• Advertisement

Hannover и Германия Здравей Здравей!

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Hannover и Германия Здравей Здравей!

Мнениеот Akiko » 24 Март 2010, 20:33:28

Здравейте, преди всичко искам да кажа че много благодаря на всички добри хора които са споделили своят опит тук. На мен ми предстои скоро да заминавам за Германия за постоянно - август месец. След 4-5 години най-накрая се реших. Целта ми е Хановър, а мотивацията отчасти дългогодишният ми приятел който е от Германия и отчасти желанието да сменя атмосферата и да си опитам късмета другаде.

Както при всяко друго момиче подготовката е дълга и стресираща (женска му работа) и гледам да изгладя максимално детайли, за да не са толкова страшни изненадите по пътя.. ](*,) Вече прочетох доста от темите тук, най-вече за Anmeldung-a и Freizugigkeitbescheinigung-а. Какви документи, какво къде. Приятелят ми се обади в общината и ауслендърамт-а (той вече е снякакво абсурдно име TEAM AUSLANEDER RECHT или нещо такова!) :mrgreen: Явно ми трябва, паспорт, снимка, анмелдунг и колежката там да си е пила кафето.

Въпроса ми е, че не са споменали нищо за здравна застраховка (фактът че в общината са питали дали "ония" в България имат такова нещо като "лична карта" ще го пропусна). Вие дали знаете нещо по въпроса? Четох че новите EU карти които можем да си издадем тук в BG стават, поне някой го беше писал във форума. Дали е така, и ако е, някой знае ли как става процедурата по заплащането на здравните тук? И на каква база, аз работя, завършила съм бакалавър и магистратура графичен дизайн. Предполагам, че след като напусна работа ще трябва да си подам за безработна и тн...ако някой знае как е процедурата бих била благодарна за някое и друго инфо.

Друг въпрос е, че искам да си преведа дипломите и акта за раждане тук в BG. Видях че някои препоръчват това да стане в DE. Дали е така, и ако е къде ще търся в "провинциален град" като Hannover такъв..е сигурно има но не е като в Мюнхен или Берлин... Каква сума би излезнало това начинание там?

Също така са казали на приятелят ми, че относно Arbeitserlaubnis-a ще трябва след Freizugigkeitbescheinigung-a да отида до арбейтсамт-а и да си подам там документи. Това звучи просто, но от това което четох тук май там е най-голямото предизвикателство.. Мислите ли че ще мога да си извадя разрешение без работодател. Видях че трябва да чакам 3 месеца след Anmeldung-а за да мога да почна работа. В такъв случай кога би било удачно да почна да търся работа, не вярвам някой да седи и да ме чака три месеца да цъфна за да ме вземат.

И последен въпрос, иска ми се да използвам някоя logistic фирма или нещо подобно да пренеса малко багаж, иначе е лудост да мъкна покъщнината с куфари в самолета...някой има ли идея или фирма която да ми препоръча и е ползвал?

То въпроси има още много но много нещо се отнесох..съжалявам. :( Малко ми е притснено и нервно напоследък, стъпката е голяма за мен, досега не съм живяла в чужбина. Била съм често в Германия, но дуго е да знаеш че след няколко седмици си се прибираш.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО на всички вас добри хора за отделеното време! :flower: :cheers:

P.S. Съжалявам и за лошият правопис грррррр ](*,)

с приятелски чувства, променил:

vel...
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Hannover и Германия Здравей Здравей!

Мнениеот velingrad » 24 Март 2010, 21:14:39

Добре дошла Akiko!
Със сигурност няма да ти е лесно- поне в началото, но Хановер е "бъкан" с българи, стига да искаш, ще ги намериш.

1. С БГ (ЕС) здравна застраховка,поне в началото.
2. Безработна (борса) тук без да си работила - тц.
3. Преводача не е задължително да е в Хановер: прочети къде ги има във "Виртуална библиотека".
4. Без работодател, разрешение за работа - пак тц.
5. Почвай веднаг да търсиш работа- колкото по-рано, толкова по-добре.
6. Всичко, дори донякъде уреденият живот в Германия е предизвикателство. И именно, постоянното преместване тук е може би най-голямото. Без да преувеличавам, приготви се и за ядове. Ако се "вземете" с приятелят ти, може и да стане по-леко, но и това не е гаранция.

Между другото, и твоите въпроси са вече отговаряни, но ти си питай. Все ще има и такива люде,дето са били или са на твоя хал.
Успех!

п.п. евентуални грешки и неточности моля да бъдат опровергани ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Akiko » 24 Март 2010, 21:33:23

Мерси!

1. Значи бягам да я вадя.

2. Не не, тука българската борса, заради усигоровките. В DE е ясно че нямам такива права. :)

3.За преводача значи все пак е по-добре да е немски?

4. Даммм омагьосаният кръг, четох и за него.

5. Да и аз мисля да почвам до седмица, само да ми остане малко време да си подготвя Lebenslauf-a и т.н. Просто ми беше чудно ако хората кажат взимаме те, какво става? Нито съм там, нито са минали три месеца за да имам право на работа...?

6.Да 100% съм сигурна, вече съм се сблъсквала малко докато съм била там. Надявам се да не получа нервна криза до тогава хахаха.

Да прав си питано е много, но някои от отговорите са от 2007-2008-2009. Сега нещата са толкова динамични, искам да съм сигурна че нещо не се е променило. Затова пратих и гаджето да пита там, за да мога да съм сигурна.

Та казваш в Хановер имало много българи... :) Май съм засичала само двама, по-скоро две дами. Едно момиче и майка и, но не съм се заговаряла защото не бях сигурна. Много ти мерси за отговора. :cheers:
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Akiko » 15 Април 2010, 10:57:50

Имам едно въпросче. Днес ходих да видя колко ще ми излезе превода и легалицазията на двете ми дипломи (бакалавър и магистър) + акт за раждане. Като изключим че цената е супер ослена около 320 лв.....там превод + марки за министерството+ заверки дрън дрън... въпроса ми е че се сетих, трябва ли ми удостоверение за съдимост? Че направо като съм почнала да ги карам наведнъж.

Мерси много!
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neli_ch » 15 Април 2010, 15:24:32

Akiko написа:Имам едно въпросче. Днес ходих да видя колко ще ми излезе превода и легалицазията на двете ми дипломи (бакалавър и магистър) + акт за раждане. Като изключим че цената е супер ослена около 320 лв.....там превод + марки за министерството+ заверки дрън дрън... въпроса ми е че се сетих, трябва ли ми удостоверение за съдимост? Че направо като съм почнала да ги карам наведнъж.

Мерси много!

Здравей!

Аз случайно се натъкнах на една преводачна агенция от Hannover. Пращам ти link, където можеш да попиташ за оферта. Може да е по-евтино:

http://www.globussprachen.com/globus-sprachendienste-anfrageformular.htm
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Akiko » 15 Април 2010, 15:57:59

Мерси! Ще я поледна. Аз пък се свързах с друга и сега ще им пусна документите да видим колко ще излезнат. Вярно ли е че като се преведат от заклет преводач в Германия, той ги и легализира без да се ходи тук в БГ по мъките и по хилядите инстанции. Жената ме увери че тя е юридическо лице и е упълномощена да извършва легализации които са валидни и даже предпочитани от немските инстанции. Това ако е така супер ще ме улесни. =D> Поне да знам че като си плащам за превод, ще ми свърши работа, а не тука да ме мотаят 1 месец, и после като отида в ДЕ да ми покажат разни пръстови знаци. 8-[ :mrgreen:
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот neli_ch » 15 Април 2010, 16:53:09

Да, така ще да е. Заклетите преводачи накрая идостоверяват, че са видяли документа в оригинал. При всички случаи, преводачите тук ще са в течение на стандартите тук. Няма да сгрешиш, ако си направиш преводите тук.
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 15 Април 2010, 17:09:13

И вместо да търсите и случайно да намирате, погледнете "Виртуална библиотека", както и специалната Тема за преводачи.
Направи си преводите в DE.

p.p. Другата Тема е излишна.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Akiko » 15 Април 2010, 21:51:50

Аз не съм търсила случайно, това беше списъка със заклетите преводачи към посолството.

http://www.bgbotschaft-bonn.de/index.php?id=121&L=1

http://www.bulgarischeskonsulat-hamburg.de/sprache.html

И да така излиза, че е по-добре при тях. Но още не са ми подали цена. [-o< дано да не си блъскам главата от нея ](*,)
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 29 Април 2010, 22:13:27

Да, в Германия е много хубаво, животът е много уреден и много спокоен. И най-голямото предизвикателство обаче е да си намериш работа. И да излезеш от омагьосания кръг. Аз съм в Германия от 10 месеца. Досега ходя на курс, утре вземам изпита ниво Б2. И оттам нататък започва най-сложното-търсене на работа... Нямам право на работа извън специалността. Но тя е доста висока и за такава работа трябва да знам перфектен немски и... а нямам право на арбайтсерлаубнис за нищо друго... От друга страна тук е много хубаво и ми става лошо ако си помисля за връщане в Бг. Вие какво бихте направили на мое място със знания Б2 ? Някакви съвети? Има ли шанс да ми дадат разрешително ако някой се реши да ме вземе не по специалността ми?
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 29 Април 2010, 23:33:08

А ще ни кажеш ли каква ти е специалността? Че така малко е загадъчно и ще получиш само общи отговори.
http://youtube.com/watch?v=Ur6Lxi8RNb4
Crosby's hard wrist shot fooled San Jose goalie Brian Boucher to a 2-1 victory over the Western Conference-leading Sharks :)
You have to expect things of yourself before you can do them.(Michael Jordan)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот max » 30 Април 2010, 09:18:05

Географ, докторска степен.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ljuba » 30 Април 2010, 11:54:30

Само да вметна,че ние си бяхме превели всички документи в Бг.-фирмата си поема и всички апостили и т.н. човек не ходи сам да се занимава с тези неща и вече четири години нямаме никакви проблеми нито с дипломите,нито с актовете за раждане.

О,ето че пак забравих,защото съм отвеяна-добре дошла в Hannover!
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот Akiko » 5 Май 2010, 21:38:48

Хахаха съжалявам много че малко късно отговарям, но тук малко се бях замотала.

Мерси! Идвам август месец та да видим.

Аз съм междо другото със степен C1 от Goethe Institut и взет ZMP със sehr gut. Малко правописа ми куца, но иначе се спрявям. Та дано за мен да е достатъчен. :rr:
Akiko
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Новобранец