• Advertisement

Zuwanderungsgesetz/ Двойно гражданство/ Немско гражданство

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: Нов Zuwanderungsgeset - Германия допуска двойно гражданство

Мнениеот mnogoznajka » 11 Март 2010, 20:15:21

Няма причина да не издават двойно граждансто за българи. Ето малко официална информация по темата:
http://www.bmi.bund.de/cln_165/SharedDocs/FAQs/DE/Themen/Migration/Staatsang/doppelte_staatsangehoerigkeit_mehrstaatigkeit_eu_buerger.html?nn=271632
Или не са информирани или имат указания да правят проблеми на чужденците в кризата.
Можете да поискате потвърждение от българското посолство в Берлин, че България приема двойно гражданство.
Аватар
mnogoznajka
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Jochana » 11 Март 2010, 21:20:17

Благодаря за отговорите. Аз изпратих и мейл на българското посолство в Берлин. Интересно, дали ще ми отговорят.
Jochana
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 12 Март 2010, 14:50:51

Това дали Бг признава 2 то гражданство или не не ...това не е проблем на немските бюрократи. Ако някои има 2_но гражданство и това евентуално протеворичи на някакав Бг закон или разпоредба и т.н ...това е проблем на персоната с Бг държава и тука немците нямат отношение.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Jochana » 12 Март 2010, 18:04:06

Възможноли е §12 Абс. 2 StAG да си противоречи с така нареченото Gegenseitigkeitsabkommen. Което не е склучено между България и Германия?

Т.е. от една страна имаме §12 Абс. 2 StAG, коeто позволява двойното гражданство, а от друга Gegenseitigkeitsabkommen, в което България не фигурира.
Jochana
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mnogoznajka » 12 Март 2010, 18:12:44

Логично е да немската държава да не се интересува от това,
дали един бг гражданин има проблеми с българската държава.
В закона обаче ползват думата „Gegetseitigkeit". Обясненитето какво значи това:
12 Abs.2 StAG: Von der Voraussetzung des § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union besitzt und Gegenseitigkeit besteht. (като тълкуването на термина „Gegenseitigkeit" е доста нееднозначно, но според Федералния Върховен административен съд /BVerwG/ „Gegenseitigkeit" има тогава, когато „der Herkunftsstaat seinerseits bei der Einbürgerung deutscher Staatsangehöriger Mehrstaatigkeit hinnimmt.")

http://www.bg-berlin.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=217

Все пак става въпрос за формална агрументация пред немските служители. Едва ли биха си променили мнението, ако човек им каже, че вече има много българи с двойно гражданство.
Аватар
mnogoznajka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 17 Март 2010, 14:51:29

mnogoznajka написа:Логично е да немската държава да не се интересува от това,
дали един бг гражданин има проблеми с българската държава.
В закона обаче ползват думата „Gegetseitigkeit". Обясненитето какво значи това:
12 Abs.2 StAG: Von der Voraussetzung des § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union besitzt und Gegenseitigkeit besteht. (като тълкуването на термина „Gegenseitigkeit" е доста нееднозначно, но според Федералния Върховен административен съд /BVerwG/ „Gegenseitigkeit" има тогава, когато „der Herkunftsstaat seinerseits bei der Einbürgerung deutscher Staatsangehöriger Mehrstaatigkeit hinnimmt.")

http://www.bg-berlin.eu/modules.php?name=News&file=article&sid=217

Все пак става въпрос за формална агрументация пред немските служители. Едва ли биха си променили мнението, ако човек им каже, че вече има много българи с двойно гражданство.

Иди при един адвокат- тои да напише официално че ако не се съобразят с едикаво си отиват в съда...тогава юриста на службата дет шматка дадената персона отваря книгите и веднага ще се оправи работата...
Е адвоката не е без пари но това е цената в тоя случаи....
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Jochana » 17 Март 2010, 20:59:55

Ако повторно ми отхвърлят молбата, ще задействам адвокат и ще се обърна към Innenministerium von NRW. Стига да няма някакво скрито Verordnung, което да искaрaт от някъде.
Jochana
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот gina » 18 Март 2010, 10:24:49

Jochana написа:Ако повторно ми отхвърлят молбата, ще задействам адвокат и ще се обърна към Innenministerium von NRW. Стига да няма някакво скрито Verordnung, което да искaрaт от някъде.

Източник: Информация на Bundesministerium des Inneren

"
Gibt es für EU-Bürger eine spezielle Regelung?

Im Hinblick auf das Ziel der fortschreitenden europäischen Integration hat der Gesetzgeber eine spezielle Regelung getroffen: Bei der Einbürgerung von Staatsangehörigen eines Mitgliedstaates der Europäischen Union wird generell nicht mehr zur Einbürgerungsvoraussetzung gemacht, dass zuvor dessen Staatsangehörigkeit aufgegeben wird (§ 12 Abs. 2 StAG). Mit dem Wegfall des früheren Gegenseitigkeitserfordernisses* hängt die Frage, ob mit der deutschen Einbürgerung die Staatsangehörigkeit des anderen Mitgliedstaates fortbesteht, allein davon ab, ob dessen Recht dies zulässt. Derzeit ist dies nur noch bei wenigen Mitgliedstaaten nicht der Fall. Betroffene erhalten Auskünfte bei den jeweiligen Botschaften der EU-Staaten.

ИзточникDie Bundesregierung
"Unionsbürgerinnen und Unionsbürger

Auch für Unionsbürgerinnen und Unionsbürger gelten die Regeln über die Einbürgerung wie bei anderen Ausländerinnen und Ausländern. Freizügigkeitsberechtigte Unionsbürgerinnen und Unionsbürger brauchen aber keinen Aufenthaltstitel. Sie haben automatisch aufgrund des Europarechts ein Aufenthaltsrecht. Während das Gesetz verlangt, dass bei anderen Ausländerinnen und Ausländern ein Aufenthaltstitel vorhanden sein muss, reicht bei Unionsbürgerinnen und Unionsbürgern, dass sie die Voraussetzungen für ein Aufenthaltsrecht erfüllen. Über das Bestehen des Aufenthaltsrechts wird ihnen von Amts wegen automatisch von den Meldebehörden eine Bescheinigung erteilt. Unionsbürgerinnen und Unionsbüger müssen vor einer Einbürgerung in Deutschland ihre bisherige Staatsangehörigkeit nicht ablegen."

Цитиран е законът, добавена е и официална информация на неското правителство. Ситуацията е толкова ясна, според мен не трябва да чакаш разни писма и решения, а отиваш директно на Beratungstermin в самото учреждение и им показваш или цитираш гореспоменатите факти. Ако досега е имало oтказ, пишеш Einspruch с тази аргументация.

"
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

НЕМСКО ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот Sofi » 30 Юли 2010, 08:12:36

Здравейте,
Дъщеря ми завърши магистратура в Германия. В момента готви презентация за доктор на философските науки. По-вече от 10 години е в Германия и ще кандидатства за немско гражданство. Какво е необходимо за направи и какви документи са и нужни? В какъв срок ще го получи, ако всичко е ОК?
Аватар
Sofi
Тукашен
Тукашен

Re: НЕМСКО ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот CHBG » 30 Юли 2010, 09:12:59

Sofi написа:Здравейте,
Дъщеря ми завърши магистратура в Германия. В момента готви презентация за доктор на философските науки. По-вече от 10 години е в Германия и ще кандидатства за немско гражданство. Какво е необходимо за направи и какви документи са и нужни? В какъв срок ще го получи, ако всичко е ОК?

http://www.volldabei.de/infos/neu.htm
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Re: НЕМСКО ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот Sofi » 30 Юли 2010, 11:33:36

Благодаря много!!!!!!!!!!
Аватар
Sofi
Тукашен
Тукашен

Издаване на немски паспорт/ Получаване на немско гражданство

Мнениеот roki » 3 Септември 2010, 13:27:46

Здравей!

