• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Мнениеот velingrad » 22 Август 2013, 12:37:52

BG_Baj_Ganjo написа:Интересно ми е какво става като си смениш името (махнеш бащиното или си оправиш изписването на малкото име примерно замениш ks с x) при старите документи, дипломи и т.н. от БГ, шофьорски книжки.
Получава се, че имате 2 документа за самоличност БГ и ДЕ с различни имена.

И на мен ;-) Още повече, че всички други документи са с бащиното име: кредит. карти, bank-карти, и т.н.т. Дано някъде, на някоя граница (или другаде) не ви се наложи с часове да дообяснявате (нещо си) :-k
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот juramann » 22 Август 2013, 21:08:55

Що се отнася до България, там нищо не се променя и не ги интересува как се казвам в Германия. В Германия всички знаят, че съм без бащино име. Ако някой пък толкова се интересува от бащинито ми име от дипломи и тн., получава документа за отказ от бащино име и му става ясно, че става въпрос за едно и също лице.
Шофоьорската ми книжка дори още е с бащино име, а личната карта без него, но от общината ми казаха, че това не е проблем и по мое желание мога да си сменя шофорската книжка, но не е задължително.
Аватар
juramann
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот stefche67 » 22 Август 2013, 21:11:40

отдавна сам само с немско грайданство.писаха ми трите имена в личната карта.мойех да махна бащиното име срещу 70евро.дащеря ми е с почти немско име-Михаела,но липсва ц пред х бг паспорта и.тако го и оставиха,иначе...70евро.
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот kocheva » 1 Септември 2013, 20:37:37

aya написа:И аз ще съм благодарна, ако споделите дали сте променяли името си (и по-специално премахнали бащиното) след като сте получили немско гражданство. Заедно с писмото, в което ме поканиха да ида да получа официално удостоверението за немско гражданство, имаше и лист, в който съобщават, че имам право да си променя името - изписването му или да премахна бащиното. Интересува ме какви са предимствата и недостатъците.

А иначе ето и моят опит пресен с взимане на немско гражданство по член § 10 (след осем години законно пребиваване в страната) в Дюселдорф:
За да предадете нужните документи е нужно да получите термин след като се запишете в сайта на съответните служби: http://www.duesseldorf.de/formular/html ... rmin.shtml
Аз получих термин за след три месеца. Обяснението на служителя бе, че има прекалено много желаещи.
Три месеца по-късно отидох като предварително бях подготвила всички документи (пълен списък има на следната страница: http://www.duesseldorf.de/buergerinfo/3 ... eb01.shtml), в оригинал и копие:
- паспорт
- преведено свидетелство за раждане от заклет преводач (не беше легализирано)
- последните ми три фиша от работата, както и безсрочния договор за работа
- дипломата ми за завършено висше образование в Германия като свидетелство за владеене на немски език
- паспортна снимки
- ръчно написано CV
- попълнения формуляр Einbürgerungsantrag nach § 10 Staatsangehörigkeitsgesetz
- свидетелство за издържан Einbürgerungstest.
Приеха документите и ми казаха да изчакам да ги проверят и обработят.
Точно четири месеца по-късно получих писмо по пощата, че съм одобрена и ще получа немско гражданство, ако данните и статуса ми не са се променили през тези четири месеца (например, ако не съм станала безработна). За това преди да получа удостворението за немско гражданство, трябваше пак да покажа фишове със заплатите от последните три месеца, както и да подпиша документ, че семейният ми статуса не е променен, нито съм била съдена междувременно.

Аз много се чудих и в крайна сметка си махнах бащиното. Не съжелявам за това. Става прекалено дълго в паспорта, пише се до личното име, а и по принцип не е лично име, а бащино. Аз мисля, че за Германия така е по-добре. Иначе всички стари докукемти, където стой презимето са си валидни.
За мен беше и дилема, дали да го изпиша на немски, защото в паспорта е на английски. В крайна сметка го оставих, както е.
kocheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот kocheva » 1 Септември 2013, 20:43:11

velingrad написа:
BG_Baj_Ganjo написа:Интересно ми е какво става като си смениш името (махнеш бащиното или си оправиш изписването на малкото име примерно замениш ks с x) при старите документи, дипломи и т.н. от БГ, шофьорски книжки.
Получава се, че имате 2 документа за самоличност БГ и ДЕ с различни имена.

И на мен ;-) Още повече, че всички други документи са с бащиното име: кредит. карти, bank-карти, и т.н.т. Дано някъде, на някоя граница (или другаде) не ви се наложи с часове да дообяснявате (нещо си) :-k

Разни стари свидетелства са си валидни. Но, примерно ако се е променил начина на изписване трябва да се променят и най-важните докуемнти, като в банка, здравна каса, работодател и т.н. Но, при махане не бащиното, след като не съм го давала никъде, нищо не трябва да променям. Като си махнах бащиното ми дадох документ, който потвъраждава, че съм се отказала от него. Ако има проблем се показва. А, в ДЕ се дава немския паспорт, в БГ българския. Така ми казаха от КФР.
kocheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот copland » 18 Октомври 2013, 11:48:49

copland написа:С риск малко да разводня темата, ама ...

В Дуисбург, тестът се провежда два пъти месечно (за разлика от Есен например, където доколкото разбрах е само веднъж); тоест в един ден се правят два теста: първият в 9 часа и вторият - в 11. Записването струва 25 евро и се прави до месец преди датата на самия тест. Въпросите бяха едно към едно с Fragenkatalog-а на BAMF. В днешната група за 9 часа със сигурност имаше поне още една българка освен мен. ;)
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот robo-pat » 19 Октомври 2013, 14:03:33

juramann написа:цитат: - акт за раждане. Преведен от преводач в Германия. Струва 20-30 евро според преводача.

