• Advertisement

Разговорен немски език

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Разговорен немски език

Мнениеот makeno » 29 Април 2011, 20:21:57

schICEegal написа:Само да споменя, че 'assi' се пише (?) с двойно S. :)

Не ми се спори, но ако въобще се пише по някакъв начин, е с едно s :)
А немският разговорен език е необятен, още повече с всичките му диалекти по провинции.. Когато бях това лято за малко в северната част на Германия се учудих, че говорят на нормален немски, за първи път от 5 години го преживях :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот velingrad » 29 Април 2011, 20:48:11

Приятели,
реално погледнато, Темата имА друга цел, но за да не си помисли някой, че ще вземам да го "освирквам", горното ми включване бе, защото, нито sauergeil нито asi се пишат тъй.
Може да е Saugeil и Sau Geil, но в никакъв случай sauer. Не може да е "кисело", и едновременно с това Geil. Решените, да бъдат поне за кратко в тази страна, да си направят поне трудА, да разбират местните. Не за друго, но поне за да не изпадат в комични ситуации. Затуй и Темата!
В северна Германия, също не всички говорят Hochdeutsch, както и в Bayern, не всички говорят "байриш".

С това приключвам краткият петъчен урок ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот makeno » 29 Април 2011, 21:07:06

Малко цитати от гугъла:
Asi:
Im umgangssprachlichen Gebrauch werden darüber hinaus oft die Kurzformen Asi oder Assi als Substantiv bzw. asi oder assi als Adjektiv benutzt. Die Substantive werden oft für Proleten, Unruhestifter, usw. verwendet. Entsprechend sind die Adjektive auf asoziale Verhaltensweisen oder Gegebenheiten, auch ohne Bezug auf ein menschliches Verhalten, bezogen. Beide Wörter können auch als allgemeine Schimpfwörter verwendet werden um Missfallen gegenüber etwas auszudrücken, wobei ähnlich wie bei Hurensohn oder beschissen die ursprüngliche Wortbedeutung, also asozial nicht zutreffen muss.

За sauergeil не можах да намеря нищо официално, само мнения по форуми, но думичката си съществува, среща се в гугъл :)
Нали това е целта на темата, думички, които ги няма по речниците, но се използват доста масово, даже доста от тях се срещат и по песничките.

Сега се сещам за sauber, споменава се, когато нещо е протекло перфектно или си се справил добре с нещо и няма нищо общо с чисто :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот estira » 29 Април 2011, 22:31:41

makeno написа:За sauergeil не можах да намеря нищо официално, само мнения по форуми, но думичката си съществува, среща се в гугъл :)

Разбира се, че се среща в гугъл. И то как само. :mrgreen: Не знам, ама аз за такова животно не съм чувала! Чувала съм примерно за култовото

endsgeil (endscool, endslustig, endsallesmögliche)

и още по-култовото

lass' mal rüber wachsen

Пък примерно това wega (wegen) не мога да го трая!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот affetto » 30 Април 2011, 09:39:14

velingrad, благодаря за урока, беше много полезен. :mrgreen: Относно правилното писане, нямах никаква представа затова и попитах. А местните, за най-голямо мое учудване ги разбирам добре и без тези две думи. ;-)

р.р. Мненията ми са чисто миролюбиви. :mrgreen:
Аватар
affetto
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 13 пъти

Предишна

Назад към Новобранец