• Advertisement

EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Re: EU/BG книжка - проблеми, предимства - споделете опит

Мнениеот bazemc » 25 Май 2014, 16:54:07

Здравеите! Ако мойе некои да ми кайе каква е протседурата да искарам балгарска книйка НОВА. Знаци каде трябва да се прявим да карам курсове, тестове и всичко което трябва за нова софиорска книйка.
Мерси отнапред!!!
bazemc
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот setfan » 8 Юни 2014, 13:23:51

Ех, хора чета тука и не могa да повярвам. Хората в БГ се чудят как да отидат в Германия да учат, да се квалифицират, да придобият документи признати в Европа и света...а тук чета как хора от ДЕ се връщат в БГ да си изваждат книжки или медицински.
Съвет от мен: аз съм живял само 3 месеца в ДЕ като студент и разбрах, че немците държат на реда и дисциплината. Ако се опитвате да заобикаляте реда само може да си навредите...на репутацията най-вече която и без това не е голяма.
Та съветът ми е щом сте в Германия изваждайте си документацията там и няма да имате ядове с властите.
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот setfan » 8 Юни 2014, 13:33:07

bazemc написа:Здравеите! Ако мойе некои да ми кайе каква е протседурата да искарам балгарска книйка НОВА. Знаци каде трябва да се прявим да карам курсове, тестове и всичко което трябва за нова софиорска книйка.
Мерси отнапред!!!

Здрасти, аз ще ти помогна. Щом искаш Българска книжка, значи си в България. Отиваш при някой инструктор по шофиране, или в някоя школа за шофьорски курсове.
Там ще ти обяснят какви документи трябва да имаш но най-вече ще ти искат пари. Плащаш, караш курсовете и си готов.
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот bazemc » 9 Юни 2014, 10:14:08

Mersi Stefan
bazemc
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Kostaki » 9 Юни 2014, 22:57:59

bazemc написа:Здравеите! Ако мойе некои да ми кайе каква е протседурата да искарам балгарска книйка НОВА. Знаци каде трябва да се прявим да карам курсове, тестове и всичко което трябва за нова софиорска книйка.
Мерси отнапред!!!

Избираш си инструктор , караш там не помня вече колко часа теория и 20-30 часа кормуване,минаваш вътрешни изпити и по двете ,после се явяваш на официалните такива и като ги минеш подаваш заявление,към което се прилагат следните документи : документ за самоличност по ; документ за платени такси; карта за медицински преглед , удостоверение за психологическа годност за по-високите категории ,диплома за завършено най-малко основно образование / оригинал и копие ; Удостоверение за завършен курс за първична до лекарска помощ - БЧК .
Това е.
Аватар
Kostaki
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот lin4e » 11 Юли 2014, 00:47:08

Здравейте от Ejko.

Пращаме в ADAC за превод на книжката. Процедурата струва 49евро и седмица чакане. После снимки 15 еврея и се връщам в общината. Пишем заявление, плащам 42,60 еврея и чакам, днес ме извикаха и ми дадоха новата книжка и аз да съм "в играта"-изчаках 3 седмици.

Може ли да ми кажеш в кой град искат да е преведена книжката. Да не би случайно да става дума за Мюнхен?
Багодаря предварително!
lin4e
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот danko76 » 27 Април 2015, 20:22:48

Благодаря на всички активно писали в темата за книжките !!!
Стигам до извода, че истината е немска книжка, немска регистрация на колата, след няколко години и немска лична карта !!!
Е надявам се, че никой няма да страда от това, че няма да може да гласува по изборите в България ?
:-k
danko76
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 6 Април 2016, 20:13:18

dido_73,
човека може да иде до България, да си извади нова българска книжка, да плати евтл. някаква глоба че не си я подновил навреме - и тая книжка да я смени в Германия на немска. Тогава дали ще пише в немската, кога е извадена българската?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот dzh-1 » 7 Май 2016, 10:29:47

Тогава дали ще пише в немската, кога е извадена българската?

не пише.пише кога е издадена немската и тъй като човекът сех смята за нов шофьор,застраховката е мн по-скъпа...
dzh-1
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pitcologne » 25 Май 2018, 22:20:43

Какво е положението при следната ситуция: книжка изкарана в България години преди да се премести съответното лице в Германия. Изтичане на въпросната книжка 2015 и подмяна в България по време на лятната отпуска. Лицето е било студент в немски Университет и няма никакви провинения. Въпросът е, валидна ли е подновената през лятото на 2015 българска книжка? До сега няма проверки от полиция, няма регистрирани коли. Ако книжката е невалидна, може ли все пак да се изкара немска?
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 83 пъти

Мнениеот Stojan » 25 Май 2018, 22:47:54

В Германия има едно нещо, което се казва Zulassungsstelle. Този, който иска сериозен отговор - отива и пита дали може и как.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот zlateto » 26 Май 2018, 08:42:12

pitcologne написа:Какво е положението при следната ситуция: книжка изкарана в България години преди да се премести съответното лице в Германия. Изтичане на въпросната книжка 2015 и подмяна в България по време на лятната отпуска. Лицето е било студент в немски Университет и няма никакви провинения. Въпросът е, валидна ли е подновената през лятото на 2015 българска книжка? До сега няма проверки от полиция, няма регистрирани коли. Ако книжката е невалидна, може ли все пак да се изкара немска?

Валидна е, ако си бил студент, тъй като обичайното местопребиваване не се променя. При доказване на поне 6 месеца учене е можело да смениш и с немска.

След изтичането ѝ и не си студент, се подновява само в страната, в която пребиваваш обичайно = живееш там поне 185 дни през календарна година поради лични или професионални връзки.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот pitcologne » 26 Май 2018, 09:35:48

Имам всички удостоверения, че съм бил студент през това време. Проблем ли е, че това ми е Masterstudium, тоест като се абстрахираме от статута ми на студент, аз съм от 2006 в Германия и даже миналата година станах немски гражданин. Книжката я изкарах 2005. В понеделник мисля да отида до Zulassungsstelleto. Притеснявам се да не ми наложат някаква глоба или и аз не знам какво, ако решат че е нередовна. Аз нямам кола, но знае ли човек какво ще им хрумне. Живея в голям град и се надявам да не се заяждат.
pitcologne
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 83 пъти

Мнениеот zlateto » 26 Май 2018, 11:27:30

Не мисля, че е проблем:

Посещаването на университет или училище само по себе си не представлява преместване на обичайното пребиваване. Това означава, че шофьорските книжки, които студенти и ученици по време на обучението си във Федерална
република Германия са получили в родината си, са валидни.

https://sofia.diplo.de/blob/1786694/913 ... d-data.pdf
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот zlateto » 26 Май 2018, 11:38:10

Ами да пита няма лошо, 2015-та е бил студент и според мен всичко си е точно. Ако се абстрахираме от студент при обичайно пребиваване се подновява в ДЕ. Иначе той по всяко време може да си я смени с немска.

При обичайно пребиваване

И без особен повод по всяко време Вие може да „смените“ Вашата валидна шофьорска книжка с немска шофьорска книжка. Към молбата за издаване на немска шофьорска книжка трябва да се приложат следните документи:

- официален документ за самоличност на подаващия молбата (лична карта
или задграничен паспорт),
- адресна регистрация от Службата за адресна регистация,
- по-нова снимка в съотвествие с разпоредбата за паспорти,
- оригиналът на чуждестранната национална шофьорска книжка.

Освен това в отделни случаи Службата за шофьорските книжки може да поиска представянето на Свидетелство за съдимост. При издаването на немска шофьорска книжка чуждестранната шофьорска книжка се изземва и се изпраща обратно на службата, издала книжката.

https://sofia.diplo.de/blob/1786694/913 ... d-data.pdf
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

ПредишнаСледваща

Назад към Документи