• Advertisement

Възнаграждение и удръжки при работа в ресторант - моля за мнение

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Възнаграждение и удръжки при работа в ресторант - моля за мнение

Мнениеот DobrinPetrov » 14 Февруари 2013, 08:07:44

Здравейте, всички! Имам молба към онези, които са по-запознати с живота и работата в Германия, по-специално месечно възнаграждение и удръжки Kost und Logis. Директно от България намерих работодател в района на Лайпциг, близо до Опург. Ще работя като Restaurantfachmann, работата ми е позната и немския ми би трябвало да е що-годе добър, защото говорихме по телефона. Та, на въпроса, предложението е - заплащане 200 часа на месец по 5 евро/час, храна и квартира - 10 евро на ден, т.е. 300 евра. Простата сметка е, че остават чисто 700 евра, но пък май не мога да работя повече часове. Виждал съм техни обяви в немски сайтове, така че работното място е обявено по-отдавна... Вероятно... Тази ставка 5 евро/час ми се вижда малко ниска, затова търся мнението на знаещите. Така или иначе ще ходя, но е хубаво да знам... Поздрави на всички и успехи!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Моля за мнение

Мнениеот CHBG » 14 Февруари 2013, 11:12:21

DobrinPetrov написа:Здравейте, всички! Имам молба към онези, които са по-запознати с живота и работата в Германия, по-специално месечно възнаграждение и удръжки Kost und Logis. Директно от България намерих работодател в района на Лайпциг, близо до Опург. Ще работя като Restaurantfachmann, работата ми е позната и немския ми би трябвало да е що-годе добър, защото говорихме по телефона. Та, на въпроса, предложението е - заплащане 200 часа на месец по 5 евро/час, храна и квартира - 10 евро на ден, т.е. 300 евра. Простата сметка е, че остават чисто 700 евра, но пък май не мога да работя повече часове. Виждал съм техни обяви в немски сайтове, така че работното място е обявено по-отдавна... Вероятно... Тази ставка 5 евро/час ми се вижда малко ниска, затова търся мнението на знаещите. Така или иначе ще ходя, но е хубаво да знам... Поздрави на всички и успехи!

Опитай се да договориш 8-10 евро/час, като изложиш довода, че ще работиш не като Küchenaushilfe, a като Restaurantfachmann. Ако не си във финансова безизходица, приеми 5 евро/час само при положение, че ще работиш като обикновен работник-кухня, а не като специалист-ресторантьор. След като работното място дълго време е било обявено, значи никой германец не би се съгласил да изпълнява гореспоменатата функция с такава ниска заплата. [-X Успех! :thumbleft:
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот contraintuitive » 14 Февруари 2013, 11:18:52

5 евро/час дори за Опург (в бившата ГДР) е меко казано скромно заплащане...бих го използвал обаче като платцдарм/база за нова по-добра платена работа в Лайпциг, Дрезден, поради простата причина, че по-нататък с 10те евро на ден и тази ставка, с които калкурилаш може би ще ти се стори доста притеснено. Ще имаш пътни разходи, които бих веднага приспаднал на твоя нов работодател.
Имай в предвид още, че отиваш в "тъмната" бивша източно германска провинция , където транспорта, здравеопазването, общата настройка към чужденци и т.н. не са оптимални.

Но си взел смело решение и ти пожелавам успех!

ci
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот londonman » 14 Февруари 2013, 15:15:43

добра платена работа в Лайпциг, Дрезден

Ама туй е оксиморон... :mrgreen:
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот daisymm » 14 Февруари 2013, 16:57:09

DobrinPetrov написа: Тази ставка 5 евро/час ми се вижда малко ниска, затова търся мнението на знаещите. Така или иначе ще ходя, но е хубаво да знам... Поздрави на всички и успехи!

Не разбрах точно какъв е въпроса ти, но това не е толкова важно. По-важното е още веднъж да обмислиш тази стъпка и да претеглиш плюсовете и минусите. Остави сметките за "чистите" евро, които ще ти остават на месец. Отдели достатъчно време и се съсредоточи се в събирането на предварителна информация по всевъзможни (актуални за теб) въпроси.

Приеми първата половин или една година като инвестиция, пеъалбата от която ще получиш на по-късен етап. Дори и нито едно евро да не спестиш през този период е важно:
- просто да оцелеш и да се задържиш над повърхността
- да се адаптираш към новата среда
- да свикнеш с език, култура и т.н.

След това (освен ако не си примерно на 60 години) естествено ще дойде времето, когато ще знаеш как да се реализираш успешно на пазара на труда в Германия, ще си намериш подходящо за теб населено място и т.н., и т.н.

Пожелавам ти успех, като същевременно те предизвиквам да отделиш време за подготовка и проучване, за да не се окаже после, че намирането на работа е бил най-малкия проблем.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот max » 14 Февруари 2013, 18:04:33

Щом искаш мнение-5 евро си е чиста подигравка! На германец няма да посмее да обяви толкова малко. Реалното минимално заплащане на час не трябва да е под 7 евро, 7 евро е долната граница, макар че официална такава няма, тази е долу-горе неофициалната за този бранш и изобщо.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот brumbar » 14 Февруари 2013, 20:27:23

Според моите скромни познания за живота и работата в Германия, описаната ситуация не е много законна. Според мен няма как да съществува "нормално" работно време за месец от 200 часа, като всичките (200 часа) да са заплатени по 5 евро/час.
Опитай се да си договориш заплащане съгласно iGZ-DGB-Tarifwerk 2010 - 2013 - http://ig-zeitarbeit.de/system/files/12 ... uere_0.pdf

Не става ясно от поста ти, дали работодателя ще ти осигури "храна и квартира - 10 евро на ден, т.е. 300 евра".

Ако не са осигурени, ето ти някои набързо събрани данни от интернет:
едностайните квартири в района на Oppurg са с цени около:
Kaltmiete: 180,00 EUR
Nebenkosten: + 80,00 EUR
За предвижване ще са ти необходими около 25 EUR на седмица - до работа, на пазар и т.н.
Като си добавиш ток, GEZ, ..... месечните ти разходи скачат над 500 EUR.
При бруто 1000 EUR, то нетото е около 780 EUR (за неженен човек, без деца, над 23г., без плащане на църковен данък).
Така че, хващай калкулатора и смятай отново, като задължително си договори по-висока часова ставка.
1. Ако съдбата ти обърне гръб, просто я изчакай да се наведе!
2. Понякога решителната крачка напред се дължи на здрав шут отзад!
Когато приятелите ти обърнат гръб, разчиташ на съдбата! Който не вярва на съдбата, разчита на себе си!
Аватар
brumbar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 14 Февруари 2013, 22:03:52

Много благодаря на всички, които ми дадоха мнението си. Това, което казвате потвърждава в голяма степен и моите очаквания. Те, за момента, не са кой знае колко високи, поради простия факт, че това ми е първа работа в Германия. Не за първи път ще работя в чужбина, бил съм доста години на пасажерски кораби, но в Германия е за сефте. Благодаря ви пичове и дами! Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 14 Февруари 2013, 22:14:16

Да, там ще живея. Удържат ми 300 евро от заплатата, срещу което ми осигуряват храна и стая. Понеже питах вече, в стаята ще живея сам, баня и тоалет ще се ползват общо, (от колко души, знам ли).

Сам(а) разбираш, че нямам колко силни лостове за влияние, при условие, че нямам и един грам стаж в Джърмани, ще трябва да се види на място и да се надяваме, че всичко ще е ОК. (Записах си линка с ПДФ-ския файл с почасовата тарифа, благодаря ти).

Все пак, след няколко дни ще бъда там, живот и здраве, така че ще мога да ъпдейтвам инфото с фреш Auskunft. (Хахаха, заразих се и аз да вкарвам по някоя чужда дума, живи и здрави всички). И честит да ви е Трифон... Или пък Валентин... Който както иска ;-)
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 14 Февруари 2013, 22:28:09

DobrinPetrov написа:Сам(а) разбираш, че нямам колко силни лостове за влияние, при условие, че нямам и един грам стаж в Джърмани, ще трябва да се види на място и да се надяваме, че всичко ще е ОК

Я пак?

работата ми е позната и немския ми би трябвало да е що-годе добър, защото говорихме по телефона

А това ?

Ти какви лостове очакваш да имаш - ако не език и квалификация? Немския опит не вреди, но и на немчугарите им е ясно че евтината работна ръка се внася.

Просто се аргументирай в искането си за по-добра заплата - тук е ОК да искаш. Но без да правиш сравнения с колеги и т.н., браншовата тарифа е ОК иначе.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 15 Февруари 2013, 09:06:34

londonman написа:
DobrinPetrov написа:Сам(а) разбираш, че нямам колко силни лостове за влияние, при условие, че нямам и един грам стаж в Джърмани, ще трябва да се види на място и да се надяваме, че всичко ще е ОК

Я пак?

работата ми е позната и немския ми би трябвало да е що-годе добър, защото говорихме по телефона

А това ?

Ти какви лостове очакваш да имаш - ако не език и квалификация? Немския опит не вреди, но и на немчугарите им е ясно че евтината работна ръка се внася.

Просто се аргументирай в искането си за по-добра заплата - тук е ОК да искаш. Но без да правиш сравнения с колеги и т.н., браншовата тарифа е ОК иначе.

Какво искаш да кажеш с това "я пак"? Питам, макар че подтекста е ясен: "Аз съм голямата работа". Жив и здрав, не може ли да се напише нещо без нападки... Ако написаното от мен ти изглежда противоречиво, просто кажи, за мен не е. Относно лостовете, имах предвид следното: не съм работил в Германия, не познавам порядките, включително и по време на работа... Самата работа като такава съм я вършил, но на друго място, където е много по-различно, (в посока към трудност, заради липса на почивен ден при контракт 10-11 месеца, работа по 14 часа обикновен - преди американско пристанище - и по 16 часа, даже и да му се струва майтап на някой, или пък неистина). Освен това, понятие от езика имам дотолкова доколкото съм го учил в ИМТ във Варна, т.е. нелоша граматична основа и сносен, като за начало, речников фонд, но далеч нямам самочувствието да се изразявам перфектно, и по-важното - да разбирам всичко, когато ми говорят. Затова казах, че нямам лостове. Ако с нивото немски, което имам в момента, започна и поработя около година - тогава да, и немския ще е по-добър, и ще опозная живота и работата в Германия. Ти говориш от гледна точка на това, че си от еди-колко си време и познаваш нещата - няма лошо. Относно пазарлъка, имам 14 дни Probearbeit, да минат, живот и здраве, после още няколко месеца, после - вероятно да. Това е моето мнение към момента без да съм стъпил на място. Може да се окаже, че си прав, и вероятно ще е така... Ще имам мнението ти предвид и ти благодаря, че си отделил време да го споделиш тук, както и на всички писали в темата. Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 15 Февруари 2013, 10:31:32

Щом това ти звучи като заяждане, немския ти период ще е доооста интересен :-"
Трябва да си самоуверен, убеден че си правилния човек за работата и че заслужаваш по-добро заплащане. Как иначе ще убедиш шефа си?

ТИ трябва да излъчваш "аз съм голяма работа". Говорим за ТВОЯТА заплата и ТВОИТЕ преговори как да стартираш по-добре. Никой няма да те оцени ако ТИ не покажеш и не кажеш директно какво можеш и на какво си способен. Не се притеснявай да се похвалиш - като има за какво, да се изтъкваш, говори за предимствата - а не за недостатъците си.

Потребители благодарили на автора londonman за мнението:
DobrinPetrov
Рейтинг: 4%

londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 15 Февруари 2013, 21:25:21

londonman написа:Щом това ти звучи като заяждане, немския ти период ще е доооста интересен :-"
Трябва да си самоуверен, убеден че си правилния човек за работата и че заслужаваш по-добро заплащане. Как иначе ще убедиш шефа си?

ТИ трябва да излъчваш "аз съм голяма работа". Говорим за ТВОЯТА заплата и ТВОИТЕ преговори как да стартираш по-добре. Никой няма да те оцени ако ТИ не покажеш и не кажеш директно какво можеш и на какво си способен. Не се притеснявай да се похвалиш - като има за какво, да се изтъкваш, говори за предимствата - а не за недостатъците си.

Верни неща говориш! Подкрепа - това е, за което сме всички тук, едни дават, други получават... Тогава има смисъл този сайт. За това мнение мога само да ти благодаря. Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот imadlen » 17 Февруари 2013, 13:06:32

Да, за самочувствието съм съгласна. Самите немци са такива - постоянно се хвалят и изпъкват колко хубаво работят и как едва ли не без тях фирмата ще загине. Това е една голяма разлика между нас и тях. Важното е от самото начало наистина да говориш и работиш със самочувствие, че си разбираш от работата, че знаеш какво и как правиш. Успех пожелавам :)

Потребители благодарили на автора imadlen за мнението:
DobrinPetrov
Рейтинг: 4%

imadlen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот dianka508 » 17 Февруари 2013, 15:25:18

Моето мнение е,че 5 евро на час е смешно малко,направо подигравка.Не мисля,че си в състояние да се пазариш,защото си начинаещ в Германия и нямаш аргументи да постигнеш по-добро вънаграждение.Сметките,които си правиш за парите,които ще ти останат чисто едва ли са верни.Винаги има повече разходи.С две думи-чака те труден живот.Хубавото е,че като не ти хареса можеш да си търсиш други варианти.Само който не рискува,той не печели.

Потребители благодарили на автора dianka508 за мнението (общо 2):
daisymmDobrinPetrov
Рейтинг: 8%

dianka508
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 19 пъти

Следваща

Назад към Новобранец