• Advertisement

Възнаграждение и удръжки при работа в ресторант - моля за мнение

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Моля за мнение

Мнениеот DobrinPetrov » 27 Февруари 2013, 22:31:52

londonman написа:arbeitsagentur.de има много смисъл дори и ако нямаш и една оферта!
Но не знам от какво се оплакваш, я пусни договора (без цифрите примерно) да видим какво пише?
Спри да се тревожиш за референциите. Каква ти е колата? Ако е евтина - продай я на местния турчин с автокъща, ще си купиш друга.

Здрасти, "londonman"!

Не, бе, не се оплаквам. Напротив, не мога да повярвам, че е толкова добре. Като изключим документалните али-бали. Но това така или иначе не ме притеснява, исках да пробия в ДЕ по някакъв начин, пък тези хора бяха единствените, които се обадиха с предложение и аз тръгнах без много да се мотая - късмет. Дано и така да продължи.

За кой договор питаш, тук нямам договор, днес изпратиха Anmeldung собствениците не знам си докъде, заради Krankenversicherung, защото в ДЕ било много сериозно и имало голяма бюрокрация. Викам си като е сериозно, що не ми направите договор, ама нейсе. От другото място имам само предложение за Demi chef de rang и имам до април да мисля.

А колата, Мерцедес С класа 97 година, дизел, взе да надува антифриза още като излязох от БГ, карал съм със 70 - 80 км в час кажи-речи 2000 км.

Айде със здраве! И ти благодаря за поста.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот daisymm » 27 Февруари 2013, 23:08:06

DobrinPetrov написа:... А колата, Мерцедес С класа 97 година, дизел, взе да надува антифриза още като излязох от БГ, карал съм със 70 - 80 км в час кажи-речи 2000 км...

Обясни по друг начин какъв е проблема, защото жаргонът не го разбрах. Иначе там, където се намираш със сигурност има сервизи на сърби, поляци и др., където ще поправят колата на цени като (например) в София, ако не можеш да се справиш сам или с помощта на приятели.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот londonman » 28 Февруари 2013, 00:00:12

Жаргонът значи че много скоро мотор капут.
Добрине, иди и набутай местния турчин-джамбаз с тая кола. Смяна на гарнитура (като минимум) е няколко часа труд, ставката е мин.40Е на час. Гарнитурата за дизеляка също е доста пари, отделно и нов антифриз и масло - по-лесно е да смениш колата. И без това твоята не е супернова, струва може би към 2000Е.
Собствениците са изпратили Anmeldung ? Инак без Krankenversicherung нямаш право да работиш в ДЕ, затова. Странно обаче как така си без договор, я кажи да не са те карали да ставаш самонает?
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 00:31:05

****** написа:
DobrinPetrov написа:... А колата, Мерцедес С класа 97 година, дизел, взе да надува антифриза още като излязох от БГ, карал съм със 70 - 80 км в час кажи-речи 2000 км...

Обясни по друг начин какъв е проблема, защото жаргонът не го разбрах. Иначе там, където се намираш със сигурност има сервизи на сърби, поляци и др., където ще поправят колата на цени като (например) в София, ако не можеш да се справиш сам или с помощта на приятели.

Не знам има ли наоколо сърби, поляци и т.н., пък и да има - как да разбера. Тук собственика има bauarbeiters щото замъка се реновира постоянно от около 15-ина години и те казват, че има сервизи по селата, ама все за 400-500 евро говорят. Пък не знам дали ще намеря някой турчин, тя гори антифриз и пуши като ламя, ще трябва да е някой луд. Плюс това е бивше немско такси, бежова е, надали ще има на кой да я набутам. Ще търся варианти.

Благодаря, че се включи "******"
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 00:59:23

londonman написа:Жаргонът значи че много скоро мотор капут.
Добрине, иди и набутай местния турчин-джамбаз с тая кола. Смяна на гарнитура (като минимум) е няколко часа труд, ставката е мин.40Е на час. Гарнитурата за дизеляка също е доста пари, отделно и нов антифриз и масло - по-лесно е да смениш колата. И без това твоята не е супернова, струва може би към 2000Е.
Собствениците са изпратили Anmeldung ? Инак без Krankenversicherung нямаш право да работиш в ДЕ, затова. Странно обаче как така си без договор, я кажи да не са те карали да ставаш самонает?

Ти гарнитура остави, ако се изметнала главата ще се шлайфа, а аз как да разбера дали е шлайфана, дали са сменили само гарнитура и прочие. Абе първия месец ще се работи по две направления - шлайфане на немския и плащане шлайфането на маторя. Приемам го като един вид инвестиция хахаха

За самонает изобщо не е ставало въпрос, и аз се чудя как аджеба съм без договор, пък ще имам Krankenversicherung - т.е. на базата на какво. Да не би да е на базата на Probearbeit-а? Или пък после да ми пуснат договор. Макар, че има тук един унгарец, постоянно мрънка, че няма договор и осигуровки, даже и медицински. Не знам какво да мисля.

Това за самонает е Gewerbe, нали? Могат ли да ми изкарат Gewerbe без аз да знам и да съм искал. Не ми се вярва да са толкова нагли и да ми казват, че е Anmeldung, пък то да е Gewerbe. Шефката го попълваше този формуляр, но аз видях, че пишеше тъмносивото да се попълва от работодателя. Изрично ми каза бея, че от Rentenversicherung съм нямал нужда, (т.е. няма да се прави) Защото това Gewerbe си е ЕТ както разбирам, трябва да плащам на счетоводител, после данъци и т.н. да си внасям сам осигуровките, че пък после изравняване, ако е като у БГ. Знам, че е елегантно заобикаляне на препятствието с адресната регистрация, но това е по-скоро ако искам да живея постоянно в ДЕ, нали.

Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 28 Февруари 2013, 12:07:34

Ох не, Анмелдунга си е едно, Гевербе - друго. Адресната регистрация така или иначе ще си я имаш, въпроса е в договорите между теб и работодателя. Те трябва да са сключени без значение пробен период - изобщо какво сте подписали ти и той?
Не бой се, няма да ти регистрират гевербе зад гърба - питах просто дали искат ти да си направиш и да работиш с тях по договор като подизпълнител. От това което пишеш обаче излиза че си нает (което е по-читав вариант според мене).
Не мисля че в тоя случай работодателя може да избегне плащането на пенсионни, но ще видим като ти даде първия фиш :mrgreen:

Инвестиция ли? Губене на пари по-скоро, човече - не си в позиция да инвестираш според мене (освен ако работиш само за кеф). Кофти че колата е бивше такси и прочие, но с 500Е сметка и аз не бих я ремонтирал. При такива пари бих сменил мотора директно - но по-скоро бих я продал, не боли да питаш джамбазите. Все пак ти си решаваш - но не си пилей ресурсите! Ще ти трябват, особено в началото.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот daisymm » 28 Февруари 2013, 12:31:24

DobrinPetrov написа:
Това за самонает е Gewerbe, нали? Могат ли да ми изкарат Gewerbe без аз да знам и да съм искал. Не ми се вярва да са толкова нагли и да ми казват, че е Anmeldung, пък то да е Gewerbe. Шефката го попълваше този формуляр, но аз видях, че пишеше тъмносивото да се попълва от работодателя. Изрично ми каза бея, че от Rentenversicherung съм нямал нужда, (т.е. няма да се прави) Защото това Gewerbe си е ЕТ както разбирам, трябва да плащам на счетоводител, после данъци и т.н. да си внасям сам осигуровките, че пък после изравняване, ако е като у БГ. Знам, че е елегантно заобикаляне на препятствието с адресната регистрация, но това е по-скоро ако искам да живея постоянно в ДЕ, нали.

Поздрави!

Информация за различните варианти на Selbstständigkeit на немски (но представена по доста разбираен начин) ще намериш тук. Чети, ако имаш време и базови познания по немски и ще откриеш доста информация и полезни препратки към други материали. Всичко е синтезирано, кратко, ясно ...

Във формуляра за адресна регистрация (Anmeldung) няма полета, които да се попълват от работодателя. Нещо друго е било ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот londonman » 28 Февруари 2013, 12:47:37

Било е искане за разрешително за работа 99%.
Не му трябва да чете за самонает, това е доста прецакващ начин да работи тук.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 12:52:34

londonman написа:Ох не, Анмелдунга си е едно, Гевербе - друго. Адресната регистрация така или иначе ще си я имаш, въпроса е в договорите между теб и работодателя. Те трябва да са сключени без значение пробен период - изобщо какво сте подписали ти и той?
Не бой се, няма да ти регистрират гевербе зад гърба - питах просто дали искат ти да си направиш и да работиш с тях по договор като подизпълнител. От това което пишеш обаче излиза че си нает (което е по-читав вариант според мене).
Не мисля че в тоя случай работодателя може да избегне плащането на пенсионни, но ще видим като ти даде първия фиш :mrgreen:

Инвестиция ли? Губене на пари по-скоро, човече - не си в позиция да инвестираш според мене (освен ако работиш само за кеф). Кофти че колата е бивше такси и прочие, но с 500Е сметка и аз не бих я ремонтирал. При такива пари бих сменил мотора директно - но по-скоро бих я продал, не боли да питаш джамбазите. Все пак ти си решаваш - но не си пилей ресурсите! Ще ти трябват, особено в началото.

Прав си, че ще се разбере в относително скоро време. Дейзи пише, че в Анмелдунга няма полета, които да се попълват от работодателя, затова се чудя какво ще е било. Договор със сигурност не съм подписвал, щях да разбера. Общо взето добре съм с четенето и дотолкова бих се справил. А за продажба - ще питам наоколо дали има джамбази... Благодаря ти!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 12:55:23

****** написа:
DobrinPetrov написа:

Поздрави!

Информация за различните варианти на Selbstständigkeit на немски (но представена по доста разбираен начин) ще намериш тук. Чети, ако имаш време и базови познания по немски и ще откриеш доста информация и полезни препратки към други материали. Всичко е синтезирано, кратко, ясно ...

Във формуляра за адресна регистрация (Anmeldung) няма полета, които да се попълват от работодателя. Нещо друго е било ...

Отворих линка ти на нова страница, за да го изчета лека-полека. Мисля, че ще мога от това, което разгледах. А че ще е адски полезно..., в това нямам съмнение. Благодаря ти, "******"!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот daisymm » 28 Февруари 2013, 12:58:34

londonman написа:... Добрине, иди и набутай местния турчин-джамбаз с тая кола. Смяна на гарнитура (като минимум) е няколко часа труд, ставката е мин.40Е на час. Гарнитурата за дизеляка също е доста пари, отделно и нов антифриз и масло - по-лесно е да смениш колата. И без това твоята не е супернова, струва може би към 2000Е...

Здравей DobrinPetrov,

по мое мнение твоя модел се продава за макс. 1800 EUR, но с доста екстри, немски документи и нов TÜV. При продажба на търговец в най-добрия случай ти ще вземеш 400-500 EUR кеш и оставаш без кола за неопределен срок (намиране на оферта за друга, осигуряване на допълнителни средства за регистрация, застраховка, евентуални ремонти и т.н.).

По отношение на сервизчетата (Freie Werkstatt), където може да се направи евтин ремонт и на автоморгите (Autoverwertung), където ще намериш употребявани части, ще те информират със сигурност твоите колеги.

Информирай се добре какви са предимствата и недостатъците, преди да ремонтираш или продаваш.

Успех!
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm » 28 Февруари 2013, 13:06:25

londonman написа:Било е искане за разрешително за работа 99%.

Дали е била молба за разрешително за работа (Аrbeitsgenehmigung-EU) може да се познае лесно, защото оригиналният формуляр има специфичен цвят, ето го образеца.
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 13:06:46

Тоест, според теб, ако е било искане за разрешително за работа и го получа, след това би трябвало да ми направят договор? Въпросът е да не е само за изпитателния период...

А иначе, за самонает не съм хич навит... Докато бях в БГ още карах един курс за готвачи и се запознах с един пич. Бил е самонает в ДЕ и ми разказа горе-долу за какво иде реч. Добри пари е взимал, (разбира се, според него, на мен не ми е казвал, а и не съм питал, все пак), но са му взели книжката за превишена скорост и е трябвало да се върне в БГ, защото живеел далеч от работно си място. Хубаво, ама имало нещо, което в момента трябвало да се направи от счетоводна гледна точка в ДЕ и трябваше да го прави дистанционно или не можеше да се направи както трябва, забравих вече. Някакси, според мен, е твърде ангажиращо, все едно си с верига на врата. Знам, че е един добър начин, но аз лично смятам засега да карам по другия. Е, ако Оня горе не реши нещо друго, де :) Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 13:20:17

****** написа:

Дали е била молба за разрешително за работа (Аrbeitsgenehmigung-EU) може да се познае лесно, защото оригиналният формуляр има специфичен цвят, ето го образеца.

Тц, за съжаление не изглеждаше така. Бланката беше бяла, ако не греша, но определени килийки бяха по-тъмни. Обаче може да е била разпечатана от интернет... Значи, шефката я попълни, име, фамилия, дата на раждане, гражданство, адрес в БГ по лична карта, семейно положение, отметна някъде, че съм бил безработен в БГ... Общо взето такива неща. После го подписах, на същата бланка след подписа ми имаше друг текст - декларация, че данните ми са верни и още един подпис. Това беше. Но не ми дадоха копие на документа. А да, искаха ми, и я копираха, здравната застраховка, с която съм тук. Тя за момента е като турист, защото здравната карта за чужбина, или както там се казва, трябваше да е готова след две седмици, а аз вече трябваше да съм тук. Та казах на шефката, че когато това се случи, жена ми ще я вземе и ще ми я изпрати по пощата.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 13:27:16

****** написа:
londonman написа:... Добрине, иди и набутай местния турчин-джамбаз с тая кола. Смяна на гарнитура (като минимум) е няколко часа труд, ставката е мин.40Е на час. Гарнитурата за дизеляка също е доста пари, отделно и нов антифриз и масло - по-лесно е да смениш колата. И без това твоята не е супернова, струва може би към 2000Е...

Здравей DobrinPetrov,

по мое мнение твоя модел се продава за макс. 1800 EUR, но с доста екстри, немски документи и нов TÜV. При продажба на търговец в най-добрия случай ти ще вземеш 400-500 EUR кеш и оставаш без кола за неопределен срок (намиране на оферта за друга, осигуряване на допълнителни средства за регистрация, застраховка, евентуални ремонти и т.н.).

По отношение на сервизчетата (Freie Werkstatt), където може да се направи евтин ремонт и на автоморгите (Autoverwertung), където ще намериш употребявани части, ще те информират със сигурност твоите колеги.

Информирай се добре какви са предимствата и недостатъците, преди да ремонтираш или продаваш.

Успех!

Абсолютно си права за колата, надали струва кой знае колко... Пък да остана без кола не ме кефи много, да не говорим, че в момента не ми е до нова кола хич. Това за съпътстващите разходи също ми е ясно, от практиката ми в БГ - регистрация, застраховка, леки ремонтчета и прочие. Vielendank!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец