• Advertisement

Наем за квартира - въпроси

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Наем за квартира - въпрос

Мнениеот Ichi Geki » 26 Ноември 2013, 09:17:35

Според мен е очевидно, че щом договора е подписан с шефовете ви, те са тези, които дължат парите. За да останете в квартирата, мисля, че трябва да се договорите директно с хазяина, ако е съгласен на това. В противен случай ще трябва да я напуснете.

Не ми изглежда сериозно това - "...апартаментът трябва да бъде опразнен до идния вторник, но аз съм заявил, че от тук ще изляза или в ковчег, или с парите, които ми дължат..." Да не се бъзикаш нещо? Ще ви изкарат с полиция, а това не е препоръчително... Ако ме разбираш...

Мога да те посъветвам за парите, които се дължат, да задействате адвокат.

Поздрави от Schwaben!
"I hated every minute of training... But I said: Don't quit! Suffer now and live the rest of your life as a champion!" Muhammad Ali

Потребители благодарили на автора Ichi Geki за мнението:
Самуил
Рейтинг: 4%

Ichi Geki
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 52 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот paiak » 26 Ноември 2013, 12:07:50

За да се договорите с хазяина обаче,трябва да докажете доход,че ще можете да си плащате наема и сметките. Според мен спешно се нуждаете от адвокат.

Потребители благодарили на автора paiak за мнението:
Самуил

paiak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Самуил » 26 Ноември 2013, 16:51:42

Ние не искаме да оставаме в квартирата, а просто да им излиза солено, докато сме в нея. Между другото и аз мислех като теб и наистина звучи логично, но съм свидетел на развоя на събитията при подобни ситуации и вече се чудя дали наистина е така. Затова попитах тук! Отделно, един полицай каза, че нямат шанс, но предвид факта, че казаното беше нищо повече от неангажиращо мнение, не го приемам за някакъв 100%ов факт.
Дори и да не е така - не лежим само на тази плешка :)

Ichi Geki написа:Според мен е очевидно, че щом договора е подписан с шефовете ви, те са тези, които дължат парите. За да останете в квартирата, мисля, че трябва да се договорите директно с хазяина, ако е съгласен на това. В противен случай ще трябва да я напуснете.

Не ми изглежда сериозно това - "...апартаментът трябва да бъде опразнен до идния вторник, но аз съм заявил, че от тук ще изляза или в ковчег, или с парите, които ми дължат..." Да не се бъзикаш нещо? Ще ви изкарат с полиция, а това не е препоръчително... Ако ме разбираш...

Мога да те посъветвам за парите, които се дължат, да задействате адвокат.

Поздрави от Schwaben!
Самуил
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Самуил » 26 Ноември 2013, 17:01:17

Адвокатът е безсилен, когато сме работили през гевербета, без договор за обекта. Един вид - на юнашко доверие :) отделно другите 20тина, които са запалени с парите са се пръснали из континента.
Имаме, обаче, достатъчно компромати да ги върнем в първи клас и тази сутрин получихме стабилен сигнал, че им е дошъл акълът.
Сухи от водата няма да излязат, въпреки, че го планираха!

paiak написа:За да се договорите с хазяина обаче,трябва да докажете доход,че ще можете да си плащате наема и сметките. Според мен спешно се нуждаете от адвокат.
Самуил
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 26 Ноември 2013, 23:10:59

Самуил нещо бъркаш нещата. Работа с квартира нямат нищо общо. За гоненето аз доколкото знам и полиция не може да ви изгони през зимата , нито ще се занимава , Това явно и собственика на апартамента го знае . Обаче ако мислите да се задържате в тоя район на работа по добре се договорете с хазяина за някакви компромиси. Ако е само за пари от заплати и сте чисти , съдействайте на полицията за изясняване на случая . Ако сте в кашата събирайте нещата , прежалвайте загубата и дим да ви няма.

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
Самуил

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Самуил » 27 Ноември 2013, 03:23:26

Не искаме да оставаме в квартирата. Просто собственикът е осъдил наемателя за сума пари, която се умножава, докато си говорим. Това е един вид остен за говедата да се размърдат и да ни намерят парите, които ни дължат. Става дума за парите, които сме им изкарали х5 пъти, които са изхарчили и сега нямат.
Не сме в кашата, но държим дървената лъжица, която я бърка. Загубите ще ги прежаля, когато отсрещната страна прежали моите загуби х3, а специално тези говеда - х15. Явно подсъзнателно ме вбесяват нагли хора. Себеопознаването е доживотен процес...
Иначе добре вървят нещата :) без да задълбавам в детайлите, ще ти кажа, че вчера получихме немалка част от парите за да прекратим временно операция "СОПА" ;)

Rashkov1 написа:Самуил нещо бъркаш нещата. Работа с квартира нямат нищо общо. За гоненето аз доколкото знам и полиция не може да ви изгони през зимата , нито ще се занимава , Това явно и собственика на апартамента го знае . Обаче ако мислите да се задържате в тоя район на работа по добре се договорете с хазяина за някакви компромиси. Ако е само за пари от заплати и сте чисти , съдействайте на полицията за изясняване на случая . Ако сте в кашата събирайте нещата , прежалвайте загубата и дим да ви няма.
Самуил
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 27 Ноември 2013, 23:07:43

Стискам палци да успеете . И напишете накрая как е завършила историята , това ще помогне на другите след вас.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Самуил » 15 Декември 2013, 14:55:02

Пускай палците! ПО-БЕ-ДА!
Няма да има смисъл да пиша част от историята, защото цялата история е няма такъв трилър. Все пак може да се изнесе само поуката, която е:
Ако си новодошъл в Германия, не познаваш никой и си с глухоням немски - първите работи, с които ще можеш да се захванеш са като цяло, рискови. Но, ако пък не поемеш този риск, рискуваш да останеш без работа.
Когато се опитат да те запалят с парите... ако имаш позиция, по-добра от никаква, въобще, ако правдата е 100% на твоя страна и нямаш сърце на гугутка - все ще се измисли нещо :)

Rashkov1 написа:Стискам палци да успеете . И напишете накрая как е завършила историята , това ще помогне на другите след вас.
Самуил
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 20 Декември 2013, 08:26:14

Самуил написа:Пускай палците! ПО-БЕ-ДА!
Няма да има смисъл да пиша част от историята, защото цялата история е няма такъв трилър...

Е-е-е, трудно може да ни учуди нещо. Уверявам те, ще има смисъл, ако отделиш време и опишеш как се стигна до разрешаването на проблема. Дори и да има неща, които не могат да се споделят пред публиката, все ще има и нещо друго, което си струва да се чуе.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 20 Декември 2013, 09:48:10

И аз съм за описване на ситуацията все пак от солидарност към нас които се заинтересувахме когато беше напечено.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ydddet » 23 Януари 2014, 17:56:34

Привет,
имам няколко въпроса:
1) Какво включват тези Nebenkosten?
2) Има ли наемателят право да извършва ремонтни например действия в квартирата си?
3) Когато има посочена цена за отопление - има ли ограничение, киловати или кубици за топла вода...
4)Как стоят въпросите с телевизия, интернет?
5) Какво става, ако се повреди някой уред в кухнята например? Ще ми вземат ли Кауциона???
Сигурно ще има и други въпроси, ама хайде да си изясня тези неща за сега.
Благодаря предварително.
ydddet
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот brumbar » 23 Януари 2014, 23:02:12

ydddet написа:1) Какво включват тези Nebenkosten?

Die Nebenkosten sind in der Betriebskostenverordnung gesetzlich geregelt.
In den Nebenkosten sind alle anfallenden Kosten wie Wasser, Abwasser, Niederschlagwasser, Heizung, Müll, Straßenreinigung, Strom, Schornsteinfeger, Grünpflege, Verrsicherung, Grundsteuern, etc.enthalten. Die genaue Aufstellung kann man in der Betriebskostenverordnung § 2 nachlesen.
ydddet написа:2) Има ли наемателят право да извършва ремонтни например действия в квартирата си?

Желателно е предварително да се обсъди с наемодателя.
ydddet написа:3) Когато има посочена цена за отопление - има ли ограничение, киловати или кубици за топла вода...
Не, няма ограничения. Веднъж годишно получаваш изравнителна сметка, при която доплащаш ако си използвал повече.
ydddet написа:4)Как стоят въпросите с телевизия, интернет?
Телевизията ако е включена в Nebenkosten - включваш кабел в буксата в стената и гледаш. Ако не е включен си избираш доставчик сам или (след разрешение от наемодател) си монтираш сателитна чиния.
Интернет достачик - избираш си сам.
ydddet написа:5) Какво става, ако се повреди някой уред в кухнята например? Ще ми вземат ли Кауциона???
Съгласно взаимна договорка с наемодател.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!

Потребители благодарили на автора brumbar за мнението (общо 2):
shazaaydddet
Рейтинг: 8%

Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Снимки: 0
Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот daisy » 23 Януари 2014, 23:10:38

Ако се повреди някой уред в кухнята, обаждаш се на наемодателя, който трябва да ти прати техник. Не плащаш ти.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
ydddet

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот ydddet » 24 Януари 2014, 09:19:01

Страшно ви благодаря. Аз в момента проучвам как стои въпроса с квартирите в Рощок. Става въпрос най-рано и евентуално за лятото, но искам да съм информирана. За превода - няма проблем, но буквалния превод не е като помощ от приятел. Какви други уловки могат да се очакват при договорите за квартира??? Как да разбера има ли посредник, ДДС и коя в крайна сметка е окончателната ми цена - без кауциона (той вече май ми е ясен, че е нещо като залог).
Поздрави от Варна
ydddet
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Януари 2014, 13:56:03

Няколко добавки и от мен ...
ydddet написа:1) Какво включват тези Nebenkosten?

На мен до този момент в Nebenkosten не се е включвала цената на тока за домакинството. Плащам го винаги отделно. Казвам го просто в допълнение на написаното от brumbar. В неговия цитат под Strom обикновено се разбира само изразходваната електроенергия в общите части.

Размерът на Nebenkosten е нещо много относително, защото съдържа постоянна съставка (застраховка, почистване и др.) и променлива съставка (потребление на вода, отопление и т.н.). Т.е. във формирането на цената на предложените на теб Nebenkosten е взето предвид потреблението от предишния наемател. Ако в жилището преди теб е живял един пенсионер, а вие сте двама, най-вероятно при годишното изравняване на сметките ще се окаже, че трябва да доплащате. Това е логично, просто двама човека е нормално да израходват повече вода/отопление. Този факт обаче в доста случаи не е известен и хората остават неприятно изненадани при изравнителната сметка (имат да доплащат стотици евро).

ydddet написа:2) Има ли наемателят право да извършва ремонтни например действия в квартирата си?

Най-общо правилото е, че жилището трябва да бъде предадено във вида, в който е получено. Обикновено жилището се получава необзаведено (в редки случаи полуобзаведено или обзаведено) с чисто бели стени, дори без фасунги. Има вариант обаче то да бъде оставено от предишния наемател с оцветени стени, дупки от монтажа на шкафове и т.н. Тогава и ти при напускане не го ремонтираш. Но всичко това трябва да бъде изрично упоменато в договора за наем.

Дори и малките ремонти/монтажи могат да създадат проблем при напускане, така че е добре да се знае какво точно е разрешено по договор и което не е ясно да се уточни непременно в писмена форма (един e-mail с въпрос и отговор е достатъчен).

Пример: монтаж на някаква дреболия в банята, при който трябва да се пробива във фугите на плочките. Живях в едно жилище, в което това беше недопустимо. Пишеше го изрично в договора. В настоящото ми жилище обаче това не е проблем.

ydddet написа:5) Какво става, ако се повреди някой уред в кухнята например? Ще ми вземат ли Кауциона???

Ако нещо се повреди и не бъде ремонтирано, докато си наемател на жилището, при напускането на жилището, ще ти бъде удържана част от депозита (Kaution-а).

По-интересен е въпросът за текущите ремонти (повреден спирателен кран на парното, счупено стъкло и т.н.). Задължително в договора за наем трябва да е казано какво се случва при такава ситуация. Обикновено в договора за наем има гранична сума за ремонтите (единична и/или годишна). Ремонти под тази стойност се плащат от наемателя, над тази стойност от наемодателя. За всички разходи по даден ремонт (майстор, материали и т.н.) трябва да се събират най-грижливо касови бележки, фактури и др.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
velingrad

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

ПредишнаСледваща