• Advertisement

Какво е според вас да си щастлив?

В категорията попадат: "Искрено и лично", "(Не)споделена любов", "Първи трепети" и "Мъжът и жената интимно" :-)

Какво е според вас да си щастлив?

Мнениеот Mr.Bombastic » 23 Юли 2006, 10:10:43

Пак навлязох в темите за размисъл.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот megiza » 23 Юли 2006, 10:48:53

Свързано с любов или ей така?
Значи, в момента нищо няма да ме направи по-щастлива от една друга съседка...живея в едно студентско общежитие и имам една много мръсна китайска съседка. Днеска на пример я помолих да измие и тя най- сетне банята, от 2 месеца не я е мила а тя прави най- голямата кочина, и ми вдига тя на мене скандал, че не е била длъжна да чисти. Това било "freiwillig".
Бясна съм. Всичките тези Азиятци са такива мръсни и разхвърляни... направо ме е гнус вече от общежитията. :evil:
Аватар
megiza
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 23 Юли 2006, 10:55:28

древните гърци имат две думи: tuche и eudaimonia.

tuche е щастието, което зависи от външни неща и се изразява в тях. богатство, слава и т.н. eudaimonia е състоянието на вътрешно щастие, което не се влияе от външни неща. просто умението да си доволен и щастлив, каквото и да се случва.
Последна промяна azbuk на 23 Юли 2006, 12:04:05, променена общо 1 път
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 23 Юли 2006, 11:25:29

Интересно. Мисля че да постигнеш eudaimonia ще е нещо като да постигнеш съвършенство.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот liverbird » 23 Юли 2006, 11:42:42

Значи без никакви странични фактори и приятни неща е супер трудно да си щастлив. Щастието според мен е комбинация от 2те неща, които азбук спомена. Клише е, но трябва да умееш да се радваш на малките tuche и да ги оценяваш, но и да не се влияеш напълно тях. Да се радваш на материалните придобивки и нещата от света около теб като са позитивни, а когато са негативни да махнеш с ръка.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот azbuk » 23 Юли 2006, 11:48:32

liverbird написа:Значи без никакви странични фактори и приятни неща е супер трудно да си щастлив. Щастието според мен е комбинация от 2те неща, които азбук спомена. Клише е, но трябва да умееш да се радваш на малките tuche и да ги оценяваш, но и да не се влияеш напълно тях. Да се радваш на материалните придобивки и нещата от света около теб като са позитивни, а когато са негативни да махнеш с ръка.

това, което описваш, е всъщност eudaimonia. естествено, не може сто процента да сме все щастливи и никога от нищо да не се влияем. имаме си и мрачните моменти, когато потъваме някъде. става дума по-скоро за едно общо състояние на духа, към което човек винаги трябва да се стреми.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 23 Юли 2006, 12:14:36

megiza написа:...живея в едно студентско общежитие и имам една много мръсна китайска съседка...Всичките тези Азиятци са такива мръсни и разхвърляни... направо ме е гнус вече от общежитията. :evil:

Ооo колко си права. Това са едни абсолjuтно асоциални хора. Ние имаме една отватителна на етажа, само мрънка и се оплаква, 4е не затваряме вратата на банята правилно, 4е гаджетата ни идват на гости, 4е тряскаме вратата на кухнята...4 Anzeige-та подаде ве4е в Studentenwerk :( :( :( Скоро целия етаж ще ни изгонят заради нея.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот seth » 23 Юли 2006, 12:27:11

според мен преди да си истински щастлив,трябва да осъзнаеш какво точно иска6 и само тогава постигаики го би могъл да бъде6 истински щастлив :!:
Минута след минута живота ни свършвa.
Наи-лесния начин да направи6 от един добър един зъл човек, е да му даде6 това което искa!
Аватар
seth
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот azbuk » 23 Юли 2006, 12:29:19

да, много хора се лутат цял живот, мислейки си, че искат нещо, което всъщност не искат. тук играят роля и родителите и обществото, които натякват на човека разни стереотипи. човек забравя да слуша себе си.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот lelia_mery » 23 Юли 2006, 13:11:45

seth написа:според мен преди да си истински щастлив,трябва да осъзнаеш какво точно иска6 и само тогава постигаики го би могъл да бъде6 истински щастлив :!:

Съгласна съм, само искам да допъня, че поставянето на цели и постигането им е динамичен процес. Това, което искаш на 18 не те удовлетворява на 38. Затова няма нищо лошо, ако изоставиш реализирането на някоя цел. Стига това да не се превърне наистина в лутане.
Важно е наистина човек да може да слуша себе си, но аз съм отворена и към мненията на другите (както семейството, приятелите, обществото, така и прочетеното в книгите).
Аз съм щастлива да общувам както с хора с подобни на моите възгледи, така и с такива, които не ги споделят.

А иначе, по~просто казано, щастлива съм, че чувам сърцето ми да пее, че ми е добре тук, където съм, но с радост бих се върнала и там от където съм дошла или бих отишла някъде другаде, че си имам ежедневните радости, че имам за кого да се тревожа... щастлива съм, когато мога с нещо да помогна, когато видя някой да е щастлив...

PS: определението на древните гърци за щастие много ми хареса!!
Аватар
lelia_mery
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот azbuk » 23 Юли 2006, 13:30:49

eudaimonia идва от eu + daimon.

eu значи добър. daimon е дума, от която е произлязло нашето демон. но няма негативно значение в класическия старогръцки. там думата означава дух, бог, съдба. всички тези неща накуп. daimon се използва, за да отрази едно състояние между човека и бога. чисто философски погледнато преодоляването на зависимостта от материалното, но не и отказването от него. на това будистите му казват отречение, което обаче няма нищо общо с аскетизма.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот svetliobs » 23 Юли 2006, 14:51:33

според мен щастието е свързано с ежедневното себедоказване, с това да знаеш, че дните ти не изтичат напразно, да виждаш, че има смисъл в това което вършиш, да имаш цели към, които да се стремиш.
Да си доволен не винаги означава да си щастлив, но и да успееш да си доволен е цяло изкуство. степеннта на задоволство е една дроб:
удовлетвореност = (това, което правя (това което съм)) / (това, което очаквам)
щастие = (АЗ) / (Свръх АЗ (Супер Его))
Колкото по-малко очакваме, а повече постигаме, толкова повече удовлетворение ще получаваме. Това би трябвало да ни прави щастливи. Има хора, които винаги мрънкат и никога няма да са доволни и щастливи. Те са обречени.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Малко източна мъдрост:

Това е Мантра от Индия.
Няма значение дали сте суеверни или не. Струва си да се прочете. Това е Непалска Тотемна Мантра за успех.

TANDRA.

Разпратете я на тези, на които желаете успех....…Те са много... Дори и да пропуснете някого, ако той е във Вашето сърце, на него също ще му провърви. Не Ви изпращам пари, защото ги нямам.

Правилата на живота Ви:

Яжте повече ориз.
Давайте на хората повече отколкото те искат и го правете от чисто сърце.
Научете Вашето любимо стихотворение.
Не вярвайте на всичко, което сте чули, не изразходвайте всичко, което имате, не спете докато не се почувствате уморени.
Винаги, когато изговаряте “Обичам те” , имайте точно това предвид.
Винаги, когато казвате “Извинявай”, гледайте човека в очите.
Вярвайте в любовта от пръв поглед.
Никога не игнорирайте сънищата си.
Обичайте от душа и страстно, дори и да Ви боли, защото това е единственият начин да изживеете живота си пълно.
Разрешавайте всичките спорове с чисти средства, без да оскърбявате.
Никога не съдете за хората по техните роднини.
Приказвайте бавно, но мислете бързо.
Ако Ви зададат въпрос, на който не искате да отговорите, усмихнете се и попитайте: “Защо Ви е нужно да знаете това?”
Помнете, че и най-силната любов и най-големите достижения се съпътстват и с най-голям риск.
Позвънете на майка си. Ако не можете, поне помислете за нея.
Казвайте “Наздраве” винаги когато някой киха.
Ако сте загубили, извлечете си поука.
Помнете 3 правила:
Уважавайте себе си
Отнасяйте се към всички с уважение.
Бъдете отговорни за всичките си постъпки.
Не позволявайте малък спор да стане причина за прекратяване на приятелството.
Винаги, когато сгрешите, направете всичко възможно да поправите грешката.
Усмихвайте се, когато говорите по телефон, разговарящият насреща ще го усети.
Оженете се за човек, който обича и да побъбри, защото като остареете ще разберете, че умението да побъбриш ще бъде най-цененото качество, което ще намирате у хората.
Прекарвайте известно време в самота.
Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.
Помнете, че понякога мълчанието е най-добрия отговор.
Четете повече книги и гледайте по-малко телевизия.
Водете добър и честен живот. Когато остареете и започнете да си спомняте миналото, ще можете да се насладите отново.
Вярвайте в Бога, но заключвайте по-добре колата си.
Добрата атмосфера в дома Ви е важна.
Правете всичко възможно, за да е домът Ви спокоен и хармоничен.
Ако сте се скарали с някого от близките си, опитайте да решавате с него само текущите проблеми.
Не дълбайте в миналото.
Четете между редовете.
Споделяйте знанията си. Това е път към безсмъртието.
Бъдете нежни към нашата Планета…
Бъдете естествени. Слушайте зова на природата.
Занимавайте се само със своите работи.
Не се доверявайте на партньора си, ако той/тя не си затваря очите когато се целува.
Поне веднъж годишно посещавайте място, където не сте били никога.
Ако печелите много пари, давайте за благотворителност. Това е най-голямата награда, която може да Ви предостави съдбата.
Помнете, че понякога и неуспехът е от полза.
Запомнете хубаво всички правила, за да знаете как да ги нарушавате най-добре.
Помнете, че най-добрите отношения са тези, при които любовта ви един към друг е по-важна от необходимостта да сте заедно.
Съдете за висотата на своя успех по това, от което се е наложило да се лишите, за да го достигнете.
Отнасяйте се към Любовта и нейните плодове с най-пълна решителност, но без да очаквате твърде много в замяна.
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Dura_lex_Sed_lex » 23 Юли 2006, 22:29:44

Една от любимите ми мисли е на Франклин Д. Рузвелт и гласи: "Happiness lies not in the mere possession of money, it lies in the joy of the achievement"
"Когда человеку лежать на одном боку неудобно – он перевертывается на другой, а когда ему жить неудобно – он только жалуется. А ты сделай усилие: перевернись!"
Аватар
Dura_lex_Sed_lex
Тукашен
Тукашен

Мнениеот liverbird » 23 Юли 2006, 23:38:57

azbuk написа:
liverbird написа:Значи без никакви странични фактори и приятни неща е супер трудно да си щастлив. Щастието според мен е комбинация от 2те неща, които азбук спомена. Клише е, но трябва да умееш да се радваш на малките tuche и да ги оценяваш, но и да не се влияеш напълно тях. Да се радваш на материалните придобивки и нещата от света около теб като са позитивни, а когато са негативни да махнеш с ръка.

това, което описваш, е всъщност eudaimonia. естествено, не може сто процента да сме все щастливи и никога от нищо да не се влияем. имаме си и мрачните моменти, когато потъваме някъде. става дума по-скоро за едно общо състояние на духа, към което човек винаги трябва да се стреми.

(ах пак тия цитати :roll: )

Така, исках да кажа, че в съвременния свят едва ли някой нормален човек би могъл да е щастлив просто така, без радостта да идва от някакви постигнати цели, придобивки и други външни фактори. Но не може и да е щастлив само от тези неща, ако няма вътрешен мир и спокойствие, ако вътрешно не е щастлив; той винаги би искал повече. В съвременния свят вътрешен мир и удовлетворение аз свързвам с въпросното tuche. Знам, че не е едно и също, но не живеем в древна Елада. За обикновения човек щастието би било въпросната комбинация от двете.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот azbuk » 23 Юли 2006, 23:51:02

това, че щастието е tuche е заблуждението на този свят. великите истини винаги са били едни и същи. няма значение къде. аз често се отказвам от неща, които бих могла да имам, защото не ми се влачат. чувствам се свободна без тях. и ми е добре така.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Всичко е любов