• Advertisement

Кавалери ли са българите

В категорията попадат: "Искрено и лично", "(Не)споделена любов", "Първи трепети" и "Мъжът и жената интимно" :-)

Re: Кавалери ли са българите

Мнениеот makeno » 11 Март 2014, 16:25:33

Ти от къде знаеш кой каква националност е на улицата? Тук сигурно поне 50% са чужденци. Защото и аз минавам за германец, но съм си българин. :)
Иначе съм съгласен, че светът е достатъчно глобализиран, за да се разграничава между германци, българи, италианци, англичани... Хората сме различни, някои са кавалери, някои не. Всеки си решава сам какъв да е и дали му носи успех или не.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот aleksandrinka » 11 Март 2014, 16:42:41

На мен пък ми стана любопитно- Вие (тези от вас, които са отговорили до тук) кавалери ли сте? Само към Вашата половинка ли или по принцип? Е от отзи тип, за който iniuta писа:
iniuta написа:Абсолютно всичките ми български приятели мъже са кавалери. Без да имат задни мисли, просто са много добре възпитани.
"Мнението на хората зависи от времето, мястото и обстоятелствата." Франсоа Волтер
Аватар
aleksandrinka
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 82 пъти
Благодарено: 177 пъти

Мнениеот makeno » 11 Март 2014, 16:55:01

Кавалер съм. :mrgreen:
И към моята половинка и към чуждите половинки и въобще към всички.. Единствената ми задна помисъл в повечето случаи е задоволството, че съм помогнал с нещо. :) Даже веднъж спрях и на един гълъб, така че съм кавалер и към животните. :)
Просто моите 2 цента...

Потребители благодарили на автора makeno за мнението (общо 2):
vessy72aleksandrinka
Рейтинг: 8%

Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот max » 11 Март 2014, 19:06:59

А случайно ядеш ли месо? Ако да, тогава какво кавалерство е да спасиш живота на един гълъб като си изял стотици негови по-големи събратя през живота си? :-k
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот velingrad » 11 Март 2014, 19:35:44

aleksandrinka написа:На мен пък ми стана любопитно- Вие (тези от вас, които са отговорили до тук) кавалери ли сте? Само към Вашата половинка ли или по принцип? Е от отзи тип, за който iniuta писа:
iniuta написа:Абсолютно всичките ми български приятели мъже са кавалери. Без да имат задни мисли, просто са много добре възпитани.

Мислим се за кавалер :-k
Предпочитам обаче да бъда кавалер на цели жени (дори да не са "мои" ), не на половинки ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 3):
aleksandrinkacontraintuitivezlateto
Рейтинг: 13%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот makeno » 11 Март 2014, 20:01:55

max написа:А случайно ядеш ли месо? Ако да, тогава какво кавалерство е да спасиш живота на един гълъб като си изял стотици негови по-големи събратя през живота си? :-k

Още сега се връщам да го търся, блъсна и изям.
Просто моите 2 цента...

Потребители благодарили на автора makeno за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот contraintuitive » 11 Март 2014, 20:25:48

Незнам дали съм бил достатъчно кавалер, това ще кажат жените и момичетата, с които съм бил заедно,
но знам, че всеки ден се опитвам да живея до край мъжката си същност и автентичност, което в същност привлича "целите" жени.
Последните 4-5 години мога да смея да кажа, че съм имал интензивен контакт с жени от различни националности и смятам, че "целите" жени реагират на мъжка полярност и това не означава да си мускулест, арогантен и материален момче-мачо, който се дефинира САМО от външните знаци за успех на днешното глобално общество - моята работа, моята къща, моята кола, моята яхта - а мъж именно с хактер, ценности, достойнство, който живее живота и талантите си докрай, такъв който смее дори да живее за нещо повече от самия себе си.
На момичета, които се дефинират само и единствено от външния си вид и самочувствието и настроението им зависи от това, в кое заведение/място ги заведеш и колко висок стандард и какви сигурности ще им предложиш, не искам и няма да мога да бъда никога кавалер.
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 28 Септември 2014, 22:20:17

Според мен всеки дефинира "кавалер" според собствената си култура. Например да отвориш врата на жена в България е силно препоръчително, а в Германия обидно. Никога немски мъж не ми е отварял врата на кола за да влезна или излезна.

Тъй като съм отраснала в България, аз лично съм свикнала повече с българската дефиниция за "кавалер" --мъж, който се грижи и закриля жената.
Немската е по-скоро да приемаш жената за равна и да не я обиждаш със закрилата си или помощта си. За мен това е по-скоро чуждо, тъй като аз мъжката любов най-вече я свързвам с подкрепа и закрила.

Забелязала съм, че немците от по-старото поколение са си с по-патриархални виждания и като че ли повече се наблюдава това поведение да се държат "мъжки", а по-младите са тип "вятър ги вее на бял кон" и живеят за себе си.

Освен това много от немските мъже са узряват по-късно (някои сигурно никога) и на по 35-40 живеят за себе си все едно са на 20 (според българските разбирания). Ходят по Ибиса и къде ли не, и само клубове им в главата. Искат да имат семейство, но някъде вбъдеще, не става ясно кога. Някои масово лъжат за годините си, за да могат да бройкат по-млади мацки. Да, в Германия мъжете лъжат за годините си, а не жените. Случвало ми се е да отида на среща с някой от дейтинг сайт и като видя човека и го попитам директно "абе ти не изглеждаш на еди колко си. На колко си наистина ?" да се окаже, че е 7-8, че и 10 години по-голям. И се младеят :))) .
Но пък много от хората около мен много обичат половинките си и това си личи. Също така до един са много всеотдайни татковци и наистина участват на равно дори да работят повече от жена си, което няма общо с кавалерството, но пък мен много ме впечатлява.

За мен българите са кавалери и то по начин, който ми допада именно на мен и са си "мъжки" хора. Това, което не ми допада е ...как да го кажа по-деликатно....че са кавалери към много жени :mrgreen:. Почти нямам близък приятел или роднина българин (в България), който да е верен на брачната си половинка. Не знам как е при немците положението,може пък да са по-сериозни.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот contraintuitive » 29 Септември 2014, 14:55:44

бонджорно'принчипеса може ли да си позволя отново един приятелски коментар, критика и т.н.

Забелязал съм, че определено в повечето ти теми се опитваш да правиш паралели между българите и немците, българската и немска действителност и т.н. Това за мене е нереалистично. Струва ми се, че си се оплела в тази дуалност и прекалено много разсъждаваш по нея. Мога само да те запитам винаги, кои българи и кои немци? Понеже характера и начина на мислене не се определя от националността, а от съвсем други нещица. Това е няква заблуда, че немците мислели и действали, така а българите иначе :)

Според мене, за да опознаеш мъжете и да знаеш, кой тип мъже ти пасва, трябва да си била под една или друга форма поне едно с 20-30 такива преди да си правиш поне някакви заключения, за това какво на тебе! ти пасва. Иначе нямаш данни за срaвнение. И както казах другаде, нищо не може да замести житейския опит. Просто не можеш да го измислиш в главата си. Единственият начин е да го усетиш на собствен гръб. :) Няма, кой да ти даде идеална рецепта или листа за покупки, освен ако ти самата не си я създадеш...

пс. определено у при много момичета/жени съм усещал това явление, неимоверното мислене и търсене на идеалния мъж/партньор ... в крайна сметка са вечно са сами и вечно неразбрани или с грешния човек.
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот onufriy » 30 Септември 2014, 09:01:06

бонджорно'принчипеса написа:Ще пътувам с колата на колегата на тийм бийлдинг. Естествено съм с куфар, който е сложен еди къде си. Колегата ми казва, че е време да слизаме и къде ми е багажа. Аз отговарям "Ами еди къде си е, да ти помогна ли да го занесеш" (от учтива формалност като една разглезена българка, подразбирайки, че отговорът естествено е "Не"). Колегите започват да се заливат от смях, въпросният колега сърдито ми казва да отида да го взема и да го занеса в колата.

Не си спомням да съм стоял и да съм гледал някой да се мъчи да направи или носи нещо, без да му предложа помощ. Независимо дали е бил млад, стар, мъж, жена или дете (ок, може би с изключение на моите собствени, ма там идва кривата ми педагогика). На подобен въпрос като горния, обаче, аз също бих отвърнал с "Не". И не бих се мръднал за върпосния куфар, áко и да не мѝна за кавалер...
Да направя уточнение, на въпрос "Ще ми занесеш/помогнеш ли за куфара?", го нарамвам и отнасям без обяснения.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот max » 30 Септември 2014, 09:15:43

Всичките ти теми са със сексуален уклон. Явно ти липсва мъж и то много.
Аз поне имам много опит с немски мъже и мога да ти кажа, че са кавалери. Винаги ще се притекат на помощ за готвене или измиване на чинии, а в секса правят отстъпки, не те насилват за нещо, което не искаш, собственият им интерес за удоволствие на всяка цена не е на първо място, а на първо място е ти как се чувстваш. Не са първосигнални. Ето защо не съм бил никога с българи и няма да бъда. Те са ми някак груби, първосигнални, примитивни и не предизвикват моя интерес. Изобщо не искам да чувам за някакво кавалерство от тяхна страна, то е само до леглото, оттам нататък няма кавалерство. В моят род има таман трима мъже, които не пипват нищо вкъщи, оставят жените си сами с цялата домакинска работа. Баща ми, вуйчо ми и свако ми. И тримата са от различни родове, нямат роднинска връзка. При германеца това го няма, да се нахрани и да се връцне към хола пред телевизора без да попита и да помогне за разтребването.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 30 Септември 2014, 09:52:50

max написа: В моят род има таман трима мъже, които не пипват нищо вкъщи, оставят жените си сами с цялата домакинска работа. Баща ми, вуйчо ми и свако ми. И тримата са от различни родове, нямат роднинска връзка. При германеца това го няма, да се нахрани и да се връцне към хола пред телевизора без да попита и да помогне за разтребването.

Това е щото доскоро си бяхме аграрно общество. До преди двайсет години в Банско мъжете се занимаваха със стоката (демек стопанските животни) и полето - изриваха тора на кравата и прасетата, стрижеха овцете, напояваха нивите и ливадите, косяха, на пролет прекопаваха градините, беряха дърва за зимата, пълнеха и палеха печките. Освен това на синовете се строяха къщи, така че ходеха да са варджии на майсторите, помагаха си взаимно при изливането на плочите и краденето (демек контрабандна сеч) на греди за покрива. Жените също участваха, но с по-леки работи - хранене на животните, доене на кравата, садене, плевене, прибиране на реколтата, освен това се грижеха за домакинството. Всичко това се се съгласуваше с работата, естествено.

Междувременно всички сме граждани и селско- и лестстопанската дейност отпадна, само че отношенията още не са се променили. От друга страна, в Германия индустриализацията е проведена преди 150 години, ерго на семейните отношения са им трябвали 130 да еволюират ;)

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
estira
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот iniuta » 30 Септември 2014, 10:01:47

max, това дали един мъж помага в домакинството или не, зависи изцяло от жената, а не от националността на въпросния мъж. Само че много жени са със слугински манталитет, за което е виновно домашното им възпитание, а не мъжът.

По темата, българите в приятелския ми кръг, без значение дали са си в България или живеят в чужбина, са добре възпитани, учтиви и кавалери. Мъжете, с които съм имала връзка - също. Не е въпрос на късмет, а на среда, която в крайна сметка аз сама си създавам.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот max » 30 Септември 2014, 14:51:59

Нито баща ми нито вуйчо ми са от село и никога не им се е налагало да вършат селскостопанска работа в живота им, ей богу царе сме да търсим оправдания. [-X Дядо ми помагаше на баба в миенето на чинии, а по вашата логика най-вече той не би трябвало да е кавалер. Има изключения от правилото, но не са много. Аз също не мия чинии, когато съм у нашите, защото един път предложих, но майка отказа, искаше сама да ги измие...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ljuba » 30 Септември 2014, 15:23:05

Аз пък миенето на чинии въобще не го свързвам с кавалерството! И познавам мъже, които не само ги мият, ами ги избърсват с кърпата и ги прибират в шкафа, но не мога да кажа, че са кавалери в смисъла, който аз влагам. Кавалер за мен е когато ми отвори вратата, пусне ме да мине пред него, подава ми ръка, когато слизам от превозно средство, прекратява неуместен за мен разговор, изпраща ме до нас, когато съм сама, налива първо на мен вино, след като той го е пробвал и одобрил, помага ми за куфара, с две думи ме кара да се чувствам жена в истинския смисъл на думата. Миенето на чинии и пускането на прахосмукачка е поделяне на домакинската работа, за което има мъже, които са научени ( голяма част от германците са) и мъже, които не са научени, но в зависимост от жената до тях могат да се научат :mrgreen: Освен това кавалерът се проявява не само към определени жени, а към всички жени, независимо на каква възраст са и как изглеждат.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко е любов