• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

БГ книжка

Мнениеот mi19 » 27 Април 2012, 19:47:22

Здравейте, от 6 години живея в Германия-бях до скоро студент-вече не съм. Притежавам кола с немска регистрация но я карам с БГ книжка. Днес бях блицнат и се притеснявам дали ми важи книжката и как става въобще това с punkte in flensburg?
mi19
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот Hekata » 4 Септември 2012, 21:33:21

deyan написа:Не си длъжна да я сменяш.

хм, не знам дали си прав, защото както бабетка казва с двойно гражданство в германия си германец, в БГ- българин. Тоест в пределите на германия тя е немска гражданка и може да се аусвейсв-а само с немска книжка....или греша? някои,които има и двете гражданства и знае със сигурност, а не се подвижава с бг книжка,докато го ервишнат да каже...плс
Аватар
Hekata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 1 път

Мнениеот alexnadq » 6 Септември 2012, 10:58:54

Здравейте! Имам един СПЕШЕН въпрос - книжката ми е изгубена/в БГ/ , нямам неино копие а след нчколко дни трябва да заминавам за Г-я/имам двумесечен договор/ мога ли там/в DE/ да си изкарам Дубликат /или ДЕ книжка/. МОЛЯ, ПОМОГНЕТЕ!!
alexnadq
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pitcologne » 12 Ноември 2012, 16:40:25

Здравейте,

изчетох цялата тема. Намирам се в следната ситуация: преди 2 год. ми се наложи да си сменя на бързо българската книжка с европейска в ДЕ, тъй като работя с книжката и не можех да се върна в Бг да я удължа. Нямаше проблем при издаването на немската, обаче тогава за C-Klasse ( българската е от 96 год.) ми искаха експертиза от очен лекар. В бързината, а и здравната ми осигуровка не беше още готова, оставих така нещата и ми издадоха само B-Klasse. Бях по документи новак,нищо че съм от 78 зад волана. Сега искам да си взема C-Klasse,обаче чувам че за такава експертиза искали около 60-80 еу. Издадох си от КАТ и БГ застраховател справки за книжката. Като ги представя тези документе на Zulassungsstelleto, дали ще впишат верните дати за Б и Ц категориите и дали наистина е толкова скъп мед. преглед? Ако някой е минал по този път да сподели. Благодаря предварително
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 83 пъти

Мнениеот ysmivka » 12 Ноември 2012, 18:37:35

Дали ще ти признаят категориите най–добре попитай в Zulassungsstelle–то. А прегледа за съжаление бил скъп http://www.augenarzt-harrislee.de/fuehr ... achten.htm
Augenärztliches Gutachten
Führerscheinklassen C, CE, C1, C1E, D DE, D1, D1E und P-Schein/ Taxi € 80,00

Сложи си и 10€ Praxisgebühr.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 362 пъти

Мнениеот pitcologne » 12 Ноември 2012, 20:32:23

Намерих доктор за 62 € и си запазих час. Такса за праксиса няма,защото е Privatleistung. Проблеми с категориите няма, въпросът е да нанесат точните дати за Б И Ц категориите от справката на КАТ, съответно 78и 96 год. мерси за инфото =D>
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 83 пъти

Re:

Мнениеот jamiemirror » 27 Ноември 2012, 21:42:53

satbradar написа:По темата
Де книжка има само ПРЕДИМСТВА

Дааа, ако караш само лека кола или тротинетка. Българската е много по-добра ако имаш кемпер обаче, 4.5т с кат.В срещу 3.5т за немската (или В96 което се взима с отделен изпит - и пак е 4.25т.).
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот ysmivka » 21 Януари 2013, 13:02:19

Започва издаването на нови шофьорски книжки
Сегашните свидетелства за управление на МПС остават валидни до срока на тяхното изтичане
http://fakti.bg/avto/57189-zapochva-izd ... ski-knijki
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 362 пъти

Мнениеот In_Dreams » 23 Май 2013, 10:01:27

Здравейте!

Има ли някакви нови закони или промени относно българските шофьорски книжки? Искам да изкарам курсовете в България (живея от 7 години в Германия), студентка съм, но имам и двойно гражданство. Някой с такъв случай има ли? Дали ще имам право да карам тук с тази книжка. Обаждам се на разни телефони във Verkehrsamt-a само ме препращат май никой не е на ясно. Ще се радвам да прочета дали някой си е изкарвал в скоро време книжка и как е минала процедурата.
С длани огъня покривам...
Аватар
In_Dreams
Тукашен
Тукашен

Мнениеот akiro51 » 23 Май 2013, 21:34:19

Мисля че няма да имаш проблем да караш с българска книжка,а и можеш от България да си извадиш и международна/след като си взела вече книжка/
akiro51
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 23 Май 2013, 21:55:42

In_Dreams, може би не е точно по темата, но се питам дали това, което ще научиш в България като шофьорски умения ще ти е полезно и достатъчно в Германия - и пътните условия, и стила на каране са доста различни?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Re: БГ книжка

Мнениеот krisipissi » 26 Май 2013, 18:45:58

mi19 написа:Здравейте, от 6 години живея в Германия-бях до скоро студент-вече не съм. Притежавам кола с немска регистрация но я карам с БГ книжка. Днес бях блицнат и се притеснявам дали ми важи книжката и как става въобще това с punkte in flensburg?

не е проблем скро ще получите писмо до адреса на който е регистрирана колата
според скороста с която сте се движели ще се изчеслят точките и глобата
тук можете сами да ги изчеслите : http://www.autokiste.de/verkehrsrecht/b ... echner.htm
krisipissi
Нов потребител
Нов потребител

Re: шофьорска книжка

Мнениеот rita » 2 Юни 2013, 15:46:41

Здравейте,радвам се ,че ви има, форумат е чудесен и дава много информация...ще сам благодарна,ако някои ме насочи какво да правя...имам шофьорска БГ книжка,но елая да си изкарам немска...та относно процедурата не сам наясно...Благодаря на всеки прдварително!:)
rita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 54 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 2 Юни 2013, 18:52:04

rita написа:Здравейте,радвам се ,че ви има, форумат е чудесен и дава много информация...ще сам благодарна,ако някои ме насочи какво да правя...имам шофьорска БГ книжка,но елая да си изкарам немска...та относно процедурата не сам наясно...Благодаря на всеки прдварително!:)

За да си сменя (процедурата се нарича Umschreibung ausländischer Führerscheine) моята шофьорска книжка категория B, трябваше да направя следното:
1) Посетих местното Fahrerlaubnisbehörde.
2) На гишето казах, че искам да сменя БГ шофьорската си книжка с немска.
3) Дадоха ми формуляр, който попълних. Залепиха ми снимката и ми дадоха карта, с която на автомат си платих таксата.
4) Мисля, че след около 2-3 седмици си получих немската шофьорска книжка.

Процедурата (и документите, които се изискват) има нюанси за различните региони. Препоръчвам ти да прегледаш и темата EU/BG книжка, макар че част от информацията там не е актуална.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот tzlatarov » 2 Юни 2013, 19:58:58

А нека вметна един въпрос ...Можем ли да си караме с BG книжката постоянно или има определен срок..?
Аватар
tzlatarov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Документи