• Advertisement

къде как за Германия - важно за новобранец???

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

къде как за Германия - важно за новобранец???

Мнениеот svetli4ka_87 » 25 Август 2012, 10:27:31

Здравейте,
чета форумите, но нещо пак не ми става ясно . Половината от този сайт са в Германия , другата половина искаме да го направим, но знаем как точно или имаме притеснения. искам да ви попитам ВИЕ как го направихте? със сигурност вие е писнало от такива въпроси... моля не само да прегледате темата, а и да оставите вашия съвет.

моя проблем/притеснения/ въпроси, а предполагам и на много други са:
значи моята милост иска да се махне от тази родната държава, но как да стане това? регистрирала съм се в джоббиорзето към ZAV. под всяка обява пише, че за кандидатстване трябва да се изпрати автобиография и свидетелства /дипломи/. за което съответно си заверих дипломите и сега ги чакам да станат от агенцията за превод и легализация както и апостил да сложат. чакам и здравната карта да стане готова за да си я взема. междувременно всеки ден проверявам джобса и джобсагента за вакантни позиции. и от около месец-два почти всеки ден кандидатствам по минимум една обява за работа. имам сертификат за немски език - Б2. но от никъде нищо не се случва ..имам голямо желание да се махна от бг но .. нямам познати в германия,а всички който съм питала,заминали за германия първоначално са отишли при познати. ](*,)

искам да попитам от бг мога ли да си наема жилище /стая/квартира нещо, за да мога да си извадя адресната регистрация / съответно останалите документи който са необходими, а дистанционно не могат да се извадят/ или не мога?
искам да попитам след като толкова много хора от вас работят в германия как гледат работодателите на нас / българите/ ? имат ли желание да ни дадат шанс да работим при тях или си предпочитат сънародниците ?
моля за вашето мнение и съвет как да постъпя за да мога да си намеря работа в германия - от тука да продължавам да търся или да отида там и на място да търся?
моля за вашата кратка история вие как го направихте преместването в германия - отидохте директно там /при познат или не? / или от родното място си намерихте работа ? чрез агенция или чрез познат започнахте работа? ако не сте могли да си наемете жилище / защото ей сега сте пристигнали / къде сте живели докато си намерите квартира? кое е от значение при наемането на квартира - да имате над 3 месеца престой или да имате трудов договор ..

много ще съм благодарна и радостна от всеки ваш коментар :flower:
[color=#0000FF]SUM QUOD ERIS , SUM QUOD ES, ANTE FUI [/color]
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: къде как за Германия - важно за новобранец???

Мнениеот Gabinova » 25 Август 2012, 11:41:55

Пускай си документите и по частни обяви, директно на различните работодатели, търсещи работници, не само по борсите.
Мотивационно писмо, автобиография, дипломи и сертификати по имейл, остави и тел. за връзка. Работодател ти е най важното, другото се нарежда. Ние направихме така.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот svetli4ka_87 » 25 Август 2012, 14:20:29

Gabinova написа:Пускай си документите и по частни обяви, директно на различните работодатели, търсещи работници, не само по борсите.
Мотивационно писмо, автобиография, дипломи и сертификати по имейл, остави и тел. за връзка. Работодател ти е най важното, другото се нарежда. Ние направихме така.

от бг си изпращахте документи директно към немски работодател .. той ги е прегледал - харесал ви е - звънна ви и вие отидохте?
а аз си мислех че така няма да стане

п.с. благодаря за коментара ви :) =D>
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 25 Август 2012, 22:29:53

Ами виж сега.. аз първия месец- два бях в еднo туристическо общежитие, има ги почти навсякъде, немски в началото не знаех а и пари много с мене нямах. Според мен може и да имаш късмет по интернет - но зависи в коя област.

Дали дипломите и сертификатите имат огромно значение.. не мисля, но пак зависи какво и къде. Запиши се като студентка някъде, пона за в началото. И също, какви области са ти интересни, за какви дипломи става дума?

Относно това как някой гледа на някой друг.. не става дума за националности, според мен. Всяка една организация, има някакъв проблем за решаване, в съответната функция. Ако ти си в състояние да допринесеш за решаването му, то тогава е ясно. Товa е от значение, и също и дали си пасват и другите неща (емпатията).

Aдресната регистрация става само лично, жилището или стая - за препоръчване е лично, освен ако не ти е някой, който познаваш. Особено пък и ако е в някой град, в който много хора търсят и съответно и без това е трудно да си намериш нещо. Освен това бях видял някъде из форума че се даваше стая под наем..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот svetli4ka_87 » 26 Август 2012, 22:36:54

bknf написа: Дали дипломите и сертификатите имат огромно значение.. не мисля, но пак зависи какво и къде. Запиши се като студентка някъде, пона за в началото. И също, какви области са ти интересни, за какви дипломи става дума?

Aдресната регистрация става само лично, жилището или стая - за препоръчване е лично, освен ако не ти е някой, който познаваш. Особено пък и ако е в някой град, в който много хора търсят и съответно и без това е трудно да си намериш нещо. Освен това бях видял някъде из форума че се даваше стая под наем..

да запиша нещо и да съм студентка съм го мислила , но ме притеснява това че не ми е перфектен немския - мога да го говоря , разбираме се, но не и до толкова че да запиша нещо. колкото до дипломите .. имам квалификация за офис мениджър и бакалавър - бизнес администрация - тях ги превеждам . принципно имам и квалификация за счетоводител , но ми казаха че нашето счетоводство не е като тяхното и за това нея няма да я превеждам. до сега съм работила в банковата сфера, даже банката в която работа има централа и в германия но не мога да кандидатствам по стажантска програма защото ако ме вземат не мога като ми говорят нещо да им кажа: ей стой - напиши ми тази дума да си я търся в речника " и за това съм се ориентирала в хотелския сектор .. за да мога да си утъпча езика ..а после вече мога да мисля за учене или някакви други претенции да имам .... поне така мисля :) за град съм се ориентирала към валхайм .. малко сладко градче на 50км от мюнхен .. но ще видим - какво сабя покаже :)
а стая да някой видях че предлага , но "до средата на месеца" което не ми вършеше работа защото плановете са ми за след 15,09 :)
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 27 Август 2012, 07:40:10

Здравей, чувал съм че за да се иматрикулираш някъде, основно е необходимо да можеш да четеш и да разбираш написаното . Останалото ще си дойде след време. Офис менаджерка може би означава нещо като секретарка, а какви са разликите между немското счетоводство и българското.. (освен различните думи и понятия)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот svetli4ka_87 » 27 Август 2012, 10:47:18

bknf написа:Офис менаджерка може би означава нещо като секретарка, а какви са разликите между немското счетоводство и българското.. (освен различните думи и понятия)

хихихихи да , офис мениджър е модерната дума за секретарка , а в счетоводството не знам кое е различното .. само това ми каза : "тази диплома можеш да си я прибереш защото нашето счетоводство няма нищо общо с тяхното".
ще проверя и за вузовете как стоят нещата .. :)
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 28 Август 2012, 08:43:46

Не подценявай дипломите които имаш, даже си поискай и една препоръка от банката в която си работила, ей така да си имаш. Наистина в началото може да не са ти необходими, докато се ориентираш, свикнеш и научиш добре немския език, но за в бъдеще не се знае...
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот svetli4ka_87 » 28 Август 2012, 09:18:03

Gabinova написа:Не подценявай дипломите които имаш, даже си поискай и една препоръка от банката в която си работила, ей така да си имаш. Наистина в началото може да не са ти необходими, докато се ориентираш, свикнеш и научиш добре немския език, но за в бъдеще не се знае...

да ще си искам защото ако някой ден заработя нещо такова там ще ми го признаят като трудов стаж :) много колеги са си искали такива препоръки и им ги признават :)
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tem_control » 10 Септември 2012, 21:34:00

Здравейте юнаци немски,
Моля,за информация как да стигна до Франкфурт(Майн) от БГ с лек автомобил,натоварен до козирката,плюс куче. Препоръчайте маршрут,по който сте пътували,изключвайки такъв през Сърбия,Хърватия иСловения.Трябва ми сигурност при пътуването и незаяждащи се гранични власти.Разрешава ли се гориво в туба.За кучето проучих,че трябва само паспорт с отразена последна ваксинация и чип в гърба.
tem_control
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот svetli4ka_87 » 10 Септември 2012, 21:57:20

tem_control написа:Здравейте юнаци немски,
Моля,за информация как да стигна до Франкфурт(Майн) от БГ с лек автомобил,натоварен до козирката,плюс куче. Препоръчайте маршрут,по който сте пътували,изключвайки такъв през Сърбия,Хърватия иСловения.Трябва ми сигурност при пътуването и незаяждащи се гранични власти.Разрешава ли се гориво в туба.За кучето проучих,че трябва само паспорт с отразена последна ваксинация и чип в гърба.

Здравей :)
ние като ходихме до германия минахме през сърбия, унгария и австрия. чудехме се от къде да минеме но финала избрахте този маршрут защото ни се стори най-добрия вариант от съчетания на по малко разходи и хубав път. по този маршрут таксите са 11 евро по магистралите в сърбия и около 15-20 евро винетки /седмични защото за толкова време ходихме /. колкото до границите не знам - много хора казват, че на сръбската и унгарската граница те събличат как майка те е родило, но при нас не беше така на сръбската ни питаха къде отиваме и дали носиме наркотици и почукаха с пръст по колата да не би да имаме "тайни" места след което ни пожелаха лек път .. на унгарската ни накараха да си отворим багажника осветиха ни с фенерче да ни видят и те ни пожелаха лек път .. може би сме имали късмет .. а може би си е така не знам ..на австрия ни отбиваха в едно локално, не сме спирали но явно там си знаеха кой да спрат защото бяха отбили един бус и хората от буса бяха на колене с белезници :) и дам ... ако минаваш този маршрут не зареждай в унгария .. зареди си до горе в сърбия да ти е мирна главата защото унгарския бензин е много кофти :)
svetli4ka_87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 15 Октомври 2012, 22:05:48

Здравей svetli4ka_87,

предполагам, че не си се отказала от начинанието. Дано някога някой намери време, за да представи отговорите на твоите и други подобни въпроси в един систематизиран вид. А до тогава ще трябва ти самата да отделиш много време, за да филтрираш информацията в този форум и да намериш това, което те интересува.

svetli4ka_87 написа:
... регистрирала съм се в джоббиорзето към ZAV. под всяка обява пише, че за кандидатстване трябва да се изпрати автобиография и свидетелства /дипломи/...

...междувременно всеки ден проверявам джобса и джобсагента за вакантни позиции. и от около месец-два почти всеки ден кандидатствам по минимум една обява за работа.

Преди всичко е необходимо да изясниш следния въпрос за себе си: доколко мотивирана си да зарежеш това, което имаш до момента в България, т.е. на всяка цена ли искаш да емигрираш? Ако отговорът е "да", тогава търси какъвто и да е легален начин да се установиш на немска земя. Това означава легална работа, здравно осигуряване и прилична квартира. След 1 година престой (предполагам, че за това време ще си се адаптирала) ще гледаш на нещата около теб по доста по-различен начин. Вече няма да се чудиш как да си търсиш работа, ще знаеш къде да намериш по-добра квартира (може дори и по-евтина!), с лекота ще се обаждаш по телефона, за да изискаш информация и т.н., и т.н.