Можеш ли да ми дадеш повече информация отностно немското гражданство.НЕобходими документи такси и тн..
Колко струва, трябва ли човек да полага някакви тестове .

За отговора ти благодаря предварително!

Поздрави
Очаквай неочакваното!
:O))
Аватар
roki
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Re: Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти

Мнениеот chochmah_binah » 4 Септември 2010, 19:29:09

roki написа:Здравей!

Можеш ли да ми дадеш повече информация отностно немското гражданство.НЕобходими документи такси и тн..
Колко струва, трябва ли човек да полага някакви тестове .

За отговора ти благодаря предварително!

Поздрави

Ами това не е точно за тази тема, ама ще отговоря тук, пък ако искат да ме местят. Точните условия са описани в Staatsangehörigkeitsgesetz. Най-добре е да си го прочетеш (в нета), защото аз може да забравя нещо важно. Общо взето условията са

1. Да си живял законно, с официален Aufenthaltstitel, в Германия поне 8 години, да не си бил със статут geduldet. Подробности в закона.
2. Да не си ползвал социални помощи (това не знам дали го пише в закона, но е важно условие за чиновниците и за решението изобщо).
3. Да владееш немски език (на студентите им искат копие от приемния изпит по немски за университета, другите трябва да покажат друг документ или да положат специално предназначен за целта тест).
4. Да си издържал Einbürgerungstest с поне 17 правилни отговора на общо 33 въпроса (книжката с въпросите се купува във всяко Volkshochschule, елементарни въпроси са). Тестовете също се държат във VHS.
5. Да разполагаш с достатъчно средства, за да се издържаш в Германия. Това ще рече поне една минимална заплата от 840 (или колкото там бяха) евро. Студенти, които работят, но не изкарват толкова, може да накарат родителите си да подпишат декларация за това, че ги издържат и гарантират за разликата до минималната заплата. Така постъпи една моя приятелка полякиня. Който получава стипендия, може да покаже Stipendiumsurkunde. И прочие.
6. Да заплатиш такса от 255 евро. 191 евро се плащат при подаване на документите и не се връщат независимо от решението. Останалите 64 се плащат, ако те одобрят.

За информация и за получаване на формулярите, както и за подаването на документите, се ходи в Staatsangehörigkeitsbehörde, която обикновено е към местния Bürgeramt. Добре е човек да пита служителя, който обработва документите му, за шансовете си. Обикновено хората са коректни и казват, ако не си струва да се плаща таксата. Аз попитах и жената ми каза, че ако не съм била на помощи, имам пари, говоря немски и издържа Einbürgerungstest, "няма причина да ми откажат". Срокът за отговор е от 4 до шест месеца, както ми казаха в началото, но на мен ми отговориха за малко по-малко от два месеца.
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти

Мнениеот levon33 » 5 Септември 2010, 08:21:00

Благодаря, ти много за отговора, точно това ме интересуваше.
А за коя провинция си говорим отностно взимането на гражданство, че закона е един, но локално взиманите решения, от беамте до беамте и от град до град, са за съжеление и малко субективно различни :)
Аватар
levon33
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Re: Unbefristete EU-Arbeitsgenehmigung за студенти

Мнениеот chochmah_binah » 5 Септември 2010, 08:53:44

levon33 написа:Благодаря, ти много за отговора, точно това ме интересуваше.
А за коя провинция си говорим отностно взимането на гражданство, че закона е един, но локално взиманите решения, от беамте до беамте и от град до град, са за съжеление и малко субективно различни :)

Аз съм в Берлин.

Извадка от закона тук: http://www.auslaenderbeirat-muenchen.de ... atsang.pdf

Ето и целия закон: http://bundesrecht.juris.de/bundesrecht ... gesamt.pdf

Важни са §1 и §8-16, §40b-40c (особено §10).
chochmah_binah
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 18 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи