• Advertisement

Кандидатстване за unbefristete AufG и ArbE

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Кандидатстване за unbefristete AufG и ArbE

Мнениеот brucelee666 » 8 Август 2012, 12:01:41

Svetulka82 написа:Та за това най добре да се консултирате с институция която може наистина да му помогне. Не че тука хората няма да помогнат със споделяне на опит, ама както разбирам ситуацията е спешна, а финансовите проблеми не са за подценяване......

Благодарим на единствения престрашил се да отговори засега и да опита да помогне! И коя е тая институция сред морето чиновническо в Дойчланд? Много институции,много бюра,много посещения…ефект близък до нулата. Прави се един обход поред и… нищо! Да не говорим за това че приятеля ми е срещнал и некомпетентност неведнъж. Нещо се губи това “Wilkommen in Deutschland” ,изболо ми очите по сайтовете…А за хората форумни…след като смятате че не няма,а има да помогнат с опит или друго(както попитах и се надявам)- и след като е спешна ситуацията…къде са споделените опит или идеи? Ако трябва ще се помолим още веднъж,тук и сега…хайде молим за помощ! Пиша в този форум - а не някъде другаде - защото имам високо мнение за него.

Svetulka82 написа:Здравейте съфорумци!!!
Дойде и нашия ред да подаваме документи за Постоянно разрешително за работа т.е. Arbeitsgenehmigung EU. Прочетох в форума какви документи трябва да подготвим:
[b]- 3-те последни изличения от заплата
- копия от паспорта
- копия от едногодишно разрешително

е,добре,но в случая с моя приятел той е работил 6 месеца с някакъв "Einstellungzusage arbeitsvertrag",което явно играе ролята на разрешително(?).И какво значи написаното в този документ по-долу :
"Die erteilung der Erbeitserlaubnis EU gem.284 sgb wird zugesichert." ?? През вторите 6 месеца работи пък сезонно т.е. няма Arbeitserlaubnis-EU...тогава,питам,за да се кандидатства за "Arbeitsberechtigung-EU".. какво правим?? Може ли да се кандидатства и да се получиллл след като той вече си има налице 1 год. непрекъсната трудова дейност в Германия ?
Аватар
brucelee666
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот estira » 8 Август 2012, 12:06:33

Може! Да кандидатства сам, не чрез работодател.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
Svetulka82
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот sneschi30 » 9 Август 2012, 00:47:26

brucelee666 написа: И коя е тая институция сред морето чиновническо в Дойчланд? Много институции,много бюра,много посещения…ефект близък до нулата.

Обърнете се към ZAV - Zentrale fur arbeitsvermitlung!!В интернет ще ги намерите!!!Това е институцията, която засега издава разрешителните!!!Ако говорите немски, е достатъчно да звъннете по телефона , за да разберете какво да правите по-нататък!!Помнете с кого говорите и какво ви е казал и после си пращайте документите до този чиновник,с придружително писмо от типа: "Съгласно проведен телефонен разговор на ...дата.... и съгласно Вашите указания приложено Ви изпращаме ......."!!
Ако оттам не получите нужното ви инфо,в нета има контакти на БГ посолство!!!Потърсете г-жа Тинка Троева!!! Тя говори български и е достатчно компететна и може да ви насочи!!!
Успех и късмет!!!
Това беше просто моето мнение!

Потребители благодарили на автора sneschi30 за мнението (общо 2):
РУМИ НИКОЛОВАestira
Рейтинг: 8%

Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 62 пъти
Благодарено: 40 пъти

Мнениеот brucelee666 » 26 Август 2012, 12:51:53

[/quote]
е,добре,но в случая с моя приятел той е работил 6 месеца с някакъв "Einstellungzusage arbeitsvertrag",което явно играе ролята на разрешително(?). От Дуисбург са потвърдили че това наистина играело роля на Arbeitserlaubnis-EU ! И какво значи написаното в този документ по-долу :
"Die erteilung der Erbeitserlaubnis EU gem.284 sgb wird zugesichert." ?? На този въпрос не получих отговор във форума..моля за отговор!!

Да добавя питанките- нужно ли е да има Arbeitserlaubnis-EU не по-малко от за 1 година( а не както е при него-за 6 месеца) за да получи Arbeitsberechtigung-EU(?) или и така както е в неговия случай може да получи Берехтигунг-ЕУ - след като си има 1 год. трудова заетост ?? Междувременно той е подал за Берехтигунга самостоятелно до Дуисбург,но да не би чакането да се окаже напразно и безплодно... От няколко седмици е без работа и с почти никакви финанси и е голям стрес и чудене какво да се прави в тази ситуация-докато чака за Берехтигунга и търси нова работа,но която работа и да намери пак ще трябва да чака за разрешение седмици наред.( Има и отказ за получаване на соц.помощ за безработица(?!?!)- имам въпрос и по това,виж темата "Защита срещу работодател и т.н. "). А след 31 август е без подслон..някаква идея какво да се направи в случая(?),защото той иска и трябва да остане в Германия на всяка цена...
Аватар
brucelee666
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sneschi30 » 27 Август 2012, 22:44:34

brucelee666 написа:е,добре,но в случая с моя приятел той е работил 6 месеца с някакъв "Einstellungzusage arbeitsvertrag",което явно играе ролята на разрешително(?). От Дуисбург са потвърдили че това наистина играело роля на Arbeitserlaubnis-EU ! И какво значи написаното в този документ по-долу :
"Die erteilung der Erbeitserlaubnis EU gem.284 sgb wird zugesichert." ?? На този въпрос не получих отговор във форума..моля за отговор!!

Тва е само за тези 6 месеца, написани вътре!!!
Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот brucelee666 » 29 Август 2012, 19:42:39

sneschi30 написа:Тва е само за тези 6 месеца, написани вътре!!!

sneschi30,мерси за помощта,много сте активна,оценяваме го!

Ок,кoe "тва"..кои 6 месеца ? Значи излиза, че за тия първите 6 месеца има разрешително и това е разрешителното(макар че до днес няма черно на бяло такъв документ представен от никой)! Проблемът за да не получава позитивен отговор за получаване на Арбайтслозенгелд да не би да е това че има ТОВА раб.разрешение САМО за тези 6 мес. на 2011г.,а през 6-те мес. на 2012 г. понеже е сезонно - не? И излиза че няма 1 год. дейност с Арбайтсерлаубнис общо ?? Това ли е обяснението на цялата галимация ?? Значи независимо че си работил 1 год. с удръжките- щом нямаш Арбайтсерлаубнис за не по-малко от тая 1 год.- режат те от помощта парична? Ако е така,ок,приятелят ми така и така вече е с единия крак обратно в посока обратно към БГ-блатото...
Аватар
brucelee666
Тукашен
Тукашен

Мнениеот sneschi30 » 29 Август 2012, 22:14:51

Умно момче ми се виждаш, а ме караш много да ти обяснявам!!!
Писах някъде, това е договор(не разрешително), но изпълнява ролята на разрешително, защото има печат на ZAV!!Тоест разрешено му е да работи тези 6 месеца, които са написани в договора!!!Уловката според мен , че той е хванал поледните месеци на 2011 и първите на 2012!!И в двете години е само със срочно разрешение!Тоест работи сезонно и двете години!!
Ние , българите ги имаме тези 6 месеца още от 01.01.2011
Сигурно и договора му за 2012 е заверен само с печат на ZAV!
За това ви отказват!Защото прави общо година, това е ок, но тази година е със сезонни договори и тези от Арбейтсамта, не го водят постоянно пребибаващ!!!С това просто нямам идея как може да се справите!!! Може пък някой друг да помогне!!!!
Моите познания стигат само дотук!!!
Идеята да се върне , е по-добрия вариант , според мен!!След 4 месеца може пак да дойде на сезонен или още по-добре, ако си намери работодател с който да кандидатства още в началото на януари и да си извади разрешително за другите 6 месеца от 2013!!
Аватар
sneschi30
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот kalistrat » 3 Септември 2012, 10:16:36

Здравейте! Желая да получа информация за следното:
1. Взаимоотношения на Arbeitsagentur с private Arbeitsvermittler при условията на Zeitarbeit -
До колкото разбрах, за да получа Arbeitserlaubnis едно от условията е да има налично свободно място (Stellenangebot). Когато отидох във фирмите – private Arbeitsvermittler, ми казаха, че едно от условията, за да започнат да ми търсят работа е да имам Arbeitserlaubnis.
Как да си извадя Arbeitserlaubnis, след като фирмите не ми предлагат място или
как да ми намерят място, като Arbeitsagentur не иска да ми издаде Arbeitserlaubnis, без да има свободно място?
2. По отношение на Freizuegigkeitsberechtigung EU, кое се взима като доказателство за начало на престоя в Германия? Мога ли след като съм получил Freizuegigkeitsberechtigung EU , да се върна в България например след 4-я месец и то отново до е валидно след това?
kalistrat
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот FrauV » 10 Септември 2012, 00:13:28

Здравей,

по първия ти въпрос няма да взема отношение защото се чувствам неудобно да повтарям мнoгoкратно писани обяснения тук...(прочети и ще разбереш какво трябва да направиш,и няма да се въртиш в омагьосан кръг)
по втория-като доказателство за начало на престой се взема адресната ти регистрация.Първо се издава Freizuegigkeitsberechtigung EU за една година,и след това отиваш да ти издадат безсрочно.Във въпросното бюро изискват и други документи-обади се там и попитай-може да има промени.
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 89 пъти
Благодарено: 55 пъти

Мнениеот lalala » 11 Септември 2012, 00:47:20

Миналия месец звънях в ZAV, за да ги питам за това, което тук бях публикувала като въпрос и се оказа, че всички Българи и Румънци, които пребирават поне 3 години законно на територията на Bundesrep DE нямат нужда от официален Arbeitserlaubnis /A-Berechtigung EU, т.е. Vorrangprüfung umgangen :))) Дамата на телефона каза, че в такъв случай човек не се нуждае от каквито и да било документи, т.е както всеки др унионбюргер. Съжелявам, ако спамя и това вече е написано... Впрочем, няма го на меркблата на БА, тъй като той е от Януари, а анорднунга от Август.
"И мисли глупакът, че само мисли са мислите, които го спохождат..."

