• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Нов Zuwanderungsgeset - Германия допуска двойно гражданство

Мнениеот seltak » 16 Ноември 2008, 19:09:38

здравей mr. bombastic,

знаеш, че тук няма значение, дали си се подготвил или не. всеки си чете закона както реши. каквото и да им принтирам, ако решат да ме отрежат ще го направят. аз отивам с нагласата, че може и да стане, но може и да не стане. не си обещавам много и не се самонавивам. така разочарованието накрая ще бъде по-малко.

поздрави

:)
seltak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 16 Ноември 2008, 20:09:57

Да, нещата варират между Бавария и другите провинции. Въпреки това бих отишъл с нещо черно на бяло и с подчертани абзаците, които те касаят. Иначе си е просто "някой ми каза, някъде прочетох". Чиновниците не се отличават с особено желание да мислят и да ти помогнат. Ако те отпратят ще им е най-лесно. Това важи не само за немските такива.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот AnGeLy » 16 Ноември 2008, 20:18:10

seltak написа:здравей mr. bombastic,

знаеш, че тук няма значение, дали си се подготвил или не. всеки си чете закона както реши. каквото и да им принтирам, ако решат да ме отрежат ще го направят. аз отивам с нагласата, че може и да стане, но може и да не стане. не си обещавам много и не се самонавивам. така разочарованието накрая ще бъде по-малко.

поздрави

Напълно си прав, моят досегашен отпит доказва то4но това :(
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Mony60 » 16 Ноември 2008, 20:55:02

Здравей seltak,
попаднал си наистина на лош чичко! Но не те съветвам да ходиш при него с нещо черно на бяло, както по-горе те съветват, защото ако чичкото е echter Bayer, woast scho, ще го раздразниш и само ще усложниш нещата. По принцип паспорт могат да откажат на всекиго, без да се обосновават защо. Това, че те е похвалил колко хубаво говориш немски е страхотен плюс. Гледай ако може да се разбереш "со кротце, со благо" с него, ако не ще трябва да се обърнеш към някой от началниците му. А що се отнася до българското поданство, познавам случаи, в които се отказват и като им дадат немското, веднага подават молба за възстановяване на българското. Но е наистина доста umständlich! Желая ти успех!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот estira » 16 Ноември 2008, 22:53:52

Mony60 написа:По принцип паспорт могат да откажат на всекиго, без да се обосновават защо.

Begründung винаги трябва, без това не може, трябва да се знае кой и защо отказва. Аз не бих се задоволила с устен отговор, бих си подала молбата с всичките му там такъми, а после, като ми дойде отказът с обоснованието, бих търсила помощ.

Ако все пак е успокоение и на Чарлийз Терон и отказаха поданство. Олеле майко, германци!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот AnGeLy » 17 Ноември 2008, 00:45:14

popwill написа:
Нали най-накрая с черно на бяло и извадки от законите станаха нещата? Или се разреши въпроса от само себе си?
Противоречиш си.

Не popwill, не стана с извадки от закона. Казаха ми у4тиво с тия закони да си гледам работата. Просто написах оплаквания с/у най-горна инстанция (разбирай министерства и ЕК). Така 4е не аз си противоре4а, а ти не 4етеш.

Mony60, как ще се отказва от гражданство, след като в закона пише, 4е не трябва. Просто трябва или с друг Sachbearbeiter да говори, или да се опла4е на някой от шефовете. В слу4ая на seltak оба4е стига и извадка от закона, 4е не трябва да се отказва от гражданството. И ако не стане, пише оплакване до Вътрешно министерство на Байерн, на какво своеволия е подложен.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот Mony60 » 17 Ноември 2008, 17:57:57

@AnGeLy,
вярно, че дадения от мене пример (отказване/възстановяване на българско поданство) в случая е неуместен, защото е с доста стара дата( началото на 90-те години). Времената се промениха, законите също!
estira написа:а после, като ми дойде отказът с обоснованието, бих търсила помощ.

@estira,
интересно ми е при кого би потърсила помощ, ако ти пристигне писмен отказ с обоснование? Смяташ ли, че биха паднали като котки по гърба си? Пък и гарга на гарга око не вади! ;-)
Но по принцип на никого не е отказано без повод, може да има разтакавания назад-напред, но не и отказ! Както Gina по-горе спомена, че те имат интерес да интегрират млади, работещи чужденци, защото нацията им доста застарява.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот seltak » 17 Ноември 2008, 18:45:48

здравейте всички,

des woas i schoa, mony60, както казват милите чичковци и лелки тук.
за 8 години тук се научих, че ако искам да постигна нещо трябва да съм мил. затова не искам да ги дразня със законите. мога да им принтирам §§8-10 и §12, но те си тълкуват както решат, тук и немският ми няма да ми помогне:)

докато учех за една бройка ме бяха изгонили от университета, защото се бях за записал за дипломна работа ден и половина преди да имам право... такъв театър може да има само тук..

не мога да отида при никoй друг, защото тук е по начална буква на фамилията и трябва да си вляза в стаята, за която сам. ако вляза някъде другаде ще ме изгонят :)

мога да си представя, защо се държат така. като чаках да вляза в стаята, около мен имаше всякакви, които не знаеха немски, но тях със сигурност не могат да ги отпратят като мен, защото са бежанци и т.н. ще ви разкажа утре, какво е станало, стискайте палци :)

поздрави

seltak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 17 Ноември 2008, 19:00:43

seltak,
недейте така бре хора. Ако си имаш всички предпоставки, няма кой да те върне. Та дори и да получите отказ, то както вече бе казано, трябва да е обоснован. Та и на това може да се направи Einspruch.
Накрая ще излезе, че баюварците не са от този свят.

Те това sa мeстaто, където и да се оплачеш може.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот seltak » 17 Ноември 2008, 19:44:17

мерси velingrad,
ще го имам предвид:) само се надявам да не ми се налага да се оплаквам. тогава не се знае, на кого ще попадна:)
seltak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mony60 » 19 Ноември 2008, 12:54:37

@seltak
ти си умно момче и добре си ориентиран! Не се притеснявай, нещата ще се оправят и ще видиш, че няма да ти се наложи да се оплакваш. Просто за момента ти е необходимо търпение. Накрая ще видиш чичкото как ще свикне с тебе и ще те заобича даже. Успех!!!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Мнениеот seltak » 19 Ноември 2008, 18:43:22

здравейте момиченца и момченца,

вчера отидох за втори път да попитам, дали милите хора тук не искат да ме направят техен сънародник... резултатът беше като при първия опит. попаднах на много мил чичко, който ми каза, че тези въпроси се решават на ниво федерална област и аз нямам право на паспорт (или поне ако ми го дадат трябва да се откажа от българския). докато си говорехме вътре влезе семейство от ирак, които не знаеха бъкел немски, но те вече бяха получили немските паспорти и трябваше само да предадат някакви копия. ирония на съдбата...

в този момент чичкото се замисли, защо на тях им е дал паспорт, а на мен не иска да ми даде и ми препоръча да се обадя на отговорните в баварското правителство и да попитам, дали те не биха направили изключение за мен. дори ми даде и телефона:-)

на мен ми е ясно, че изключение няма да ми направят, но все пак може и да звънна. от още един опит глава не боли. всъщност вече ми отказват два пъти, които ги преживях, третият надали ще ми се отрази зле:) вчерашният чичко също ми обясни (както и първият), че след като имам разрешително за престой и право на работа за германия друго не ми трябва:) хе хе

така че: както виждате няма да стана сънародник на schiller, goethe, röntgen и т. н.

аз съм българче обичам наште планини зелени, българин да се наричам първа радост е за мене...

поздрави

seltak
Нов потребител
Нов потребител

Предимства и недостатъци на двойното гражданство?

Мнениеот stader » 18 Януари 2009, 14:17:18

Здравейте!

Имам повече от 8 години престой в Германия и се чудя дали да не кандидатствам за немски паспорт. Искам да ви попитам кои са предимствата и недостатъците на това, да имаш И немско гражданство? Обмислям дали си струва да кандидатствам за него, но не съм наясно с тая материя.

Мерси за инфото преварително!:-)
Аватар
stader
Нов потребител
Нов потребител

Re: Предимства и недостатъци на двойното гражданство?

Мнениеот Babetka » 18 Януари 2009, 16:11:26

Може и да има някои недостатъци,които до сега не съм срещала,но има 100 пъти повече предимства. Например без да се замисляш си взимаш билет и неmски паспорт и отиваш в Канада, USA и още доста други страни, за които ти трябва виза при наличие само на бг паспорт.

Не знам само за бг шофьорската книжка.Май трябва нова,но аз за сега карам със старата от бг и се надявам да не ме изловят, защото тука в DE съм задължена вече да съм САМО немска гражданка, следователно и книжката трябва да ми е немска,но това също е недостатък на придобиването на гражданството,а не на самия факт,че имам немски паспорт.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 18 Януари 2009, 16:38:02

Съжалявам приятели, но просто не ми оставяте друг изход, освен да попривържа Темите една към друга.
Не ми се струва толкова трудно, да се продължи вече съществуваща Тема, където подобни (или даже същите) въпроси са дискутирани.

Wer lesen kann, ist klar im Vorteil.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи