• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот bknf » 26 Май 2018, 12:15:52

(1) Посещаването на университет или училище само по себе си не представлява преместване на обичайното пребиваване. (2) Това означава, че шофьорските книжки, които студенти и ученици по време на обучението си във Федерална република Германия са получили в родината си, са валидни.

"Обичайното пребиваване" - не беше ли дните в годината, в които човек живее на съответната територия?

Относно (2) се сещам за нещо друго. Мойта шофьорска книжка беше от България, но бях студент в Германия - когато България още не беше в ЕС. Та тогава, тя не беше "валидна". Обаче един път исках да се прибера с кола до България. Понеже знаех за тая "невалидност" - се отрегистрирах от немско - 2 седмици преди пътуването. И минавайки през Баварско, малко след полунощ - ме спряха полицаи ;-). Провериха ми документите, и съобщиха, че трябвало да си оставя колата там на място. А аз да продължа пътя си по друг начин.-)
Отговорих им, че всъщност само минавам през Германия - на път към Родината, идвайки от Холандия. Че не живея в Немско от 2 седмици.И им показах това писмено Abmeldung. След което "невалидната" книжка се оказа "валидна"..
и полицаите ми пожелаха "добър път".;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот pitcologne » 26 Май 2018, 12:28:51

Тия врътки преди ЕУ, нямат връзка със сегашната ситуация. Интересна е статията на този немски адвокат: https://www.ra-krause-sozialrecht.de/ak ... heinrecht/ и по специално тук:

4. Umtausch von EU-Führerscheinen im EU-Ausland

Grundsätzlich gilt für den Umtausch eines rechtsgültig erworbenen Führerscheins eines EU-Mitglieds nichts anderes als bei einer Neuerteilung.

a) Neuausstellung / Umschreibung im ausstellenden Land

Wird ein EU-Führerschein im ausstellenden Land aktualisiert oder aufgrund Verlust / Diebstahl neu ausgestellt, ist dieser ohne Einschränkungen im Inland anzuerkennen, wenn den deutschen Behörden keine Information darüber vorliegt, dass unter Ziffer „8“ ursprünglich ein deutscher Wohnsitz eingetragen war.
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 83 пъти

Предишна

Назад към Документи