• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

гражданство без постоянна работа?

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 22 Ноември 2013, 11:25:12

Здравейте, възможно ли е получаването на гражданство без постоянна работа, защото естеството на работата ми е такова, че ще имам доста години договори от по няколко години, преди да мога да получа перманентна позиция (ако изобщо получа, защото всички казват, че е много трудно). Става дума за академична работа. Това пречка ли е за гражданство, в случай, че имам годините престой, да знам изобщо какво ме чака? За мен плюсът е, че Германия е инвестирала в мен пари за образование и ме е издържала години наред със стипендии. Искам да имам възможността да замина за чужбина (УСА) за постдок а известен период от време, тъй като това е задължително, ако искам успешна кариера- в Германия не се гледа добре, ако не си пътувал академично. Но ако замина, бз да имам гражданство, губя престоя си. Някой има ли опит с такава ситуация като моята ?
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Re: гражданство без постоянна работа?

Мнениеот onufriy » 22 Ноември 2013, 15:34:51

Зависи как погледне чиновникът, който ти обработва документите. По принцип трябва да можеш да докажеш доходи и не би трябвало да е реален проблем, ама дефакто като в оня виц... Аз лично бих отишъл да питам на място, с интимната мисъл, че самото търсене на съвет би погалило егото на чиновника, та да придвижи нещата, но е много относително.

За загубата на годините престой - аз съм виждал хора, които заминивайки за чужбина, не се отрегистрират. За целта обаче ти трябва ортак, който да те регистрира в неговото жилище. От друга страна, ако някой стигне до идеята да те пита, какво точно си правила през това време, става тясно.

Бе демек, 'зимай к'вото можеш да 'зимаш, че после я камилата, я камиларя.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
Rotkodбонджорно'принчипеса
Рейтинг: 8%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот little.mischief » 23 Ноември 2013, 09:10:55

Здравейте!
Аз имам питане именно относно условията за изваждане на немско гражданство. Тези 5 години престой, които се изискват, БЕЗ никакво прекъсване ли трябва да са? Т.е. ако съм била известно време, после да съм се прибрала за 2-3 месеца в БГ (освобождавайки немската си квартира) и пак да съм решила да се върна в Германия, това значи ли, че Aufenthaltsdauer-а ми се занулява и започва да тече наново?
Благодаря ви много за помощта!
little.mischief
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Ноември 2013, 22:29:04

little.mischief написа:Здравейте!
Аз имам питане именно относно условията за изваждане на немско гражданство. Тези 5 години престой, които се изискват, БЕЗ никакво прекъсване ли трябва да са? Т.е. ако съм била известно време, после да съм се прибрала за 2-3 месеца в БГ (освобождавайки немската си квартира) и пак да съм решила да се върна в Германия, това значи ли, че Aufenthaltsdauer-а ми се занулява и започва да тече наново?

За какви 5 години престой иде реч? Темата четена или въобще?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 25 Ноември 2013, 13:46:47

Онуфри, мерси. Още един въпрос, ако плащам наем тук и си имам жилище и здравна застраховка, такса смет, но съм "временно пребиваваща" за година в щатите и получавам пари от там, тогава натушава ли се престоя? Или трябва да имам работа и тук и от тук да ме пращат?
Звучи тъпо, но трябва ли да имам причина, за да живея в Германия? Мога ли да си имам регистрирана квартира, и да работя на друго място. Например много хора тук работят в Цюрих, но си живеят в ДЕ и пътуват всеки ден. е при мен не е ли аналогично аз си "живея" в ДЕ, но така да се каже пътувам до Щатите по работа.
Мерси предварително.
Последна промяна бонджорно'принчипеса на 25 Ноември 2013, 14:05:07, променена общо 1 път
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 25 Ноември 2013, 13:55:50

little.mischief написа:Здравейте!

Литъл мисчиф, по принцип аз съм освобождавала квартира, но не съм се отрегистрирвала в бургер бюрото, било е за кратко време - лятна ваканция. Но не го препоръчвам, защото всичко става(вече съм много подозрителна, откакто имах сума ти неприятности), може някоой новорегистрирал се в твоята квартира да си отвори мет лаб, а в бургер бюрото там си регистрирана ти...

За гражданство, обаче, се изискват 6-8 години, като 6 е ако си се бил на фронта за Германия или си спасила живота на Меркел при пожар. 7 е при "много добра интеграция", което не знам какво значи :mrgreen: .
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 25 Ноември 2013, 17:08:02

бонджорно'принчипеса написа:Онуфри, мерси. Още един въпрос, ако плащам наем тук и си имам жилище и здравна застраховка, такса смет, но съм "временно пребиваваща" за година в щатите и получавам пари от там, тогава натушава ли се престоя? Или трябва да имам работа и тук и от тук да ме пращат?
Звучи тъпо, но трябва ли да имам причина, за да живея в Германия? Мога ли да си имам регистрирана квартира, и да работя на друго място. Например много хора тук работят в Цюрих, но си живеят в ДЕ и пътуват всеки ден. е при мен не е ли аналогично аз си "живея" в ДЕ, но така да се каже пътувам до Щатите по работа.
Мерси предварително.

Всъщност така наречените Pendler (да не се бърка с Penner) плащат данъците си в Германия (поне отчасти). ОК, нáучните работници са до стари години на стипендии и не плащат данъци, но ако тръгнат да те проверяват ти требе "формална" причина да си регистрирана в Германия: семейство, familienähnliche Beziehung или нещо от тоя род. Като се замисля, реално, възможността някой да тръгне да проверява, е илюзорна. Само че, от друга страна, ако наистина се случи, ти се води измама при подаване на документите за гражданство. В тоя случай най-малкото зло е отказ и влизане в черния списък, трябва да провериш, дали подлежи и на съдебно преследване.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
бонджорно'принчипеса
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 27 Ноември 2013, 14:41:07

онуфри, мерси отново. аз правила не си и мисля да нарушавам. В моето семейство хората са на различни международни позиции и направо ще ме изхвърлят и откажат от мен ако нещо се изложа :mrgreen: . Но доста кофти ситуация, че съм вързана тук. Ще отида да разпитам. По принцип, единствената причина да искам гражданство е ако ще се развивам с кариера в академията, защото за всичко друго ми е напълно достатъчно БГ гражданство. Но точно ако искам да се развивам в академията ми трябва "меджународен" опит. Ще пиша ако има прогрес. :)
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот contraintuitive » 27 Ноември 2013, 15:10:13

Бонджорно принчипеса, Бонджорно!

сигурна ли сте, че сте проверила условията за немско гражданство? Имам в предвид конкретно, основното изискване за годините посоянен "стаж" в ДЕ, а и предвид една друга тема с предизвикателствата на немската реч, в която сте видимо активна, езиковите езисквания необходими за немско гражданство?

Трябват Ви поне 7 години постоянно пребиваване в Германия.
Езиковите са условия се тълкуват от Ausländerbehörderе до Ausländerbehörderе различно, но със сигурност трябва се изискват минимум средни писмени и говорими умения.

Може и примерно да помислите за вариант за брак с немец :-k , като крайна мярка

http://www.bamf.de
е първата полезна спирка ми за Вас ми се струва (има ЕNG версия)

ci
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 27 Ноември 2013, 15:40:53

ci, да, проучила съм в детайл изискванията. Мерси много за линка и съветите. :)
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 27 Ноември 2013, 20:50:52

бонджорно'принчипеса написа:ci, да, проучила съм в детайл изискванията. Мерси много за линка и съветите. :)

"Прицеса", чилякът по-горце пита, щото сама бе споменала, че с немско-германският не си баш на "ТИ". Та ако смяташ да "вземаш" германското гражданство, то и знаеш, че за "оно" се изисква поне Б1- тоест малко повече от сричане.

Успех!

p.p. Апро-по: да има някой, който да е приел и немското такова (гражданство), само по убеждения (не заради привилегии-те) :mrgreen:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот copland » 28 Ноември 2013, 00:06:31

velingrad написа:p.p. Апро-по: да има някой, който да е приел и немското такова (гражданство), само по убеждения (не заради привилегии-те) :mrgreen:

Бих ти отговорил положително, но ме е страх да дърпам дявола за опашката преди да са ми обработили документите. 8-[
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот daisy » 28 Ноември 2013, 00:21:03

И бракът с немец не е панацея. Ок, не се чака осем години, а три, но пак няма да се мине без тест за езика.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот onufriy » 28 Ноември 2013, 10:48:49

velingrad написа:
бонджорно'принчипеса написа:ci, да, проучила съм в детайл изискванията. Мерси много за линка и съветите. :)

"Прицеса", чилякът по-горце пита, щото сама бе споменала, че с немско-германският не си баш на "ТИ". Та ако смяташ да "вземаш" германското гражданство, то и знаеш, че за "оно" се изисква поне Б1- тоест малко повече от сричане.

Успех!

Тъй вярно! Не мене чичото ми рече, че са ме проверявали, учѝл съм бил на английски, та се явявах на DaF с дечурлигата. Да се смееш ли, да плачеш ли...

velingrad написа:p.p. Апро-по: да има някой, който да е приел и немското такова (гражданство), само по убеждения (не заради привилегии-те) :mrgreen:

Аз лично бех убеден, че все някой, я аз, я жената, я дечурлигата, се некой ден ще е на далавера от това гражданство!
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 28 Ноември 2013, 14:15:39

Тъй вярно! Не мене чичото ми рече, че са ме проверявали, учѝл съм бил на английски, та се явявах на DaF с дечурлигата. Да се смееш ли, да плачеш ли...

който е учил на английски може да мине с Übungsschein от уни-то, на който пише В1. Потърсете и вижте какво ви пише в малките листчета, които са ви ги давали ако сте ходили на курс по немски. Дават го след ниво Mittelstufe I. Оценката на него е без значение.
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden
Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи