• Advertisement

Цолови номера - как и откъде?

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Цолови номера - как и откъде?

Мнениеот bam123 » 22 Февруари 2007, 17:58:59

Искам да си докарам кола от Германия закупена от физическо лице, колата има TUV. След подписване на договора и плащането какво се прави да сменя немските номера с транзитни и за колко време е процедурата? От четенето в нета успях да разбера че се прави в KFZ. Зелената карта и тя се взема от там?
Благодаря предварително на отзовали те се!
Аватар
bam123
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот deyan » 22 Февруари 2007, 18:22:38

Това, което аз знам, е:

Застраховка трябва да си купиш. Навремето като търсих, тук успях да намеря добри цени:

http://www.nondos.com/

Пращат ти листчето по пощата и ти си попълваш датата...
Разбира се, можеш да я купиш и от много други места. Продават включително и в магазинчетата, където изработват табелите. Ключовата дума е Versicherung fuer Ausfuhr/Zoll Kennzeichen.

Обикновено някъде около Kfz-Zulassungstelle-то има дюкяни за номера.

Колата трябва да закараш в щелето, за да установят, че не е крадена. Ако колата е отписана, т.е. няма табели, има чалъм. Най-добре отиди до Zulassungstelle-то, за да ти кажат каква им е процедурата. И се осведоми какви документи да очакваш да ти искат на бг земя.

Ако имаш всички документи налице процедурата в Zulassungstelle-то би трябвало да не отмене повече от 10-15 мин. Поне тук толкова отнема.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот bam123 » 22 Февруари 2007, 19:47:19

deyan написа:Обикновено някъде около Kfz-Zulassungstelle-то има дюкяни за номера.

Колата трябва да закараш в щелето, за да установят, че не е крадена. Ако колата е отписана, т.е. няма табели, има чалъм. Най-добре отиди до Zulassungstelle-то, за да ти кажат каква им е процедурата. И се осведоми какви документи да очакваш да ти искат на бг земя.

Ако имаш всички документи налице процедурата в Zulassungstelle-то би трябвало да не отмене повече от 10-15 мин. Поне тук толкова отнема.

Благодаря, хвърли доста светлина в мрака!
Kfz-Zulassungstelle и Zulassungstelle едно и също нещо ли са?
Със собстеника ли трябва да отида или мога и сам?

Отново благодаря!
Аватар
bam123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 22 Февруари 2007, 20:27:34

ето ти инфо от ония ден -тогава регистрирах кола за Бг на 1 мои агент.

взима6 с тебе :
Брифа на колата , Фарцоиг6аина на колата,документите за ТУВ и АУ ,паспорт или ли4на карта.
аз записах колата на моя агент с ли4на карта и нема6е некакав проблем.

отива6 някаде и си прави6 застраховка -тия дето Деан ги е дал наистина са евтиния-ама в АДАЦ е 80 евто а офиси на АДАЦ иам навсякаде-ония ден платихме 80 евро-а на нондос е 48-50.
отделно кат видя кои е собственика на нондос-

Raymond Saliba
Lärchenstraße 110
65933 Frankfurt am Main

и много доверие на такива им нямам -сто може да се окаже 4е спестяването на 20-30 евто не е пестене а набутване голямо.
Но може и да са свясни - не знам а и не ме интересува - тука ти си знае6 как си с парите.тва е твоя работа.

с тия док отива6 до
Kfz-Zulassungstelle и Zulassungstelle едно и също са :)

тука има 2 вариянта-

- колата дето си я купил не е отписана-демек има немски номера- отива6 с колата - паркира6 я некаде около Стелето и отвинтва6 нометата-трбва да се отпи6е а и състо сте доидат да видят номера на купето.

- колата е отписана-т.е няма номера - отива6 в Стелето-и там сте ти дадат 1 бумага и хартиен номери или несто от сорта-непомня ве4е сто бе6е 2006 кат го правих тва. с тва докарва6 колата до Стелето -по гореуказаната при4ина.

И в 2та слу4ая собственика се предполага 4е си ти- в Немско ако има6 брифа на колата -то собственика на колата си ти.Мен никои не ме е питал тая кола дето я записвах дали е моя.

та казва6 4е иска6 да запи6е6 колата за аусланд -и от там на татака-хората сте ти кажат какво да прави6.

тва дето моя 4овек плати в стелето бе6е около 50евро.
номерата са около 30-40 не обарнах внимание
застраховката - 80

сте ти дадат номера и 1 книжка -несто като талона на кола в Бг само 4е на 1 милион езика в които пи6е 4е колата е твоя.

слага6 номерата и си готов.

Самоо да ти предопредя да не пресро4и6 срока на застраховката и да стане несто 4е тогава гори6 яко.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот bam123 » 22 Февруари 2007, 20:57:15

satbradar и deyan,

Благодаря много! това предполагам, че изчерпва всичко!
Аватар
bam123
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 22 Февруари 2007, 22:24:58

Ами, навремето като звънях на нондос да ги питам кой е застрахователя, ми казаха че правят различните застраховки при различни застрахователи. Според мен дали ще отидеш директно при АХА и ще платиш 60 евро, или от нондос за 50 ще купиш застраховка, сключена при АХА - все същата застраховка ще е, просто спазарена на различни цени.
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот satbradar » 23 Февруари 2007, 13:14:33

deyan написа:Ами, навремето като звънях на нондос да ги питам кой е застрахователя, ми казаха че правят различните застраховки при различни застрахователи. Според мен дали ще отидеш директно при АХА и ще платиш 60 евро, или от нондос за 50 ще купиш застраховка, сключена при АХА - все същата застраховка ще е, просто спазарена на различни цени.

то господин Saliba едва ли друго сте ти каже- когато някои маклер има отстъпка -то винаги има засто-просто разликата в едната застраховка до другата в ситните букви4ки на договора които пове4ето хора н е 4етат и се сетат за тях когато се обарне колата.
А ина4е на клиента какво друго да му кажат- 4е си купува застраховка от незнаина фирма ли ?

Просто Деане съм се убедил 4е когато става дума за пари -4естност няма-даже и тука в Немско- могат ли да те прецакат -правят го.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lamarinka » 25 Февруари 2007, 16:59:40

а застраховката каква трябва да е? 5- или 15дневна? Защото този от когото купихме колата каза че няма нужда от 15дневна и всички си карали с 5дневните? И някои може ли да ме ориентира с разликата в цената между двете защото някъде прочетох че 5дневната излиза около 80 евро всичко а 15дневната около 140?
Аватар
lamarinka
Тукашен
Тукашен

Мнениеот deyan » 25 Февруари 2007, 17:41:45

Застраховката трябва да е за толкова дни, колкото са ти нужни да си прибереш колата там, за където я изнасяш. Ако стартираш веднага, вземи си за 5. Ако не си сигурен дали можеш да стартираш веднага, вземи си за по-дълго.

Принципно винаги можеш да продължиш престоя си тук, но е свързано с разходи за нови табели, такси, т.н.

До 3 месеца можеш да стоиш тук с цоловите номера без да плащаш данъци.

Относно цените: на времето като търсих, забелязах, че за 15 и 30 дена цените са почти еднакви. За 5 дена не съм търсил. За три месеца вече рязко скача, нелинейно. Коментарът беше, че за три месеца не си три пъти по-рисков отколкото си бил през първия, а повече. Нещо в тоя дух...
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот satbradar » 27 Февруари 2007, 12:52:30

lamarinka написа:а застраховката каква трябва да е? 5- или 15дневна? Защото този от когото купихме колата каза че няма нужда от 15дневна и всички си карали с 5дневните? И някои може ли да ме ориентира с разликата в цената между двете защото някъде прочетох че 5дневната излиза около 80 евро всичко а 15дневната около 140?

Да ти се 4уди 4овек на акала- както биха казали некои в БГ.!!!!
Абе тоя дето продава колата знае6 ли колко го е грижа ти с каква застраховка сте кара6 ти?
Стом ти е продал колата -от тоя момент ако стане не6то -ти си на топа на устата.
така 4е си преценява6 сам/а за колко и за какво сте се застрахова6

ето ти 100% факт.
В АДАЦ -за 2 седмици интернационална застр. -ако колата се кара само от 1 лице-над 23 години маи бе6е- струва 80 евро.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Rince » 1 Март 2007, 11:39:25

satbradar написа:та казва6 4е иска6 да запи6е6 колата за аусланд -и от там на татака-хората сте ти кажат какво да прави6.

тва дето моя 4овек плати в стелето бе6е около 50евро.
номерата са около 30-40 не обарнах внимание
застраховката - 80

Здравейте, намесвам се и аз по темата с един въпрос. Доколкото разбирам от горните мнения, всичко което се плаща за транзитни номера са тези 170€, които satbradar е написал. Така ли е или пак съм пропуснал нещо? И става дума за номера, които са валидни 2 седмици.
Аз обаче имам друг въпрос: не мога ли да регистрирам колата в ДЕ с немски номера(колата е за пак износ),т.е правя и застраховка(най-малката е за 3 месеца ако не се лъжа - 120€ и регистрация в Zulassungsstelle-то(не знам колко точно), и вкарвам колата в БГ с немски номера(би трябвало вече да няма проблем и да не ми я записват в паспорта) там я регистрирам и като се прибирам обратно за ДЕ си взимам номерата и brief-а, отивам пак във Zulassungsstelle-то и я отрегистрирам.
Идеята на цялата процедура е, че искам да вземам колата сега, а да се прибирам с нея през април и по този начин да мога да я карам тук спокойно през това време. С тукашната застраховка и регистрация цялата процедура може да излезе малко повече от тези 190€, но пък имам предимството, че ще карам колата тук почти месец без да се притеснявам.
Някой знае ли колко ще ми излезе регистрацията за 1 месец? Така ще мога да пресметна дали си заслужава да правя тези "врътки".

Благодаря!

P.S: Надявам се да сте разбрали какво имам предвид.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот deyan » 1 Март 2007, 12:07:54

Никой не те юрка веднага като купиш кола да я изнасяш. Според това за колко време си си купил застраховка можеш да си стоиш тук или другаде с цоловите табели напълно легално. Можеш цяла година да караш така, ако си застрахован. Но след изтичане на третия месец трябва да започнеш да плащаш данък тук! Не казвам, че е евтино. Казвам, че е възможно.
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот satbradar » 1 Март 2007, 12:53:04

Rince -ето моето предложение-
купува6 колата когато си иска6- намира6 как да я паркира6 някаде -в слу4ая е без номера-така 4е на улицата НЕ СТАВА.
2-5 дена преди отпатуването -отива6 с необходимите док в Стелето- тма сте ти дадат 1 хартиен номер или табелка -не помня то4но-тва не струва нисто -
та пали6 колата и я закарва6 пред стелето.
от тука нататка процедурата е ясна.

няма смисал да пла6та6 застраховка 1-или 2 месеца.
Аз поне так бих направил.

Внимание !!!!
кола без номера и без ТУВ -става сложно.
Внимаваи да не изте4е ТУВ_а докато колат анема номера 4е сте струва допалнително кинти.

ПС-метни 1 ЛС -вазможно е да патувам с кола към Бг осте не е 100% но ориентирова4но дати - 4-5-6 април-ако се улу4и -евентуално да си правим компания.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Rince » 2 Март 2007, 11:22:36

satbradar написа:Rince -ето моето предложение-
купува6 колата когато си иска6- намира6 как да я паркира6 някаде -в слу4ая е без номера-така 4е на улицата НЕ СТАВА.
2-5 дена преди отпатуването -отива6 с необходимите док в Стелето- тма сте ти дадат 1 хартиен номер или табелка -не помня то4но-тва не струва нисто -
та пали6 колата и я закарва6 пред стелето.
от тука нататка процедурата е ясна.

няма смисал да пла6та6 застраховка 1-или 2 месеца.
Аз поне так бих направил.

Внимание !!!!
кола без номера и без ТУВ -става сложно.
Внимаваи да не изте4е ТУВ_а докато колат анема номера 4е сте струва допалнително кинти.

ПС-метни 1 ЛС -вазможно е да патувам с кола към Бг осте не е 100% но ориентирова4но дати - 4-5-6 април-ако се улу4и -евентуално да си правим компания.

satbradat мерси за мнението. Прецедурата е наистина ясна, моята идея беше друга. Понеже имам една кола впредвид и искам да я взема тези дни и искам да я карам тук до заминаването ми. Просто имам и друга работа за вършене и ще ми трябва колата. Затова си мислех такива варианти с регистрацията, но вече остава достатъчно малко време и най-вероятно ще си направя застраховка за 1 месец със транзитни номера(това са тези 80€ доколкото разбирам).

Благодаря още веднъж.

P.S: Ще тръгвам най-късно 2 Април, но преди да тръгна ще пиша ако имам свободни места.
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

номера

Мнениеот Lyubo_79 » 2 Март 2007, 23:23:51

гледай сега....тези номера за 5 дни са жълти. на теб ти трябват червени защиото имат застраховка и извън германия. червените започват от 15 дни нагоре около 50 евро
Аватар
Lyubo_79
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи