• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот velingrad » 26 Ноември 2011, 12:19:23

valeri_dige написа:Здравеите интересува ме как е с професионалните книжки (СЕ,ДЕ)ходи ли се на изпит или са сменят като за (Б).Ас сам в Испаниа 2000г.искаха да минеш изпит после почнаха да ги сменят без изпит,сега ако си я зел в БГ докато са водиш че живееш в Испаниа не искат да ги сменят требва да работиш с балгарската .Вапроса ми е за Германиа

България е страна член на ЕС- шоферските БГ книжки, се признават навсякъде в рамките на съюза.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот max » 16 Декември 2011, 13:56:50

Въпросът ми не е съвсем за тук, но не намерих по-подходяща тема. Тъй като днес отказаха да ми приемат документите за идваждане на шофьорска книжка в КАТ, понеже само преди 2 дни съм бил на изпит, и документите от ДАИ пристигали обикновено 2 седмици след датата на изпит...Това в един и същ град, където и пеша можеше да се занесат за половин час...българска бюрокрация. Не можело сега да си ги подам, а още по-малко да получа книжка преди да замина. Казах, че заминавам на 21-ви, те ми казват "ами като се върнете от Германия, тогава ще си ги подадете". Отговарям им "че аз няма да се връщам, за какво съм карал курс, като няма да мога да карам изобщо, щом не мога да подам документи при вас преди да замина", и добавих "по закон най-късно след 3 работни дни документите от изпита в ДАИ трябва да са пристигнали в КАТ" и онази веднага омекна "ама направете пълномощно, сега платете таксата за книжката, и пригответе всички документи, а след 2 седмици ще дойде упълномощен от вас човек, който да ви ги подаде, след което като изтече времето на изготвяне на книжката, трябва да я получи същия упълномощен". Значи можело все пак нещо, но защо трябваше да им напомня закона за трите работни дни? Та основният ми въпрос е, по какъв начин е най-сигурно и най-изгодно да бъде пратен документ /книжката/ от България до Германия, без риск да се изгуби?
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ysmivka » 16 Декември 2011, 16:38:26

Без да съм чела законите, рискове съществуват винаги и навсякъде, аз бих изпратила документ по приятел.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 362 пъти

Мнениеот v0308 » 16 Декември 2011, 17:11:38

max написа: Та основният ми въпрос е, по какъв начин е най-сигурно и най-изгодно да бъде пратен документ /книжката/ от България до Германия, без риск да се изгуби?

Съвсем скоро изпратихме документи до Де с ТNТ експресни пратки от врата до врата.При направена заявка до 15:15 ч. на единия ден,се получават на следващия работен ден.Нащите документи са пристигнали с 2 дена закъснение,но в случая не е фатално.Ето ви национален телефон за връзка 070011666.
Успех.
v0308
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот JokerK » 7 Януари 2012, 15:04:40

Здравейте на всички, нов съм във форума, но от известно време чета темите тук. И разбира се имам един въпрос към по-запознатите тук. Регистриран съм по местоживеене в Бон от около 10 мес. и карам с БГ книжка даже преди един месец си ходих до БГ за да я подновя, че изтичаше. Само, че имам нужда от по-малка кола, която съответно харчи по-малко и съм решил да си взема. Някой може ли да ми каже как точно стоят нещата. По специално за данъка, застраховката, защото знам че ДЕ книжките имат някакви точки в зависимост от стажа а нашите нямат такава система. Дали ще трябва да си издавам ДЕ книжка, трябва ли да карам нещо като курс или само се попълват документи и дали мога да си запазя и БГ книжката. Надявам се да не съм затормозил нокого с толкова мн въпроси и благодаря предварително :)
JokerK
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот satbradar » 10 Януари 2012, 01:13:15

JokerK написа:. Някой може ли да ми каже как точно стоят нещата. По специално за данъка, застраховката, защото знам че ДЕ книжките имат някакви точки в зависимост от стажа а нашите нямат такава система. Дали ще трябва да си издавам ДЕ книжка, трябва ли да карам нещо като курс или само се попълват документи и дали мога да си запазя и БГ книжката. Надявам се да не съм затормозил нокого с толкова мн въпроси и благодаря предварително :)

Данъка и застраховките не са обект на тая тема...потърси ,писано е.
Данъка на колата ти е твърд ,има много инфо как се смята,а за застраховката на колата наи много зависи каква ще ти е ценатюа от умението ти да се спазариш с застрохователя.
Относно Бг книжките,немските книжки ит.н - със 100% сигурност в тях НЯМА никакви точки.
Дали ще си с БГ или Де свидетелство е почти същото-прочети точно тая тема внимателно.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот ysmivka » 10 Януари 2012, 10:16:44

Не искам да съм груба, но много често се питам в коя жълта преса се информират пускащите запитвания тук.
Закупуването на кола няма отношение към книжката. Данъка на колата е твърда сума (отговорено е вече).Преди Б–я да влезе в ЕС имаше следният момент: Бг–книжките важаха 6м. , с получаването на немска, което ставеше след явяване на изпит, получилият такава автоматично влизаше в графата начинаещ, откъдето и по–високата застрахователната сума. Бг–книжката се взема, ако си извадиш немска, не можеш да имаш две. Сега просто се подменят, ползата от немската е че може да се ползва в повече държави от българската.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот dar » 10 Януари 2012, 10:56:00

При застраховката има процент на риска. Нов водач започва със 140 процента. Колкото повече са процентите, толкова по скъпа е застраховката. Колкото повече стаж имаш без ПТП с твоя вина, толкова по малко проценти получаваш и съответно плащаш по малко за застраховка.http://www.versicherung-in.de/prozente- ... 15-0-1073/
За книжките. В момента в който я замениш за немска, автоматично си регистриран във Verkehrssünderkartei Flensburg. Което означава, че при различни нарушения на правилника за движение получаваш определен брой точки. При достигане на 18 т. ти взимат книжката. За какво нарушение колко точки получаваш можеш да видиш тук http://bussgeldkatalog.kfz-auskunft.de/.
Предимството да караш с БГ книжка е, че при нарушение получаш само глоба, не и точки. Поне за сега ;-) .
dar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот ysmivka » 10 Януари 2012, 23:40:39

Тези точки са за две години, или всяка точка има живот две години, след което се изтрива. Да не дърпам дявола за опашката :-# едничка точица :-#
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот dar » 11 Януари 2012, 16:33:26

Така е, при условие че за тези 2 години не получиш нови точки. :) Зависи също за какво са получени точките. Например за шофиране след употреба на алкохол срока е 10 години. http://www.bussgeldkatalog.biz/punkte-loeschung.html
dar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dar » 11 Януари 2012, 17:37:17

popwill написа:
dar написа:При застраховката има процент на риска. Нов водач започва със 140 процента.

240%

:thumbleft:
http://www.kfz-versicherungen.cc/ratgeb ... assen.html
dar
Тукашен
Тукашен

Мнениеот max » 13 Януари 2012, 14:01:21

Получих си книжката днес, точно на третия ден, след пускането на пратката от България по Интерлогистика, точно както беше обещано. И струва по-малко, отколкото тези ТНТ и ДХЛ. 48 лева за до 5 кг.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Babetka » 9 Февруари 2012, 20:44:07

Здравейте,
четох доста по темата,но има и противоречиви мнения.С риск да ми се "скарате" или да ви изнервя с въпроса,ще попитам:

Имам и немско и бг гражданство.Като си взимах немското гражданството ми казаха,че на територията на Германия съм длъжна само с немския паспорт да се удостоверявам. Имам САМО бг книжка-мога ли с немски паспорт и с бг книжка тук да се движа или трябва да сменя книжката за EU-книжка.Повече от 10 годни съм регистрирана тук.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот deyan » 9 Февруари 2012, 22:41:00

Не си длъжна да я сменяш.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Babetka » 10 Февруари 2012, 09:07:22

Мноооггооо ти благодаря. ;-) ;-) ;-)
Аз така и си карам с българската,но понеже ме питаха тук колегите и изведнъж започнаха съмненията в мен.Много благодаря за бързия отговор. :flower: :flower:
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Документи