• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Мнениеот contraintuitive » 8 Февруари 2013, 19:43:53

olga написа:Значи имаш Zertifikat Deutsch над В1 и смяташ, че това ще ти е достатъчно да си съкратиш задължителния престой на 6 год. ? Без никакви други доп. усл. ?

Мога да докажа езикови познания /много/ по-високи от B1, съответно отговарям или ще доказвам, че отговарям на всички подточки на точка 1

ci
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот olga » 8 Февруари 2013, 20:07:21

Е то всички имаме знания над Б1 (тъй да се каже :-) Но това не е достатъчно условие. Затова много се зачудих и затова те попитах. П.С. Да разбирам, че нямаш сертификат. Няма лошо, просто питам.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот ljuba » 8 Февруари 2013, 22:24:14

За да ти дадат след 6 години немско гражданство трябва да имаш покрит минимум изпит В2 и да покажеш добра интеграция.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот copland » 12 Февруари 2013, 14:22:47

С риск малко да разводня темата, ама да попитам - да сте чували за конкретен слуай, в който не е имало нужда да се полага тест за обща немска култура? Просто ми е любопитно.

Някой минавал ли е наскоро цялата процедура в Дуисбугр? Завчера пратих мейл с молба за Vorsprachetermin. Отгвориха ми сравнително бързо, обаче терминът е чак за 15. Май, та се чудя - имат огромна тълпа чакащи желаещи или ме пробват колко съм сериозен. :mrgreen:
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот locvs » 4 Юли 2013, 19:32:34

Да опиша и какво се изисква в Бремен:

ТЪРПЕНИЕ :mrgreen:

Като цяло: Ако изпълнявате условията - директно отивате в Stadtamt на Stresemannstrasse през работното време и на информацията долу искате номерче за Einbürgerung. Чиновниците в отдела се олакват, че са претоварени и нямат капацитети, но никога не се чака повече от 15 минути.

Първи контакт:
Обяснявате, че искате да се натурализирате. Дават ви формуляра към който има приложен списък с нужните документи. Там ви отбелязват и какво трябва да се носи.

Обикновено искат:
- снимка в паспортен формат
- Aufenthaltserlaubnis
- акт за раждане. Преведен от преводач в Германия. Струва 20-30 евро според преводача.
- доказателство за дохода през последните 2-3 месеца.
- Rentenversicherungsverlauf Получава се по пощата за 4-5 дни след обаждане в Deutsche Rentenversicherung (ще ви напишат телефона). Когато се обаждате ви трябва Sozialversicherungsnummer
- докумет за владеене на езика. DSH, TestDaF etc.
- Einbürgerungstest (може да се подаде и по-късно) 25€ във VHS
- паспорт
- Immatrikulationsbescheinigung (за студенти)
Всичко това в ОРИГИНАЛ и КОПИЕ

има вариант да се осовбодите от Einbürgerungstest, ако сте завършили средно тук, или сте изучавали право по време на следването. Понеже имам издържано право исках да се осовободя, но не става само с Vordiplom. искаха и описание на съдържанието на курса. След 30-ина минути звънене из университета реших, че май с тест ще е по-лесно.

Таксата е твърдо 255 евро, от които 191 искат като аванс. може да платите и по-малък аванс, ако се договорите.
Няма никакъв проблем с двойното гражданство. Добре запознати са с промените в закона и знаят, че България е член на ЕС. Ще ви кажат и какво да впишете в графата "защо искам да запазя досегашното си гражданство". Макар аз да носех извадки от закони и решения намерени тук.
Първия Beratung беше около 20-ина минути. Общо да съм прекарал 30 минути в сградата.

Формуляра се попълва и с оригиал и копие от изискваните неща се отива отново в Stadtamt, отново без Termin. Подаването трае 30-ина минути (подредете си добре документите и окомплектовайте оригинал и копие). След което получавате документ, че сте подали документи с Zeichen и карта с която да платите на автомата. Пазете Zeichen-a защото ще ви трябва ако трябва да влизате в контакт със службата

Плащате си таксата и чакате. Трае повече от 6 месеца. Обяснението е, че са unterbesetzt. При мен и доста познати след 6-7 месеца се получи писмо, че процесът е на ниво "Endgültige Bearbeitung" и отново искат да им изпратите документи за доход и/или Immatrikulation. Става и по пощата, и по факс. След това отново чакате и един ден в пощата цъфва писмо с покана в следващите дни да отидете да си вземете Urkunde-то.