За 20 евро не намерих никъде, правих запитване в Есен и Кьолн, но преводач Стефан Стефанов от Дортмунд беше от всички най-евтин и ми го направи за един ден, без да ходя на място - всичко по пощата и без губене на време.

Да, комуникацията и обработката бяха много бързи. На мене ми предеве акта за раждане за 32 евро.

Потребители благодарили на автора robo-pat за мнението:
Mishle
Рейтинг: 4%

Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот robo-pat » 19 Октомври 2013, 14:18:46

За допълнение:
Както изглежда разходите по натурализирането не могат да се възвърнат чрез данъчната декларация

http://www.vlh.de/wissen-service/steuer ... etzen.html

Потребители благодарили на автора robo-pat за мнението:
Mishle

Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот An » 24 Октомври 2013, 20:49:46

Теста освен във Volkshochschule може да се проведе и в Euro-Schulen-ESO. Ценате е същата и при късмет, термин може да се вземе и в рамките на 2-3 седмици.
Относто превода на акта за раждане: някъде приемат превод от БГ, другаде задължително искат превода да е направен тук. Обяснението, което аз получих за превод в Де: "Ако има някакъв проблем в/с превода, да можем бързо и лесно да се свържем с преводача." Апостил не се изисква в този случай, само превод. Преводача трябва да е gerichtlich ermächtigt/beeidigt.
Относно преводачите: Не всеки преводач е признат като такъв в цяла Германия, а само в определени области.
Gut sein - besser werden!

Потребители благодарили на автора An за мнението:
daisymm

Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот mr**tr » 13 Ноември 2013, 18:04:42

Здравейте, предстои ми да подам документи за получаване на германско гражданство.Съпругът ми е германец, отговарям на всички условия, но не искам да се отказвам от българското си. В Antrag auf Einbürgerung въпроси 16 и 17 много притесняват мъжът ми. т.е.ЗАЩО ИСКАМ ГЕРМАНСКО ГРАЖДАНСТВО,А НЕ СИ ДАВАМ БАЛГАРСКОТО.
Той е на мнение,че трябва да се убоснова изключително добре.
Ако някой е бил в моето положение и може да ми даде съвет ще бъда много благодарна.
mr**tr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kyky » 13 Ноември 2013, 18:28:13

mr**tr написа:В Antrag auf Einbürgerung въпроси 16 и 17 много притесняват мъжът ми. т.е.ЗАЩО ИСКАМ ГЕРМАНСКО ГРАЖДАНСТВО,А НЕ СИ ДАВАМ БАЛГАРСКОТО.
Той е на мнение,че трябва да се убоснова изключително добре.
Ако някой е бил в моето положение и може да ми даде съвет ще бъда много благодарна.

Пиши, че защото другото ти гражданство е от ЕС. А можеш и нищо да не пишеш (аз нищо не писах тогава).

На другия въпрос - защо изобщо искаш немско гражданство, си длъжна да отговориш само, ако става дума за Ermessenseinbürgerung. Иначе и там можеш нищо да не пишеш.

Потребители благодарили на автора kyky за мнението:
mr**tr

kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 67 пъти

Мнениеот velingrad » 13 Ноември 2013, 19:33:50

И така може, но може и да "вмъкнеш"/напишеш:
Anspruchseinbürgerung (§§ 10 ff StAG) , § 12, T. 6 (2)

Така и съпруга ще е спокоен ;-)

Успех!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
mr**tr

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот mr**tr » 13 Ноември 2013, 20:11:20

Много благодаря за бързите ви отговори :)
mr**tr
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Jintropin » 14 Ноември 2013, 00:11:54

Здравейте.

Новорегистриран съм и ще стрелям направо с въпрос.

На 24 години съм.От Ноември 2011 живея постоянно в Германия.Не уча.Февруари 2012 отворих фирма за почистване, имах три работодателя, финансов съветник и всичко както си му е реда.Фирмата просъществува 1 година и 2-3 месеца.От Ноември 2011 до Юни 2013 живях в Мюнхен.Сега съм с постоянен адрес Есен.Отворих едно заведение,получих концесия, имам фирма, финансов съветник, плащам данъци и т.н. И тук няколко познати ми споменаха, че мога да кандидатствам за двойно гражданство.Няколко човека ми споменаха, че при тези условия, трябва да чакам около 3 години и ще го получа.Струва ми се малко пресилено, затова реших да се регистрирам тук и да попитам.Има ли някакви времеви облекчения при положението в което съм ?? Нямам задължения, имам приватна здравна застраховка,не съм имал никакви ядове досега.В Мюнхен карах 5 месеца интензивен курс по немски.Засега нямам проблем, пък и фактът, че ежедневно контактувам с хора , обслужвам също и т.н. говори, че съм добре интегриран.Ще се радвам да помогнете :)...

Ако има някой от Есен, да каже.Заведението е в Stadtwald :) ! :)
Jintropin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот copland » 14 Ноември 2013, 11:52:42

В понеделник попаднах в много "забавна" ситуация: в Einbürgerungsamt ми взеха преведените и легализирани в БГ акт за раждане и свидетелство за граждански брак (прясно, прясно; пари още! :mrgreen: ) без никакви забележки. Няма и час по-късно абсолютно същото свидетелство за граждански брак не беше прието в Bezirksamt с обяснението, че трябва да е от немски преводач. Намерих преводач и реших за по-сигурно да преведа и другите документи още веднъж, за да не стане после "ама ние сме се объркали, тези документи не можем да ги вземем с БГ-превод и т.н." Ще пиша пак как се е развила ситуацията и (ако остана наистина доволен ;-) ) ще споделя и контактите на преводачката.
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи