• Advertisement

Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?

Мнениеот aivan6 » 2 Ноември 2015, 13:08:42

Може би ще е най-добре моят познат да отиде в полицията и отново да поиска потвърждение, че колата може да стои паркирана без да се движи, докато не напусне завинаги Германия другата година?
Аватар
aivan6
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот bknf » 2 Ноември 2015, 19:44:21

aivan6 написа: да отиде в полицията и отново да поиска потвърждение, че колата може да стои паркирана без да се движи, докато не напусне завинаги Германия другата година

Май не може. Доколкото разбирам от 1-вата страница на второто писмо, ако ще да стои колата на улицата (паркирана), то трябва да е с немски номера. В първото писмо казват, че е дреболия и няма да го преследват.
Но нека да иде и да пита все пак, за по-сигурно.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
aivan6
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот sasho043 » 5 Ноември 2015, 16:24:11

Здравейте,
Нов съм във форума, и съм от почти месец в Германия. От 20.10.2015 имам и адресна регистрация. Пристигнах тук с кола, която е на името на майка ми и си е с БГ номера. Преди това извадих пълномощно при нотариус, съответно и е преведено на немски, че мога да ползвам, продавам да се разпореждам и т.н. с МПС-то. Въпроса ми е мога ли да мина с някакъв компромисен вариант - нещо като регистрация на колата в данъчното и плащане на данък, но без слагане на немски номера и да си я карам така с българска гражданска. А и да се похваля вече и ми вдигнаха колата веднъж :) В неделя ходихме на пазар и я бях паркирал на едно от малкото свободни места в близост.. връщам се след 1 час и изненада :-k . 286 евро глоба, ей така за добре дошъл.
А за тези винетки, които уж ще влизат в сила от догодина за коли с чужди регистрации, не е ли по-доре да изчакам да си взема януари месец една такава винетка и да си карам спокойно.
sasho043
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bknf » 7 Ноември 2015, 00:17:11

sasho043 написа: Пристигнах тук с кола, която е на името на майка ми и си е с БГ номера...да си я карам така с българска гражданска..

А ако стане някакво ПТП, българската гражданска до колко пари ще покрие щетите (на другата страна) - и ще ги покрие ли изобщо?

И тъй като няма да ги плати - тъй като е българска = си важи само в България - ти ли ще платиш, да речем - 7-8 хиляди евро?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rula » 30 Ноември 2015, 20:51:02

bknf написа:А ако стане някакво ПТП, българската гражданска до колко пари ще покрие щетите (на другата страна) - и ще ги покрие ли изобщо? И тъй като няма да ги плати - тъй като е българска = си важи само в България - ти ли ще платиш, да речем - 7-8 хиляди евро?

Е... това е жестоко. Нима всички пътуващи транзит през Германия или за седмица, или месец трябва да имат Deutsche Kfz-Haftpflichtversicherung ?
"sasho043" се интересува как да няма проблеми с полицията и властите, а не от последствията на ПТП, който наистина не са за подценяване.
rula
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 39 пъти
Благодарено: 9 пъти

Мнениеот bknf » 1 Декември 2015, 08:34:13

rula написа:Нима всички пътуващи транзит през Германия или за седмица, или месец трябва да имат Deutsche Kfz-Haftpflichtversicherung ? "sasho043" се интересува как да няма проблеми с полицията и властите, а не от последствията на ПТП

Нека да пробва - ще видим ;-)

Hе съвсем "транзит", защото
sasho043 написа:От 20.10.2015 имам и адресна регистрация

А това си беше наистина и въпрос. Не знам как е в тоя случай.
bknf написа:ако стане ПТП, българската гражданска до колко пари ще покрие щетите (на другата страна) - и ще ги покрие ли изобщо
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот stoyan_shishkov » 20 Януари 2016, 12:20:47

Здравейте,
от Май месец 2015 съм регистриран в Германия.Колата ми с български номера я взех началото на август 2015 година.(Пазя винетки от Австрия и Унгария,техническият ми преглед е проведен в БГ края на юли)
Планирам да я върна обратно към България юни месец.Какво трябва да направя ,за да нямам проблеми до тогава.
Има ли вариант само да платя данък тук в ЗОЛ без да сменям номера,да минавам през ТЮВ и тн.
Понеже най-малкото няма смисъл за 2 месеца да си усложнявам живота,и след това в БГ да сменям пак номера и тн.
Благодаря !
stoyan_shishkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makaveli316 » 21 Януари 2016, 07:50:26

stoyan_shishkov написа:Здравейте,
от Май месец 2015 съм регистриран в Германия.Колата ми с български номера я взех началото на август 2015 година.(Пазя винетки от Австрия и Унгария,техническият ми преглед е проведен в БГ края на юли)
Планирам да я върна обратно към България юни месец.Какво трябва да направя ,за да нямам проблеми до тогава.
Има ли вариант само да платя данък тук в ЗОЛ без да сменям номера,да минавам през ТЮВ и тн.
Понеже най-малкото няма смисъл за 2 месеца да си усложнявам живота,и след това в БГ да сменям пак номера и тн.
Благодаря !