На последния Termin ви обясняват права и задължения, как става получаването на Personalausweis и че можете да си промените името в съответствие с немското законодателство (отпадане на бащиното, отпадане на родственото спрежение (а-то на края на името за жените)). Доплащате оставащата сума до 255 евро и след прочитане на клетва сте германец. Получавате URkunde, няколко листа с информация и копие на Grundgesetz

Честито.

Общо разходите със снимки, копия, документи и такси са към 350 евро (щедро сметнато). Perso + Pass са още ~100
Смяна на името струва 40 евро, но е свързана с допълнителни разходи. Например ако имате немска книжка трябва да подновите и нея и да уведомите банки, застраховки, учрежения и тн.

Съветът ми е:
Ако имате 7+ години престой - подайте докумнети. Разходите не са големи и могат да се плащат разсрочено. Няма проблем със зачитане на престоя. Било то като работещ или учащ, ако сте имало документ. Всеки студент дори преди 2007 идваше с виза и получаваше Aufenthaltserlaubnis без проблем. На мен не ми иска Анмелдунг за жилище - нито актуално, нито старо. Свидетелство за съдимост, здравни осигуровки, договори за наем, договор за работа също не са ми искали. Казаха ми, че информацията я имат.

Ако имате въпроси:
Отидете и питайте на място
Stadtamt - Staatsangehörigkeitsbehörde
Stresemannstraße 48!

http://www.stadtamt.bremen.de/sixcms/de ... .c.1905.de
http://bremen.de/einbuergerungen-19194239

Потребители благодарили на автора locvs за мнението (общо 5):
coplanddaisymminiutaveiletvelingrad
Рейтинг: 21%

locvs
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот kocheva » 13 Август 2013, 13:18:52

Здравейте,

имам въпроси директно за Англайхунг фон Намен, след взимане на немско гражданство.
Какъв опит, впечатление и т.н. имате? Интересуваме кое би било по-добре. Всички имена да се изпишат на немски (а не на английски, както е в бг паспорта) или да си останат, както са. Бащиното име да се махне или да си остане, защото в немския паспорт се пише до първото име.

Благодаря предварително.
kocheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот kyky » 13 Август 2013, 15:57:57

kocheva написа:Здравейте,

имам въпроси директно за Англайхунг фон Намен, след взимане на немско гражданство.
Какъв опит, впечатление и т.н. имате? Интересуваме кое би било по-добре. Всички имена да се изпишат на немски (а не на английски, както е в бг паспорта) или да си останат, както са. Бащиното име да се махне или да си остане, защото в немския паспорт се пише до първото име.

Благодаря предварително.

Ами не мога да се сетя за причина защо да си сменяш името. Не ти харесва? Или не ти харесва как е изписано на латиница? Ако е последното, си можела отдавна да го коригираш в МВР.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 67 пъти

Мнениеот aya » 20 Август 2013, 18:47:33

И аз ще съм благодарна, ако споделите дали сте променяли името си (и по-специално премахнали бащиното) след като сте получили немско гражданство. Заедно с писмото, в което ме поканиха да ида да получа официално удостоверението за немско гражданство, имаше и лист, в който съобщават, че имам право да си променя името - изписването му или да премахна бащиното. Интересува ме какви са предимствата и недостатъците.

