• Advertisement

С деца в Германия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: С деца в Германия

Мнениеот ydddet » 10 Август 2014, 08:30:57

Здравейте ******,
благодаря за пожеланието за успех. Няколко месеца по-късно съм не в Рощок, а в Любек. Ред е да се кандидатства за детски градини. Мисля, че се ориентирах, и ще подам документи за наколко Kitas в района ни, но само този вариант на детска градина ли съществува??? Понятието Kindergarten не важи ли вече? Питам, защото разбрах, че е проблем с местата, както навсякъде, и за да не пропусна някоя възможност. Детето е на 5г и 9м и не знае немски, а другата година трябва да е в първи клас... Бихте ли ми казали дали това, което съм намерила като портал за кандидатстване изглежда нормално и легитимно:
https://www.kitaplaner.de/luebeck/elter ... portal.jsf
Благодаря
ydddet
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот daisy » 11 Август 2014, 21:56:49

Kita е съкратено от Kindertagesstätte. Това е същото като Kindergarten. Подай на повече места за по-сигурно! Ние не сме имали проблем с получаване на място в желаната от нас градина (сигурно е и въпрос на късмет при нас, не знам).
Имам син на 5 г. и в момента е в предучилищната група в градината. Ние сме в Берлин. Пиши, ако смяташ, че мога да ти бъда полезна с нещо!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот bomita » 10 Септември 2014, 10:33:33

Здравейте,

Дано въпросът ми се постне там, където предполагам че му е мястото. Това е първият ми пост в този форум. Моля, ако някой с подобен проблем може да сподели своя опит или да даде съвет... ще бъда много благодарна!

Предстои ми преместване в Германия в следващите 2-3 месеца. Децата ми са на 2 и на почти 4 годинки и (естествено) не знаят и дума на немски, дори не говорят и български както трябва. Най-голямото ми притеснение е за тяхната адаптация и за научаването на немски език. Тук в България и двете посещават детска градина. Колебая се между 2 варианта за Германия, а може би някой ще ми предложи и трети. Дали след като пристигнем, направо да ги дам на детска градина/ясла или първите 2-3 месеца да им взема в къщи детегледачка, немскоговоряща, с цел да привикнат към езика и тогава да ги дам на детска градина/ясла. За мен за предпочитане е вариантът направо да тръгнат на детска градина, но се страхувам да не се стресират от това, че не разбират какво говорят другите деца и че съответно и тях никой не ги разбира? Кое е по-добре за тях? Някой минал ли е по този път?

Моля за съвети и благодаря предварително!
bomita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 10 Септември 2014, 11:03:18

bomita написа:Здравейте,

Дано въпросът ми се постне там, където предполагам че му е мястото. Това е първият ми пост в този форум. Моля, ако някой с подобен проблем може да сподели своя опит или да даде съвет... ще бъда много благодарна! ...

Здравейте bomita,

перфектно сте позиционирали мнението си, за което ви благодаря.

Във вашия случай тревогите по отношение адаптацията на децата ви в чуждоезикова среда са излишни, освен ако нямате някакви специални причини да се безпокоите (например отклонения в развитието). Но се надявам случая да не е такъв, така че просто ги записвате и това е. Казвам го от личен опит.

По скоро проблемите трябва да ги очаквате в друга посока:
---> намиране на свободни места (на много места това е голям проблем)
---> овладяване на майчиния език (ако държите на това, разбира се)

Моля ви да погледнете и свързаните с проблема ви теми:
Детски градини и училища-въпроси
Детски градини, квартири

Ако възникнат допълнителни въпроси, не се притеснявайте да питате и не се дразнете, ако получите отговор "Вече е писано!"

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот bomita » 11 Септември 2014, 00:07:53

****** написа:
bomita написа:Здравейте,

Дано въпросът ми се постне там, където предполагам че му е мястото. Това е първият ми пост в този форум. Моля, ако някой с подобен проблем може да сподели своя опит или да даде съвет... ще бъда много благодарна! ...

Здравейте bomita,

перфектно сте позиционирали мнението си, за което ви благодаря.

Във вашия случай тревогите по отношение адаптацията на децата ви в чуждоезикова среда са излишни, освен ако нямате някакви специални причини да се безпокоите (например отклонения в развитието). Но се надявам случая да не е такъв, така че просто ги записвате и това е. Казвам го от личен опит.

По скоро проблемите трябва да ги очаквате в друга посока:
---> намиране на свободни места (на много места това е голям проблем)
---> овладяване на майчиния език (ако държите на това, разбира се)

Моля ви да погледнете и свързаните с проблема ви теми:
Детски градини и училища-въпроси
Детски градини, квартири

Ако възникнат допълнителни въпроси, не се притеснявайте да питате и не се дразнете, ако получите отговор "Вече е писано!"

До скоро ...

Здравейте ******,

Огромна благодарност за бързия и конкретен отговор! Дано и при нас нещата да минат спокойно! Наред са си децата и двете, слава Богу, просто са в такава възраст, в която не мога да им обясня промяната, която ни предстои т.е. мога, но те няма да разберат защо примерно другите деца ще говорят "странно" и никой няма да ги разбира. И от тук нататък ме е страх останалите деца да не ги изолират, а моите да се стресират и да намразят детската градина/ясла - тук в България винаги са ходели с желание на детска градина, но познаваме много дечица, с които е точно обратното.

Намирането на свободни места не е проблем, тъй като имаме избор на градове, в които да живеем. Агенцията, която ни търси жилище, търси и детски градини със свободни места в съответния район, т.е. движи нещата успоредно, за да си намерим мястото, което ни пасва най-много на изискванията. Общо взето се оказва, че проблемът с местата е главно в големите градове (както и тук :)), в малките градчета места се намират.

По отношение на овладяването на нашия език - съпругът ми много държи децата да знаят да четат и пишат един ден на български, така че предполагам ще се сблъскаме с този проблем. Зная примерно, че във Франкфурт има българско училище и българска детска градина, но засега това не е опция за нас. Не зная, честно казано ще го мислим по-нататък, лека полека, всичко с времето си.

Продължавам да разглеждам форума, много полезни неща откривам, страхотно е, че го има. Поздрави1
bomita
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 11 Септември 2014, 12:55:28

Само да допълня, че часовете в българското у-ще във Франкфурт са в събота, така че ще можете да ги водите дотам, ако решите. Но дотогава имате още време. Трябва да станат на 6.

Поздрави и успех!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот daisymm » 17 Ноември 2014, 01:47:54

ydddet написа:... Ред е да се кандидатства за детски градини. Мисля, че се ориентирах, и ще подам документи за наколко Kitas в района ни, но само този вариант на детска градина ли съществува??? Понятието Kindergarten не важи ли вече? Питам, защото разбрах, че е проблем с местата, както навсякъде, и за да не пропусна някоя възможност. Детето е на 5г и 9м и не знае немски, а другата година трябва да е в първи клас...

Здравей ydddet,

намерихте ли място в детска градина за детето? Щом е на тази възраст ине знае немски, много вероятно е да ви предложат да повтаря предучилищната група. Аз лично ви съветвам да обмислите тази възможност (особено ако е момче), освен ако междувременно детето не напредне много с езика. Просто е добре хлапето да натрупа определен речников запас, преди да започне училище. Казвам го от опит ;-).
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот николови666 » 11 Февруари 2015, 18:03:49

Здравейте,нова съм във форума и не знам точно къде да пиша.От три дни чета на ред ,но не мога да намеря това което ме интересува. Така че ще питам тук. Искам да дойда да опитам в Германия , с две деца съм на 6 г. (след 2 седмици ще ги навърши)и малката е на почти 3 Годо. Както е известно и език не знам .Мой приятел ще ми помогни за квартира и работа(сигурно)/Искам да попитам трябва ли да превеждам документи от БГ и какви трябва да си взема.., Какви документи ще ми трябват за баткото за училище. Той предучилищна ли ще е или 1-ви клас? Имали значение колко време съм на договор.И ще мога ли да се възползвам от някакви преви легии че съм разведена и с две деца? -или не.
николови666
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mirenceto » 5 Декември 2016, 14:12:35

Svetulka82 написа:Здравейте, ние живеем в Lingen(Ems). :flower:

059116255044

Ние също живеем в Lingen (Ems) от два месеца
Mirenceto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 5 Декември 2016, 22:20:46

Искам да дойда да опитам в Германия , с две деца съм на 6 г. (след 2 седмици ще ги навърши) и малката е на почти 3 Годо. Както е известно и език не знам. Мой приятел ще ми помогни за квартира и работа (сигурно)/Искам да попитам трябва ли да превеждам документи от БГ и какви трябва да си взема.., Какви документи ще ми трябват за баткото за училище. Той предучилищна ли ще е или 1-ви клас? Имали значение колко време съм на договор.И ще мога ли да се възползвам от някакви превилегии че съм разведена и с две деца - или не.

Не знам за останалото, но май бях чувал, че социални помощи вече няма да има. Да се вземе квартира под наем - без договор за работа и работодател, е бих казал - невъзможно. В първи клас как да го вземат, след като не знае немски? Едва ли ще е възможно. Поне една година ще му трябва, за да свикне.

Тоест, първо намираш работа, работодателя те кани на разговор, плаща ти разходите и т.н. - и оттам нататък, вече и останалото.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Предишна

Назад към Новобранец