• Advertisement

къде как за Германия - важно за новобранец???

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: къде как за Германия - важно за новобранец???

Мнениеот Nik64 » 21 Октомври 2012, 22:28:19

****** написа:Здравей svetli4ka_87,
svetli4ka_87 написа:...искам да попитам от бг мога ли да си наема жилище /стая/квартира нещо, за да мога да си извадя адресната регистрация / съответно останалите документи който са необходими, а дистанционно не могат да се извадят/ или не мога?

Не знам дали буквално да приема въпроса ти. В стандартната ситуация ЕМИГРАНТ-->ОБЯВА ЗА ЖИЛИЩЕ-–>НАЕМАНЕ НА ЖИЛИЩЕ, без договор за работа според мен не може да стане. Т.е. не е достатъчно да имаш някаква сума пари, които да извадиш на масата, посредникът или собственикът на имота имат нужда от нещо повече. Това не означава, че не може да намериш място, където да поживееш известно време. Има най-различни достъпни алтернативи за кратък престой.

Прощавайте, но за да получи Gewerbe кандидатът следва да е адресно регистриран! Как ще се случи това на практика според вашите разяснения?! Нещо порочен се получава кръгът, освен ако има изключения от описаната от Вас стандартна ситуация "ЕМИГРАНТ-->ОБЯВА ЗА ЖИЛИЩЕ-–>НАЕМАНЕ НА ЖИЛИЩЕ - без договор за работа според мен не може да стане".

Аватар
Nik64
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот velingrad » 21 Октомври 2012, 22:38:25

@Nik64

За да влезнеш "в час", е наложително да прочетеш всички Теми по въпросите, които те вълнуват. Избирателно, няма как да стане.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 21 Октомври 2012, 23:31:27

По въпроса за намиране на квартира- ако си мислите че само в България наемателите лъжат и завличат хазаите с наеми и сметки най различни не го мислете. Тия хора в Германия са достатъчно лъгани така че сега се защитават с много стабилни гаранции. Фразата "аз съм българче обичам" определено не е гаранция, а по точно антигаранция. България им звучи екзотично и по точно ориенталско. Стандартно наемането става през агенция и трябват 2 наема напред за собственика и един за агенцията и трябва някой вече проверен да ви препоръча иначе думата България нищо не им говори, а като не им говори казват не няма да стане.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Nik64 » 22 Октомври 2012, 07:19:43

@velingrad

Благодаря за съвета! Навярно сте много прав?! Но в конкретния случай става въпрос възможно или не е да се наеме квартира без договор за работа..... Ясно е, че може, но при спазване на правилата, които германците определят.... В смисъл -решение винаги се намира, когато се търси, или греша?! ;-)

@Rashkov1

Благодаря за разясненията! Полезни са, в смисъл всеки да сподели с какво се сблъсква при пристигането си в Германия! И това е начин за помощ и съдействие и .......... май българите съвсем няма да се окажем чак толкова лоши и безполезни за събратята си в чужбина?!
Относно двата наема напред съм съгласен - от това трудно може да се избяга, но не е задължително да се минава през агенция, особено ако има кой да те препоръча, както се изразявате! А и в предложенията на агенциите има Provisionsfrei - тук вече имаш право на избор!
Но определено ще е полезно приходящите да се съобразяват с възникването на едни евентуални бъдещи проблеми при наемането на квартири - особено при коментарите за Kalt- и Warmmiete ! :thumbleft:

Потребители благодарили на автора Nik64 за мнението:
gloriadragoeva
Рейтинг: 4%

Аватар
Nik64
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот ysmivka » 22 Октомври 2012, 09:03:11

Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Nik64
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Sinn » 14 Ноември 2012, 18:19:21

Отстранено, по молба на потребителя: vel...
Мога да отговарям само за това, което съм казала/ написала, не за това, как някой го е разбрал ...
Аватар
Sinn
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот jamiemirror » 14 Ноември 2012, 23:54:11

Баси, ако бях чел тук преди да тръгна - сигурно щях да се откажа :)
Единственото което е нужно е човек да осъзнае че хората в Германия в повечето отношения не са различни от тия в България.
България им звучи екзотично и по точно ориенталско. Стандартно наемането става през агенция и трябват 2 наема напред за собственика и един за агенцията и трябва някой вече проверен да ви препоръча иначе думата България нищо не им говори, а като не им говори казват не няма да стане.

България им звучи непознато, ако се сещат за нещо - са народните танци (единия ми хазяин се оказа че знае за тях покрай жена си). В никакъв случай не им звучи ориенталско - не са против, просто са неутрални. Стандартно наемането е както си го направиш - и тук идва проблем №1 български. Пасивни сме. Не си движим нещата.
Агенции не са нужни, само оскъпяват нещата. Скачаш в местните обяви, пълно е със собственици - и после единственото което те товари е кауциона (гаранционния наем, размер от 1 до 3 месечни наема). Да ви препоръча може и работодателя, в много случаи е достатъчно да обясните че сте наети на постоянен договор.
Вече имам 2 случая на квартири без кауцион и без агенции, не е правило (липсата на кауцион) но се случва. На ново място първоначално може и в гастхаус/пансиони но излиза доста по-скъпо.

изключително трудно е да тръгнеш сам, непознавайки нищо и никого

Не съм съгласен. В България е много по-трудно освен ако роднините ти помагат (големи сме вече .. уж?), като единственото предимство е родния език.
Германия е изключително лесна за живеене - има правила за всичко. Ако не знаеш - питаш, после спазваш. Всичко е доста по-евтино (с изключение на наемите), ако имаш работа - не рискуваш кой-знае какво.

просто един ден трябва да се решиш и да тръгнеш. За такива начинания се изисква и малко лудост, и много кураж, и хъс. Немският и аз не го знаех, все още трупам езиков опит, но това не е нещо, което трябва да те спре, ако знаеш точно какво искаш.

Не някой случаен ден, а след като си намериш работа и подпишеш договор. Лудост, кураж, хъс? Само мотивация - защо идваш в Германия, какво искаш да правиш - това е. Германия не е за хаотични хора, за тях е трудно :)
Немския е наистина нужен само за група професии, които пряко контактуват с клиенти. В по-големите градове може и никога да не научите немски - и да се справяте добре...но определено езика е предимство!
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот Sinn » 16 Ноември 2012, 13:31:22

Отстранено, по молба на потребителя. : vel...
Последна промяна Sinn на 17 Ноември 2012, 03:08:53, променена общо 1 път
Мога да отговарям само за това, което съм казала/ написала, не за това, как някой го е разбрал ...
Аватар
Sinn
Тукашен
Тукашен

Мнениеот jamiemirror » 16 Ноември 2012, 15:03:12

Куража и хъса са елементи на мотивацията

Интересно. Аз пък мислех че такива елементи са по-високи доходи, по-чиста среда, по-ниска престъпност и т.н.
Надъхване и мотивация не ги слагам заедно, емоционалния момент няма място тук.

В момента разчитам на точно това- че Германия е лесна за живеене, въпроса е само в две неща- първо- езика и второ, да знаеш какво точно да питаш, защото като не знаеш какво да попиташ, минава излишно време в обяснения, докато се разберете. А тук времето е скъпо. / което е нормално и няма нищо лошо в това/.

Също и в България. Въпрос на осъзнаване е само. Ако не знаеш какво искаш/питаш най-вероятно ще те отсвирят (и с право) [-(

Аз самата тръгнах с много злоба към доста български неща

Съжалявам да го чуя. Не забравяй само че и в Германия си същата "ти", същия човек - преодолей злобата към каквото и да било, инак ще се прояви и тук. Я към администрацията, я към "задръстените немци" , я към турците - все ще се намери...
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Rosen67 » 19 Ноември 2012, 07:14:45

Благодаря за мненията
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Sinn » 19 Ноември 2012, 09:26:06

По странен начин благодариш, Rosen ...
Аватар
Sinn
Тукашен
Тукашен

Мнениеот jamiemirror » 19 Ноември 2012, 11:10:21

Получих в пощата си нещо от Росен преди време, но не го намерих нито в личните си съобщения, нито във форума.
Може би човека просто е получил желаната информация в темата, оттам и благодарности ?
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Sinn » 19 Ноември 2012, 11:14:10

Определено е получил желана информация :mrgreen:
Аватар
Sinn
Тукашен
Тукашен

Re: къде как за Германия

Мнениеот tanyag » 9 Април 2013, 19:33:50

Здравейте

Какви документи са ми нужни за versicherung nummer. Какви са сроковете на издаване на този номер?

Благодаря

Аватар
tanyag
Нов потребител
Нов потребител

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот aleksandrinka » 17 Май 2013, 14:25:12

"Мнението на хората зависи от времето, мястото и обстоятелствата." Франсоа Волтер
Аватар
aleksandrinka
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 82 пъти
Благодарено: 177 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец