• Advertisement

Начини за прехвърляне...как?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Начини за прехвърляне...как?

Мнениеот George » 19 Август 2005, 14:34:18

Здравейте, бъдещи колеги.
Пише ви един истински новобранец, който има 1-2 въпроса. Ще се радвам на вашите отговори.

Ситуацията:

Завърших техникум, след което кандидатствах в немски университети (мястото, където наистина искам да уча е ТУ-Мюнхен). Отговорът им: трябва да минеш през Studienkolleg.
Приет съм и в ТУ-София, специалност Комуникационна техника и технологии, както и в Uni Duisburg-Essen по международната програма International Studies in Engineering - Bachelor of Science in Computer Science and Communications Engineering.

Въпросите:

Как седи въпросът с прехвърлянето от български университет в Мюнхен, да кажем. Според www.anabin.de, ако изкарам една година тук, мога да кандидатствам там, като по този начин избегна Studienkolleg-a. Въпросът ми е: какво значи успешно завършена учебна година - заверени 2 семестъра или успешно положени изпити.

Другият вариант. След една година в Duisburg бих ли могъл да се прехвърля в друг немски университет по немска програма (ако приемем, че имам необходимите документи за немски език)?

И последно: струва ли си да карам SK или да си карам една година тук и след това да търся начини за прехвърляне?

Благодаря предварително на писалите!
George
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Начини за прехвърляне...как?

Мнениеот bgpower » 19 Август 2005, 16:00:56

Пич,

да ти кажа много ме зарадва!Знаеш ли, че в последните 2 месеца, общо взето имам същата съдба като твоята т.е. искам много да уча в Мюнхен (само че Икономика) независимо дали в ТУМ или ЛМУ!Но германците (засега само ЛМУ) решиха да ме пратят на Щудиенколег, които някакси аз нямам много желание да изпълня!

Сега и аз съм изправен пред въпроса дали да изгубя 1 година и да кандидатствам пак, да уча една година в България и да се преместя в Мюнхенско Уни, или да уча в някое от другите Университети в германия и след това да се преместя!

Заключението:

След като вече около 3 седмици съм поставен пред този въпрос общото взето успях да анализирам по следния начин нещата:

1. Щудиенколег - може би не е толкова лош вариант, колкото го мислех отначало. Все пак през тази 1 година ученето ти малко или много е по-леко, можеш да използваш времето за аклиматизация в новите условия!НО си остава рискът, че след тези 2 семестъра кандидатстваш с оценките от финалните изпити в колега.

2. Преместването от немско Уни в друго - май най-важният фактор /само ако си взел всички изпити/ в този случай е от кое в кое Уни искаш да се местиш!Мюнхенските, незнам и аз защо, имат голямо самочувствие, така че ако учиш в Университетът в Потсдам, без да искам да обиждам някого, май си е доста рисковано!Доколкото аз се усведомих, трябва наистина да искаш да се преместиш в тяхното Уни от някое от другите добри /за твоята специалност/ Учебни Заведения, за да вземат те да те приемат!

3. Преместване от български Университет - чисто и просто рисковано, поради същата причина като по-горе!

Това е просто това, което аз успях да разбера досега. Ако искаш пиши на bgpower@abv.bg или на ICQ 166789683 :)
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот yanita » 20 Август 2005, 16:32:02

здравеите!и аз като вас сьм завършила техникум,исках да започна направо да следвам,но първо трябва да мина през studienkolleg,в моя случая-studienkolleg muenchen.смятам,че това е най-лесния вариант,за да мога да започна да следвам в muenchen догодина.изпитьт е на 5.09 ako някой от вас е решил да ходи нека ми пише на plockal454@mail.bg
Аватар
yanita
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот George » 20 Август 2005, 17:44:59

Ами аз почти сигурно ще отида на изпита, пък още не съм решил дали да се набивам на SK... Можете да се свържете с мен на ICQ 95735745 или gkirev@abv.bg
George
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 20 Август 2005, 17:53:15

По-добре не си пишете емайлите във форума. Не се знае кой злокачествен СПАМ бот ще прегледа форума и ще почне да ви изсипва тонове безсмислени емайли. системата с личните съобщения работи безотказно и услието е същото както ако някой ви напише емайл.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

do George

Мнениеот FLOPI » 20 Август 2005, 23:15:06

Дуйсбург не е чак толкова зле. А и специалностите са яки
Аватар
FLOPI
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот GVP » 20 Август 2005, 23:55:34

Mr.Bombastic написа:По-добре не си пишете емайлите във форума. Не се знае кой злокачествен СПАМ бот ще прегледа форума и ще почне да ви изсипва тонове безсмислени емайли. системата с личните съобщения работи безотказно и услието е същото както ако някой ви напише емайл.

Mr.Bombastic, не че нещо, ама аз имам чувството че системата с личните съобщения не работи. :) Досега сам съм пращал, но без нито един отговор....вярно че може и да не ми отговарят, но все пак не един или два пъти.

По темата мога да кажа, че с директно прехвърляне от БГ без диплома и без Щудиенколег е почти невъзможно. Особено за ТУ Мюнхен, който е най-добрия университет в Германия, незнам как може да стане. Но зависи и от специалността. Но все пак е хубаво да се провери на място, защото понякога правят изключения.
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 21 Август 2005, 01:29:00

ОТ: Системата с личните съобщения работи безотказно. Често срещана грешка е да се изпрати ЛС без заглавие, при което сайта показва съобщение за грешка, но потребителите не го четат и мислят, че е изпратено. Също зависи и какво си писал в ЛС-то :lol: .
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Назад към Новобранец