Като се поразровиш из форума ще намериш най-различни идеи за работа. И да, напълно възможно е да направиш това дори без помощта на приятели. Аз и семейството ми го направихме. Не казвам, че е лесно, нито стана бързо при нас, но мисля, че успяхме и се справяме добре.

svetli4ka_87 написа:...искам да попитам от бг мога ли да си наема жилище /стая/квартира нещо, за да мога да си извадя адресната регистрация / съответно останалите документи който са необходими, а дистанционно не могат да се извадят/ или не мога?

Не знам дали буквално да приема въпроса ти. В стандартната ситуация ЕМИГРАНТ-->ОБЯВА ЗА ЖИЛИЩЕ-–>НАЕМАНЕ НА ЖИЛИЩЕ, без договор за работа според мен не може да стане. Т.е. не е достатъчно да имаш някаква сума пари, които да извадиш на масата, посредникът или собственикът на имота имат нужда от нещо повече. Това не означава, че не може да намериш място, където да поживееш известно време. Има най-различни достъпни алтернативи за кратък престой.

svetli4ka_87 написа:искам да попитам след като толкова много хора от вас работят в германия как гледат работодателите на нас / българите/ ? имат ли желание да ни дадат шанс да работим при тях или си предпочитат сънародниците ?

Познавам поне един немски работодател (собственикът е немец, кореняк от Байерн), който при алтернативата немец или българин за съответната позиция, избира българин. Да, естеството на работата е такова, че немците я вършат доста калпаво. Това не е моят работодател. Но моят работодател също е немец и също ми даде шанс, нищо че бях един прост българин. С това искам да ти дам увереност да продължиш да търсиш своето място.

svetli4ka_87 написа:...моля за вашето мнение и съвет как да постъпя за да мога да си намеря работа в германия - от тука да продължавам да търся или да отида там и на място да търся?

Аз лично намерих работа по интернет, докато бях в България, като влязох в директен контакт с настоящия си работодател. След около половин година безплодно търсене чрез посредници, интернет (и други) борси и т.н. зарязах всичко това и започнах да изпращам писма директно до фирмите, които ме интересуваха. Разказването на всичко по тази тема ще ми отнеме доста време. Ако те интересуват подробности, просто попитай.

svetli4ka_87 написа:моля за вашата кратка история вие как го направихте преместването в германия - отидохте директно там /при познат или не? / или от родното място си намерихте работа ? чрез агенция или чрез познат започнахте работа? ако не сте могли да си наемете жилище / защото ей сега сте пристигнали / къде сте живели докато си намерите квартира? кое е от значение при наемането на квартира - да имате над 3 месеца престой или да имате трудов договор ..
...

Работа в Германия си намерих, докато си бях в България. Вероятно опита и квалификацията ми са допринесли малко всичко да стане по-лесно. Но бях (и още съм) един съвсем обикновен човек с професия, опит и някакви познания по немски. Но това беше достатъчно.

Успех!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
gloriadragoevavelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 15 Октомври 2012, 22:34:55

Тук искам да допълня съфорумника с някои малки доуточнения, когато разглеждате и изпращате обратни имейли на работодатели след като сте изпратили максимум 10 и няма отговори следват 2 неща. Вашата презентация е недобре издържана и немците не я разбират или не я харесват и второто понеже тук всичко подлежи на контрол те виждат колко пъти сте кореспондирали и щом още продължавате и никой не ви наема значи или не сте добър специалист или просто си играете на намери работа и така губите всякакъв шанс. Моя съвет е след 5 ваши отговора на конкретни работодатели и никакъв отговор от тяхна страна променете изцяло вашата презентация и ако е нужно регистрацията си на търсещ работа гарантирам че немците първо гледат статистиката ви и тогава четат другото. това е мое мислене но до момента моя опит го доказва. И друго стремете се да се доберете до телефонен номер и ако езика ви е достатъчен ще се договорите много по лесно и бързо (немците обичат това ).

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението (общо 2):
daisymmsvetli4ka_87

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот daisymm » 16 Октомври 2012, 10:16:38

Благодаря на Rashkov1 за добавките. От моя личен опит ще допълня следното:

(1) Започнах първоначално да търся работа с посредници - бюра по труда, онлайн борси и т.н. Бях в България, следях всеки ден статистиките по моите профили. За половин година не получих нито едно предложение за работа (доста по-късно разбрах колко наивно съм постъпвал). Без да навлизам в подробности искам само да вметна, че голяма част от предложения за работа на споменатите по-горе места не са реални работни места.

(2) Продължих да си стоя в България, но смених тактиката:
- регистрирах си е-mail с немски домейн.
- намерих точните за мен фирми (около 60 на брой) в специфични райони. Точните фирми за мен бяха: средно големи и малки фирми от бранша, в който работих в България. Специфичните райони бяха: населени места в източна и северна Германия, сравнително отдалечени от големите градове.
- намерих е-mail адресите и имената и писах лично на "Подбор на персонала" (когато имаше такъв човек) и на шефовете. В много от случаите, когато нямаше обявени конкретни работни места просто се представях на тези хора. И винаги слагах отметка на опцията "потвърждение за прочитане" и знаех кой, какво и кога е прочел (или директно изтрил).
- пуснах едно и също писмо до всички фирми. Още през първата седмица получих отговори от над 80% от фирмите. Под отговори не трябва да се разбира покана за интервю. Просто любезни откази с обещания, че ще ме имат предвид.
- все пак три фирми проявиха по-конкретен интерес, ходих на две интервюта, на първото място не се получи, на второто се харесахме и по тази причина изобщо не стигнах до третото място.

Rashkov1 написа:И друго стремете се да се доберете до телефонен номер и ако езика ви е достатъчен ще се договорите много по лесно и бързо (немците обичат това ).

При проявен интерес неизбежно ще се стигне до разговор по телефона. Подготви се психически за този момент и обмисли различнита варианти за отговор. Въпросите при моите разговори и интервюта бяха абсолютно същите, като тези, задавани на интервюта в България. Когато имаш обаждане не се притеснявай още в началото да помолиш (ако това е необходимо) събеседника ти да говори по-бавно и изразително.

Имам още много за казване, но не съм сигурен, че е нужно на този етап. Така че, до скоро ...

Поздрави и успех! Щом аз съм успял, защо и ти да не успееш?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
gloriadragoevainiuta

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот doychev » 16 Октомври 2012, 10:43:26

Така, да дам и аз моя Senf по въпроса:
1) На интервю за работа винаги се говори за brutto заплата, а не както в България за netto, добре е човек да се информира преди да поиска определена сума, дали тя отговаря на квалификацията му, защото повечето работодатели реагират леко странно, ако човек им поиска прекалено малко или прекалено много
2) Хубаво е човек да попита още в началото какви са възможносите за Weiterbildung, Schulung и т.н., повечето свестни работодатели се радват, когато човек покаже желание за растеж
3) В Германия думата Teamarbeit (Teamwork) e едно от най-важните неща, когато някой попита дали сте работил(a) в екип отговора трябва да е твърдо "да".
4) Друг плюс е наличието на опит по специалността или квалификацията. Например учител с 10 години опит в някои случаи е предпочитан пред учител с 2 години опит, без значение че този с по-малкото години е по-млад. Дори и да става дума за "обикновена" дейност, като например разнос на пици, ако кандидатът има опит то той най-вероятно ще бъде предпочетен пред някой без такъв. Това разбира се важи, ако работодателят държи на това. Има и много работодатели, които нарочно назначават хора без опит, за да им плащат по-малко.
При кандидатстване е за предпочитане CV-to да е в прегледен формат (tabellarischer Lebenslauf), а не свободно съчинение. Vorlage-та има достатъчно в Интернет.

Потребители благодарили на автора doychev за мнението:
gloriadragoeva
Рейтинг: 4%

Аватар
doychev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 3 пъти

Следваща

Назад към Новобранец