Карай си, няма смисъл да ходиш да плащаш данък, щото може да ти кажат да я регистрираш. Всичко е до късмет, аз карах година и ме спряха 2 пъти едни и същи полицаи и ми казаха, че ако не я регистрирам в Германия до 2 седмици, глобата е 3000 евро и ти прибират колата докато не платиш.
Аз така или иначе мислех да я регистрирам, защото не си е работа. Всеки те гледа на криво с тая бг регистрация, а и постояно тръпнеш да не те спрат.
Но щом ще я махаш юни месец, просто си карай.
Аватар
makaveli316
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот stoyan_shishkov » 21 Януари 2016, 10:21:47

Благодаря за отговора! Най-вероятно ще си карам така,а ще гледам още април да взема някоя друга кола с немска регистрация,а тази просто ще е паркирам някъде и до юни месец и това е.
По принцип до 6 месеца няма проблем да карам колата с БГ номера,в смисъл не могат да ми кажат нищо,или пак си зависи ?
stoyan_shishkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makaveli316 » 23 Януари 2016, 11:26:01

stoyan_shishkov написа:Благодаря за отговора! Най-вероятно ще си карам така,а ще гледам още април да взема някоя друга кола с немска регистрация,а тази просто ще е паркирам някъде и до юни месец и това е.
По принцип до 6 месеца няма проблем да карам колата с БГ номера,в смисъл не могат да ми кажат нищо,или пак си зависи ?

Да, до 6 месеца няма да имаш проблем, аз даже година и нещо карах.
Зависи и кой те спира. На патрулките които виждаш в градовете не им пука с каква регистрация си.
Мен са ме спирали поне 4-5 пъти, дори веднъж ме спряха цивилни в града и просто ме питаха какво правя в Германия, а за регистрацията нищо не казаха.
При мен проблем беше, че карах по магистрала А5 към Базел, а там е границата и има гранични цивилни ченгета, на които работата им е такива като нас да спират с чужди регистрации.
Всичко е до късмет.
Аватар
makaveli316
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот dzh-1 » 7 Май 2016, 10:39:34

Да, до 6 месеца няма да имаш проблем

толкова,повече не може, ако имаш адресна регистрация...по-рано се правеше следното - излизаш до холандия /австрия,полша - където ти е по-близо/,зареждаш на бензиностанция и пазиш касовата бележка 6 месеца...сега,обаче,номерът не минава...
dzh-1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kemo69 » 15 Май 2016, 13:51:30

Здравейте на всички

Регистриран съм и работя от януари месец в Германия
Четох какви ли не форуми и каква ли не информация и вече съм доста объркан.
Искам да купя кола и да пътувам с нея през август за България хем за почивка, хем да я регистриран там и после пак да се върна.
Та въпросът ми е дали ще имам проблеми с нея в Германия? Има ли начин ако платя някакви данъци да я карам без санкции поне още 1 година.
Бях чул от един приятел че от 2017 колите с чужди регистрации в Германия ще бъдат напълно забранени.
По точно който е с амелдог и ако има автомобил е задължен да бъде с немски номера.
Вярно ли е това или е само някакъв слух.

Моля ви дайте съвет да се откажа ли от купуване на кола или да продължавам да търся :-k
kemo69
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот мдн » 15 Май 2016, 17:21:37

kemo69 написа:Здравейте на всички

Регистриран съм и работя от януари месец в Германия
Четох какви ли не форуми и каква ли не информация и вече съм доста объркан.
Искам да купя кола и да пътувам с нея през август за България хем за почивка, хем да я регистриран там и после пак да се върна.
Та въпросът ми е дали ще имам проблеми с нея в Германия? Има ли начин ако платя някакви данъци да я карам без санкции поне още 1 година.
Бях чул от един приятел че от 2017 колите с чужди регистрации в Германия ще бъдат напълно забранени.
По точно който е с амелдог и ако има автомобил е задължен да бъде с немски номера.
Вярно ли е това или е само някакъв слух.

Моля ви дайте съвет да се откажа ли от купуване на кола или да продължавам да търся :-k

Имаш ли адресна регистрация в Германия,трябват ти немски номера!
Познат с немски номера,живее и работи в Австрия изгоря с 3000 евро,затова,че не е с австрийски номер.Ти сам си направи сметката!
Върни страниците назад и се информирай!
И да,може да караш с БГ номера,докато не те хванат...
Най-малко,комшийте те гледат на криво,заради регистрацията.Едно обаждане от комшия и сам ще се псуваш.Няма значение,на кое име е колата,местодомуването е важно,и на името на вуйчо от Америка да е,ти я караш и си носиш последствията.
мдн
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот meloD » 5 Юни 2016, 18:53:19

ако автомобилът е регистриран на бг фирма и ти се водиш служител на тази фирма, мисля че няма проблем да караш така в германия с бг номера.

дали същото важи ако не работиш за бг регистриранта фирма , а имаш пълномощно да управляваш автомобила , не съм сигурен.
Аватар
meloD
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Ichi Geki » 5 Юни 2016, 23:33:29

Здравейте, всички! Доколкото знам единственото условие да се кара безпроблемно кола с БГ регистрация независимо от датата на адресната регистрация в Германия е колата да е лизингова, закупена от БГ. Докато трае лизинга няма проблем, след като изтече, разбира се, трябва да се вземе решение. Понеже това, което пиша го знам със сигурност, моля заядливи коментари да няма. Спирали са ме и от Zoll, и магистрална полиция, и нормална полиция, (за превишена скорост, за което си получих и честитка по пощата :mrgreen: ). Поздрави!
"I hated every minute of training... But I said: Don't quit! Suffer now and live the rest of your life as a champion!" Muhammad Ali
Ichi Geki
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 52 пъти
Благодарено: 10 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи