• Advertisement

Банки

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Банки

Мнениеот nova » 12 Септември 2005, 10:38:49

Здравейте!Искам да попитам има ли зна4ение в Германия откъде 6те тегля парите си,за6тото ми издадоха карта Маестро-благодаря предварително поздрави
Аватар
nova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Martin_M » 12 Септември 2005, 10:56:18

Този въпрос е обсъждан на няколко места, но ще ти отговоря.
Има да и то голямо значение. Ако картата ти е от Deutsche Bank можеш да теглиш без такса от банкоматите на Cash Group, в която освен DB влизат още и Postbank, HVB, Dresdner Bank, Volksbank и други, най-добре е да видиш на сайта точно кои банки влизат. Ако си в Sparkasse можеш да теглиш от всички Sparkassen (за това не съм съвсем сигурен, за повечето е така, но не знам дали за всички). Трябва да внимаваш, защото ако теглиш от банкомат, който не е в съответната група, имаш голяма такса, за повечето банки е 4 евро.
Аватар
Martin_M
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nova » 17 Септември 2005, 12:01:32

:( леле ни6то не разбирам от тук ми издадоха карта МАЕСТРО и тя е в БГ лева и ми казват,4е могат да ми я зареждат само в Лв от тук,а аз 6те си тегля направо Евро от Г-я.Но какув е курса на обмяна там,за6тото ако ми го сложат по 2,10 хи4 не сум на добре
Благодаря предварително.Но така или ина4е парите ми са в Бг банка-Първа инвестиционна
Аватар
nova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Martin_M » 17 Септември 2005, 12:18:06

Мисля че се обменя по курса на банката в ковто ти е сметката, но има доста голяма такса когато теглиш в Германия. За ПИБ май беше 3 евро + 0,5% от сумата, която теглиш. Като отидеш в Германия ще трябва да си направиш сметка я някоя банка там, защото без такава просто не можеш да минеш. Най-добре е да си занесеш известна сума в брой и да я внесеш в немската сметка, а от българската карта ако теглиш е по-добре да теглиш по-големи суми и да ги внасяш в немската сметка. За малки суми се набутваш много с таксата.
Аватар
Martin_M
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nova » 17 Септември 2005, 12:34:05

много ти благодаря а може ли първите месеци да мина така,апосле от там да си прехварля парите в тяхна банка или не?
Аватар
nova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Martin_M » 17 Септември 2005, 13:12:26

Не можеш защото всичко се плаща само по банков път - наем, здравна застраховка, семестриална такса и т.н. Ако нямаш сметка трябва за всяко плащане да плащаш и такза за превод, която обикновено е 5 евро.
Аватар
Martin_M
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nova » 17 Септември 2005, 21:00:17

много ти благодаря за цялата инфо,която ми даде!Жив и Зрав и мнооого късмет!
Аватар
nova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zori_smiling » 19 Септември 2005, 23:29:07

Имам и аз едно въпросче:)
значи...и аз ще си изкарвам карта от някоя БГ банка и с нея ще си пренасям парите до ДЕ....там искам да си направя сметка в немска банка....обаче за да прехвърля парите от БГ в ДЕ сметката сигурно трябват няколко дни....а докато минат тези дни аз не мога да си направя нито здравната застраховка, нито да си платя наема, т.е. да не мога да си вляза в общежитието...така ли? ако е така е кофти...има ли друг начин??? :roll: ...някои който е минал по този път моля да поясни на непросветлените:) :oops:
Аватар
Zori_smiling
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rennie » 20 Септември 2005, 00:35:22

Аз имам такава карта. Това е най-евтиния вариант да теглиш пари от БГ. Таксата не е чак толкова огромна. Мисля, че е 2 или 4 евро плюс 1% от сумата, която теглиш.
Знаем как да преживяваме, но не знаем как да живеем.
Rennie
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Martin_M » 20 Септември 2005, 09:02:08

Споко, ще си влезеш в общежитието. Ако е към Studentenwerk, обикновено искат да се плати гаранцията в брой, а наема можеш да преведеш и по-късно.
Сметката в Sparkasse ми я откриха за няколко минути, в другите банки не знам как е, в някои май трябва предварителна уговорка. Като откриеш сметката може веднага да внесеш известна сума в брой, за което няма да ти еземат такса. Освен това по въпроса за сметката и за здравната застраховка можеш да питаш в Auslandsamt-а на университета, там ще ти обяснят по-подробно.
Rennie наистина това е най-евтиният вариант за теглене на пари, не съм твърдял обратното, а само писах че е по-изгодно да теглиш по-големи суми наведнъж.
Надявам се да съм ви бил полезен. А ако има някой с по-голям опит от мен (моят е само 1 год.) нека да се изкаже също.
Жалко, че не знаех за този сайт миналата година. Щях да избегна доста грешки, които направих.
Аватар
Martin_M
Роден писач
Роден писач

Назад към Новобранец