• Advertisement

относно жилища

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

относно жилища

Мнениеот lightarchon » 6 Септември 2005, 16:32:43

Здравейте! Може ли някой да ми разясни как стоят нещата с квартирите в Германия? Не са ми ясни доста от термините свързани с квартирите! Какви са възможностите и кое би било най-добре за студент първа година!? Благодаря предварително! :)
Аватар
lightarchon
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

ами

Мнениеот lightarchon » 7 Септември 2005, 11:31:25

например: какво точно представлява Warm i Kaltmiete, Nebenkosten? какво трябва да съблюдавам при търсене на квартира? също така какво представлява Wohngemeinschaft, Studentenwohnheim и отделни стаи и такива?
Аватар
lightarchon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 7 Септември 2005, 12:54:48

Kaltmiete (KM) + Nebenkosten (NK) = Warmmiete (WM)
Тук покрай мен електроенергията не е включена в NK. Последните са типично разходи за отопление, вода и др. (напр. Hausmeister, почистване на стълбища, такса смет...).
NK зависи силно от броя на наемателите. Варира с времето. Преоценява се всяка година- веднъж годишно се замерват топломери и т.н. и при нужда за следващата година се повишава или понижава NK.
Какво би съблюдавал човек: дали жилището се отоплява на ток (тази опция може да се окаже скъпа!) или газ, или др.; дали има магазини за хранителни стоки наблизо; дали има обществен транспорт през целия ден (или иде реч за селце, до което ходи автобус 3 пъти на ден, като последният е в 17 ч :)); аз се интересувам и за съседите; дали е мебелирано жилището (мебелираните са удачни само при краткосрочни престои, мисля); дали има възможност за инсталиране на пералня; ... вероятно има и куп други важни питанки...
Wohngemeinschaft e shared apartment- всеки си има стаичка, ала кухня и баня (и евентуално гостна) се ползват наравно от всички.
Studentenwohnheim e студентско общежитие.
Възможностите зависят силно от това за коя част на Германия иде реч :) Кое би било най-добре за студент първа година вероятно много зависи от студента и чергата му :)
Надявам се да бях полезен с нещо!
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

10x

Мнениеот lightarchon » 7 Септември 2005, 20:12:02

благодаря за отговора!!! аз ще съм студент сега във Фрайбург! ако има и други които учат там и могат да ми разяснят особености някакви също ще съм благодарен! :) примерно за цени на такива Wohngemainschaften, общежития и всякакви други подробности които биха били нужни да знае един бъдещ студент! благодаря предварително!
Аватар
lightarchon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pi4 » 7 Септември 2005, 20:33:10

Само едно малко допълнение: Winterdienst, Gehwegreinigung, Müllplatzreinigung, Restmüll, Biomüll, Ungeziefer, Gartenpflege, Beleuchtung, Versicherung, Hausmeister, Grundsteuer und sehr wichtig VE-Verwaltungseinheit, което при нас се оказа 4 390 qm,a ние ползваме само 100. Така, че голям ахтунг!!! Ако имате много зелени площи,които се косят и пр. при нас са 5500qm и плащаме 95,29 за гартенпфлеге?!Не си въобразявайте, че общината ги плаща? Няма такова нещо, НО си четете договорите ,че един умцуг струва скъпо,а и се маже жилището,абе кво да ви разправям елате да се пържите тук!
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

абе

Мнениеот lightarchon » 7 Септември 2005, 20:43:34

да разясниш малко повече за тези неща какво представляват и колко се набутваш още за тях
Аватар
lightarchon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот deyan » 8 Септември 2005, 11:26:04

Така или иначе всички тези детайлно изброени горе неща са включени в NK, а следователно и във WM. Поне в региона Райн-Некар е така. Ако ти изнася топлия наем, не е фатално, че не знаеш факта, че като косят тревата през 3 пресечки на твоята всъщност плащаш и ти :)).
Пропуснахме да споменем т.нар. provision- солидна такса за посредника (Makler), ако има такъв.
Още нещо, което трябва да е ясно, е Kaution-а (затворени за гаранция пари, някаква част от които накрая все някак успяват да ти откраднат)- понякога е болезнено смущаващо висок :).
Може би е най-добре представител на студенцията във Фрайбург да се включи и в частна кореспонденция да те запознае със ситуацията там (след като ти си изчел всичкото инфо де що го има по темата на сайта на тамошното уни :)).
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот yorke » 1 Септември 2006, 10:59:58

А някой може ли да ми препоръча Jugendherberge в Бон?
Аватар
yorke
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот x-sergo » 2 Септември 2006, 16:53:35

намираш си едно което картинката му в интернет ти харесва и си запазваш място, а като пристигнеш си го плащаш ;) успех

п.с. бати кво е яко да си гледаш темата от др. страна вече не като новобранец :D
x-sergo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот diddy » 3 Септември 2006, 18:16:08

@ yorke - В Бон, доколкото знам, има само едно Jugendherberge, което се намира близо до центъра. Имам познат, който учи там, и каза че е доволен от Jugendherberge-то... пък си пада малко капризничък :roll:
виж тези сайтове :
www.hostels.com
www.hostelsclub.com
аз лично бях в Бон за около седмица тази година, но до Jugendherberge -то така и не стигнах 8)
perkalaba
Аватар
diddy
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот iv4obg » 5 Септември 2006, 11:33:54

здравейте на всички новодомци,
някои може ли да помогне в търсенето на жилище в Мюнстер.Предварително ви казвам че съм обиколил всички сайтове.Познати и непознати.Търся за мен и приятелката.Ще учим an der FH от края на септември.Вероятно има някои там местен който може да помогне.ракията е от мене.
iv4obg@gmx.de
това ми е maila!
Аватар
iv4obg
Нов потребител
Нов потребител

Наемане на жилище

Мнениеот MrBig » 15 Септември 2006, 15:46:32

Ако може някой подробно да обясни на какво трябва да се обръща внимание при наемане на жилище.Предполагам, че след 01.01.2007г. много хора ще се опитат да си потърсят късмета в Германия и ще бъде много важно да знаят това.
Аватар
MrBig
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот diddy » 15 Септември 2006, 16:53:45

да ти кажа и мене мн ме мъчеше именно този въпрос ...

но погледнах тук :

http://zaedno.de/postt1081.html

и намерих мн от търсената ми информация :D
perkalaba
Аватар
diddy
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот MrBig » 15 Септември 2006, 19:02:49

Уж търсих такава тема но явно нещо съм бил разсеян :oops:
Благодаря!
Аватар
MrBig
Нов потребител
Нов потребител

Re: относно жилища

Мнениеот farwla » 26 Ноември 2008, 17:49:44

Така, имам един въпрос, който еисгурно е тъп, но все пак:
Имам жилище на бесрочен наем. Налага ми се да го напусна, след по-малко от предвидените по закон 3 месеца.
Ако намеря Nachmieter, пак ли ще трябва да платя неустойка (т.е. наема за тея 3 месеца)?
И въобще каква е практиката-редно ли е да търся Nachmieter??
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Следваща

Назад към Новобранец