• Advertisement

Продължителен престой в Германия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Продължителен престой в Германия

Мнениеот Emptyness » 25 Ноември 2012, 14:54:55

Здравейте!

Имам следният проблем/въпроси:

Искам да специализирам в Германия, но първо искам да науча немски и чак тогава ще си търся къде и как ще специализирам. За целта посещавам интензивни курсове в VHS-Dresden ниво В1. Това ниво свършва януари месец и точно тогава се навършват 3 месеца от престоя ми в Германия. Аз искам веднага след това да запиша В2, та питането ми е следното – тъй като престоят ми ще се удължи, какво трябва да направя? Трябва ли някакви документи да попълвам, някъде да се регистрирам? Защото за момента, освен в училището, където посещавам курса по немски, не съм никъде другаде регистриран, не съм попълвал засега никакви формуляри и т.н. (отседнал съм при приятелско семейство от България). Но тъй като си търся квартира, тъй като искам и немска СИМ-карта да си купя - се интересувам - какво, как, къде и до кога трябва да попълня и на колко време непрекъснат престой в Германия имам право?

Също така се интересувам, мога ли да остана повече от 6 месеца на територията на Германия? – защото мисля след В2 да изкарам и С1. Ходенето за половин ден до Чехия брои ли се за излизане от Германия?

Надявам се да можете да ми помогнете. Предварително Ви Благодаря!
Emptyness
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Продължителен престой в Германия

Мнениеот jamiemirror » 25 Ноември 2012, 15:40:12

Адресна регистрация (Anmeldung) в Бюргерамт-а - тя и без това е задължителна в рамките на две седмици като сменяш адрес.
Стой си колкото искаш в Германия. Anmeldung-а е всичко което ти трябва, ще ти го искат на доста места между другото.

Потребители благодарили на автора jamiemirror за мнението (общо 2):
marilyn1702Emptyness
Рейтинг: 8%

jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот Emptyness » 25 Ноември 2012, 16:05:55

Благодаря за бързия отговор!

Т.е. до колкото разбирам (а и за обобщение от всичката информация, която получих от този страхотен сайт) - докато живея с моите познати се водя турист - не ми трябва адресна регистрация, а когато ми искат адрес - както при записването в VHS-то - просто давам техния. В момента, когато ме огрее, и си намеря собствена квартира (стая във WG в Дрезден) - имам 2-седмичен срок, да отида до общината, където ми е квартирата и да си направя адресна регистрация (и трябва да си правя такава, при всяка смяна на квартирата).

Относно престоя - практически неограничен, т.е. мога да си стоя в Германия, да си уча немски, после да си търся работа и специализация и т.н. стига финансовите ми възможности да го позволяват.

Изключително много ще се радвам на едно последно потвърждение от някой запознат.

Много Благодаря на всички люде, споделящи информацията, която имат тук, и по този начин, подпомагащи хора, като мен, тръгнали по широкия свят да си търсят късмета.
Emptyness
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jamiemirror » 25 Ноември 2012, 16:59:00

Просто иди с твоите познати да те регистрират в Амт-а. Не боли (освен ако са много хора в миниатюрно жилище).
Турист можеш да си 3 месеца.
Останалото е както го предполагаш, като разбира се - за започване на работа зависи от разрешителното (което от 1.1. 2014 няма да е нужно изобщо).

Потребители благодарили на автора jamiemirror за мнението:
Emptyness
Рейтинг: 4%

jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Emptyness » 25 Ноември 2012, 17:57:00

Отново благодаря, jamiemirror! Да си жив и здрав и на много други все така да помагаш :)!
Emptyness
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jamiemirror » 25 Ноември 2012, 20:29:59

Не е великата помощ - първо мисли (и казвай в службите) че си европейски гражданин. Да не се опитват с отношение като към някой от третия свят ;-)
После следвай правилата (питай ако не ги знаеш) - и ще ти е лесно!
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daisymm » 26 Ноември 2012, 00:21:12

jamiemirror написа:Просто иди с твоите познати да те регистрират в Амт-а. Не боли (освен ако са много хора в миниатюрно жилище).
Турист можеш да си 3 месеца.
Останалото е както го предполагаш, като разбира се - за започване на работа зависи от разрешителното (което от 1.1. 2014 няма да е нужно изобщо).

Смятам за нужно да вметна, че може да има ситуация, при която познатия ти да не е много ентусиазиран, когато се стигне до там да те регистрира. В една хипотетчина ситуация, ако този добър познат е достатъчно информиран и получава например Wohngeld, би трябвало да има едно наум, когато реши да мине през общината и да регистрира ново лице на своя адрес.

Но това е само един частен случай, който сметнах за нужно да отбележа... Иначе пожелавам безпроблемен престой!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
velingrad

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот jamiemirror » 26 Ноември 2012, 11:34:00

Хипотези много, аз търся работещите начини а не пречките.
Иначе нищо не и пречи и тя сама да иде и да се регистрира адресно :mrgreen: Никой няма да и създаде проблем - Anmeldunga ще и го издадат за минути.
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Patchev » 28 Ноември 2012, 23:12:44

Aufenthaltsgenehmigung не трябва ли и то да се извади в този случай?
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 27 пъти

Мнениеот v0308 » 4 Декември 2012, 16:11:18

Здравейте,
в тази насока и аз да попитам-на четвъртия ден след пристигането ми в Германия при съпруга ми,той отиде в амта да ме регистрира където са му казали,че не било нужно да се прави такава регистрация,при условие,че не съм отписана от България.А как да се отпиша от постоянния си адрес,като изобщо нищо не е ясно до кога ще остана в Германия?По мое настояване ходи и в полицията да пита и там,пак казали,че нямало нужда от регистрация щом сме били е Евросъюза.И аз вече съм объркана след прочетеното тук от форума?Малко уточнение-съпругът ми има трудов договор,макар и за пробен период и адресна регистрация.
v0308
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Makler » 4 Декември 2012, 23:45:12

Patchev написа:Aufenthaltsgenehmigung не трябва ли и то да се извади в този случай?

Това ни трябваше преди 2007 след влизането в ЕС за българи няма Aufenthaltsgenehmigung,тъй като за този документ се изкваше специално разрешение, виза и т.н., а само Freizügigkeitsbescheinigung nach § 5 FreizügG/EU http://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/__5.html което има деклараторна функция.
Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот Makler » 5 Декември 2012, 00:05:59

v0308 написа:Здравейте,
в тази насока и аз да попитам-на четвъртия ден след пристигането ми в Германия при съпруга ми,той отиде в амта да ме регистрира където са му казали,че не било нужно да се прави такава регистрация,при условие,че не съм отписана от България.А как да се отпиша от постоянния си адрес,като изобщо нищо не е ясно до кога ще остана в Германия?По мое настояване ходи и в полицията да пита и там,пак казали,че нямало нужда от регистрация щом сме били е Евросъюза.И аз вече съм объркана след прочетеното тук от форума?Малко уточнение-съпругът ми има трудов договор,макар и за пробен период и адресна регистрация.

Отидете още веднъж в общината и този път при друга служителка и просто си премълчете, че имате и жителство в България ( та почти всички българи с български лични карти имат адресна регистрация и в България). И преди да отидете там моля отпечатайте си следния законов текст и ако пак ви направят проблем им го поставете на масата
§ 5 Bescheinigungen über gemeinschaftsrechtliche Aufenthaltsrechte, Aufenthaltskarten
(1) Freizügigkeitsberechtigten Unionsbürgern und ihren Familienangehörigen mit Staatsangehörigkeit eines Mitgliedstaates der Europäischen Union wird von Amts wegen unverzüglich eine Bescheinigung über das Aufenthaltsrecht ausgestellt.
http://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/__5.htmlhttp://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/__3.html Единствено могат да ви искат здравна застраховка. Тогава им обяснете, че сте подали документи за familien Versicherung, но обикновенно минават 2 седмици докъто получите картата ( надявам се междувременно и да сте подали молба към здравната каса) . Но без адресна регистрация в Германия, все едно не съществувате.
Освен това след като съпругът ви придобие неограничено разрешение за работа в Германия или Arbeitsberechtigung EU ( може да се добие и след 1 година непрекъсната работа), такова придобивате и вие, не зависимо, че не сте работили или пребивавали в Германия поне 3 години (§ 284 des Sozialgesetzbuchs Drittes Buch).

Потребители благодарили на автора Makler за мнението:
daisymm

Аватар
Makler
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 102 пъти

Мнениеот daisymm » 5 Декември 2012, 10:45:27

v0308 написа:Здравейте,

Здравей v0308,

от написаното от теб не можах да разбера какво точно са отказали на съпруга ти - да ти направи адресна регистрация (Anmeldung) или да ти издаде разрешително за престой (Freizügigkeitsbescheinigung)?

Ако става въпрос за разрешително за престой (Freizügigkeitsbescheinigung), Makler вече е отговорил. Ако обаче въпросът ти се отнася до адресна регистрация (Anmeldung) в Германия е необходимо:

(1) да намериш т.нар Meldegesetz за провинцията, в която живеете. При нас в Sachsen не е нужно да предоставяш доказателство, че си информирал властите в България за смяна на настоящия адрес. Как е при вас зависи от написаното в местния Meldegesetz.
(2) ако според местния Meldegesetz се изисква доказателство, че си "отписал" в България, трябва да имаш предвид, че не става въпрос за промяна на постоянния адрес (което е свързано и със смяна на лични документи), а само за заявление за промяна на настоящ адрес. Така или иначе сме задължени според чл.99 ал.1 на Закона на гражданската регистрация (в България) да заявим в 30 дневен срок промяната на настоящия си адрес (виж също тук ).
(3) разпечатването и показването при необходимост на текстове от закона, както те е посъветвал и Makler. Това върши добра работа при немските чиновници.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ysmivka » 5 Декември 2012, 15:27:22

В Бавария също не искат отписване от България, и аз не разбрах какво точно се пита, затова и не писах.
Всъщност ти трябва да имаш адресна регистрация в противен случай си в нарушение, за Anmeldung ти трябва документ за самоличност и акт за раждане. Дават ти един лист на който пише едикой си живее едикъде си от едикога си. Не струва нищо, трябва да има има печат на общината.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот v0308 » 7 Декември 2012, 12:11:35

Много благодаря за отговорите и съветите.
v0308
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 5 пъти

Следваща

Назад към Новобранец