• Advertisement

Еднократна помощ за ученик

Еднократна помощ за ученик

Мнениеот grahovska » 20 Януари 2013, 10:05:34

Здравеите!
Аз и моето семеиство сме вече 5 месеца в Köln.И двете ми деца започнаха училище тук.Един познат ми спомена,че отпускали някаква еднократна парична помощ за ученик.Някои знае ли дали е така,каде и какви документи трябва да представя.Благодаря ви предварително!
grahovska
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Еднократна помощ за ученик

Мнениеот Gabinova » 23 Януари 2013, 23:02:00

да има такава помощ. Казва се Schulbedarf für Ihre schulpflichtigen Kinder. В размер 100 евро на дете. Попитайте в Гемайндето/ кметството в което сте регистрирани адресно.На нас ни казаха от там, първата година искаха там да им представя касови бележки за закупени вещи за децата, на тази стойност и ми ги осребриха на ръка. Тази година ни преведоха по сметка 70 %, останалите през февруари.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот daisymm » 30 Януари 2013, 08:17:03

grahovska написа:Здравеите!
Аз и моето семеиство сме вече 5 месеца в Köln.И двете ми деца започнаха училище тук.Един познат ми спомена,че отпускали някаква еднократна парична помощ за ученик.Някои знае ли дали е така,каде и какви документи трябва да представя.Благодаря ви предварително!

Здравей grahovska,

предполагам, че става въпрос за цял пакет социални помощи, свързани с обучението на децата в детската градина или училище. Има малки разлики в наименованието на този социален пакет в различните провинции, но за района на Кьолн името е Leistungen für Bildung und Teilhabe.

Подава се молба (Antrag auf Leistungen für Bildung und Teilhabe) в местната служба Amt für Jugend und Soziales и се прилагат няколко документа. Документите в линка ми са доста, но не се попълват непременно всички. Някои от тях се подават допълнително и само при необходимост. Обикновено такава молба се подава отделно за всяко дете и това се прави ежегодно.

Ако човек получи одобрение ще бъде подпомогнат например с:
- 100 EUR/година (70 EUR + 30 EUR) за детето, което е ученик
- 1 EUR/ден за храна
- възстановяване на пари за екскурзии от детската градина или училище
- 10 EUR/месечно за допълнително занимание, например уроци по нещо си

Предполагам, че пакета за Кьолн може да не включва всички тези неща или да включва различни от описаните по-горе. Има и разни технически детайли как точно се отпускат парите и как се доказва тяхното усвояване, но за това може да говорим по-натам.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 3):
grahovskaolgaestira
Рейтинг: 13%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Gabinova » 30 Януари 2013, 21:34:54

Искам да допълня , че гореописаните подпомагания са действащи, само ако има валидно решение за подпомагане на семейството във форма на SGB II или ALG .
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daisymm » 31 Януари 2013, 10:27:15

Gabinova написа:Искам да допълня , че гореописаните подпомагания са действащи, само ако има валидно решение за подпомагане на семейството във форма на SGB II или ALG .

Понеже не съм сигурен кое финансово подпомагане имаш предвид (от твоето или моето мнение) искам да уточня, че не е задължително да получаваш ALG I или ALG II, за да получаваш:
- Wohngeld
- Kinderzuschlag
- Leistungen für Bildung und Teilhabe

Обикновено (но не и задължително) молбите за тези три социални подпомагания се подават в посочената по-горе последователност. Причината за това е, че има известна свързаност между тях ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Svetulka82
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Gabinova » 31 Януари 2013, 15:20:46

За да се подаде Antrag за Leistungen für Bildung und Teilhabe, трябва преди това да има подаден Antrag или получено валидно решение за някои от описаните от теб пакети, (Wohngeld, Kinderzuschlag или описаните от мен ALG II или SGB II или защита по политическо убежище ). Те са важно условие за да предостави държавата този социален пакет за децата. Необходимо е наличието само на един от тях поне, за да се одобри искането за Leistungen für Bildung und Teilhabe. Ако не е налично дори едно решение , няма да отпуснат помоща за ученика или някоя от описаните в социалния пакет помощи. В моята Мюнхенска брошура пише така.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението (общо 2):
grahovskadaisymm
Рейтинг: 8%

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот grahovska » 4 Февруари 2013, 19:30:21

Благодаря на всички,които се отзоваха на запитването ми.Още утре се заемам по вапроса.
grahovska
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 1 път

Назад към Кьолн