Потребители благодарили на автора lalala за мнението (общо 2):
daisymmplamenpetrov88
Рейтинг: 8%

Аватар
lalala
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот plamenpetrov88 » 12 Октомври 2012, 23:41:16

Работодателя може ли по някакъв начин да ме спъне при получаването на unbefristete Arbeitserlaubnis EU ? По принцип какъв е периода в който трябва да си подам молбата преди да ми изтече едногодишния договор и мога ли да си попълня въпросната молба сам без участието на работодателя, който евентуално би се усъмнил, че след кратко време вече няма да работя там :D
В случай, че разрешителното дойде безпроблемно, естествено има си Kündigung за тая работа, но работодателката ми е меко мазано човек който няма да извлече полза че не съм получил документа, но за да ми е гадно и на мен би ме спънала, така да се изразя.
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти

Мнениеот daisymm » 13 Октомври 2012, 02:32:20

plamenpetrov88 написа:Работодателя може ли по някакъв начин да ме спъне при получаването на unbefristete Arbeitserlaubnis EU ? По принцип какъв е периода в който трябва да си подам молбата преди да ми изтече едногодишния договор и мога ли да си попълня въпросната молба сам без участието на работодателя, който евентуално би се усъмнил, че след кратко време вече няма да работя там :D
В случай, че разрешителното дойде безпроблемно, естествено има си Kündigung за тая работа, но работодателката ми е меко мазано човек който няма да извлече полза че не съм получил документа, но за да ми е гадно и на мен би ме спънала, така да се изразя.

Аз лично бих те посъветвал молбата за безсрочното разрешително да бъде пусната около 6 седмици, преди да изтече едногодишното разрешително.

Лично при мен молбата за безсрочното разрешително я беше попълнила секретарката и ме извика просто да я подпиша. Бях изненадан, първо защото оставаха около 2 месеца до изтичане на временното ми разрешително и второ, защото мислех, че аз сам трябва да свърша тази работа. Когато я попитах, защо тя (т.е работодателят) се занимава с това, тя ме изгледа учудено и ми заобяснява за някакви изисквания, които тогава така и не проверих, само разбрах, че такъв бил редът. Безсрочното разрешително го получих обаче направо на домашния си адрес (информацията ми е от средата на 2011 г., преди преструктурирането и ZAV).
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
estira

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот brumbar » 13 Октомври 2012, 09:12:40

plamenpetrov88 написа:Работодателя може ли по някакъв начин да ме спъне при получаването на unbefristete Arbeitserlaubnis EU ? По принцип какъв е периода в който трябва да си подам молбата преди да ми изтече едногодишния договор и мога ли да си попълня въпросната молба сам без участието на работодателя, който евентуално би се усъмнил, че след кратко време вече няма да работя там :D

Работодателя не може да те "спъне".
Малко ми е странно с тези "молби", за които пишете. По-правилно е формуляр или документ за попълване.
Свържи се по телефона с екипа от ZAV, който отговаря за твоето населено място, в края на 9-тия или началото на 10-тия месец от началната дата на Arbeitserlaubnis EU. След няколко дни ще получиш по пощата целия комплект докумнети, които трябва да попълниш. След като ги попълниш ги изпращаш до екипа и след няколко дни си получаваш безсрочното разрешително, на което датата на валидност е първия ден след изтичане на предишното разрешително.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението:
estira

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот plamenpetrov88 » 15 Октомври 2012, 01:32:25

Там е работата, че когато попълвахме документите, след като си намерих нов работодател, датите които попълнихме бяха от 1.03.2012 до unbefristet и след като дойдоха обратно на тях стоеше(и все още си стои де) от 1.03.2012 до 31.12.2013 :-k което ще рече че е възможно да не го сметнат за необходимо да ми се издава такова разрешително, но пък аз искам да се махна от това място възможно най-бързо и естествено с разрешително, защото докато изтече 2013 година "трябва и аз да ям нещо и да си плащам сметките" така да го кажем :)
plamenpetrov88
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 13 пъти

Мнениеот FrauV » 15 Октомври 2012, 14:55:21

plamenpetrov88,

може да те ,,спъне,, ако реши да ти прекрати договора-тогава ще трябва да започнеш всичко отначало,нов работодател,нов договор,ново разрешително и т.н....
помисли и си направи изводите!така че опитаи пак и си изпрати документите сам!
Успех! :thumbleft: и ако искаш после сподели с нас!
FrauV
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 89 пъти
Благодарено: 55 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи