъв приблизително би бил размерът на глобата? Ще се поиска ли доказателство че колата вече е пререгистрирана или че е в Балгария? На моя приятел му дадоха срок от една седмица да оправи нещата, но това е било още когато са го спрели.
Вариантите са, както беше цитирано по-горе следните:

"1. признаваш вината, не ангажираш адвокат
2. признаваш вината, ангажираш адвокат (силно го препоръчвам, ако можеш да си го позволиш; той може и да успее да ти намали размера на глобата, която пък може да бъде стотици или дори хиляди евро ...но може и да е доста по-малко)
3. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
4. не признаваш вината, не ангажираш адвокат (безсмислено при така описаната ситуация)
5. служебно прекратяване на случая (абсолютно невероятно)"

Това, което ми хрумва на пярво време е: 1. признаваш вината, не ангажираш адвокат и приемаш да платиш глоба. Има вязмойност да се обясни цялата ситуация писмено“ като си мислех че би могло да се цитира все пак правото на една година все пак колата да не се пререгистрира:
"(6) Als vorübergehend im Sinne der Absätze1 und 2 gilt ein Zeitraum bis zu einem Jahr. Die Frist beginnt

1. bei Zulassungsbescheinigungen mit dem Tag des Grenzübertritts und

2. bei internationalen Zulassungsscheinen nach dem Internationalen Abkommen vom 24. April 1926 über Kraftfahrzeugverkehr mit dem Ausstellungstag."

и да се добави, че човекът в момента е безработен. Предполагам, че това би могло да намали размера на глобата.

Ще ви бъда много благодарен, ако можете да мe посъветвате с това какво е най-правилно да се предприеме.
Аватар
aivan6
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот aivan6 » 25 Февруари 2015, 14:53:20

Наистина ли никой не е попадал все още в подобна ситуация? ](*,)
Аватар
aivan6
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот bknf » 25 Февруари 2015, 20:52:55

Тоест той от година и половина е бил регистриран в Германия, а е карал кола с български номера?
Относно глобата, и какво ще искат да плати - не знам.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот itzo » 26 Февруари 2015, 21:57:48

aivan6 написа:...Той е от 1,5 година регистриран в Германия. .. Има вязмойност да се обясни цялата ситуация писмено“ като си мислех че би могло да се цитира все пак правото на една година все пак колата да не се пререгистрира:
"(6) Als vorübergehend im Sinne der Absätze1 und 2 gilt ein Zeitraum bis zu einem Jahr...

В момента, в който получи адресна регистрация, човек спира да се ползва от облагите на vorübergehend.
Да добавя, че наскоро същото писмо получи мой колега, който е бил спрян за проверка в автомобил с БГ регистрация, собственост на българска фирма без Firmensitz в Германия. Факт, тази вратичка в закона се затваря все по-плътно...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот dimitar76 » 19 Март 2015, 19:49:05

Аз пък съм говорил с хора,който работят около Бремен и Мюнхен и те си карат от 5г. с бг номера само на 6месеца си идвали в България,защото веднъж на 6месеца колата трябвало да мине граница и нямало проблем.
dimitar76
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот itzo » 22 Март 2015, 22:37:47

Може. Аз съм говорил с хора, които са убедени, че табелата Parkschein означава безплатно паркиране, защото, видиш ли, там никой не идвал да им иска пари. Разни хора, разни информации...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението (общо 2):
estiraboyko123
Рейтинг: 8%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот Stojan » 22 Март 2015, 23:07:27

От къде я вземате тази година? На мен ми казаха от Zulassungsstelle, че веднага след регистрацията по местоживеене колата трябвало да се регистрира umgehend с германски номера. Не ме интересуваше лично. Обадих се за едни познати молдовци.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 266 пъти

Мнениеот danko76 » 27 Април 2015, 20:09:25

Май най-добре е да си купим по една ненска бензинка с немска регистрация и никой да ни не гледа на криво. Заглеждат се и органи и хора, кедето спреш все привличат внимание наще номера.
danko76
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dimitar76 » 29 Април 2015, 20:39:11

По-добре е ама при моя случай имам си хубава кола с Газов инжекцион и не мога да си позволя да си купя друга,аз съм го намислил да я прехвърля на роднина по талон да се води на негово име и да ми направи генерално пълномощно след това,което да го преведа на немски.Мисля,че така е най-добрия вариант за да не ме задължават да си сменя номера само би трябвало да си плащам пътния данък,нали?
dimitar76
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Мери_79 » 20 Юли 2015, 09:30:17

Здравейте,
Изчетох цялата тема, но всичко е много противоречиво. В някои случаи без дори да са спирани за проверка, а само на база снимки, при това при престой от 3-4 месеца в ДЕ е съставен акт за нарушение. Въпросът е какво трябва да се направи веднага след пристигането и адресната регистрация, когато сме с БГ номера /дизелов автомобил 2000г., ако това има някакво значение/ и се шофира от собственика? Освен това, за да може да я кара и съпругът ми трябва ли да има пълномощно за това? В някои мнения се твърди, че въпреки адресната регистрация има 1г. гратисен период, а в други, че веднага след адресната регистрация трябва да се сменят номерата?
С какви документи трябва да тръгнем от България, за да нямаме проблеми по време на път, а и след това?
Мери_79
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Документи