• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

БГ Книжка от 2007 ????

Мнениеот QuatrixxHAJ » 4 Януари 2007, 21:02:35

здравеите!

аз съм в момента в българия и трябва да реса до утре дали да правйа книжка в БГ или не. стом съм карал курса декември и книжката сте ми бъде издадена февруари 2007, сте важи ли тя в ДЕ?

моля писете бързо!!!!

поздрави от велико търново!

п.с. трябва ли да я умсраибвам в ДЕ или мога да си карам с нея за постоянно? :roll:
Аватар
QuatrixxHAJ
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 4 Януари 2007, 21:05:29

:arrow:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Шофиране с българска книжка

Мнениеот PalmRunner » 23 Февруари 2007, 17:14:27

След като сме вече 2 месеца е еврото някой дали zнае вече нещо по-конкретно по въпроса дали имаме право да си шофираме на свобода с българските книжки. Аz лично го правя, но не съм убеден дали е съвсем zаконно.

По отношение на zастраховката почти нямах проблеми. 2 дена след като свършиха новогодишните праzници отидох в HUK и си направих zастраховка на 140%. 10 дена преди това ми откаzваха и ми предлагаха на 230% с аргумента че още не сми били в еврото. Луда работа, не си zнаят интересите, zа малко да се откажа от тях ама нали са уж най-евтини та реших да пробвам пак. Отидох, каzах им че вече сме в еврото и служителят даже не си направи труда да провери. Каzа че и той бил чул нещо по новините и директно ми направи zатраховка на 140%. И така zа няма 2 седмици от рисков фактор се превърнах в нерисков :wink:
Аватар
PalmRunner
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот velingrad » 23 Февруари 2007, 17:31:05

:arrow:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот velingrad » 15 Декември 2007, 11:10:07

По заповед на щуката - нова Тема, че старата се изтърка:
popwill написа:По изкарването на документи се изписа - предлагам да се продължи под формата на някакви наблюдения от хора, които са минали на немска книжка от българска.

Пример:
1.Проблеми в България, некоректни полциаи, търсене на под вола теле, защото видите ли идваме от немско и можем да им плащаме на децата частните уроци.

2.Проблеми в Германия - застрахователни агенции си държат на своето и не приемат документи, че си имал бг книжка и не ти я признават за застраховката и т.н. и т.н....

+ други,за които не се сещам?

Който каквото има да разкаже като впечатления от първо лице единствено число!

Няма ли да е уместно такова продължение?

Orel_S_Oriz написа:На мен ми е интересно за тези които карат в Германия с българска книжка. В смисъл на мен до сега не са ми правили проблеми, а и от Sixt се съгласиха да издават автомобил на мое име срещу българската ми книжка. Но до момента полицаи не са ме спирали. Някой друг който да кара по този начин тук? Очертава ми се командировка в понеделник и вторник до Хановер и се интересувам има ли проблеми с полиция и т.н., защото до момента съм карал само в Кьолн и нямам идея какво ще бъде иначе.

Благодаря ви предварително!

П.П. А няма ли да е по-добре всъщност да се отвори нова тема?
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот ljuba » 15 Януари 2008, 12:26:30

Имам един мъничък проблемец и ако някой е минал по този път ще съм благодарна да чуя как протичат нещата!Миналата година се оказа,че ми е изтекъл срока на шофьорската книжка,лятото нямах време да извадя нова и оставих на баща ми пълномощно и всички документи,та да иде човека да извади на щерка си нов документ!Обаче!Там много мило му казали,че щом живея повече от половин година в чужбина трябва да си извадя нова книжка тук! Не ми е ясно тук къде трябва да отида и какво да направя и ще стане ли въобще тази работа или като си ида през март в България да отида лично и да си изкарам там нова книжка.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот naddya » 15 Януари 2008, 15:40:08

Orel_S_Oriz написа:На мен ми е интересно за тези които карат в Германия с българска книжка.

Брат ми кара с БГ книжка, спирали са го полицаи, нямаше проблеми. Също при наемане на кола от Europcar нямаше дори въпроси.
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот daisy » 15 Януари 2008, 18:18:12

Аз дори имах един малък Unfall и застрахователят не ми е правил проблеми за това, че книжката ми е българска. Иначе не са ме спирали полицаи досега.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот An » 16 Януари 2008, 00:13:28

@ljuba :) ,

Задаваш си въпроса тъкмо навреме :)

Вчера бях при Führerscheinstelle-то в наше село (Бон). Вашето намира се предполагам както при нас в Rathaus-a.

Необходимите документи за немска книжка са:

- Nachweis Ausländeramt (дават ти формуляра от службата за издаване на книжки, просто от Агенцията за чужденци трябва да попълнят кога си влязла в страната и имаш непрекъснат престой от 185 дни)

- Antrag auf Umschreibung einer ausländischen in eine deutsche Fahrererlaubnis (пак от там)

- оригиналната книжка

- паспорта

- 1 снимка (3,5 x 4,5 см)

- 35,80 евро за услугата

Карам с българска книжка, нямала съм проблеми (но не са ме и спирали). :)
Gut sein - besser werden!

Потребители благодарили на автора An за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 16 Януари 2008, 00:51:53

@An Права си, но можеш да умшрейбнеш валидна книжка. До колкото разбирам от поста, @ljuba е с изтекла книжка т.е. невалидна и няма да и я умшрейбнат с немска.

@ljuba това ми прилича на поредното заяждане с хората които са зад граница. Ти си държала изпит за кормуване в България и значи имаш право да караш кола в БГ, а това става с БГ книжка. Какво ги интересува къде живееш? По тяхната логика какво трябва да направиш ако живееш в държава, чиито книжки не са признати в България ?
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden
Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот An » 16 Януари 2008, 11:02:34

Обадих се за повече информация по конкретния въпрос на @люба. Ако книжката е с изтекъл срок, по-малък от 2 години, няма проблем за умшрейбването. Документите остават същите. (Информацията е от Führerscheinstelle Bonn)
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот satbradar » 16 Януари 2008, 14:58:09

По темата
Де книжка има само ПРЕДИМСТВА
1- ваи важното -не изти4а и не се подновява- сте ре4е спестява доста глупости и загуба на времекоито сзстествуват при подновяването на БГ.
2-призната е навсякаде -не само в ЕУ-поне в цивилизованите страни.Ако някои например се пресели в Канада,америка Австралия иде да знам осте къде - ум6раибва я там и готово.Ама с Бг отива на курс и изпити кат парвия новобранец.
3-В бг ме спряха КАТ полицаи -аз си бях направил нару6ение -в смисал не са ме изнудвали- и полицая сам ми каза 4е само кинти сте ми струва без да ми вземат то4ки стото сам бил с Де книжка.

Проблеми с застахователите в Де с бг книжка едва ли сте има по лесно обяснимия факт 4е застрховките са винаги в 4ас с матеряла- те са едни от наи хитрите фирми и знаят 4е сме в ЕУ и с аргумента -нема6 Де книжка- не могат да измакнат кинти от клиента.

ЛИ4НО МНЕНИЕ- жив пинтилък си е спестяването на 35 евро -друга при4ина да не се подмени БГ с Де аз ли4но не виждам.
успехи.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот ljuba » 16 Януари 2008, 15:12:08

Много ви благодаря за отговорите!
Книжката ми е с 1 година изтекъл срок,така че би трябвало да стане!Не съм се замисляла кое е по-добре-българска или немска книжка,но сега след написаното от @satbradar се радвам,че ще взема немска!И пак много благодаря-свалихте една грижа от главата ми!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 16 Януари 2008, 18:39:25

@satbradar, аз друго се чудя: Като отида да си правя застраховка не е ли по-добре да им покажа БГ книжка от преди 8 год.от колкото немска на 1 месец? С бг книжката ми се струва, че ще ме сложат на по-малък процент, докато с немската трябва да им се обяснявам, да им нося справка от КАТ в БГ от кога имам книжка пък защо съм си я сменил с немска и т.н.
Keiner bleibt Jungfrau - das Leben fickt jeden
Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот satbradar » 17 Януари 2008, 11:55:20

BG_Baj_Ganjo
Застраховките са друга работа-ясно че е свързано с книжката но там е като винаги съм споделял - на пазарлък.
Без да знам конкретния случаи трудно се дава съвет но питаи застраховката по какви критерии сте те оценят.
Дали с де или бг -бих те посъветвал да си искара6 от КАТ бумага- все пак ще може да покаже6 несто - просто ще имаш повече козове при пазарлъка за проценти.

Например аз ако сам застраховка - мога да ти кажа че док от кат няма смисъл -то може да имаш книжка ама да си нямал кола и ..... и сте ти искам бумага от Бг застраховка да каже че едиколко си години си плащал при тях и не си имал катастрофи -демек не са те обещетявали... и така..
Ползват се всякакви методи в пазарлъка.

Вси4ко е като се СПАЗАРИШ.
успех.
Последна промяна satbradar на 17 Януари 2008, 20:12:11, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Следваща

Назад към Документи