• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Нов Zuwanderungsgeset - Германия допуска двойно гражданство

Мнениеот Mony60 » 9 Ноември 2008, 19:32:04

@Balalayka,
молба за придобиване на немско гражданство се подава само ако си сигурен/на, че наистина завинаги искаш да останеш в Германия! Във всички останали случаи е най-добре да изчакаш. Поне в Бавария накрая на молбата трябва да се обосновеш защо желаеш да придобиеш немско гражданство. Чиновникът ми беше казал на времето, че това било много важно, когато решават в правителството на съответната провинция дали да ти дадат да станеш техен гражданин. Следва да не си социален случай, да не си съден нито в БГ, нито в ДЕ, и чак тогава се нареждат познанията по езика. Освен това не може само на част от семейството (напр. бащата и детето) да бъде дадено немско гражданство, а на майката не. Или цялото семейство( родители и деца под 18г.) или никой!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Balalayka » 9 Ноември 2008, 20:13:27

Във формуляра за получаване на гражданство в NRW няма такъв въпрос... а и как могат да накарат някого да подпише, че ще остане завинаги в Германия, самите немци емигрират непрекъснато!
Balalayka
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Babetka » 9 Ноември 2008, 20:20:18

Аз получих по следния път немско гражданство, като запазих и българското:

От Януари 1999 съм в Германия. Завършила съм Studienkolleg и след това FH до 2006 ,т.е. до тогава имах стyдентска виза. От 2006 омъжена за германец и от тогава имах виза за Daueraufenthalt

От 2006 работя по специалността, която завърших.

В началото на август 2008 си подадох докyментите за гражданство, като беше важно да докажа, че работя, т.е. не получавам социални помощи или каквито и да е помощ, че съм повече от 8 години тук. Също така трябваше да покажа докyмент, че владея немски език, в моя случай диплома за висше образование от FH. Sachbearbeitera каза, че заради годините в Германия имам право на гражданство и нямало нищо общо с това, че съм омъжена за германец, така че това явно не е критерии.

Също при подаването на документите ми казаха,че от септември 2008 в NRW има Sprachtest. Докyментите се обработвали 2-3 месеца и можело да трябва да се явя на теста,но не се знаело нищо още.

Точка 9 beim Antrag: Vermeidung von Mehrstaatigkeit: Eine Doppel-Staatsangehörigkeit ist aufgrund von EU-Gesetzgebung und Vereinbarung zwischen der BRD und dem Staat möglich.

Отговор получих точно на 28 август,т.е. явно по бързата процедура са ми разгледали докyментите преди да въведат теста, защото от докyментите ми беше ясно, че знам немски. Иначе не мога да си обясня бързата обработка. После платих 255 Евро и това беше.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Babetka » 9 Ноември 2008, 20:24:39

Balalayka написа:Във формуляра за получаване на гражданство в NRW няма такъв въпрос... а и как могат да накарат някого да подпише, че ще остане завинаги в Германия, самите немци емигрират непрекъснато!

Да, точно така- в NRW такова нещо не те питат.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mony60 » 9 Ноември 2008, 21:31:53

@Balalayka
не съм казала, че те карат да подпишеш, че ще останеш завинаги в Германия! Казах, че ти искат да се обосновеш защо искаш немско гражданство?
А това дали има смисъл да подаваш молба за немско гражданство, ако не си сигурен дали ще останеш тук, е съвсем друг въпрос. Надявам се този път да ме разбереш правилно! :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Babetka » 9 Ноември 2008, 22:20:08

@Balalayka
... Казах, че ти искат да се обосновеш защо искаш немско гражданство?...

Точно затова написах точка 9 по-горе. Друго не трябва да обясняваш.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Balalayka » 12 Ноември 2008, 18:04:48

popwill написа:Това кой те излъга, че ще стане? Има проекто-закон само за висшистите по специоалността им, който още не е гласуван.
А за другото - абсолютно нищо не се е отворило за България, малко да излезеш извън ЕУ (а дори и в ЕУ) и си пак "черен човек с черен паспорт"

http://www.bmi.bund.de/cln_028/nn_12268 ... ation.html
Balalayka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 12 Ноември 2008, 19:18:05

Според § 10 Abs. 3 Satz 2 Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG)

Bei Vorliegen besonderer Integrationsleistungen, insbesondere beim Nachweis von Sprachkenntnissen, die die Voraussetzungen des Absatzes 1 Satz 1 Nr. 6 übersteigen, kann sie (die Frist nach Absatz 1= 8 Jahre)auf sechs Jahre verkürzt werden.

Според § 10 Abs. 4 Satz 1 Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG)

Die Voraussetzungen des Absatzes 1 Satz 1 Nr. 6 liegen vor, wenn der Ausländer die Anforderungen der Sprachprüfung zum Zertifikat Deutsch (B1 des Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens) in mündlicher und schriftlicher Form erfüllt.

И така излиза, че ако имаш ниво по немски над В1, срокът от 8 години, може да се намали на 6 години. Доколкото ми е известно, сертификатите DSD и DSH са ниво С2. Някой пробвал ли е да подаде документи за гражданство след шестата година?
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Mottor » 13 Ноември 2008, 02:04:15

Това мисля че някъде го бяхме споменали. Това се отнася за след 7 години. Ако искаш след 6, трябва да имаш някакви специално заслуги. В коментара беше даден за пример, ако си пожарникар или нещо подобно. Всъщност и те сигурно не знаят какво е.
Виж тук.

Макар че ми е интересно дали някой е опитвал. :)
?
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот AnGeLy » 13 Ноември 2008, 11:32:54

Mottor, бъркаш се със § 10 Abs. 3 Satz 1 StAG, тогава срокът се намаля на 7 години. Според § 10 Abs. 3 Satz 2 StAG се намаля на 6 години. И е казано, 4е се изисква високо ниво по немски, но както пише в info4alien, това е Ermessensvorschrift ("kann"). Затова пък имаш право на ermessensfehlerfreie Entscheidung :)
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот satbradar » 14 Ноември 2008, 16:46:29

AnGeLy - то затова досега няма интерпртиране на понятието -Може.....
Оставена е вратичка -някои или някои служители да интерпретират.
Но обикновените чиновници в повечето случаи няма да се нагърбят да тестват точно тоя вариянт так че засега очаквам ако някои кандидатсва след 6 г да му кажат да чака докат си навърти брояча.
Догодина ще ида да питам( дано да не ме домързи :smile: ) -просто за инфо щото чак маи 2009 правя 8години - та ще споделя какво са ми казали .
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот seltak » 15 Ноември 2008, 17:03:32

здравейте всички,

аз ходих преди две седмици да се интересувам за немски паспорт в мюнхен.

тук съм от 8 години и съм завършил тук. по закон би следвало да имам право на паспорт. чичкото, при когото бях ми каза, че за нас се броят само годините, откакто пребиваваме тук законно, т. е. от когато БГ е в ЕС. така че ми каза да не си и помислям за немски паспорт.

по някое време обаче каза, че съм бил говорел много хубаво немски и той би бил готов да ми даде немски паспорт, но трябва да се откажа от българския, което мен не ме устройва. затова се отказах.

склонен сам да мисля, че такъв цирк може да има само и единствено в бавария.

:)

поздрави от слънчев и студен мюнхен
seltak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Babetka » 16 Ноември 2008, 00:05:09

seltak,
Този чичко нещо не е информиран много. Годините от следването ти се броят. Единственото нещо, което е важно: не можеш да подадеш докyменти за паспорт ако още си със студентска виза, иначе годините ти се броят и това няма нищо общо с EU годините. Също така прочети предишното ми мнение с точка 9 и по този параграф тоя чичка няма какво да се прави на важен, че трябвало да си даваш бг паспорта. Тази точка вече е свързана с EU.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот seltak » 16 Ноември 2008, 13:38:30

добро утро бабетке,
благодаря ти за информацията. аз ще отида във вторник и пак ще попитам.

тук нищо не се е променило както изглежда. едно време ни гонеха до дупка за визи, а сега се чудят и какво да измислят, за да не ни дадат паспорт.

поздрави

:-)
seltak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 16 Ноември 2008, 13:57:50

Здравей,
Подготви се с разпечатки черно на бяло от закони, които се отнасят за теб. Чак тогава се напъват да те слушат внимателно и да разбират.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи