• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Нов Zuwanderungsgeset - Германия допуска двойно гражданство

Мнениеот Anina » 24 Април 2009, 12:05:46

Темата ме интересува, но не ми е ясно къде продължава. Моля за отговор!
Аватар
Anina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот An » 5 Май 2009, 09:30:20

Не е мноого изчерпателно, но основните неща са споменати...
Как се става германски гражданин?

Искате ли да станете германски гражданин?
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Daueraufenthaltsberechtigung und deutscher Pass

Мнениеот stader » 20 Май 2009, 00:23:01

Значи да ви попитам: първо си направих Термин за Daueraufenthaltsberechtigung. Реших да изчакам малко с немския паспорт. Дали взимането на Daueraufenthaltsberechtigung има влияние по-късно върху молбата за немски паспорт. Отразява ли се позитивно или негативно? Или никак?

И друг важен въпрос: Като го взема тоя Daueraufenthaltsberechtigung с него ли ми дават (постоянен и неограничен?) Arbeitserlaubnis в Arbeitsamt?

Мерси предварително за инфото:-)
Аватар
stader
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 20 Май 2009, 15:02:57

Негативно няма да се отрази. Ако 6те се отрази, то 6те е позитивно.
С Daueraufenthaltsbescheinigung се отива в Arbeitsagentur и се иска unbefristete Arbeitsberechtigung/EU. Мисля, 4е освен паспорт и Daueraufenthaltsbescheinigung трябва да представи6 и Anmeldebescheinigung.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот sonyach » 9 Октомври 2009, 14:43:48

Съжалявам, че пак изкопавам тази тема, но съм чувала, че студентските години се броят наполовина при вземането на немски паспорт. Някой знае ли дали е вярно?

п.с. ако има вече писано по този въпрос само ме препратете да прочета! :)
sonyach
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 9 Октомври 2009, 19:39:13

"Любимите" ми запитвания, винаги се съпровождат с "чух", "казаха ми" или "прочетох някъде". Къде обаче, тази или този са "чули, прочели" или кой им е "казал"- "нем тудом".
Аз не съм чувал, за подобно изчисляване на студенстките години.

Полезно четиво, за на коготому трябва
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот sonyach » 10 Октомври 2009, 11:28:14

Еми те така се разпространяват новините ;-). На една моя приятелка така са и смятали годините за гражданство, та реших да питам дали и при друг е било така. :)
sonyach
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jonny74 » 10 Октомври 2009, 22:41:35

AnGeLy написа:Негативно няма да се отрази. Ако 6те се отрази, то 6те е позитивно.
С Daueraufenthaltsbescheinigung се отива в Arbeitsagentur и се иска unbefristete Arbeitsberechtigung/EU. Мисля, 4е освен паспорт и Daueraufenthaltsbescheinigung трябва да представи6 и Anmeldebescheinigung.

Тук надявам се е мястото да споделя и моя опит в това направление. С гореспоменатите документи отидох в Arbeitsamt с надеждата, че взема разрешение за работа. От там ми дадоха едни документи за попълване от работодателя и най-простичко ми казаха, че въпреки че съм от страна членка на ЕС не могат да ми дадат такова право, тъй като "всеки ден хиляди чужденци се нуждаят от разрешение за работа". Една госпожа ме посъветва да си намеря работодател, който да ми направи договор и с него като отида няма да имам проблем да ми дадат разрешение за работа. Е-е един път пробвах, но не стана (работодателя написа много малко часове в искането за работа). Сега от около седмица съм на ново работно място и в близките дни трябва да отида отново до местното Бюро по труда. Надявам се този път да ми дадат разрешение за работа, след като всички документи са изрядни. Единствено ме притеснява, че може пак да ми откажат. Ако някой има или е имал подобен проблем ще съм благодарен ако го сподели с мен. Предварително ви благодаря.
jonny74
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jonny74 » 12 Октомври 2009, 01:30:15

Много благодаря за съвета. Немския ми не е още на 100 %, но постепенно го подобрявам. Все пак съм в Германия почти половин година. Нямам представа къде да ги търся тези закони, но ако тук има линкове във форума ще ги намеря. Сато имам резултат от моята история ще споделя тук какво се е случило. :)
jonny74
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 12 Октомври 2009, 15:26:30

От половин година си тук и притежаваш Daueraufenthaltsbescheinigung?
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Santio » 23 Октомври 2009, 22:14:20

Здравейте,
тъй като вече се възползвах от двойното гражданство, ще споделя набързо през какво минах.

Условията на германците са:
1. да не си идиот (може и да е смешно, но ако се държи човек малоумно, може да забрави за всичко)
2. от минимум 8 години легален престой в Германия, без престои повече от 6 месеца в друга държава на един път
3. да не е осъждан, да няма престъпления и др от рода
4. да не получава социални помощи
5. да има приходи, да работи (може и да е студент- аз също съм студент)
6. да издържи теста за einbürgerung
7. да има доказани знания по немски, ако не да държи изпит по немски
8. няколко снимки
9. акт за раждане (преведен от преводач в Германия- няма нужда от специални заверки!)
10. документ доказващ легално пребиваване (аз представих моя Freizügigkeitsbescheinigung)
11. изискват редица документи: договор от работата, договор за наем, социални карти, здравни, и др и др
12. 255 евро

Това е само в общи линии. Бих искал да отбележа че горепосочените точки не са задължителни и достатъчни! Към всеки се подхожда индивидуално- т.е. може да отговаряте на всички точки и да не ви дадът гражданство, или да не отговаряте на няколко точки и пак да го получите.

Като за начало отидох в Bürgeramt (уж само да си сменя книжката, но тъй като много време трябваше да чакам, реших ей така само да проверя какви са условията). Влязох веднага при човека и той ми даде формуляра който трябва да попълня, като минахме през всички точки кои трябва да попълня и кои не. от целия формуляр трябваше да попълня само 30%.
Следващата стъпка е да се отиде лично във volkshochschule и да се направи термин за Einbürgerungstest. Аз трябваше да чакам 1 месец и повече, но сега вече има повечко термини. Въпросите и отговорите ги има в интернет- 300 въпроса за цяла германия общо и отделно 30 въпроса специализирани за всяка провинция в германия. от тези 330 въпроса на изпита се падат 33 (за всеки различни и индивидуални, уж по принципа на случайността), от които трябва да се отговорят 17 правилно. всеки има време от 60 мин да ги отговори, но на мен ми трябваха 4-5 мин, и бях един от последните които предаде...

резултатите идват по пощата.
заедно с попълнения формуляр, резултата от теста, както и с всички преснимани документи и оригинали се замъкнах пак в bürgeramt. предадох всичко, платих 190 евро и това беше.
след 2 месеца получих писмо с термин кога да отида и да доплатя останалите 65 евро. (при една моя позната, срока за обработка беше 2 седмици, макар и да бяхме при същия човек!!! може би защото аз нямам цици...)
платих паричките и ми дадоха временен паспорт, докъто стане немския ми.

Предимства
- не трябва да се прибира човек за да си изкарва лични документи и да се сблъсква със смрадливата БГ бюрокрация (обичам си България, но не всичко в нея)
- където и да отидеш, като германец си приет много много по-добре, както по летища по институции и къде ли не...
- не трябва да се предава българското гражданство. т.е. вие не губите а само печелите (като изклучим 255 евро на куп + допълнителни разходи)
- няма вече ausländerbehörde
- няма разрешение за работа и други глупости...
- и много други, но не мога да се сетя сега...

Недостатъци
- за сега не съм се сблъсквал с такива

Обобщение
Направете го, преди германците да се осетят че българия е кофа с прясна тор, от която растът гербери...
Не е ясно дали това предимство за българите ще стои още дълго. Не е ясно дали и България още дълго време ще стои в европейския съюз! Държавицата ни затъва много сериозно надолу и не се знае кога всичко тотално ще рухне! уредете се вие както и вашето семейство, роднини и познати, за да ви е спокойно...
Живота е твърде кратък за да си губи човек времето в чудене дали утре ще преживее!
Аватар
Santio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 26 Октомври 2009, 12:40:20

Santio
2 въпроса:
-по точка 3- какво искаха като доказателство - преди време си вадих1 док подобен нанашето свидетелство за съдимост-забравих как точно се казваше -това ли е?
-по точка 9- тук в Баден-Вюретмберг на няколко мои познати на са искали тоя док- в тая връзка да споделиш твоито деиствие къде се е развивало.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mishle » 26 Октомври 2009, 15:56:45

Приятелка след 6 години и няколко месеца студентство взе гражданство.. за Rheinlandpfalz става въпрос
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот velingrad » 26 Октомври 2009, 19:06:11

Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Mishle » 27 Октомври 2009, 00:21:23

Явно са преценили, че изпълнява условията за след 6 години. Разни провинции, разни градове, разни решения. Когато ни събра да почерпи с очите си видях документите, не съм се интересувала по-подробно, защото тогава не ме е вълнувало.
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи