• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: шофьорска книжка

Мнениеот daisymm » 2 Юни 2013, 20:44:21

tzlatarov написа:А нека вметна един въпрос ...Можем ли да си караме с BG книжката постоянно или има определен срок..?

Ако имаш предвид докато живееш в Германия ... не, не си длъжен да си сменяш българската шофьорска книжка с немска ... източник Fahrerlaubnis-Verordnung - FeV (по-специално § 28-§ 31).
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот katq007 » 14 Юни 2013, 14:04:30

Здравейте,а дали ще ми подновят шоф.книжка с немска,ако бг.книжката ми е изтекла преди 6 дни?
katq007
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Радост » 14 Юни 2013, 18:06:30

Аз си карам с БГ книжка.Не съм имала абсолютно никакви проблеми със застрахователя, не са ме спирали полицаи :)
Радост
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот AleksandarVn » 31 Юли 2013, 10:40:52

Дали мога вместо Anmeldung да представя друг документ, доказва6т от кога пребивавам в Германия. Примерно Конто или договор с работодател
AleksandarVn
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Re: БГ книжка

Мнениеот walko » 18 Ноември 2013, 22:40:56

Те изобщо не искат да знаят с каква книжка си! Просто си искат парите са снимката!
walko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Re: БГ книжка

Мнениеот makeno » 20 Ноември 2013, 00:48:48

От опит, с бг книжка не взимат точки, но взимат глоби. :)
Иначе книжката си важи. От 2 години съм нестудент с бг книжка, спиран средно веднъж на 1-2 месеца и проблеми заради книжката никакви.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот varna5222 » 26 Декември 2013, 17:52:08

Здравейте, имам следния казус:
Адресна регистрация в Германия над 2год. Имам БГ книжка с категории A, B, C, BE, CE, Tkt, M
Книжката последно издадена през 2012год (нова категория). Наясно съм, че за С категорията се изисква преглед от очен лекар. Също така съм наясно, че от януари 2013год. всички новоиздадени книжки в 27-те (тогава) държави в общността с категория С са със срок на валидност 5години. Мой приятел си смени книжката с немска в Берлин и тъй като имаше кат. С и бяха минали повече от 12месеца от датата на издаване на БГ книжката не признаха БГ медецинско и се наложи да минава очен лекар. Моята книжка е издадена преди повече от 12месеца. Въпросът ми е дали ако я сменя с нова БГ книжка сега (ще кажа, че не си приличам на снимката) и представя новата БГ книжка в ДЕ ще ми искат отново преглед от очен лекар. Напълно наясно съм че новата книжка и БГ и ДЕ ще бъдат само с 5години срок.
Моля само който е наясно да коментира. Наясно съм как стоят нещата "по принцип". Въпросът е дефакто. Регистриран съм в област BW.
varna5222
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bknf » 23 Януари 2014, 23:45:53

Варна52, ти толкова неща си навързал, че аз едвам разбрах какво искаш да направиш и какъв ти е проблема))

Та значи. Книжката ти е валидна за 4 години? Или за колко още?
Искаш да си върнеш старата книжка в БГ, за да вземеш нова? С каква цел?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Януари 2014, 08:53:45

bknf написа:Варна52, ти толкова неща си навързал, че аз едвам разбрах какво искаш да направиш и какъв ти е проблема))

Та значи. Книжката ти е валидна за 4 години? Или за колко още?
Искаш да си върнеш старата книжка в БГ, за да вземеш нова? С каква цел?

Подмяната на българска шофьорска книжка с професионална категория с немска не изисква допълнителен очен преглед в Германия, ако между датата на придобиването на категорията в България и датата на подмяната на шофьорската книжка в Германия са минали по-малко от 12 месеца.

При varna5222 тези 12 месеца са минали и той пита, дали ако си преиздаде шофьорската книжка в България (т.е. ще има вече нова дата на предната страна) ще го пратят пак на очен преглед в Германия. Отговорът е "да, ще го пратят", защото при тази гимнастика се сменя датата само на предната страна на българската шофьорска книжка, но на гърба й, срещу съответната професионална категория, остава датата на придобиването й. Тази дата е важна и тя ще бъде взета предвид от немската администрация.

Ако все пак нещата не се развият по описания от мен начин, нека varna5222 сподели кое как е станало.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
bknf
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот varna5222 » 24 Януари 2014, 22:21:34

******,
Преиздаването на БГ книжка разбира се ще бъде с ново медицинско. Съответно валидността на книжката ще бъде удължена. Логично е да ги интересува последното медицинско от БГ, а не датата на придобиване на съответната категория.
varna5222
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 25 Януари 2014, 17:27:13

Логично е да ги интересува последното медицинско от БГ
Тоест ти искаш да преиздадеш БГ книжка в ДЕ ?
Няма как да стане.
Или да минеш медицински преглед за С-категория и с него да дойдеш в ДЕ и да смениш БГ книжка за немска?
И това няма да стане. Немците ги интересува немския мед. преглед - не българския.
Не е никак логично е да ги интересува последното медицинско от БГ.
Tе не знаят български, нито признават българските мед. кабинети - aко искаш да караш с немска книжка.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот varna5222 » 16 Февруари 2014, 12:28:02

Следващия път като цитираш - не вади думи от контекста... Писал съм за БГ медицинско, с което ще си сменя БГ книжка и чак след това ще сменя БГ книжка с немска такава. Не съм писал да нося БГ медицинско в Германия...
varna5222
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот gabriel17 » 18 Февруари 2014, 16:43:14

Здравейте. Предстои ми да полагам курсове за книжка категория М (нямам години за повече) Исках да попитам теста който трябва да взема с листовките еднакъв ли е с този на категория Б и мога ли да уча от тия листовки в България които се продават по книжарниците, дали ще бъдат еднакви с тия тук? Надявам се и тук се полага само писмен тест :)
gabriel17
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ejko » 21 Февруари 2014, 13:52:55

Здравейте от Ejko.
Гуеам тука се въртят некви книжки та си викам да се врътна и аз.
Та отивам в общината и им викам "Искам и аз така като другите" а те" Що като с твоята играеш", отговарям "Фрау, аз не знам к'во правя в Германия въобще ти к,ви въпроси питаш" та смеейки се, подкарваме процедурата. :)
Пращаме в ADAC за превод на книжката. Процедурата струва 49евро и седмица чакане. После снимки 15 еврея и се връщам в общината. Пишем заявление, плащам 42,60 еврея и чакам, днес ме извикаха и ми дадоха новата книжка и аз да съм "в играта"-изчаках 3 седмици.
Малко статистика: Категориите B,C,M и Т съм придобил през 1990г. Към момента на подаване на заявлението тук бяха изминали година и два месеца от издаването и в БГ.(Имам проблем: късогледство около 0,75)
Какво получих :документ валиден до 10.02.2029, категории : AM/A1/A/B/C1/C/L като от зад след С1иС има срок 24.11.21г.(за другите нямам валидност) а срещу А1 и А са ми изписани следните члена:79.03 и 79.04.За лекар и зъболекар не е ставало дума въобще.
За какво го направих, не знам. ](*,) Явно съм имал излишни 100 евро. ](*,)
Дано съм в полза на някой с информацията.
Поздрави.
P.S. Очаквайте още инфо от мен за работа и раздел : Работа, данъци и осигуровки (докато все още съм в DE, че свет гоуем)

Потребители благодарили на автора ejko за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

ejko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот daisymm » 12 Май 2014, 08:43:12

Здравейте!

получих следното запитване като ЛС и се надявам някой да помогне с идея или съвет за решаване на проблема.

Здравейте! От 20 месеца живея и работя във Франкфурт в една фирма за зареждане на търговски обекти с напитки. Притежавах шофьорска книжка от повече 10 години категория С. До преди Коледа 2013 шофирах без проблеми, но м. януари 2014 в България си извадих категория Е по нашите закони и сега притежавам категория СЕ. След като през февруари се върнах отново във Франкфурт, представих на шефа си книжката за преназначаване /такава ни беше уговорката/, но се оказа, че не мога да карам и че дори сега губя и работата си с категорията С, която имах по-рано .

Mоже ли да се направи нещо по въпрoса? Какви са правилата наистина? Наистина ли си губя работата сега? Надявам се че ще можете да ме осветлите по темата! Благодаря!

До скоро ...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Документи