А иначе ето и моят опит пресен с взимане на немско гражданство по член § 10 (след осем години законно пребиваване в страната) в Дюселдорф:
За да предадете нужните документи е нужно да получите термин след като се запишете в сайта на съответните служби: http://www.duesseldorf.de/formular/html ... rmin.shtml
Аз получих термин за след три месеца. Обяснението на служителя бе, че има прекалено много желаещи.
Три месеца по-късно отидох като предварително бях подготвила всички документи (пълен списък има на следната страница: http://www.duesseldorf.de/buergerinfo/3 ... eb01.shtml), в оригинал и копие:
- паспорт
- преведено свидетелство за раждане от заклет преводач (не беше легализирано)
- последните ми три фиша от работата, както и безсрочния договор за работа
- дипломата ми за завършено висше образование в Германия като свидетелство за владеене на немски език
- паспортна снимки
- ръчно написано CV
- попълнения формуляр Einbürgerungsantrag nach § 10 Staatsangehörigkeitsgesetz
- свидетелство за издържан Einbürgerungstest.
Приеха документите и ми казаха да изчакам да ги проверят и обработят.
Точно четири месеца по-късно получих писмо по пощата, че съм одобрена и ще получа немско гражданство, ако данните и статуса ми не са се променили през тези четири месеца (например, ако не съм станала безработна). За това преди да получа удостворението за немско гражданство, трябваше пак да покажа фишове със заплатите от последните три месеца, както и да подпиша документ, че семейният ми статуса не е променен, нито съм била съдена междувременно.
Аватар
aya
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот annamaria » 20 Август 2013, 21:08:53

Аз от личен опит да кажа по въпроса за промяната на името...много причини да се не виждам въпреки, че аз намерих една и го направих. Много умувах преди това, но като ми казаха че ще се изписва заедно с личното име реших да махна бащиното защото и без това личното ми име е двойно, фамилията ми е сложна и всеки път спелувам всичко, а и ако трябваше да обяснявам какво е това дълго лично име щеше да ми дойде в повече (личното ми име на латиница е 10 букви плюс тире, а бащиното още 11). представих си момента с попълване на формуляри, спелуване и т.н и се реших да го премахна, но в бг документи не промених нищо....

Потребители благодарили на автора annamaria за мнението:
aya
Рейтинг: 4%

annamaria
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот iniuta » 20 Август 2013, 21:17:47

По абсолютно никакъв повод не бих премахнала бащиното си име. Приемам го като неуважение първо към баща си, произхода си, идентичността си.
Но това разбира се си е строго лично решение, всеки с разбиранията си.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
aya

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот aya » 21 Август 2013, 08:21:02

Благодаря ви за отговорите!

iniuta, и аз бих искала да запазя бащиното име, но подобно на annamaria имам притеснения дали би било практично, защото в официалните документи ще бъда записвана с две имена (сегашното ми първо + бащиното) като лично име.
Аватар
aya
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот kyky » 21 Август 2013, 12:45:16

Няма никакъв проблем да не си пишеш бащиното име, когато попълваш формуляри. Аз от години си пиша бащиното име избирателно, т.е. когато аз си искам и това никого досега не го е учудило. Немците и те имат две собствени имена и второто много рядко го ползват. Т.е. с бащино име в паспорта изборът си е твой как ще се пишеш, но ако си го махнеш изборът е твой само веднъж и никога повече няма да можеш да го използваш.

Също не познавам никой, който да си е променял името по някакъв начин заради немското гражданство. Но хора всякакви. Даже има такива, които се отказват от българско гражданство (след 2007!). Не познавам, но са ми разказвали.
kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 67 пъти

Мнениеот juramann » 21 Август 2013, 14:20:14

Аз също се отказах от бащиното ми име и не съжалявам.

Потребители благодарили на автора juramann за мнението:
kocheva

Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот juramann » 21 Август 2013, 14:25:21

цитат: - акт за раждане. Преведен от преводач в Германия. Струва 20-30 евро според преводача.

За 20 евро не намерих никъде, правих запитване в Есен и Кьолн, но преводач Стефан Стефанов от Дортмунд беше от всички най-евтин и ми го направи за един ден, без да ходя на място - всичко по пощата и без губене на време.
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 22 Август 2013, 12:22:20

Интересно ми е какво става като си смениш името (махнеш бащиното или си оправиш изписването на малкото име примерно замениш ks с x) при старите документи, дипломи и т.н. от БГ, шофьорски книжки.
Получава се, че имате 2 документа за самоличност БГ и ДЕ с различни имена.
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden

Потребители благодарили на автора BG_Baj_Ganjo за мнението:
velingrad

Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 26 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи