• Advertisement

Два въпроса само за очилати

Кой каза "Наздраве"? :-)

Два въпроса само за очилати

Мнениеот rikiking » 9 Януари 2018, 13:32:02

Достигайки на попрището жизнено средата /че и малко след нея/, ми се наложи да прекрача за първи път в живота си прага на оптиката...На всичкото отгоре почти нямам роднини и приятели с очила, тези които се нуждаят от корекции носят контактни лещи, така че съм пълен дилетант в тази област и ще се радвам, ако някой може да ме просветли по следните въпроси:

Първи въпрос - някакви впечатления от тъй наречените комбинирани Gleitsichtbrille ? Собственикът на оптиката много настойчиво ме кара да си правя такива, но не мисля че са ми необходими при положение че надалече виждам прекрасно и става въпрос само за лека корекция на близкото ми зрение. Май е решил просто да ме одере за скъпи стъкла ... ;-)

Втори въпрос - Гледам, че вече масово се предлагат само пластмасови стъкла. Не е е ли по-добре все пак да имаш очила с истински стъкла от стъкло ? Спомням си навремето за разни Zeiss-ове и т. н.

P.S.Купих си титаниева рамка за очилата - малко скъпичка, но голям купон, огъва се като пластелин и не се чупи... :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Re: Два въпроса само за очилати

Мнениеот onufriy » 9 Януари 2018, 13:45:14

Бе не очилатко, ма женен за такъв, та:
rikiking написа:Първи въпрос - някакви впечатления от тъй наречените комбинирани Gleitsichtbrille ? Собственикът на оптиката много настойчиво ме кара да си правя такива, но не мисля че са ми необходими при положение че надалече виждам прекрасно и става въпрос само за лека корекция на близкото ми зрение. Май е решил просто да ме одере за скъпи стъкла ... ;-)

Аз също не бих ти ги препоръчал. Генерално важи: там където можеш без очила, давай без тях, един вид фитнес за мускула...
Втори въпрос - Гледам, че вече масово се предлагат само пластмасови стъкла. Не е е ли по-добре все пак да имаш очила с истински стъкла от стъкло ? Спомням си навремето за разни Zeiss-ове и т. н.
Вече не. Техологията е избягала далеко - покрития за комптютри, хелиоматици, не нам си кво. Сичкото пластмаса, майна...
P.S.Купих си титаниева рамка за очилата - малко скъпичка, но голям купон, огъва се като пластелин и не се чупи... :mrgreen:

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
rikiking
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Митака ФУ » 9 Януари 2018, 13:58:21

Не виждам нищо лошо в ,,пластмасата" - при мен вече над 15 години си функционира добре.
Препоръчвам ти да си сложиш и покритие за Entspiegelung и Lotuseffekt :mrgreen:

Потребители благодарили на автора Митака ФУ за мнението:
rikiking

Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот Mony60 » 9 Януари 2018, 16:21:18

rikiking написа:Първи въпрос - някакви впечатления от тъй наречените комбинирани Gleitsichtbrille ? Собственикът на оптиката много настойчиво ме кара да си правя такива, но не мисля че са ми необходими при положение че надалече виждам прекрасно и става въпрос само за лека корекция на близкото ми зрение. Май е решил просто да ме одере за скъпи стъкла ...

Първо добре дошъл в клуба! :mrgreen:
За какви Gleitsichtbrille ти говори този чичко, при положение че не си късоглед? Нали правилно съм разбрала?
Gleitsichtbrille е за късогледи, при които е настъпило и т.нар. „старческо зрение“, за да могат да виждат с тези очила надалеч и наблизо. На тебе ти трябват съвсем нормални очила за четене( Lesebrille ).
rikiking написа:Втори въпрос - Гледам, че вече масово се предлагат само пластмасови стъкла. Не е е ли по-добре все пак да имаш очила с истински стъкла от стъкло ? Спомням си навремето за разни Zeiss-ове и т. н.

Стъклени стъкла на практика вече няма! Те са тежки, чупливи,сигурно по-трудни за обработка, нямат тия модерни качества като пластмасовите. Все едно да имаш възможност да се качиш на новичко БМВ, а ти да си настояваш на старичкия Москвич, че ти е познато и сигурно. ;-)
Както Митака ти казва, искай да имат Entspiegelung и Lotuseffekt. Там не е нужно да се скъпиш.
Рамката е важно да ти е удобна, имал си пари, дал си ги, но да те „успокоя“, че с времето ще се налага да увеличаваш диоптрите и няма завинаги да останеш с тези. Пък и ще дойде време, че един чифт очила ще ти са малко, ще се наложи да си поръчаш и други- за в колата, за офиса, за в къщи и т.н.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението (общо 2):
noviarikiking
Рейтинг: 8%

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Stojan » 9 Януари 2018, 16:45:23

1. Старческото зрение е далекогледството (хиперопията), а не късогледството (миопията). Късогледството с течение на времето отива към 0 диоптъра.
Ще ти направят горе (примерно) 0,5+, а долу 1,5+. И ще виждаш едновременно и дивите животни на пътя, и километража си. Първият ден малко, като че ли, ще ти се върти главата, но после ще свикнеш.
2. Титанова рамка - да. Само титанова. И ако може от Eschenbach - около 600 Евро е.
3. Пластмасови стъкла - да. Само пластмасови, другите са прекалено тежки. А за по 50 Евро на стъкло ще вземеш една нова технология, която ги прави и по-тънки (а не като на Тодор Живков)
4. Пластмасовите се затвърдяват, закаляват и не се драскат (струва отделно)
5. Стъклата трябва да бъдат просветлени (entspiegelt) (струва отделно)
6. Стъкла най-добре от Роденщок - идват с индивидуален паспорт и в случай на кражба или загуба в морето или при лов на слонове - само се обаждаш и ти пращат стъкла 100% като първите, защото те имат данните ти в Роденщок.
7. Вземи с конвергенция на силна светлина. Има няколко вида - в кафяво, в сиво, в синкаво, такива, които на тъмно стават 0% затъмнени и други, които остават на 25% затъмнение. Изборът е твой.
8. С тези изброени качества стигаш на една цена от 900 - 1.000 - 1.200 Евро.
9. Не се скъпѝ. Става дума за светлината на очите. Качество на живот е!

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
noviarikiking

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 9 Януари 2018, 16:55:09

За после:
После ще си направиш операция и ще си смениш лещите на очите с Цайсови. Операцията трае около 15 минути с подготовката на око, не е болезнена, не слагат инжекции в/и около окото. Това е вече като ти се появи перде (катаракт или grauer Starr), а то тръгва още на 35 - 40 години, но много малко хора се замислят за операция, дори знаейки. Страх ги е. А това е най-честата операция в цивилизования свят.
Но това е за после, понеже стана дума за после. Освен това ще ти сложат в окото и един филтър - жълт или друг - да те пази от слънцето.
Тогава няма да имаш нужда от никакви очила с диоптри или ако въобще - вземаш едни от Баумаркт за 5 Евро.
Ако вземеш глайтзихт, няма да имаш нужда от втори, трети чифт. С тях си ОК и на компютър и на лов, в колата, книги, вестници, драйв-ин и друго кино.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
novia

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mony60 » 9 Януари 2018, 17:06:32

Stojan написа: Старческото зрение е далекогледството

Тук не си прав! Очен лекар от университетска клиника ми го е казал: „Много хора си мислят, че старческото зрение е далекогледството, но това са две различни неща, независимо че диоптрите и в двата случая са (+)“
Stojan написа:Късогледството с течение на времето отива към 0 диоптъра.

Не е вярно!(Личен опит)
Предимството на късогледите е, че като настъпи при тях старческото зрение, могат да четат без очила. В зависимост от диоптрите, зависи на какво разстояние от очите могат да четат без очила.

Потребители благодарили на автора Mony60 за мнението:
rikiking

Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Stojan » 9 Януари 2018, 18:14:48

Много малко четат. И да четат едва ли вникват. Повечето само пишат. Чукчите, разбира се.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
bknf

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот baconsutan » 9 Януари 2018, 19:35:45

Въпросът е за какво ще са ти нужни очилата. Едните са за гледане надалеч, другите за близо, а има и комбинирани, за които ти е писал Стоян. От няколко години аз си правя от комбинираните очила, но наистина усещането е малко странно като гледаш надолу и вървиш по улицата. В оптиката предупреждават затова, както и да не навеждаш рязко глава. Направата на тези очила е по - сложна, особено ако имаш т.н. "цилиндър" и са по - скъпи. Не е желателно да ги сменяш с други очила, тоест да носиш едни на работа, с други да караш, а с трети да се разхождаш. Докато свикнеш с тях може наистина да те боли главата. Предимството е, че с тях може да гледаш едновременно наблизо и надалеч без ограничение в метрите - постига се чрез леко навеждане и повдигане на главата.
Ако проблемът ти е само късогледство или само далекогледство, тогава си направи едни очила с които да виждаш наблизо или надалеч. Може да им сложиш стъкла, подходящи за шофиране. При избора на цвят да се има предвид, че някои цветове леко затъмняват, зависи с кой цвят ти е най - добре. Личен избор. Аз се спрях на сиви стъкла. Казвали са ми, че синият, зеленият, оранжевият цветове не са препоръчителни.
За работа с компютър се предлагат очила, с които можеш да виждаш отлично както монитора, така и до 4 метра, тоест бюрото и в близост до него. Тяхната изработка е доста сложна, необходимо е прецизно центриране и замерване, като вариантите за гледане "надалеч" при тях са до 1 м., до 2м. и до 4 метра. Колкото е по - голямо разстоянието, толкова е по - лошо качеството на виждане. Аз се спрях на 2 м. и ми е много добре. По принцип съветите на офталмолозите са тези очила да си стоят в кабинета или там където е работното място с компютъра. Те не са за навън, защото няма да виждаш добре на повече от 4 метра, примерно ако шофираш. Не съм забелязал с тях да ме боли главата.
Ако си любител на Харли Дейвидсън, Хонда, Кавазаки, Вулкан, БМВ и разни мототриколки, е добре да си вземеш очила със завити краища, които да стават под шлема. Имам познати, които при падане се нарязаха зверски по лицето, защото носеха неподходящи очила.А няма моторджия, който да не е имал произшествие.
За фитнес оптималното според специалистите са лещите, колкото и аз да не ги харесвам.
И за последно - титаниевите рамки освен, че са по - гъвкави, са и по - леки. Не ги усещаш както другите. За което си плащаш по - висока цена.

Потребители благодарили на автора baconsutan за мнението (общо 2):
rikikingnovia

baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 125 пъти

Мнениеот itzo » 9 Януари 2018, 19:42:37

Stojan написа:Много малко четат. И да четат едва ли вникват. Повечето само пишат. Чукчите, разбира се.

Ми как се чете без очила? :laughing6: И при мен е тръгнал диоптърът, та макар и да не нося (още ) снайпери, проучвам въпроса. Предимството на прогресивните лещи в такъв случай е чисто естетическо, според мен, горната част може да се направи и без диоптър в случая. Половинки очила за четене обаче автоматично качват поне 5 години отгоре на фейса, а пък ваденето от джоба и нагласянето на носа всеки път, когато трябва да прочетеш нещо- още десетина :laughing6:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Назад към Здраве