• Advertisement

Наем за квартира - въпроси

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Наем за квартира - въпрос

Мнениеот Esme » 26 Януари 2014, 20:47:41

Така е да.
В моя договор е упоменато, че ремонти под 100 евро се поемат от мен (наемателя). Също и, че преди всеки ремонт трябва първо да уведомя наемодателя.
Отделно подписахме и протокол, в който са описани всички дефекти при приемането на апартамента (дори неща от сорта на драскотини по паркета, липсващи крушки и т.н).

Потребители благодарили на автора Esme за мнението:
ydddet
Рейтинг: 4%

Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Въпрос за наемане на квартира в Лайпциг

Мнениеот saseda » 23 Февруари 2014, 19:20:59

Здравейте!

Може ли някой да даде информация за това как става наемането на квартира (в Лайпциг примерно)?
Искат ли ти да работиш (защото при мен се налага в случая първо да си намеря квартира и после работа)?
И трябва ли преди това обезателно да съм си писал с фирмата, която отдава под наем квартирата или може и след като съм вече в Лайпциг да отида на адреса и после като им платя веднага да се наеме квартирата?
Когато искат кауцион, означава ли, че за първия месец от наема плащаш само кауциона, без варммитето или плащаш за първия месец кауциона+варммитето и после вече само варммите?

До сега все съм бил на квартири на готово : от Макдоналдс ни бяха осигурили квартири първия път, втория път шефа беше българин и даваше безплатна квартира и третия ми път в Германия пак бях в Макдоналдс, беше франчайз този път, но колегата вече беше наел квартира, т.е. до сега не ми се е налагало сам да си наемам квартира и не знам как е.

А сега за първи път ми се налага да тръгна без преди това да ми е сигурна работата, защото бях писал на една фирма за охранители за завод и те искаха сертификат 34 гево, а аз го нямах и казаха, че можело да почна работа и после да го изкарам. Аз съответно купих билета за рейса. Сега обаче този ми пише, че му се явили много хора и всичките имат сертификата, демек от тях все ше си избере колкото му трябват и аз увиснах с вече купения билет за рейса...
И за да не ми изгори билета, реших да отида и там на място да си търся работа.
Oliver Kahn : "Weiter, immer weiter!"
Аватар
saseda
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Наем за квартира - въпроси

Мнениеот velingrad » 24 Февруари 2014, 00:18:06

Примерно е само примерно. Навсякъде (тъпа Германия) искат едно и също, поради/заради което е резонно да попрочетеш малко повече теми и мнения.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re: Въпрос за наемане на квартира в Лайпциг

Мнениеот Esme » 24 Февруари 2014, 00:57:46

saseda написа:Искат ли ти да работиш

При мен искаха да попълня документ с годишен брутен доход, придружен от служебна бележка от фирмата в която работя.
Това за самостоятелно наемане на апартамент. Не знам как стои въпросът с наемане на стая (например някой вече е наел апартамент и си търси съквартирант).
saseda написа:И трябва ли преди това обезателно да съм си писал с фирмата, която отдава под наем квартирата или може и след като съм вече в Лайпциг да отида на адреса и после като им платя веднага да се наеме квартирата?

Трябва да си уговориш предварително час за оглед. Наемодателят не присъства на него, а само агентът, който го представлява (ако обявата е публикувана от агенция).
Дори и да харесаш апартамента трябва да изчакаш наемодателят да те одобри. А може и да не те одобри, което не ти пожелавам разбира се.
saseda написа:плащаш за първия месец кауциона+варммитето и после вече само варммите?

Това е вярното предположение :) Трябва да платиш и на агенцията (еднократно след подписване на договора около 2 Monatskaltmieten).

Имай също предвид, че договорите се подписват с минимум 3 месечно предизвестие.
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот v0308 » 17 Март 2014, 13:31:54

Здраейте,
искам да попитам плаща ли се на брокера при огледи на жилища?И другият ми въпрос където в обяви е упоменато,че са "provisionfrei",дали после не се оказва,че трябва пак да се заплаща нещо,един вид уловка?И ако не е така,къде е логиката агенция да дава под наем без да си получи комисионната?
v0308
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот daisymm » 17 Март 2014, 14:12:46

v0308 написа:Здраейте,
искам да попитам плаща ли се на брокера при огледи на жилища?И другият ми въпрос където в обяви е упоменато,че са "provisionfrei",дали после не се оказва,че трябва пак да се заплаща нещо,един вид уловка?И ако не е така,къде е логиката агенция да дава под наем без да си получи комисионната?

Аз съм наемал два пъти жилища, които са били обявени като provisionfrei. И в двата случая не съм доплащал нищо, но и в двата случая посредници бяха самите фирми, които бяха и собственици на имотите (по-точно техните агенции за недвижими имоти).

Ако имаш съмнения е необходимо да ги разсееш, чрез изискване на допълнителна информация в писмен вид. Иначе не намирам за странно, ако даден посредник пуска обявата provisionfrei за наемателя. В определени случаи/райони пазара на имоти го изисква. В тези случаи комисионната я плаща само наемодателя.

По отношение на огледа - до този момент не съм правил платен оглед в Германия.

Поздрави ...

П.П.
Благодаря ти, че изписа немкото на немски =D>
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот v0308 » 17 Март 2014, 15:56:00

Много благодаря за бързия отговор!
v0308
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Beni-bg » 29 Март 2014, 22:55:14

Здравейте всички от БГ
Ние сме семеиство и сме в Манхаим , имаме работа , но търсим спешно квартира и амелдунг за да подпишем договори за работа , някои има ли идея какво да направим , че проблема е голям.
От фирмата ни искат адресна регистрация за да подпиша договор ,а от агенциите за квартира ни искат доход за 3 месеца да представим и в момента се въртим в омагьосън кръг.
Ще сме ви благодарни ако имате някаква идея с която да разрешим този въпрос с жилището.
Поздрави на всички в саита.
Бени
Beni-bg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 30 Март 2014, 12:42:16

Beni-bg написа:... имаме работа , но търсим спешно квартира и амелдунг за да подпишем договори за работа , някои има ли идея какво да направим , че проблема е голям.
От фирмата ни искат адресна регистрация за да подпиша договор ,а от агенциите за квартира ни искат доход за 3 месеца да представим и в момента се въртим в омагьосън кръг...

Здравей Бени,

ситуацията ми е позната, защото и аз бях в подобно положение - нямах адресна регистрация и нито ден трудов стаж в Германия. При мен проблема се реши, като обясних ситуацията на работодателя ми. След като направих огледите и си избрах жилище, той се съгласи да говори с посредника. После дойде с мен и на срещата, на която подписахме договора за наем. Един вид - беше ми гарант. Не се наложи да представям доказателства за доходи - просто нямах такива.

Резервен вариант евентуално е наемане на стая в хотел/пансион за 2-3 седмици или отсядане при познати. Но това не решава въпроса с показване на 3-месечен доход пред посредника. Виж темата Адресна регистрация в хотел? и опитай да се свържеш с Mira.Kostova, за да ти каже дали при нейния познат нещата са се получили.

Успех!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Предишна

Назад към Новобранец